Podróże po Europie

Gdzie spać w Weronie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Werona rokrocznie odwiedzana jest przez miliony turystów, z czego dużą grupę stanowią przyjezdni z Polski.

Noclegi w Weronie

Turystyczna część miasta Romea i Julii jest na tyle niewielka, że zatrzymując się w sąsiadujących z historycznym centrum dzielnicach spokojnie powinniśmy móc wszędzie dostać się pieszo w mniej niż 40 minut.

Ma to też swoje wady - w sezonie letnim ceny noclegów nawet poza centrum potrafią szybować mocno w górę. Na pewno w przypadku odwiedzin w szczycie sezonu nie warto zostawiać poszukiwań noclegu na ostatnią chwilę. Jeśli przyjeżdżamy poza sezonem, np. w okresie zimowym, znalezienie noclegu dla dwóch osób w okolicy 40€ za dobę będzie już łatwiejsze.

Podobnie jak w innych historycznych włoskich miastach, w Weronie działa dużo pensjonatów w stylu B&B, które utworzono przerabiając piętra lub całe historyczne budynki. Większe hotele znajdują się trochę dalej od centrum, np. w okolicy dworca kolejowego Porta Nuova.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Weronie?

Tak jak wspomnieliśmy przed chwilą, historyczne centrum miasta (wł. Città Antica) oraz sąsiadujące dzielnice są na tyle niewielkie, że spokojnie możemy poruszać się po Weronie jedynie pieszo. Dla przykładu: od historycznej bramy Porta Nuova do rzymskiego mostu Ponte Pietra (pl. Kamienny Most) powinniśmy dojść w około 30 minut.

Najbliższa okolica centrum jest też bezpieczna wieczorami, choć w przypadku znalezienia noclegu w bliskiej okolicy dworca lub w bocznych uliczkach warto sprawdzić komentarze gości pod kątem bezpieczeństwa.

Gdzie spać w Weronie? Città Antica - historyczne centrum miasta!

Città Antica, czyli historyczne centrum Werony, zajmuje obszar mniej więcej od wysokości rzymskiej areny i rozciąga się na północ oraz wschód aż do rzeki Adygi. W sezonie letnim (i czasem poza nim) Città Antica jest wręcz przepełniona turystami, a w ciągu dnia w niektórych uliczkach ciężko jest wcisnąć szpilkę. Oferta gastronomiczna w historycznym centrum jest również ukierunkowana na przyjezdnych, czyli potrafi być tu drożej i bardziej sztucznie.

Z drugiej jednak strony, nocleg w jednej z uliczek przy placu Piazza Delle Erbe może być świetnym doświadczeniem (choć na pewno nie najtańszym!). Naszym zdaniem najstarsza część Werony jest jedną z bardziej klimatycznych włoskich "starówek".

Na terenie starego miasta dominują pensjonaty oraz inne kameralne opcje noclegowe. Nie powinniśmy nigdy zakładać, że w wybranym miejscu będzie winda. Jeśli mamy problemy z mobilnością lub ciężkie bagaże warto wcześniej sprawdzić piętro oraz dostęp do windy.

Popularnym pensjonatem w świetnej lokalizacji jest B&B Casapiu Piazza Erbe. Na miejscu dostępne są pokoje z prywatną oraz współdzieloną łazienką. W cenę noclegu wliczone jest słodkie śniadanie. Pensjonat znajduje się na trzecim piętrze w budynku bez windy.

Szukając noclegu w historycznym centrum możemy skorzystać z tej strony i otworzyć widok mapy, dzięki czemu od razu zobaczymy lokalizacje obiektów.

Citadella i okolica dworca kolejowego Porta Nuova

Dzielnica Citadella rozciąga się na południe od Città Antica. Bez problemu dojdziemy stąd pieszo do wszystkich atrakcji, a okolica nie jest tak zapełniona turystami. Nie znaczy to jednak, że jest tu cicho i spokojnie. Przez dzielnicę przechodzi ruchliwa arteria Corso Porta Nuova, a w okolicy działa wiele banków oraz innych punktów użyteczności publicznej.

Mimo bliskiej odległości do największych atrakcji w dzielnicy Citadella możemy trafić na nocleg w dobrych warunkach i w rozsądnej jak na Włochy cenie. Haczykiem jest jednak to, że najlepszy oferty dotyczą pokoi ze współdzieloną łazienką.

Przykładem pensjonatu oferującego czasami atrakcyjne ceny jest Locazione Turistica Cittadella. Warunki nie należą może do komfortowych, ale w pokojach jest schludnie. Obiekt oferuje również droższe pokoje z prywatną łazienką.

Jeśli znajdziemy nocleg bliżej dworca kolejowego Porta Nuova (Stazion Verona Porta Nuova) to oddalimy się trochę od turystycznego centrum, ale wciąż dojście do historycznej części miasta nie powinno zająć nam więcej niż 30-35 minut. Plusem noclegu w okolicy dworca będzie wygodny dojazd do okolicznych miast, np. do słynnej Wenecji dojedziemy w około godzinę. Zatrzymując się blisko dworca możemy wygodnie wyjechać z samego rana i wrócić późnym wieczorem.

Dzielnica San Zeno (pl. Świętego Zenona)

Dzielnica San Zeno, której nazwa pochodzi wprost od Bazyliki San Zeno Maggiore (św. Zenona), leży dosłownie kawałek na zachód od historycznego centrum miasta. Wybór noclegowy jest tu mniejszy niż w dwóch wcześniej opisanych dzielnicach, a ceny też nie są dużo niższe niż w historycznym centrum, ale oddalamy się trochę od najbardziej turystycznej części miasta. Dużą zaletą tego obszaru jest duży wybór lokali gastronomicznych nastawionych na miejscowych.

Musimy tylko pamiętać, żeby szukać noclegów na południe od Bazyli San Zeno. W innym wypadku możemy się za bardzo oddalić od centrum.

Najtańsze noclegi w tej okolicy dostępne są w opcji ze współdzieloną łazienką. Popularnym obiektem jest pensjonat Dreaming Arena Rooms, w którym dostępne są również pokoje z prywatną łazienką (poza pokojem).

Lepsze oceny zbiera pensjonat Da Virginia B&B, ale w tym przypadku dostępne są tylko pokoje ze współdzieloną łazienką.

Sami podczas jednego z wyjazdów zatrzymaliśmy się w hotelu Hotel Porta Palio. Jest on co prawda położony na obrzeżach centrum i do tego przy ruchliwej ulicy Viale Colonnello Galliano, ale warunki były bardziej niż zadowalające. Niestety, spacer do centrum zajmował nam więcej niż 30 minut. Jest to dobry wybór dla osób zmotoryzowanych - hotel posiada darmowe miejsca parkingowe.

Borgo Trento - po północnej stronie rzeki

Turyści poszukujący spokojniejszej atmosfery mogą skierować swoje poszukiwania na północ od rzeki Adyga. Na przykład do dzielnicy Borgo Trento, która przypomina bardziej dzielnicę mieszkalną niż turystyczne centrum miasta.

Niestety, bliskość do historycznego centrum powoduje, że noclegi potrafią być tu droższe niż np. na obszarze Citadella.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego pensjonatu w tej okolicy jest At My Home B&B. Obiekt zapewnia bardzo komfortowe warunki oraz śniadanie wliczone w cenę.

Reklama