Makarska (Chorwacja)- zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Mimo regularnych podwyżek cen Chorwacja nadal cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Wielu z nich na miejsce swojego urlopu wybiera Makarską - czy ten modny kurort ma jeszcze coś do zaoferowania turystom szukającym czegoś innego niż plażowanie?

Makarska - nazwa

W okresie starożytnym i średniowiecznym istniejąca tu osada nazywała się Muccurum. Przypuszczalnie nazwa ta pochodzi od pobliskiej miejscowości Makar (dziś niewielka wioska). Według innej koncepcji należy wywodzić ją z fenickiego słowa "mucar" oznaczającego purpurę. W tych rejonach żyły ślimaki z gatunku Bolinus brandaris, z których pozyskiwano purpurowy barwnik. Brak jest jednak źródeł pisanych potwierdzających tę teorię.

!Port w Makarskiej
Port w Makarskiej

Makarska - historia

Znaleziska archeologiczne wskazują, że ludzie zasiedlili to miejsce już w czasach prehistorycznych. Przypuszcza się, że mógł to być port, który służył dawnym cywilizacjom z południa do wymiany handlowej z resztą Europy. W późniejszych wiekach tereny te zostały opanowane przez Rzymian, którzy osadzali tu swoich weteranów.

Makarska pojawia się na słynnej mapie Tabula Peutingeriana jako port Inaronia, wymieniona została również w aktach kontrowersyjnego synodu w Salonie.

W wyniku najazdów Gotów miasto zostało spalone. Po odbudowie przez pewien czas było zarządzane przez plemię Narentanów. W średniowieczu krzyżowały się tu wpływy Chorwatów, Wenecjan, Zahumlan i Bośniaków. Ostatecznie miasto przypadło Wenecji, aby w 1499 roku dostać się na dwieście lat pod panowanie tureckie. Nowi władcy ufortyfikowali port aby uniknąć prób jego odbicia. Pokój w Karłowicach z 1699 roku przywrócił Makarską Wenecjanom.

!Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

W XVIII wieku przybył tu wenecki podróżnik i geograf Alberto Fortis, który poświęcił osadzie wiele stron w dzienniku podróży. Pisał między innymi:

"Cokolwiek mogło znajdować się w dawnej Makarskiej, to dziś nie zachowały się tu żadne antyczne pozostałości. Są tu tylko nowe budowle, jest to jedyne miasto w Dalmacji gdzie nie ma żadnych zrujnowanych domów, nie są też widoczne stosy śmieci. Rozmiar [miasta] jest mały, a populacja nieliczna; nie ma tu żadnych fortyfikacji, nie istnieją też żadne bramy i mury miejskie".

!Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

Po wojnach napoleońskich Makarska znalazła się w granicach Austro-Węgier. Ta zmiana przynależności przyniosła miastu rozwój. Spełnione zostały postulaty mieszkańców wyrażone jeszcze w dziele Alberto Fortisa - uruchomiono połączenia handlowe z dużymi portami i osadami w głębi lądu. Do tego w 1865 roku udało się uzyskać uznanie języka chorwackiego za jeden z języków urzędów. Jeszcze przed I wojną światową do Makarskiej trafili pierwsi turyści (powstaje hotel). Pod rządami Tito miasto rozkwitło - populacja zwiększyła się kilkukrotnie, trafiło tu coraz więcej turystów. Popularności kurortu nie zmienił nawet rozpad Jugosławii. Makarską nadal odwiedzają setki turystów, a w sezonie jest tu naprawdę tłoczno.

!Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

Makarska - zwiedzanie i atrakcje

Sama miejscowość nie jest duża, ale rozciąga się wzdłuż wybrzeża na długości ok. 3 kilometrów (stąd dotarcie do niektórych punktów może trochę zająć). Wprawdzie nie znajdziemy tu wybitnych dzieł architektury, ale co najmniej kilka miejsc zasługuje na zwrócenie uwagi.

!Makarska - podczas wieczornego spaceru
Makarska - podczas wieczornego spaceru

Stare Miasto

Choć niewielkie to całkiem przyjemne i dość typowe dla tych obszarów z wąskimi, klimatycznymi uliczkami. Zachowało się tu kilka dużych posiadłości lokalnych rodów mieszczańskich, z których najokazalej prezentuje się pałac Ivaniševiców z dużym arkadowym dziedzińcem (obecnie w rękach prywatnych - ul. fra Filipa Grabovca).

Centralnym punktem miasta jest plac Andrija Kačića Miošića (XVIII-wieczny poeta i zakonnik urodzony w Makarskiej), na którym zobaczymy pomnik poświęcony imiennikowi i pochodzącą z XVIII wieku studnię.

Przy porcie możemy zwiedzić niewielkie Muzeum Miejskie (Gradski muzej, Obala kralja Tomislava 17).

Kościół św. Marka

(Crkva Sveti Marko, Trg fra Andrije Kačića Miošića)

Budowa świątyni rozpoczęła się po odebraniu miasta Turkom. Przez jakiś czas Makarska posiadała własną diecezję, na czele której stał biskup Nikola Bijanković. Prace nad katedrą ukończono już po jego śmierci, a ciało świątobliwego hierarchy (nosi obecnie tytuł sługi bożego) pochowano za tutejszym ołtarzem. W XIX wieku miasto zostało włączone do diecezji splicko-makarskiej (obecnie archidiecezji) i kościół św. Marka utracił status katedry (choć przez mieszkańców bywa tak nadal nazywany).

Świątynia została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia w 1962 roku. Odbudowa zmieniła układ wnętrza m. in. stary ołtarz umieszczono w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Klasztor franciszkanów

(Franjevački Samostan Blažene Djevice Marije na nebo uznesene, Franjevački put 1)

Pierwsi franciszkańscy mnisi przybyli tu podczas wojen z Turcją w XVI wieku. Wznieśli klasztor, którym zarządzali do zajęcia miasta przez Osmanów. Zmuszeni do ucieczki na wyspę Hvar powrócili do Makarskiej dopiero po jej wyzwoleniu. Dokonano wtedy rozbudowy świątyni i reszty klasztoru. Współcześnie w budynku za kościołem działa Muzeum Muszli (Malakološki muzej) prezentujące zbiór kilku tysięcy eksponatów.

!Pomnik św. Piotra w Makarskiej
Pomnik św. Piotra w Makarskiej

Półwysep św. Piotra (Poluotok sveti Petar)

Częste miejsce spacerów i wypoczynku pośród lesistego krajobrazu to bodaj najpiękniejsza część całej Makarskiej. Nazwa pochodzi od niewielkiego kościoła św. Piotra, który do dziś mieści się na wyspie. Według źródeł świątynia powstała w średniowieczu (chociaż część przewodników dopatruje się weń starożytnych początków), ale jej obecna forma jest późniejsza. Kościółek został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1962 roku, odbudowano go dopiero po kilkudziesięciu latach. I chociaż patronem Makarskiej jest św. Klemens to na półwyspie stoi pomnik pierwszego papieża. Rzeźba zwrócona jest "twarzą" w stronę miasta.

Na końcu półwyspu zobaczymy niewielką latarnię morską pochodzącą z 1884 roku. Obecnie znajdują się tam pokoje do wynajęcia.

!Kościół św. Piotra - Półwysep św. Piotra, Makarska
Kościół św. Piotra - Półwysep św. Piotra, Makarska

Plaże

Większość plaż w Chorwacji ma kamieniste lub żwirowe podłoże. Nie inaczej jest w Makarskiej - na drobny piasek nie mamy co liczyć. Najpopularniejsza plaża miejska rozciąga się od dzielnicy Ratac aż do centrum miasta. Możemy tu rozłożyć się na drobnych kamykach. Plaża jest z reguły bardzo zatłoczona. Część obszaru jest zadrzewiona więc przy pewnej dozie szczęścia znajdziemy tu cień. Jej plusem jest bliskość wielu restauracji i barów szybkiej obsługi (przykładowo cena pizzy waha się od 37 do 45 kun, kebab to koszt 30-40). Pamiętajmy o tym, że ceny w Makarskiej są dość zróżnicowane. Lepiej najpierw przejść się deptakiem i porównać ofertę kilku restauracji.

!Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

Ci, którzy szukają spokoju powinni spróbować znaleźć miejsce na półwyspie św. Piotra. Nie ma tu typowych plaż, a jedynie niewielkie skaliste miejsca, z których da się zejść do wody. To sprawia, że pojawiają się tu jedynie niewielkie grupki turystów. Uwaga! Półwysep często odwiedzają naturyści.

Trzecią opcją jest niewielka plaża żwirowa położona za portem obok modnego klubu Deep Makarska (zlokalizowany w grocie). Teren jest doprawdy niewielki, ale z racji tego że większość ludzi wybiera plażę miejską istnieje spora szansa, że będziemy tu mieli więcej miejsca. Trzeba jednak przyznać szczerze, że jeśli szukamy odpoczynku od zgiełku to większą szansę na plażę bez ścisku będziemy mieli w Tučepi, Beruli czy Podogrze.

!Makarska - plaża obok klubu Deep Makarska
Makarska - plaża obok klubu Deep Makarska

Koszt wypożyczenia akcesoriów plażowych jest wszędzie w Makarskiej podobny - leżak ok. 50-60 kun, parasol ok. 20 kun (zestawy nieco tańsze ok. 60 kun).

Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes (Vepric - Svetište Majke Božje Lurdske)

Przy drodze wiodącej do Splitu zaraz za Makarską znajduje się sanktuarium maryjne. Jego budowa rozpoczęła się na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Juraja Carića. Hierarcha zorganizował pielgrzymkę do francuskiego Lourdes, a po powrocie postanowił w swoim kraju stworzyć podobne miejsce kultu. Wybór padł na okolice Makarskiej - wytyczono tu drogę krzyżowę, g88rotę maryjną i ołtarz połowy. Co ciekawe na terenie sanktuarium znajduje się grób jego założyciela - biskupa Juraja Carića.

!Widok na Makarską
Widok na Makarską

Makarska - wycieczki po okolicy

Dzięki swojemu położeniu Makarska może okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania Chorwacji.

  • Wycieczki rowerowe - Wychodząc naprzeciw turystom władze wyznaczyły kilka tras rowerowych umożliwiających dokładne poznanie okolic. Uwaga! Są one przeznaczone dla rowerów górskich i dla rowerzystów z pewnym doświadczeniem. Różnice wysokości wynoszą od ok. 200 do ponad 1700 metrów. Cztery trasy to: "Igrane-Živogošće", "Drvenik-Gradac", "Góra Biokovo" i "Tučepi-Podgora".

  • Góra świętego Jerzego - Najwyższy szczyt w okolicy (i drugi co do wielkości w kraju) liczy sobie 1762 m n.p.m.. Można tu wejść na piechotę, wjechać rowerem lub samochodem. W tym ostatnim przypadku trzeba liczyć się z częstym cofaniem - na szczyt prowadzi bowiem wąska droga, a szerokie mijanki nie zdarzają się co chwilę.

  • Omiš - Nieco ponad 30 kilometrów od Makarskiej leży niewielkie miasteczko znane z organizowanych tu spływów. Jeśli mamy ochotę na rafting znajdziemy tu kilka firm oferujących możliwość organizacji tego rodzaju rozrywki. Autobusy z Marskiej dojeżdżają do Omiša w ok. 40 minut.

  • Split - W około 1,5 godziny dojedziemy z Makarskiej do Splitu. W centrum tego, wpisanego na listę UNESCO miasta, zobaczymy ruiny pałacu Dioklecjana, katedrę św. Dujama i wiele mieszczańskich pałaców. Więcej informacji w osobnym artykule: Split - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.

!Makarska - podczas spaceru
Makarska - podczas spaceru

Makarska - noclegi

Ze względu na kształt miejscowości raczej nie będziemy mieli problemu ze znalezieniem hotelu położonego w pobliżu plaży. Dużą popularnością cieszą się również pokoje do wynajęcia. Ich stosunek ceny do standardu jest najczęściej lepszy niż w dużych miastach Chorwacji.

Około kilometr do plaży będziemy mieć z Studios Ravlić Marija (Svetog Florijana 5A) - prywatne łazienki i klimatyzacja, pokoje wysoko oceniane przez turystów.

Blisko portu możemy przenocować w obiekcie La Familia Apartments (Marineta 4) - prywatne łazienki, klimatyzacja, duże aparatmenty dla kilku osób.

W podobnej odległości (ok. 700 metrów do plaży miejskiej i 500 metrów do portu) i standardzie znajdziemy pokoje w Guest House Town Center (Put Makra 5) - prywatne łazienki, klimatyzacja.

Jeśli podróżujemy większą grupą możemy zdecydować się na pobyt w City Apartments Nada (Biokovska 11) - położenie w centrum miasta, klimatyzacja, prywatne łazienki.

Wyszukaj inne noclegi w Makarskiej.

Makarska


Reklama