Podróże po Europie

Portofino (Włochy) - zwiedzanie, atrakcje turystyczne oraz dojazd

Liguryjskie Portofino to bez wątpienia jedno z najbardziej malowniczych włoskich miasteczek. Średniowieczna osada wraz z portem rozwinęły się przy naturalnej i głębokiej zatoce, którą otaczają pełne zieleni wzgórza. Jeśli podczas wizyty będziemy mieć dobrą widoczność, to po przeciwnej stronie zobaczymy kolorowe miasta i osady porozrzucane nierównomiernie po wzgórzach Wybrzeża Liguryjskiego.

Portofino we Włoszech
Portofino we Włoszech

Mimo swojego uroku, kolorowych fasad i świetnego położenia, Portofino jest miejscem typowo turystycznym, które niemal całkowicie straciło swój naturalny urok. Drogie knajpki serwujące jedzenie wyglądające niezbyt smakowicie, drogie restauracje, sklepy z pamiątkami oraz sklepy drogich marek położone wzdłuż ciągnącej się nad wodą uliczki Calata Marconi - tak najprościej opisać historyczne centrum tego miasteczka.

Portofino - nabrzeże
Portofino - nabrzeże

Nie oznacza to jednak, że nie warto tu przyjechać - Portofino jest bardzo urokliwe. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że próżno szukać tu typowych atrakcji turystycznych czy krętych średniowiecznych uliczek.

Spacerując po tym turystycznym mieście aż trudno uwierzyć, że dawniej był to dość ważny punkt na mapie Republiki Genui, gdzie okrętowały chociażby statki wracające z wypraw krzyżowych. Portofino istniało już zresztą w czasach rzymskich, ale po tym okresie nie zachowały się żadne widoczne ślady.

Widok na Portofino
Widok na Portofino

Zwiedzanie Portofino - ile czasu poświęcić na zwiedzenie miasteczka?

Portofino jest niewielkie i całe historyczne centrum miasta wraz z mariną przejdziemy w dosłownie kilkanaście minut. Trochę więcej czasu możemy poświęcić na przejście trasami spacerowymi w stronę górujących nad miastem: kościoła św. Jerzego oraz zamku Castello Brown, ale trudno wyobrazić sobie aktywne spędzenie na miejscu więcej niż kilku godzin.

Widok na miasteczko w drodze do kościoła św. Jerzego w Portofino
Widok na miasteczko w drodze do kościoła św. Jerzego w Portofino

Atrakcje turystyczne i zabytki Portofino

Port i historyczne centrum miasta

Historyczne centrum miasta wyróżnia się kolorowymi fasadami oraz położeniem w głębokiem naturalnej zatoce. Nie znajdziemy tam jednak zbyt wielu zabytków czy atrakcji. Najważniejszym budynkiem w mieście jest zbudowany w architekturze romańskiej Kościół św. Marcina (wł. Chiesa di San Martino), który w środku wyróżnia się freskami oraz wieloma zdobieniami.

Kościół św. Marcina w Portofino
Kościół św. Marcina w Portofino

W historycznym centrum zobaczymy też niewielki oratorium Nostra Signora Assunta (wł. Oratorio di Nostra Signora Assunta) z XV wieku wzniesione w stylu gotyckim. Wnętrze kościoła jest jednak surowe i nie wyróżnia się niczym specjalnym - na ścianach wiszą dwa krzyże wykorzystywane w trakcie procesji.

Wzdłuż zachodniej części nabrzeża ciągnie się niewielki park (wł. Museo del Parco), w którym umieszczono rzeźby artystów sztuki nowoczesnej.

Jedna z rzeźb w kolekcji Museo del Parco w Portofino (widoczna z nabrzeża)
Jedna z rzeźb w kolekcji Museo del Parco w Portofino (widoczna z nabrzeża)

Kościół św. Jerzego oraz taras widokowy

Na wzgórzu na którym wznosi się Kościół/sanktuarium św. Jerzego (wł. Chiesa di San Giorgio) prawdopodobnie już w czasach wczesnochrześcijańskich istniało miejsce modlitwy, będące jednocześnie punktem obserwacyjnym.

Kościół św. Jerzego w Portofino we Włoszech
Kościół św. Jerzego w Portofino we Włoszech

Według legendy w krypcie kościoła przechowywane są zdekapitowane szczątki św. Jerzego (znanego przede wszystkim z legendy o walce ze smokiem), które do Portofino mieli przywieźć rycerze wracający z krucjaty w XI wieku.

Sama świątynia znacznie ucierpiała podczas nalotów aliantów w 1944 roku i została odbudowana po wojnie. Na szczęście grobowiec ze szczątkami św. Jerzego z całego zamieszania wyszedł bez szwanku, ale niestety w maju 2019 roku nie było żadnej możliwości, żeby go zobaczyć.

Świątynia w środku jest bardzo surowa i nie spędzimy w niej zbyt wiele czasu. Z tarasu przed kościołem rozpościera się za to świetny widok na część portową. Nie zapomnijmy też przejść na przeciwną (południową) stronę tarasu i rzucić okiem na majestatyczne skały.

Widok na skały przy kościele św. Jerzego w Portofino
Widok na skały przy kościele św. Jerzego w Portofino

Punkty widokowe, ogród zamkowy oraz zamek Castello Brown

Istnieją przynajmniej dwa miejsca, z których możemy obejrzeć kolorowe fasady historycznych domów z góry, i to z różnych perspektyw. O pierwszym z nich - tarasie przy kościele św. Jerzego - już wspomnieliśmy. Drugi znajduje się w górnej części niewielkiego parku umiejscowionego po północnej stronie wzgórza zamkowego.

W parku ustawiono kilka ławeczek, a przynajmniej w dwóch punktach znajdziemy świetny widok na port i miasteczko. Ogród słynie z różnorodnej roślinności i może być idealnym miejscem na krótki wypoczynek od tłumów turystów.

Widok na Portofino
Widok na Portofino

Do górnej części parku możemy dostać się jedną z dwóch tras pieszych. Pierwsza z nich jest przedłużeniem Salita S. Giorgio i nie oferuje zbyt wielu widoków po drodze, ale jeśli jesteśmy przy kościele św. Jerzego, to wystarczy zejść z tarasu i ruszyć dalej na wschód. Po dojściu do zamku musimy podejść do wejścia do twierdzy, przed którym znajdziemy wejście do parku.

Druga trasa jest ciekawsza i prowadzi cały czas przez przyjemny park. Wejście znajdziemy w północno-wschodnim krańcu Molo Umberto I (współrzędne 44.302222, 9.212985).

Bez względu na wybraną trasę na jej końcu (po około 10 minutach spaceru) znajdziemy XV-wieczny zamek Castello Brown, który dzięki strategicznemu położeniu pełnił funkcje czysto obronne, żeby w kolejnych wiekach stać się arystokratyczną rezydencją. Obecnie w zamku działa muzeum (koszt biletu 5€ [ostatnia aktualizacja maj 2019]).

Planując zwiedzanie Portofino warto połączyć obie wspomniane trasy. Możemy na przykład najpierw ruszyć w górę w kierunku kościoła św. Jerzego, żeby po zwiedzeniu świątyni skierować się dalej w stronę zamku, przy którym znajdziemy wejście do ogrodu. Potem idziemy przez park w dół, żeby ostatecznie skończyć nasz spacer na nabrzeżu.

Widoki na Portofino
Widoki na Portofino

Latarnia morska oraz plaża

Ciekawym pomysłem na aktywne spędzenie kilku chwil w Portofino jest spacer do latarni morskiej (wł. Faro di Portofino). Trasa jest dość przyjemna i bezproblemowa - wystarczy nie skręcać w lewo idąc w stronę zamku drogą od kościoła św. Jerzego i kierować się dalej prosto. W ciągu kilkunastu minut będziemy na miejscu. Trasa jest dość specyficzna - idziemy wzdłuż rezydencji, do których prowadzą drzwi zaopatrzone w domofony z kamerą. Jest to ciekawe połączenie historycznej zabudowy z nowoczesnością.

[Latarnia morska w Portofino - Faro di Portofino]
[Latarnia morska w Portofino - Faro di Portofino]

Sama latarnia morska nie jest co prawda żadnym cudem architektonicznym, a zwykłym budynkiem z elementem latarni na dachu. Mimo to podczas spaceru będziemy mieć kilka przyjemnych widoków na lokalną florę i okolicę.

Na tarasie przy latarni (który jest świetnym punktem widokowym) działa kawiarnia, ale ceny są typowo kurortowe.

Idąc w kierunku latarni możemy natrafić na znaki kierujące w stronę plaży - Spiaggia dell’Olivetta. Określenie plaża jest chyba jednak zdecydowanie na wyrost - jest to bardziej niewielki i kamienisty fragment wybrzeża z dostępem do morza.

Podczas spaceru do latani morskiej w Portofino (Faro di Portofino)
Podczas spaceru do latani morskiej w Portofino (Faro di Portofino)

Jak dojechać/dostać się do Portofino? [ostatnia aktualizacja maj 2019]

Istnieje kilka sposobów na dostanie się do Portofino: własny samochód, kombinacja pociągu z autobusem, rejs czy spacer.

W przypadku kombinacji pociągu z autobusem musimy najpierw dojechać do stacji Santa Margherita Ligure. Przy samym dworcu kursuje autobus numer 82. Bilet na przejazd zakupimy w kawiarni na dworcu - do wyboru mamy bilet jednorazowy za 3€ lub bilet w dwie strony za 5€. Po wejściu do autobusu powinniśmy od razu skasować bilet. Czas przejazdu to około 15-20 minut, a autobusy kursują regularnie w ciągu dnia. [ostatnia aktualizacja maj 2019]

Portofino - podczas spaceru do latarni morskiej w Portofino (Faro di Portofino)
Portofino - podczas spaceru do latarni morskiej w Portofino (Faro di Portofino)

Ciekawym pomysłem na dostanie się do Portofino jest spacer z miasta Santa Margherita Ligure wzdłuż wybrzeża. Trasa oferuje świetne widoki i nie wymaga bardzo dobrej formy fizycznej, a do tego w większości prowadzi przyjemną promenadą. Niestety, w maju 2019 roku fragment promenady był zapadnięty i część trasy przechodziła przez wyznaczony fragment ulicy (tuż obok samochodów). Najmniej przyjemnym fragmentem trasy jest jej finalna część już przed samym Portofino, która prowadzi wąskim poboczem przy drodze. Słowo pobocze może zresztą wprowadzać lekko w błąd - czasami linia odznaczająca pobocze oddalona jest o dosłownie kilkanaście centymetrów od ściany.

Portofino - spacer po nabrzeżu
Portofino - spacer po nabrzeżu

Wydaje się nam, że przejście trasą spacerową ma sens tylko w przypadku dobrej pogody. Przy padającym deszczu może być ciężko spacerować poboczem, a przejeżdżające samochody mogą nas stresować. Warto też zapytać w punkcie informacji, czy na trasie nie są przeprowadzane żadne prace mogące blokować możliwość przejścia pieszego.

Z Santa Margherita Ligure (oraz z niektórych innych okolicznych miast) do Portofino kursują również statki. W tym przypadku wiele zależy od sezonu i pogody, dlatego warto sprawdzić rozkład przed przyjazdem. Więcej informacji można znaleźć na na tej stronie.

Widok na Museo del Parco w Portofino
Widok na Museo del Parco w Portofino

Reklama