Podróże po Europie

Portofino we Włoszech - atrakcje, dojazd, zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2023

Położone na liguryjskim wybrzeżu Portofino niewątpliwie należy do najbardziej malowniczych włoskich miasteczek. Ta średniowieczna osada wraz z portem rozwinęły się przy naturalnej i głębokiej zatoce, którą otaczają malownicze, zielone wzgórza. Jeśli podczas wizyty będziemy mieć dobrą widoczność, to po przeciwnej stronie wypatrzymy kolorowe miasta i osady porozrzucane nierównomiernie po wzgórzach Riwiery Włoskiej.

Portofino we Włoszech
Portofino we Włoszech

Portofino - gdzie się znajduje?

Portofino to malownicze miasteczko położone na północno-zachodnim wybrzeżu Włoch, nad Morzem Liguryjskim, w regionie Liguria. Najbliższym miasteczkiem ze stacją kolejową jest Santa Margherita Ligure, a najbliższe duże miasto to Genua. Wielu turystów wpada do Portofino podczas odwiedzin słynnego Cinque Terre.

Portofino, czyli miasto atrakcja turystyczna

Pomimo swojego urokliwego wyglądu, kolorowych fasad i atrakcyjnego położenia, Portofino stało się miejscem typowo turystycznym, tracąc w dużej mierze swój historyczny urok. Ekskluzywne restauracje, sklepy z pamiątkami oraz butiki luksusowych marek usytuowane wzdłuż malowniczej uliczki Calata Marconi nad brzegiem wody - tak można w skrócie opisać zabytkowe centrum tego miasteczka. Jeśli dołożymy do tego fakt, że śluby biorą tu najbogatsi (np. piłkarz Wayne Rooney), a gwiazdy Instagrama przyjeżdżają zrobić sobie zdjęcie, to otrzymamy dokładniejszy obraz tutejszej atmosfery.

Nie oznacza to jednak, że nie warto tu przyjechać - Portofino jest bardzo malowniczym miejscem. Powinniśmy jednak liczyć się z tym, że próżno szukać tu topowych atrakcji turystycznych czy krętych średniowiecznych uliczek.

Widok na Portofino
Widok na Portofino

Zwiedzanie Portofino

Spacerując po tym turystycznym mieście aż trudno uwierzyć, że dawniej był to dość ważny punkt na mapie Republiki Genui, gdzie okrętowały chociażby statki wracające z wypraw krzyżowych. Portofino istniało już zresztą w czasach rzymskich, ale po tym okresie nie zachowały się żadne widoczne ślady.

Najważniejszą informacją dla turysty jest ta, że Portofino jest niewielkie i całe historyczne centrum miasta wraz z mariną przejdziemy w dosłownie kilkanaście minut. Trochę więcej czasu możemy poświęcić na przejście trasami spacerowymi w stronę górujących nad miastem: kościoła św. Jerzego, zamku Castello Brown oraz do latarni morskiej. Mimo to na spokojnie zwiedzenie Portofino wystarczy na kilka godzin.

Dłuższy pobyt warto rozważyc wtedy, gdy zdecydujemy się wyruszyć na któryś z dłuższych szlaków rezerwatu przyrody Portofino.

Co warto zobaczyć w Portofino? Największe atrakcje oraz zabytki

Port i Piazzetta di Portofino

Historyczne centrum Portofino wyróżnia się kolorowymi fasadami oraz położeniem w głębokiej naturalnej zatoce. Dla wielu odwiedzających najważniejszym punktem na trasie zwiedzania Portofino jest spacer po wypełnionym luksusowymi jachtami porcie, gdzie możemy poczuć w pełni dzisiejszy charakter tego miejsca.

Za serce miasteczko możemy uznać urokliwy placyk wychodzący na zatokę i określany mianem Piazzetta di Portofino, który otoczony jest kolorowymi fasadami oraz kawiarniami.

Widok na port w drodze do kościoła św. Jerzego w Portofino
Widok na port w drodze do kościoła św. Jerzego w Portofino

Zabytki starego miasta w Portofino

Kierując się dalej wgłąb starówki nie znajdziemy jednak zbyt wiele więcej zabytków czy atrakcji. Najważniejszym budynkiem w mieście jest zbudowany w stylu romańskim kościół św. Marcina (wł. Chiesa di San Martino), który w środku wyróżnia się freskami oraz wieloma zdobieniami.

Kościół św. Marcina w Portofino
Kościół św. Marcina w Portofino

W historycznym centrum zobaczymy też niewielki oratorium Nostra Signora Assunta (wł. Oratorio di Nostra Signora Assunta) z XV wieku wzniesione w stylu gotyckim. Wnętrze kościoła jest jednak surowe i nie wyróżnia się niczym specjalnym - na ścianach wiszą dwa krzyże wykorzystywane w trakcie procesji.

Museo del Parco - park rzeźby w Portofino

Wzdłuż zachodniej części nabrzeża ciągnie się niewielki park (wł. Museo del Parco). Czasami określany jest on mianem parku rzeźby, gdyż na jego terenie wystawiane są rzeźby artystów sztuki współczesnej. Całości uroku dodaje fakt, że dzieła sztuki są tylko dodatkiem do natury oraz widoków na okolicę. W parku wytyczono kilka szlaków pieszych.

Jedna z rzeźb w kolekcji Museo del Parco w Portofino (widoczna z nabrzeża)
Jedna z rzeźb w kolekcji Museo del Parco w Portofino (widoczna z nabrzeża)

Kościół św. Jerzego oraz taras widokowy

Kościół/sanktuarium św. Jerzego (wł. Chiesa di San Giorgio) góruje nad starówka i stoi na wzgórzu, gdzie prawdopodobnie już w czasach wczesnochrześcijańskich istniało miejsce modlitwy, będące jednocześnie punktem obserwacyjnym.

Kościół św. Jerzego w Portofino we Włoszech
Kościół św. Jerzego w Portofino we Włoszech
Portofino i św. Jerzy Według tradycji w krypcie kościoła spoczęły pozbawione głowy szczątki św. Jerzego (znanego najlepiej z legendy o walce ze smokiem)**, które do Portofino w XI wieku mieli przywieźć rycerze wracający z krucjaty.

Sama świątynia znacznie ucierpiała podczas nalotów aliantów w 1944 roku i została odbudowana po wojnie. Na szczęście grobowiec ze szczątkami św. Jerzego z całego zamieszania wyszedł bez szwanku, ale niestety podczas naszej wizyty nie było żadnej możliwości, żeby go zobaczyć.

Wnętrze kościoła św. Jerzego w Portofino jest surowe i nie spędzimy w nim zbyt wiele czasu, ale z tarasu przed kościołem rozpościera się za to świetny widok na część portową. Nie zapomnijmy też przejść na przeciwną (południową) stronę tarasu i rzucić okiem na majestatyczne skały, o które rozbijają się fale wody.

Widok na skały przy kościele św. Jerzego w Portofino
Widok na skały przy kościele św. Jerzego w Portofino

Ogród zamkowy - zielona oaza oraz punkt widokowy

Istnieją przynajmniej dwa miejsca, z których możemy obejrzeć kolorowe fasady Portofino z góry. O pierwszym z nich - tarasie przy kościele św. Jerzego - już wspomnieliśmy. Drugi znajduje się w górnej części niewielkiego parku umiejscowionego po północnej stronie wzgórza zamkowego.

Widok na ogród zamkowy w Portofino od strony nabrzeża
Widok na ogród zamkowy w Portofino od strony nabrzeża

W parku ustawiono kilka ławeczek, a przynajmniej w dwóch punktach znajdziemy świetny widok na port i miasteczko. Ogród słynie z różnorodnej roślinności i może być idealnym miejscem na krótki wypoczynek od tłumów turystów.

Widok na Portofino
Widok na Portofino

Do górnej części parku możemy dostać się jedną z dwóch tras pieszych. Pierwsza z nich jest przedłużeniem Salita S. Giorgio i nie oferuje zbyt wielu widoków po drodze, ale jeśli jesteśmy przy kościele św. Jerzego, to wystarczy zejść z tarasu i ruszyć dalej na wschód. Po jakimś czasie dojdziemy do zamku Castello Brown, przed którym znajdziemy wejście do parku.

Druga trasa jest ciekawsza i prowadzi cały czas przez przyjemny park. Wejście znajdziemy w północno-wschodnim krańcu Molo Umberto I (współrzędne 44.302222, 9.212985).

Wskazówka praktyczna

W naszej opinii planując zwiedzanie Portofino warto połączyć obie wspomniane trasy. Możemy na przykład najpierw ruszyć w górę w kierunku kościoła św. Jerzego, żeby po zwiedzeniu świątyni skierować się dalej w stronę zamku, przy którym znajdziemy wejście do ogrodu. Potem idziemy przez park w dół, żeby ostatecznie skończyć nasz spacer na nabrzeżu. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy.

Castello Brown

Bez względu na wybraną trasę prowadząca na szczyt ogrodów zamkowych na jej końcu - po około 10 minutach spaceru - trafimy pod zamek Castello Brown. Historia tej budowli - zwanej dawniej Forte di San Giorgio - sięga XV wieku. Dzięki swojemu strategicznemu położeniu pełniła ona początkowo funkcje obronne, aby w kolejnych wiekach zostać przekształcona w arystokratyczną rezydencją. Obecnie w zamku działa muzeum - podczas wizyty będziemy mogli pospacerować po najróżniejszych pomieszczeniach. Część z nich służyła jako apartamenty mieszkalne, a inne miały funkcje typowo obronne.

Latarnia morska w Portofino

Dobrym pomysłem na aktywne zwiedzanie Portofino jest spacer do latarni morskiej (wł. Faro di Portofino) położonej na krańcu przylądka Portofino (wł. Promontorio di Portofino). Trasa jest dość przyjemna i bezproblemowa - wystarczy nie skręcać w lewo idąc w stronę zamku drogą od kościoła św. Jerzego i kierować się dalej prosto ulicą Via alla Penisola i iśc do jej końca. W ciągu kilkunastu minut będziemy na miejscu. Trasa jest dość specyficzna - idziemy wzdłuż rezydencji, do których prowadzą drzwi zaopatrzone w domofony z kamerą. Jest to ciekawe połączenie historycznej zabudowy z nowoczesnością.

Latarnia morska w Portofino - Faro di Portofino
Latarnia morska w Portofino - Faro di Portofino

Sama latarnia morska nie jest co prawda żadnym cudem architektonicznym, a zwykłym budynkiem z elementem latarni na dachu. Mimo to podczas spaceru będziemy mieć kilka przyjemnych widoków na lokalną florę i okolicę.

Na tarasie przy latarni (który jest świetnym punktem widokowym) działa kawiarnia, ale ceny są typowo kurortowe.

Portofino - podczas spaceru do latarni morskiej w Portofino (Faro di Portofino)
Portofino - podczas spaceru do latarni morskiej w Portofino (Faro di Portofino)

Plaża Spiaggia dell’Olivetta

Idąc w kierunku latarni możemy natrafić na znaki kierujące w stronę plaży - Spiaggia dell’Olivetta. Określenie plaża jest chyba jednak zdecydowanie na wyrost - jest to bardziej niewielki i kamienisty fragment wybrzeża z dostępem do morza.

Podczas spaceru do lartani morskiej w Portofino (Faro di Portofino)
Podczas spaceru do lartani morskiej w Portofino (Faro di Portofino)

Rezerwat przyrody Portofino - szlaki piesze dla aktywnych

Czytelników planujących dłuższy pobyt w okolicy może zainteresować fakt, że wokół Portofino utworzono rezerwat przyrody Parco Naturale Regionale di Portofino, który może pochwalić się blisko 80 km tras spacerowych oferujących wspaniałe widoki. Właściwie to trasa prowadząca do wspomnianej powyżej latarni morskiej zalicza się do szlaków parku naturalnego, ale mając więcej czasu możemy ruszyć

Mając więcej czasu warto ruszyć ścieżką na północ i spojrzeć na miasto oraz okolicę z przeciwnej strony. Mapę szlaków znajdziemy na oficjalnej stronie parku naturalnego.

Widoki na Portofino
Widoki na Portofino

Jak dojechać do Portofino?

Istnieje kilka sposobów na dostanie się do Portofino: własny samochód, kombinacja pociągu z autobusem, rejs oraz spacer. Poniżej opisaliśmy dwa z nich.

Dojazd do Portofino transportem publicznym

W przypadku kombinacji pociągu z autobusem musimy najpierw dojechać do stacji Santa Margherita Ligure. Przy samym dworcu kursuje autobus numer 782.

Za przejazd możemy zapłacić karta płatniczą w pojeździe lub zakupić bilet w kawiarni na dworcu. Do wyboru mamy bilet jednorazowy za 3€ lub bilet w dwie strony za 5€ (w przypadku płatności kartą poprawna opłata zostanie pobrana).

Po wejściu do autobusu powinniśmy od razu skasować bilet. Czas przejazdu to około 15-20 minut, a autobusy kursują regularnie w ciągu dnia. Rozkład znajdziemy na tej stronie.

Spacer do Portofino

Innym pomysłem na dostanie się do Portofino jest spacer z miasta Santa Margherita Ligure wzdłuż wybrzeża. Trasa oferuje świetne widoki i nie wymaga bardzo dobrej formy fizycznej, a do tego w większości prowadzi przyjemną promenadą. My mieliśmy jednak trochę pecha i fragment promenady był zapadnięty, przez co część trasy przechodziła przez wyznaczony fragment ulicy (tuż obok samochodów). Najmniej przyjemnym fragmentem trasy jest jej finalna część już przed samym Portofino, która prowadzi wąskim poboczem przy drodze. Słowo pobocze może zresztą wprowadzać lekko w błąd - czasami linia odznaczająca pobocze oddalona jest o dosłownie kilkanaście centymetrów od ściany.

Wydaje się nam, że przejście trasą spacerową ma sens tylko w przypadku dobrej pogody. Przy padającym deszczu może być ciężko spacerować poboczem, a przejeżdżające samochody mogą nas stresować. Warto też zapytać w punkcie informacji, czy na trasie nie są przeprowadzane żadne prace mogące blokować możliwość przejścia pieszego.

Promem do Portofino

Z Santa Margherita Ligure (oraz z niektórych innych miast) do Portofino kursują również promy. W tym przypadku wiele zależy od sezonu i pogody, dlatego warto sprawdzić rozkład przed przyjazdem. Więcej informacji można znaleźć na na tej stronie.

Widok na Museo del Parco w Portofino
Widok na Museo del Parco w Portofino

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama