Podróże po Europie

Makarska w Chorwacji - atrakcje, plaże, ciekawe miejsca. Sprawdź co warto zobaczyć i zwiedzić!

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2024

Mimo regularnych podwyżek cen Chorwacja nadal cieszy się dużą popularnością wśród polskich turystów. Wielu z nich na miejsce swojego urlopu wybiera Makarską - modny kurort turystyczny, który oprócz plażowania oferuje jeszcze możliwość aktywnego spędzenia czasu oraz posiada kilka ciekawych miejsc wartych uwagi.

W naszym przewodniku opisaliśmy najważniejsze atrakcje Makarskiej oraz plaże, a na końcu przygotowaliśmy małe wprowadzenie do historii tego miejsca.

Port w Makarskiej
Port w Makarskiej

Zwiedzanie Makarskiej

Sama miejscowość nie jest duża, ale rozciąga się wzdłuż wybrzeża na długości ok. 3 kilometrów (stąd dotarcie do niektórych punktów może trochę zająć). Wprawdzie nie znajdziemy tu wybitnych dzieł architektury, ale co najmniej kilka miejsc zasługuje na zwrócenie uwagi.

Największą zaletą Makarskiej z perspektywy aktywnego turysty jest bliskie sąsiedztwo z masywem górskim Biokovo, gdzie utworzono pełen atrakcji park krajobrazowy. Możemy do niego dotrzeć własnym samochodem, w ramach zorganizowanej wycieczki lub dojechać rowerem.

Makarska - podczas wieczornego spaceru
Makarska - podczas wieczornego spaceru

Co warto zobaczyć w Makarskiej? Największe atrakcje oraz zabytki

Skywalk Biokovo - szklany taras widokowy

Skywalk Biokovo to największa atrakcja Makarskiej oraz jedno z ciekawszych miejsc w całej Chorwacji. Jest to szklany taras widokowy powstały na terenie parku przyrodniczego utworzonego w górach Biokovo, który oferuje wspaniałe widoki na Riwierę Makarską i okolicę.

Skywalk Biokovo - informacje praktyczne

Taras widokowy znajduje się na wysokości 1228 m! Aby dostać się do niego musimy najpierw wjechać na teren parku krajobrazowego Biokovo (Biokovo Nature Park), a następnie skorzystać z wąskiej, prowadzącej do najwyższego punktu w Chorwacji utwardzonej drogi. Punkt wjazdowy do parku oddalony jest o około 6 km od samej Makarskiej.

Wjazd na teren parku jest płatny - bilety kupujemy online na oficjalnej stronie. Pamiętajcie, że planując wjazd samochodem musimy dokonać rezerwacji online i wybrać godzinę naszej wizyty - w innym przypadku zostaniemy cofnięci przy punkcie wjazdowym! Liczba miejsc dla samochodów dla każdego okna czasowego jest ograniczona.

Warto pamiętać, że atrakcja ta jest tak popularna, że w sezonie na drodze dojazdowej oraz przed wjazdem do parku mogą formować się korki. W sezonie letnim najlepiej jest dać sobie zapas czasu i nie planować wszystkiego co do minuty.

Park krajobrazowy Biokovo

Co prawda większość turystów odwiedza park samochodem i kieruje się wyłącznie do tarasu widokowego, ale warto mieć na uwadze, że miejsce to oferuje również wiele szlaków pieszych, ścieżek edukacyjnych oraz tras rowerowych idealnych dla bardziej aktywnych turystów. Listę wszystkich szlaków oraz tras znajdziecie na oficjalnej stronie Biokovo Nature Park

Przy dłuższym pobycie w Makarskiej możemy zakupić bilet trzydniowy (w cenie dwóch biletów jednodniowych).

Najwyższym tutejszym szczytem (i drugim co do wielkości w kraju) jest Góra świętego Jerzego (Sv. Jure), która liczy sobie 1762 m n.p.m. Można wejść na nią pieszo, wjechać rowerem lub samochodem. W tym ostatnim przypadku trzeba liczyć się z częstym cofaniem - na szczyt prowadzi bowiem wąska droga (ta sama co do tarasu widokowego Skywalk), a szerokie mijanki nie zdarzają się co chwilę.

Widok na masyw górski otaczający Makarską
Widok na masyw górski otaczający Makarską

Stare Miasto

Choć niewielkie to całkiem przyjemne i dość typowe dla tych obszarów - z wąskimi, klimatycznymi uliczkami. Zachowało się tu kilka dużych posiadłości lokalnych rodów mieszczańskich, z których najokazalej prezentuje się pałac Ivaniševiców z dużym arkadowym dziedzińcem (obecnie w rękach prywatnych - ul. fra Filipa Grabovca).

Centralnym punktem miasta jest plac Andrija Kačića Miošića (XVIII-wieczny poeta i zakonnik urodzony w Makarskiej), na którym zobaczymy pomnik poświęcony imiennikowi i pochodzącą z XVIII wieku studnię.

Przy porcie możemy zwiedzić niewielkie Muzeum Miejskie (Gradski muzej, Obala kralja Tomislava 17).

Kościół św. Marka (dawna katedra)

Jedną z ciekawszych atrakcji Makarskiej jest kościół św. Marka (Crkva Sveti Marko, Trg fra Andrije Kačića Miošića). Budowa świątyni rozpoczęła się po odebraniu miasta Turkom. Przez jakiś czas Makarska posiadała własną diecezję, na czele której stał biskup Nikola Bijanković. Prace nad katedrą ukończono już po jego śmierci, a ciało świątobliwego hierarchy (nosi obecnie tytuł sługi bożego) pochowano za tutejszym ołtarzem. W XIX wieku miasto zostało włączone do diecezji splicko-makarskiej (obecnie archidiecezji) i kościół św. Marka utracił status katedry (choć przez mieszkańców bywa tak nadal nazywany).

Świątynia została poważnie uszkodzona podczas trzęsienia w 1962 roku. Odbudowa zmieniła układ wnętrza m. in. stary ołtarz umieszczono w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Klasztor franciszkanów i muzeum muszli

(Franjevački Samostan Blažene Djevice Marije na nebo uznesene, Franjevački put 1)

Pierwsi franciszkańscy mnisi przybyli tu podczas wojen z Turcją w XVI wieku. Wznieśli klasztor, którym zarządzali do zajęcia miasta przez Osmanów. Zmuszeni do ucieczki na wyspę Hvar powrócili do Makarskiej dopiero po jej wyzwoleniu. Dokonano wtedy rozbudowy świątyni i reszty klasztoru. Współcześnie w budynku za kościołem działa Muzeum Muszli (Malakološki muzej) prezentujące zbiór kilku tysięcy eksponatów.

Pomnik św. Piotra w Makarskiej
Pomnik św. Piotra w Makarskiej

Półwysep św. Piotra (Poluotok sveti Petar)

To popularne miejsce spacerów i wypoczynku pośród lesistego krajobrazu to bodaj najpiękniejsza część całej Makarskiej. Nazwa pochodzi od niewielkiego kościoła św. Piotra, który do dziś mieści się na wyspie. Według źródeł świątynia powstała w średniowieczu (chociaż część przewodników dopatruje się weń starożytnych początków), ale jej obecna forma jest późniejsza. Kościółek został poważnie uszkodzony podczas trzęsienia ziemi w 1962 roku, odbudowano go dopiero po kilkudziesięciu latach. I chociaż patronem Makarskiej jest św. Klemens to na półwyspie stoi pomnik pierwszego papieża. Rzeźba zwrócona jest "twarzą" w stronę miasta.

Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

Na końcu półwyspu zobaczymy niewielką latarnię morską pochodzącą z 1884 roku. Obecnie znajdują się tam pokoje do wynajęcia.

Kościół św. Piotra - Półwysep św. Piotra, Makarska
Kościół św. Piotra - Półwysep św. Piotra, Makarska
Atrakcje Makarskiej - spacer po Półwyspie św. Piotra
Atrakcje Makarskiej - spacer po Półwyspie św. Piotra

Wyspa Brač z jedną z najsłynniejszych chorwackich plaż

Ta okazała wyspa należy do największych atrakcji Makarskiej i wielu turystów chętnie wybiera się na nią promem. Połączenie to realizuje narodowy przewoźnik Jadrolinija, więc szczęśliwie ceny nie należą do najwyższych. Aktualny rozkład wraz z cenami połączeń znajdziecie tutaj.

Do największych atrakcji wyspy należy plaża Zlatni Rat w mieście Bol, która kształtem przypomina nieco nasz swojski Cypel Rewski.

Makarska - plaże

Większość plaż w Chorwacji ma kamieniste lub żwirowe podłoże. Nie inaczej jest w Makarskiej - na drobny piasek nie mamy co liczyć.

Najpopularniejsza plaża miejska rozciąga się od dzielnicy Ratac aż do centrum miasta. Możemy tu rozłożyć się na drobnych kamykach. Plaża jest z reguły bardzo zatłoczona. Część obszaru jest zadrzewiona więc przy pewnej dozie szczęścia znajdziemy tu cień. Jej plusem jest bliskość wielu restauracji i barów szybkiej obsługi. Pamiętajmy o tym, że ceny w Makarskiej są dość zróżnicowane. Lepiej najpierw przejść się deptakiem i porównać ofertę kilku restauracji.

Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska
Półwysep św. Piotra - Makarska

Ci, którzy szukają spokoju powinni spróbować znaleźć miejsce na półwyspie św. Piotra. Nie ma tu typowych plaż, a jedynie niewielkie skaliste miejsca, z których da się zejść do wody. To sprawia, że pojawiają się tu jedynie niewielkie grupki turystów. Uwaga! Półwysep często odwiedzają naturyści.

Trzecią opcją jest niewielka plaża żwirowa położona za portem obok modnego klubu Deep Makarska (zlokalizowany w grocie). Teren jest doprawdy niewielki, ale z racji tego że większość ludzi wybiera plażę miejską istnieje spora szansa, że będziemy tu mieli więcej miejsca. Trzeba jednak przyznać szczerze, że jeśli szukamy odpoczynku od zgiełku to większą szansę na plażę bez ścisku będziemy mieli w Tučepi, Beruli czy Podogrze.

Makarska - plaża obok klubu Deep Makarska
Makarska - plaża obok klubu Deep Makarska

Plaże w Makarskiej - informacje praktyczne

Wszystkie plaże na terenie Makarskiej są bezpłatne. Istnieje jednak możliwość wypożyczenia zestawu plażowego składającego się z leżaka oraz parasola. Koszt wypożyczenia akcesoriów plażowych jest wszędzie w Makarskiej podobny i wynosi około 10€.

Makarska - wycieczki po okolicy

Dzięki swojemu położeniu Makarska może okazać się świetną bazą wypadową do zwiedzania Chorwacji. O wyspie Brač oraz o parku krajobrazowym Biokovo już wspomnieliśmy, ale to nie jedyne ciekawe miejsca do zobaczenia w bliższej bądź dalszej okolicy Makarskiej.

  • Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes (Vepric - Svetište Majke Božje Lurdske) - przy drodze wiodącej do Splitu zaraz za Makarską znajduje się sanktuarium maryjne. Jego budowa rozpoczęła się na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Juraja Carića. Hierarcha zorganizował pielgrzymkę do francuskiego Lourdes, a po powrocie postanowił w swoim kraju stworzyć podobne miejsce kultu. Wybór padł na okolice Makarskiej - wytyczono tu drogę krzyżowę, grotę maryjną i ołtarz połowy. Co ciekawe na terenie sanktuarium znajduje się grób jego założyciela - biskupa Juraja Carića.
  • Wycieczki rowerowe - Wychodząc naprzeciw turystom władze wyznaczyły kilka tras rowerowych umożliwiających dokładne poznanie okolic. Uwaga! Są one przeznaczone dla rowerów górskich i dla rowerzystów z pewnym doświadczeniem. Różnice wysokości wynoszą od ok. 200 do ponad 1700 metrów. Cztery trasy to: "Igrane-Živogošće", "Drvenik-Gradac", "Góra Biokovo" i "Tučepi-Podgora".
  • Omiš - Nieco ponad 30 kilometrów od Makarskiej leży niewielkie miasteczko znane z organizowanych tu spływów. Jeśli mamy ochotę na rafting znajdziemy tu kilka firm oferujących możliwość organizacji tego rodzaju rozrywki. Autobusy z Marskiej dojeżdżają do Omiša w ok. 40 minut.
  • Split - W około 1,5 godziny dojedziemy z Makarskiej do Splitu. W centrum tego, wpisanego na listę UNESCO miasta, zobaczymy ruiny pałacu Dioklecjana, katedrę św. Dujama i wiele mieszczańskich pałaców. Więcej informacji w osobnym artykule: Split - zwiedzanie, atrakcje i informacje praktyczne.
Makarska - podczas spaceru
Makarska - podczas spaceru

Pochodzenie nazwy Makarska

W okresie starożytnym i średniowiecznym istniejąca tu osada nazywała się Muccurum. Przypuszczalnie nazwa ta pochodzi od pobliskiej miejscowości Makar (dziś niewielka wioska). Według innej koncepcji należy wywodzić ją z fenickiego słowa "mucar" oznaczającego purpurę. W tych rejonach żyły ślimaki z gatunku Bolinus brandaris, z których pozyskiwano purpurowy barwnik. Brak jest jednak źródeł pisanych potwierdzających tę teorię.

Historia Makarskiej w pigułce

Znaleziska archeologiczne wskazują, że ludzie zasiedlili to miejsce już w czasach prehistorycznych. Przypuszcza się, że mógł to być port, który służył dawnym cywilizacjom z południa do wymiany handlowej z resztą Europy. W późniejszych wiekach tereny te zostały opanowane przez Rzymian, którzy osadzali tu swoich weteranów.

Makarska pojawia się na słynnej mapie Tabula Peutingeriana jako port Inaronia, wymieniona została również w aktach kontrowersyjnego synodu w Salonie.

W wyniku najazdów Gotów miasto zostało spalone. Po odbudowie przez pewien czas było zarządzane przez plemię Narentanów. W średniowieczu krzyżowały się tu wpływy Chorwatów, Wenecjan, Zahumlan i Bośniaków. Ostatecznie miasto przypadło Wenecji, aby w 1499 roku dostać się na dwieście lat pod panowanie tureckie. Nowi władcy ufortyfikowali port aby uniknąć prób jego odbicia. Pokój w Karłowicach z 1699 roku przywrócił Makarską Wenecjanom.

W XVIII wieku przybył tu wenecki podróżnik i geograf Alberto Fortis, który poświęcił osadzie wiele stron w dzienniku podróży. Pisał między innymi:

Cokolwiek mogło znajdować się w dawnej Makarskiej, to dziś nie zachowały się tu żadne antyczne pozostałości. Są tu tylko nowe budowle, jest to jedyne miasto w Dalmacji gdzie nie ma żadnych zrujnowanych domów, nie są też widoczne stosy śmieci. Rozmiar [miasta] jest mały, a populacja nieliczna; nie ma tu żadnych fortyfikacji, nie istnieją też żadne bramy i mury miejskie.

Po wojnach napoleońskich Makarska znalazła się w granicach Austro-Węgier. Ta zmiana przynależności przyniosła miastu rozwój. Spełnione zostały postulaty mieszkańców wyrażone jeszcze w dziele Alberto Fortisa - uruchomiono połączenia handlowe z dużymi portami i osadami w głębi lądu. Do tego w 1865 roku udało się uzyskać uznanie języka chorwackiego za jeden z języków urzędów.

Jeszcze przed I wojną światową do Makarskiej trafili pierwsi turyści (powstaje hotel). Pod rządami Tito miasto rozkwitło - populacja zwiększyła się kilkukrotnie, trafiło tu coraz więcej turystów. Popularności kurortu nie zmienił nawet rozpad Jugosławii. Makarską nadal odwiedzają setki turystów, a w sezonie jest tu naprawdę tłoczno.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama