Podróże po Europie

Gdzie spać w Dubrowniku? Najlepsze obszary i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2023

Poszukiwanie noclegu w Dubrowniku potrafi przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście najwygodniej byłoby nocować na obszarze starówki, ale z racji wysokich cen nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

W naszym artykule przygotowaliśmy kilka pomysłów na noclegi w Dubrowniku oraz garść wskazówek praktycznych. Mamy nadzieję, że pomogą one w znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania.

Stare Miasto

W świecie bez ograniczeń jedyna oczywista odpowiedź na pytanie gdzie nocować w Dubrowniku to Stare Miasto. Tutejsza starówka zachwyca swoim urokiem i rokrocznie przyciąga dzikie tłumy odwiedzających, na co nieoceniony wpływ miał serial Gra o Tron.

Nocując w historycznej części miasta będziemy mieć blisko do największych atrakcji Dubrownika oraz ominie nas logistyka powrotów. Za taki komfort trzeba jednak słono zapłacić - ceny powyżej 100€ czy nawet 150€ za dobę w bardziej budżetowych opcjach nikogo nie zaskakują.

Gdzie spać w Dubrowniku na obszarze Starego Miasta?

Poniżej przedstawiliśmy kilka interesujących propozycji o różnym zakresie cenowym.

  • A - The Heartof Dubrovnik - dom gościnny położony w samym sercu Starego Miasta. Turystów przyciąga do niego cena - jest to jedna z najtańszych opcji w historycznym centrum Dubrownika! Nam nawet w sezonie udało się trafić na ceny zbliżone do 80€ za dobę dla dwóch osób.
  • Guest House Stay - kolejny apartament w świetnej lokalizacji, którego cena nie doprowadza jeszcze do palpitacji serca.
  • Apartments Eleganca - świetnie oceniane apartamenty o wysokim standardzie, który został odzwierciedlony w cenie.

Noclegi w Dubrowniku w szeroko rozumianym centrum

W przypadku noclegów w tej części Chorwacji obowiązuje jedna zasada - im bliżej starego miasta tym drożej. Nie należy jednak panikować - przy rozpoczęciu poszukiwania noclegu z odpowiednim wyprzedzeniem już około 2 km od centrum znajdziemy wiele atrakcyjnych ofert. W takim przypadku czekać nas będzie około 30 minutowy spacer do bram Starego Miasta, a alternatywą do niego będzie skorzystanie z transportu publicznego obsługiwanego przez firmę Libertas. Rozkłady można znaleźć na ich oficjalnej stronie, ale my wolimy korzystać z aplikacji moovit.

W centrum Dubrownika znajdziemy wiele hoteli, ale także apartamentów, pokoi wynajmowanych przez mieszkańców czy hosteli.

Polecane noclegi w szeroko rozumianym centrum Dubrownika

Przykładem takiego miejsca może być Katarina Rooms położony w pobliżu portu i dworca autobusowego (ok. 2 kilometry do centrum).

W podobnej odległości działa polecany przez wielu turystów Guest House Bradas, w którym odnajdziemy niższe ceny kosztem jednak dostępu do wspólnej łazienki.

Wskazówka praktyczna Komunikacja miejska w Dubrowniku w ostatnich latach mocno podrożała. Pojedynczy bilet ważny godzinę kosztuje 1,73€, a bilet dzienny 5,31€. Turyści planujący jedynie dojazd do Starego Miasta i powrót mogą rozważyć zakup biletu na dwa krótkie przejazdy (do 30 minut) w cenie 3,19€. Pamiętajmy, aby koszt dojazdów uwzględnić w naszej kalkulacji noclegów - w przypadku potrzeby zakupu biletów dziennych i dwóch osobach koszt dzienny zwiększa się o aż 10,62€.

Babin Kuk - dobra opcja dla rodzin i szukających spokojniejszej atmosfery

Położona na północnym krańcu półwyspu Lapad dzielnica Babin Kuk nie należy na pewno do miejsc budżetowych. Lwia jej część wypełniona jest zielenią, a większość tutejszych miejsc noclegowych należy do ekskluzywnych hoteli. Niektórzy turyści wybierają ją jednak szukając czegoś w spokojniejszym miejscu niż Stare Miasto, a jednocześnie blisko centrum, do którego dojedziemy w około kwadrans autobusem.

Przykładowe noclegi

Szukając noclegu na terenie dzielnicy Babin Kuk można doznać niemałego szoku, gdyż ceny są zbliżone do tych znanych ze Starego Miasta. Przykładem nieco tańszego miejsca jest Villa Jozefina oferująca apartamenty z dostępem do kuchni oraz ogólnodostępnym ogrodem.

Półwysep Lapad

Półwysep Lapad to jednak nie tylko dzielnica Babin Kuk. Jeśli dobrze poszukamy może trafić na kilka atrakcyjnych miejsc noclegowych, których cena nie zwali nas z nóg. Jednym z przykładów jest hotel Ivka posiadający nieco tańsze (w porównaniu do Starego Miasta!) pokoje w opcji Budget.

Gruž - dzielnica portowa

Dzielnica Gruž jest idealnym wyborem dla osób, które zamierzają korzystać dużo z transportu publicznego, gdyż na terenie tej położonej nieco ponad 2 km od centrum dzielnicy znajdziemy główny port promowy (odpłyniemy stąd w stronę Splitu czy wyspy Hvar) oraz główny dworzec autobusowy przewoźnika Libertas odpowiadającego za transport publiczny.

Z dzielnicy Gruž dojdziemy do Starego Miasta pieszo lub dojedziemy autobusem (linie 1 lub 3) w około 15 minut. Na jej terenie znajduje się również główne miejskie targowisko, gdzie kupimy świeże warzywa i owoce.

Gdzie spać w Dubrowniku w dzielnicy Gruž?

  • Apartments Mia - obiekt położony dwa kilometry od Starego Miasta oraz nieco ponad 200 metrów od dworca i portu.
  • Rooms Monika - dobrze oceniany obiekt zlokalizowany nieco dalej, ale dalszą odległość może zrekompensować nam niższa cena o ile trafimy na dobrą promocję.

Mokošica (Rijeka Dubrovačka) - pomysł na nocleg poza miastem

Na północ od miasta morze wżyna się w ląd wąziutką i długą na około 5 kilometrów zatoką Rijeka Dubrovačka (przypominającą nieco skandynawskie fiordy). Urokliwe położenie i znacznie mniejszy tłok niż w centrum sprawiają, że turyści często rezerwują noclegi właśnie tutaj.

Po północnej stronie zatoki odnajdziemy przyjemną miejscowość o nazwie Mokošica, która posiada bezpośrednie połączenie autobusowe ze Starym Miastem (linia 1), a ceny hoteli są tu nieco niższe niż w ścisłym centrum (choć nie powinniśmy oczekiwać znaczących różnic).

Polecane hotele

  • Hygge Apartment - apartamenty z prywatną kuchnią i łazienką. Jest to jeden z najlepiej ocenianych obiektów w całym Dubrowniku i okolicy!
  • Apartment Oleander - kolejny dobrze oceniany obiekt oferujący apartamenty z prywatną kuchnią. Niektóre z pokojów mają tarasy z widokiem na morze.
Rijeka Dubrovačka widzina z mostu Tudmana
Rijeka Dubrovačka widzina z mostu Tudmana

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama