Dom i balkon Julii - Werona

Werona, antyczne miasto kojarzone przede wszystkim z pięknymi zabytkami, ze wspaniałą Areną - Arena di Verona, dobrym jedzeniem i spacerami po Piazza Bra czy Piazza delle Erbe.

Werona to także miasto związane z dramatem Williama Szekspira - Romeo i Julia. Znani na całym świecie kochankowie przyciągają do miasta licznych turystów. A najchętniej oglądanym obiektem w tymże mieście jest dom Julii ze znanym wszystkim balkonem Julii.

!Dom i balkon Julii w Weronie
Dom i balkon Julii w Weronie

JULIA

Romeo! Czemuż ty jesteś Romeo! Wyrzecz się swego rodu, rzuć tę nazwę! Lub jeśli tego nie możesz uczynić, To przysiąż wiernym być mojej miłości, A ja przestanę być z krwi Kapuletów.

ROMEO

Mamże przemówić czy też słuchać dalej?

Informacje i ciekawostki

Średniowieczny balkon w Casa di Giulietta , który stał się sławny dzięki sztuce Williama Shakespeare’a, jest najczęściej odwiedzanym miejscem miasta. Dom mieści się w centrum Werony, nieopodal Piazza delle Erbe.

Większość turystów rezygnuje z wejścia do środka stojąc (niczym Romeo) pod balkonem.

!Widok z domu Julii na dziedziniec i balkon Julii
Widok z domu Julii na dziedziniec i balkon Julii

Przed bramą, prowadzącą na podwórze niemal nieustannie kłębią się kolejki turystów. Sfotografowanie czegokolwiek bez obecności tłumów graniczy z cudem. Wejście na dziedziniec domu jest darmowe, natomiast za wejście do jego wnętrza należy zapłacić kilka euro.

Wszyscy odwiedzający dom mogą wejść na balkon i przez chwilę poczuć się jak Julia.

Pod balkonem znajduje się naturalnej wielkości posąg Julii, który jest jednym z najchętniej fotografowanych pomników w całym mieście. Legenda mówi, że dotknięcie prawej piersi kobiety gwarantuje niezwykłe powodzenie w miłości.

!Pomnik Julii na dziedzińcu domu Julii (pod balkonem)
Pomnik Julii na dziedzińcu domu Julii (pod balkonem)

Powszechnym wśród zakochanych jest również przypinanie (w specjalnie do tego przeznaczonym miejscu) kłódek z imionami bądź inicjałami. Taki rytuał ma zapewnić im wieczną miłość i szczęście. Kłódkę, podobnie jak wiele innych pamiątek można oczywiście zakupić na miejscu.

Biorąc pod uwagę fakt, że dramat Romeo i Julia jest powszechnie znany od stuleci, turyści odwiedzający Weronę szukali w mieście śladów funkcjonowania ulubionych bohaterów. Mówi się, że dom Julii tak naprawdę był domem rodziny Capelli (Capeletti), a sławny balkon został do niego dobudowany dopiero w latach 30. XX wieku.

!Balkon Julii w Weronie
Balkon Julii w Weronie

Choć sporo osób uważa, że romans Romea i Julii był tylko fikcją literacką, wielu badaczy historii i kultury uważa, że inspiracją do powstania słynnego dzieła była prawdziwa historia.

Nie wszyscy wiedzą także, że nieopodal domu Julii znajduje się również Dom Romea, nie jest on jednak dostępny dla zwiedzających.

Zwiedzanie Domu Julii

Samo zwiedzanie Domu Julii, zamienionego na muzeum przedstawiające historię Romea i Julii nie powinno sprawić nikomu problemu ani wysiłku. Tłum, wspomniany już wcześniej gromadzi się głównie pod balkonem oraz przy pomniku Julii. Gdzie prawie niemożliwe jest zrobienie sobie zdjęcia z tą atrakcją. Szkoda, że nikt nie zarządził tam kolejki.

podczas zwiedzania Domu Julii w Weronie

Muzeum prezentuje stroje, meble i różne przedmioty - większe i mniejsze związane z dziejami słynnej pary oraz rodziną Julii.

!Eksponaty muzeum - Domu Julii - suknie Julii
Eksponaty muzeum - Domu Julii - suknie Julii

!Eksponaty muzeum - Domu Julii - strój Romea
Eksponaty muzeum - Domu Julii - strój Romea

Podczas odwiedzin tego miejsca uwagę przyciągają również drewniane "tablice" wykonane na kształt otwartej książki, pokazujące wybrane sceny z przedstawień słynnego dramatu wraz z cytatami z książki w dwóch językach.

wybrane fragmenty dramatu Romeo i Julia

wybrane fragmenty dramatu Romeo i Julia

Ciekawe jest, że w domu Julii znajdziemy też miejsce z tabletami, z których możemy wysłać do ukochanej osoby elektroniczną kartkę z pozdrowieniami. :)

Werona - Dom Julii

Oprócz przypinania kłódek wśród par "modnym" jest podpisywanie się na ścianach tunelu prowadzącego na dziedziniec tej znanej atrakcji.

Wizyta na balkonie Julii

Balkon, cieszący się największą popularnością wśród osób przybywających na dziedziniec domu można bez większych problemów obejrzeć ze środka domu. Przed wejściem na balkon nie zbierają się tłumy, dlatego każda z Pań (a także każdy z Panów:) ) ma szansę na zrobienie sobie na nim zdjęcia.

!Na balkonie Julii
Na balkonie Julii

Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu:

  • bilet normalny - 6,00 Euro
  • bilety ulgowe - od 1,00 Euro do 4,50 Euro
  • posiadacze Verona Card - bezpłatnie
  • bilet łączony - normalny z grobem Julii - 7,00 Euro
  • bilet łączony - ulgowy z grobem Julii - 5,00 Euro
  • w pierwszą niedzielę miesiąca - od października do maja - 1,00 Euro (z wyłączeniem tymczasowych wystaw - dodatkowo płatnych)

Chcesz dowiedzieć się więcej o muzeum z grobem Julii oraz obejrzeć zdjęcia z tego miejsca? Sprawdź nasz artykuł: grób Julii w Weronie.

podczas zwiedzania Domu Julii w Weronie

Werona - Domu Julii - zwiedzanie

zwiedzanie Domu Julii w Weronie

Dni i godziny otwarcia:

  • poniedziałek - 13:30 - 19:30.
  • wtorek - niedziela - 8:30 - 19:30

Adres: Via Cappello, 23 - 37121 Verona


Reklama