Grób Julii w Weronie - Tomba di Giulietta

Werona, antyczne miasto, pełne romantyzmu, pięknych zabytków i uliczek. Opowiada nam swoją historię również w oparciu o dzieje pary zakochanych - Julii i jej ukochanego Romeo.

Kto choć raz słyszał o o Weronie, ten zapewne wie, że w tym mieście warto podążać śladami słynnego dramatu.

Dom z balkonem Julii jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Weronie. Trudno się temu dziwić, ponieważ gdyby nie bestsellerowa powieść Williama Shakespeare’a miasto - mimo, że niezaprzeczalnie urokliwe - z pewnością nie byłoby aż tak popularne. Poparcie tej tezy nie trzeba wiele szukać, wystarczy rozejrzeć się po lokalnych sklepikach z pamiątkami, oferujących zakup licznych "gadżetów" nawiązujących symboliką do sztuki, obu postaci i znanych miejsc.

muzeum grobu Julii - Werona

Odwiedzając wymienioną już atrakcję - dom Julii, możemy za niewielką dopłatą do podstawowego pakietu zwiedzania domu Julii wraz z balkonem wykupić bilet łączony, umożliwiający wejście także do muzeum z grobem Julii- klasztoru, gdzie na potrzeby miasta i całej przygody dwojga zakochanych powstało odwiedzane dzisiaj chętnie przez turystów miejsce. Oba obiekty (dom z balkonem i muzeum z grobem Julii) oddalone są od siebie niewiele więcej niż 1 kilometr, trasę można pokonać w około 15 minut piechotą. Warto dodać, że po drodze ciężko o dobre oznaczenia prowadzące do tego miejsca, dlatego warto wcześniej zaopatrzyć się w mapę Werony.

!grób Julii
grób Julii

Dzisiaj klasztor wraz z dziedzińcem jest miejscem odwiedzanym przez osoby podążające szlakiem historii Romea i Julii. Dawna świątynia zamieniona została na wystawę muzealną z eksponatami związanymi z tym miejscem, a także ze śmiercią osławionej, szekspirowskiej Julii.

!dziedziniec ze studnią - muzeum grobu Julii - Werona
dziedziniec ze studnią - muzeum grobu Julii - Werona

W muzeum obejrzycie piękną rzeźbę Shakespeare’a, oraz inne rzeźby, przedstawiające najbardziej znanych w świecie literackim kochanków.

W podziemnej krypcie znajduje się mogiła, będąca grobem literackiej Julii, jest ona pusta i otwarta, co może służyć jako dodatkowy element zaskoczenia i domysłów wśród osób odwiedzających.

!krypta z grobem Julii - Werona
krypta z grobem Julii - Werona

muzeum grobu Julii - Werona

W miejscu pochówku Julii jest zdecydowanie mniej turystów niż w jej domu. Może być to spowodowane lokalizacją tego obiektu. Oddalony od turystycznego centrum klasztor, choć nie znajduje się daleko, to wiele osób rezygnuje z poszukiwań tego miejsca, ze względu na słabe oznaczenia.

Muzeum z grobem Julii w Weronie

Muzeum z grobem Julii w Weronie

Zwiedzanie

grób Julii - Tomba di Giulietta - Werona

Grób Julii znajduje się w muzeum Museo degli Affreschi ‘G.B. Cavalcaselle‘ alla tomba di Giulietta, w zaadaptowanym do tego celu dawnym klasztorze.

grób Julii

Przed wejściem na teren klasztoru i muzeum przechodzimy przez piękny dziedziniec, z oryginalnym przejściem pomiędzy starymi kolumnami obrośniętymi zielenią.

muzeum grobu Julii - Werona

Kolejne kroki kierujemy do części muzealnej, w której zobaczyć możemy różne eksponaty, wejść do klasztoru, a następnie przejść na dziedziniec wewnętrzny.

zwiedzanie muzeum - Tomba di Giulietta - w Weronie

Teraz od docelowego miejsca, symbolicznego miejsca z grobem Julii dzieli nas zaledwie kilka kroków.

krypta - muzeum grobu Julii - Werona

Sarkofag znajduje się w krypcie, do której zejdziemy po nieznacznej ilości schodków.

zejście do krypty w muzeum grobu Julii - Werona

Informacje praktyczne

muzeum grobu Julii - Werona

muzeum grobu Julii - Werona

Dni i godziny otwarcia:

muzeum grobu Julii - Werona

  • poniedziałek - 13:30 - 19:30;
  • wtorek - niedziela - 8:30 - 19:30;

muzeum grobu Julii - Werona

Ceny biletów wstępu:

  • bilet normalny - 4,50 Euro;
  • bilety ulgowe - od 1,00 Euro do 3,00 Euro;
  • posiadacze Verona Card - bezpłatnie;
  • bilet łączony - normalny z balkonem Julii - 7,00 Euro;
  • bilet łączony - ulgowy z balkonem Julii - 5,00 Euro;
  • w pierwszą niedzielę miesiąca - od października do maja - 1,00 Euro (z wyłączeniem tymczasowych wystaw - dodatkowo płatnych);

Adres: Via Luigi Da Porto, 5, 37121 Werona VR, Włochy

Podsumowanie: Muzeum nie jest niczym nadzwyczajnym. Samo miejsce przyciąga turystów głównie ze względu na emocjonującą historię dwojga kochanków.

Obiekt da się zwiedzić dosyć szybko, przechodząc przez część muzealną, spacerując odrobinę po małym i uroczym dziedzińcu, kończąc na zejściu do głównego celu wizyty - krypty z pustym, symbolicznym grobem Julii.


Reklama