Podróże po Europie

Atrakcje we Włoszech - najpiękniejsze miejsca i najciekawsze miasta. Co warto zwiedzić i zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 4 lutego 2023

Włochy należą do najpopularniejszych kierunków turystycznych zarówno na dłuższe wakacje jak i krótkie wypady w stylu city break. W słonecznej Italii czekają na nas wypełnione atrakcjami miasta i miasteczka, malownicze wybrzeże oraz piękne jeziora - właściwie każdy powinien znaleźć tu coś dla siebie.

W naszym artykule podjęliśmy się próby odpowiedzi na pytanie co warto zobaczyć we Włoszech? Oto nasza subiektywna lista największych atrakcji oraz najpiękniejszych miejsc we Włoszech.

Rzym i Watykan

Trudno nam wyobrazić sobie rozpoczęcie przewodnika po atrakcjach Włoch od miejsca innego niż Rzym. Wieczne Miasto oraz leżący w jego granicach Watykan wypełnione są wspaniałymi muzeami, śladami dawnych czasów (m.in. Koloseum, Panteon i Forum Romanum) oraz kościołami, w których zobaczymy prace największych mistrzów dłuta i pędzla (Rafael, Bernini, Michał Anioł czy Caravaggio).

W Rzymie odnajdziemy wiele z największych atrakcji Włoch, a temat zwiedzania tego miasta jest na tyle szeroki, że poświęciliśmy mu rozbudowany przewodnik Zwiedzanie i atrakcje Rzymu. W oddzielnym artykule opisaliśmy dodatkowo zwiedzanie Watykanu.

Atrakcje Włoch - Rzym i Koloseum
Atrakcje Włoch - Rzym i Koloseum

Florencja - atrakcje kolebki renesansu

Stolica Toskanii przyciąga do siebie fanów dobrej kuchni i wspaniałej architektury. Dla nas to jednak przede wszystkim miasto, w którym narodził się renesans. Spacerując tutejszymi uliczkami będziemy obcować z pierwszymi realizacjami architektonicznymi tej epoki, a w światowej klasy muzeach oraz kościołach zobaczymy dzieła takich mistrzów jak Michał Anioł (w tym jego słynny Dawid!), Sandro Botticelli czy Donatello. Część turystów odwiedza Florencję w trakcie zaledwie jednodniowego wypadu, ale warto dać temu miastu nieco więcej czasu!

Co warto zobaczyć we Włoszech? Panorama Florencji
Co warto zobaczyć we Włoszech? Panorama Florencji

Wenecja

Plac św. Marka, Pałac Dożów, Bazylika św. Marka i gondole - te atrakcje Wenecji kojarzy każdy. Dawna stolica potężnej republiki morskiej oferuje turystom jednak znacznie więcej, a doliczając do tego sąsiadujące z nią wyspy, to spokojnie moglibyśmy spędzić tu tydzień i się nie nudzić.

Nawet jeśli wpadacie tu jednak na jeden dzień, to zdecydowanie warto spróbować przyjechać wcześnie rano lub zostać do późna, aby choć chwilę pospacerować pustawymi ulicami i placami bez tłumów turystów.

Wszystkiego o zwiedzaniu Wenecji dowiecie się z naszego przewodnika Wenecja - atrakcje, zwiedzanie, zabytki
Gondole w Wenecji - unikatowa atrakcja Włoch
Gondole w Wenecji - unikatowa atrakcja Włoch

Plac Cudów w Pizie ze słynną Krzywą Wieżą

Krzywa Wieża należy do największych symboli Włoch. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że przekrzywiona dzwonnica otoczona jest kilkoma innymi historycznymi budowlami: katedrą, baptysterium oraz cmentarzem Camposanto. Wszystkie ono tworzą kompleks monumentalny wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, który znany jest pod nazwą Piazza dei Miracoli (dosłownie Plac Cudów). Całość dopełnia odsłonięta na trawiastym placu rzeźba "Upadły Anioł" dłuta nieodżałowanego Igora Mitoraja.

Warto także dodać, że Piza, choć zniszczona znacznie podczas wojny, skrywa jeszcze kilka naprawdę ciekawych atrakcji, które są zazwyczaj omijane przez turystów.

Więcej o słynnym zabytku przeczytacie w naszym artykule Krzywa Wieża w Pizie - zwiedzanie, historia, ciekawostki. Zajrzyjcie też do naszego przewodnika po atrakcjach Pizy, gdzie znajdziecie opisy pozostałych zabytków Placu Cudów (i nie tylko).
Największe zabytki Włoch - Krzywa Wieża w Pizie
Największe zabytki Włoch - Krzywa Wieża w Pizie

Mediolan - miasto sztuki i stolica mody

Stolica Lombardii to olbrzymia metropolia, która wiele osób przytłacza - nie odnajdziemy tam zbyt wielu średniowiecznych uliczek ani klimatycznych placyków znanych z wielu innych włoskich miast. Czekają tam na nas za to muzea wypełnione wspaniałymi dziełami sztuki. Do najważniejszych z nich zaliczają: Pinakoteka Brera oraz Pinakoteka Ambrozjańska z ręcznymi szkicami słynnego Leonarda da Vinci. Do innych dzieł sztuki światowej klasy zaliczają się fresk Ostatnia Wieczerza oraz rzeźba Pietà Rondanini na Zamku Sforzów - ostatnia (i nieukończona) praca Michała Anioła.

Więcej o zwiedzaniu Mediolanu przeczytacie w naszym artykule Mediolan - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Lombardii.
Katedra w Mediolanie
Katedra w Mediolanie

Cinque Terre - najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Cinque Terre to jeden z najpiękniejszych parków narodowych we Włoszech. Ciągnie się on wzdłuż górzystego wybrzeża Ligurii, a swoją nazwę zawdzięcza pięciu urokliwym miasteczkom (Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola oraz Riomaggiore). Dla wielu turystów zwiedzanie Cinque Terre stanowi traumatyczne doświadczenie i musimy zgodzić się z tym, że poruszanie się pociągiem pomiędzy miasteczkami w sezonie letnim należy do mało komfortowych.

Z drugiej jednak strony cały urok tego cudnego zakątka Włoch tkwi w szlakach pieszych prowadzących pomiędzy miasteczkami, gdzie nie dość, że jest mniej turystów, to czekać na nas będą niezapomniane widoki. Każdemu w dobrej formie fizycznej polecamy wybranie się na trekking tzw. górnymi szlakami, gdzie przez większość czasu będziemy sami.

Cinque Terre - najpiękniejsze miejsca we Włoszech
Cinque Terre - najpiękniejsze miejsca we Włoszech

Werona - miasto Romea i Julii

Przepełniona atrakcjami Werona przyciąga do siebie nie tylko fanów architektury oraz historii, ale również wielbicieli dobrej kuchni. Miasto to słynie z urokliwego starego miasta, romańskich kościołów, rzymskich pozostałości (amfiteatru, bram miejskich oraz ruin teatru) oraz gotyckiego zamku Castelvecchio. Niemało turystów przyjeżdża tu szukających śladów istnienia słynnej pary nieszczęśliwych kochanków, choć akurat balkon Julii nie ma z ich historią niczego wspólnego (oprócz dobrego marketingu).

Most Castelvecchio w Weronie
Most Castelvecchio w Weronie

Jezioro Como

Położone w północno zachodniej części Lombardii przedalpejskie Jezioro Como jest jednym z najpiękniejszych miejsc w całych Włoszech. Do przyjazdu tutaj mogą zniechęcać nas jedynie wysokie ceny noclegów, ale mimo to warto wpaść tu chociażby na chwilę. Podobnie jak w przypadku Cinque Terre najpopularniejsze miasta wokół jeziora są przepełnione turystami, ale wystarczy wybrać się na któryś ze szlaków pieszych lub poza utarty szlak, aby nie spotykać nikogo przez długie okresy czasu.

Do najciekawszych miast nad jeziorem należą: Bellagio, Como oraz Varenna.

Chcąc wybrać się nad Jezioro Como warto dobrze się przygotować. Przygotowania może ułatwić Wam nasz rozbudowany przewodnik Jezioro Como - dojazd, atrakcje oraz informacje praktyczne
Najpiękniejsze miejsca we Włoszech - Jezioro Como
Najpiękniejsze miejsca we Włoszech - Jezioro Como

Jezioro Garda

Garda to największe z włoskich jezior (ok. 370 kilometrów kwadratowych powierzchni), które leży na granicy trzech gmin: Mediolanu, Wenecji Euganejskiej i Trydentu. Uznaje się je za jeden z najczystszych zbiorników wodnych kraju, ale najczęściej to nie chęć kąpieli przyciąga tu turystów, ale urokliwe miasteczka oraz górskie krajobrazy. Do najciekawszych miejsc wokół jeziora należą Sirmione ze słynnym Zamek Scaligerich oraz Limone sul Garda.

Jezioro Garda o zachodzie słońca, czyli co warto zobaczyć we Włoszech przynajmniej raz w życiu!
Jezioro Garda o zachodzie słońca, czyli co warto zobaczyć we Włoszech przynajmniej raz w życiu!

Bolonia - miasto portyków i pysznego jedzenia

Stolica regionu Emilia Romania słynie z ciągnących się przez dziesiątki kilometrów portyków, czerwonych dachów, najstarszego istniejącego uniwersytetu świata oraz przepysznej kuchni. W średniowieczu krajobraz miasta definiowało ponad 100 wysokich wież mieszkalnych, z których kilka przetrwało do naszych czasów. Najbardziej znana z nich - Wieża Asinelli (Torre degli Asinelli) - przekształcona została w punkt widokowy. Nudzić się tu nie będą również fani sztuki - oprócz muzeów czekają tam na nich kościoły z dziełami wielkich mistrzów. Do najciekawszych atrakcji zalicza się Bazylika św. Dominika, gdzie zobaczymy wspaniały nagrobek założyciela zakonu dominikanów - trzy z ozdabiających go rzeźb wykonał młody Michał Anioł.

Wskazówka praktyczna

W naszej opinii Bolonia stanowi jedno z najciekawszych miejsc we Włoszech i zdecydowanie warto poświęcić chwilę, żeby dobrze przygotować się do wyjazdu. Wiele z atrakcji znajduje się poza utartym szlakiem i łatwo je przegapić. Wiele wartych uwagi miejsc znajdziecie w naszym przewodniku Bolonia - atrakcje, zwiedzanie, zabytki

Bolonia, Bazylika św. Dominika - grobowiec w kaplicy św. Dominika
Bolonia, Bazylika św. Dominika - grobowiec w kaplicy św. Dominika

Neapol

Neapol można kochać lub nienawidzić, ale trudno przejść obok niego obojętnie. Już niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe w swoich pamiętnikach umieścił sentencję "zobaczyć Neapol i umrzeć", która mylnie interpretowana jest dziś jako pochwała uroku miasta, a autorowi chodziło dosłownie o fakt, że trudno stąd wyjechać żywym... Ale już na poważnie - Neapol mimo swoich wad wypełnionymi jest różnorodnymi atrakcjami. Zaczynając od wpisanego na listę UNESCO Starego Miasta, przez podziemne korytarze i stanowiska archeologiczne, liczne zamki, katakumby, punkty widokowe, aż po muzea, w których zobaczymy m.in. starożytne rzeźby i malowidła oraz dzieła jednego z najsłynniejszych dawnych mieszkańców - barokowego mistrza Caravaggia.

Jeśli dodamy do tego pyszną kuchnię oraz pizzę neapolitańską, to warto dać stolicy Kampanii szansę, ale lepiej odrobić wcześniej pracę domową i zapoznać się z klimatem miasta. Neapol może też być bramą do pozostałych atrakcji Kampanii.

Więcej o Neapolu przeczytacie w przewodniku Neapol - atrakcje, zwiedzanie, zabytki
Widok na Neapol z zamku Sant Elmo
Widok na Neapol z zamku Sant Elmo

Pompeje

Pompeje to zaraz po Forum Romanum najpopularniejsze włoskie stanowisko archeologiczne oraz atrakcja Włoch z kategorii nie przegap. Liczni turyści przyjeżdżają tu chcąc na własne oczy zobaczyć ile przetrwało z miasta pokrytego popiołem wulkanicznych w trakcie tragicznej w skutkach erupcji Wezuwiusza. Obszar wykopalisk jest na tyle rozległy, że chcąc przejść wszystkie z uliczek powinniśmy szykować się na wielogodzinny spacer.

Pompeje - jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Włoch
Pompeje - jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Włoch

Wulkan Wezuwiusz

Oprócz zwiedzenia Pompejów warto też stanąć na szczycie Wezuwiusza, którego erupcja pochłonęła wiele miast oraz istnień. Szczęśliwie zwiedzanie Wezuwiusza należy do prostych - wystarczy wsiąść do autobusu, który zawiezie nas niemal na samą górę wulkanu. Następnie czeka nas krótki spacer pod górę, żeby po chwili móc spojrzeć do wnętrza krateru.

Tutaj musimy rozczarować czytelników liczących na zobaczenie bulgocącej lawy - krater wygląda niczym zwykła kamienista dolina
Tutaj musimy rozczarować czytelników liczących na zobaczenie bulgocącej lawy - krater wygląda niczym zwykła kamienista dolina

Wyspa Capri

Wyspa Capri może z powodzeniem kandydować o miano najpiękniejszego miejsca we Włoszech. W czasach panowania cesarza Tyberiusza wypełniały ją wille, z których przetrwały jedynie ruiny. Dziś wyspa sama w sobie stanowi atrakcję turystyczną - jej niewielkie centrum jest przepełnione ludźmi, ale podobnie jak w przypadku kilku wcześniej opisywanych przez nas miejsc wystarczy ruszyć szlakami pieszymi, aby oddalić się od tłumów.

Na Wyspę Capri dopłyniemy promem z Neapolu. Oprócz niej w Zatoce Neapolitańskiej możliwe do odwiedzenia są jeszcze dwie malownicze wyspy - wulkaniczna Ischia oraz mniej oblegana Procida

Nieco więcej o Capri napisaliśmy w artykule Zwiedzanie wyspy Capri
Widok na skały Faraglioni obok Wyspy Capri
Widok na skały Faraglioni obok Wyspy Capri

Wybrzeże Amalfitańskie - Positano, Amalfi oraz inne nadmorskie miasteczka

Wybrzeże Amalfitańskie to kolejny z najpiękniejszego włoskich regionów. Costiera Amalfitana ciągnie się po południowej stronie Półwyspu Sorrentyńskiego, wzdłuż gór Lattari, pomiędzy miasteczkami Positano oraz Vietri sul Mar. Całe tutejsze wybrzeże charakteryzuje sie malowniczym górzystym krajobrazem oraz miasteczkami z kaskadową zabudową. Region ten jest na tyle duży, i oferuje tak wiele atrakcji, że spokojnie moglibyśmy spędzić w nim i tydzień.

Oprócz wspomnianego już Positano na odwiedzających czeka wiele innych malowniczych miejsc i atrakcji takich jak miasto Amalfi ze wspaniała katedrą, położone powyżej linii brzegowej Ravello z pięknymi willami czy Szmaragdowa Grota. Aktywni czytelnicy mogą ruszyć jednym ze szlaków pieszych, w tym słynną (i mocno obleganą) Ścieżką Bogów (Sentiero degli Dei)

Wszystkiego o Costiera Amalfitana dowiecie się z przewodnika Wybrzeże Amalfitańskie: atrakcje, miasta, plaże. Kompletny przewodnik po regionie.
Atrakcje Włoch - widok na Positano podczas zejścia ze Ścieżki Bogów
Atrakcje Włoch - widok na Positano podczas zejścia ze Ścieżki Bogów

Turyn

Stolica Piemontu przez wiele lat była omijana przez większość turystów. Sytuację poprawiła dopiero lepsza dostępność bezpośrednich lotów tanimi liniami z polskich miast, ale wciąż wiele osób nie bierze miasta Fiata i Juventusu pod uwagę planując kolejny wypad. A szkoda! Turyn posiada wiele wspaniałych atrakcji, których zwiedzenie może zająć nam nawet kilka dni. Do największych z nich zaliczają się m.in.: Pałac Królewski, Mole Antonelliana (budynek z charakterystyczną iglicą), muzeum egipskie oraz wspaniałe kościoły.

Piazza San Carlo w Turynie
Piazza San Carlo w Turynie

Genua - stolica dawnej republiki morskiej

Nadmorska Genua zyskała w przeszłości reputację niebezpiecznego miasta portowego. Współcześnie stolica Ligurii to jednak wypełnione atrakcjami miasto, gdzie czekają na nas wspaniałe pałace z listy UNESCO, jedna z największych starówek w Europie oraz liczne zabytki przypominające o dawnej świetności miasta. Do tego Genua posiada unikatową topografię i pnie się kaskadowo w górę. Oprócz atrakcji historycznych na odwiedzających czekają tu również wciągające muzea oraz jedno z największych europejskich akwariów - Akwarium w Genui.

La Maddalena penitente ('Skruszona Magdalena'), rzeźba autorstwa Antonio Canovy - Palazzo Doria-Tursi w Genui
La Maddalena penitente ('Skruszona Magdalena'), rzeźba autorstwa Antonio Canovy - Palazzo Doria-Tursi w Genui
 Boccadasse - rybacka dzielnica Genui
Boccadasse - rybacka dzielnica Genui

Padwa - śladami św. Antoniego i Giotta

Do Padwy przybywają najczęściej odwiedzający z dwóch kategorii - pielgrzymi pragnący odwiedzić Bazylikę św. Antoniego oraz fani sztuki pragnący zobaczyć freski Giotta w Kaplicy Scrovegnich (pierwsze w historii malowidło renesansowe) oraz dzieła jego uczniów tudzież naśladowców. Padwa posiada jednak na tyle dużo atrakcji, że każdy powinien tu znaleźć coś dla siebie. Do tego jest miastem uniwersyteckim słynącym z luźnej atmosfery! Warto wpaść tu choćby na chwilę przy okazji wypadu do Wenecji, ale my polecalibyśmy poświęcić Padwie przynajmniej dwa dni!

Padwa - widok na plac Prato della Valle
Padwa - widok na plac Prato della Valle

Sycylia - atrakcje największej wyspy Morza Śródziemnego

Sycylia to największa z wysp na Morzu Śródziemnym, której zwiedzenie w całości mogłoby zająć nam wiele tygodni. Warto wpaść tu jednak choćby na kilka dni bądź tydzień i zobaczyć jej największe atrakcje, do których zaliczają się:

  • Palermo - stolica wyspy ze wspaniałymi arabsko-normańskimi zabytkami, w których widoczne są wpływy zarówno bizantyńskie, jak i mauretańskie.
  • Katania - drugie największe miasto Sycylii słynące z rzymskich śladów i barokowej zabudowy;
  • wulkan Etna - znacznie trudniej dostępny niż wspomniany wcześniej Wezuwiusz;
  • Taormina - malowniczo położone miasteczko z ruinami teatru;
  • Syrakuzy - pełne historii miasto ze starożytnymi zabytkami oraz wczesnochrześcijańskimi katakumbami;
  • Dolina Świątyń w Agrigento - jedno z najważniejszych włoskich stanowisk archeologicznych.
Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja w Dolnie Świątyń w Agrigento (Valle dei Templi)
Rzeźba autorstwa Igora Mitoraja w Dolnie Świątyń w Agrigento (Valle dei Templi)
Atrakcje Włoch - Widok z drogi prowadzącej do ruin zamku w Taorminie
Atrakcje Włoch - Widok z drogi prowadzącej do ruin zamku w Taorminie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama