Turyn (Włochy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Jak zwiedzać Turyn?

Turyn, miasto kojarzącę się przede wszystkim z Fiatem oraz Juventusem, nie jest najczęstszym wyborem turystów odwiedzających Włochy. A to zdecydowanie błąd! Turyn różni się od większości włoskich miast, nie znajdziemy tu typowych pałaców oraz domków z czerwonej cegły - znajdziemy za to wiele niesamowitych barokowych budowli, dobre lody oraz smaczną czekoladę.

Najważniejsza historyczna część miasta znajduje się na stosunkowo niedużym obszarzem, i możemy spokojnie poruszać się niemal wszędzie piechotą.

Zwiedzanie miasta możemy rozpocząć od placu imienia Karola Boromeusza (Piazza San Carlo), na którym możemy napić się kawy i zjeść coś słodkiego w jednej ze znajdujących się tam kawiarni. Przy placu znajdziemy również dwa bliźniacze kościoły, które wyglądają niesamowicie - warto zajrzeć do nich do środka.

Turyn - Pizaaz San Carlo

Nie masz jeszcze noclegu w Turynie? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Następnie powinniśmy skierować się do niesamowitego Pałacu Królewskiego (Palazzo Reale), który jest uważany za jeden z najpiękniejszych pałaców w Europie i znajduje się przy placu Piazza Castello. Pałac znalazł się również na zaszczytnej liście dziedzictwa światowego UNESCO. Tuż obok pałacu znajduje się Muzeum Sztuki Antycznej, które mieści się w pałacu Madama (Palazzo Madama).

Turyn szczyci się przede wszystkim swoimi muzeami, z których szczególnie godnymi polecenia są Muzeum Egipskie oraz Narodowe Muzeum Kinematografii. To drugie znajduje się w jednym z najbardziej oryginalnych budynków, w jakich umieszczono jakiekolwiek muzeum na świecie, czyli w słynnym Mole Antonelliana.

Podobnie jak w całych Włoszech, kościoły w Turynie są na pewno warte odwiedzenia - to w Turynie od wieków znajduje się Całun Turyński. Niestety, aby zobaczyć słynne płótno musimy mieć szczęście, jest one wystawiane na widok publiczny tylko w szczególnych przypadkach.

Zdecydowanie warto zajrzeć do kościoła Santuario Basilica Maria Ausiliatrice, w którym oprócz niesamowitych wnętrz znajduje się kilka tysięcy relikwi świętych.

Jeśli mamy więcej czasu, możemy odwiedzić słynną Bazylikę de Superga - która znajduje się na jednym ze wzgórz. Na wzgórze można wjechać kolejką za 6€ (w obie strony).

Jeśli chcemy cofnąć się w czasie możemy podejść pod bramę Palatyńską (The Palatine Gate), która w czasach antycznych witała odwiedzających miasto nadchodzących z północy. Obok bramy znajdziemy również inne pozostałości, chociaż nie zostało ich wiele.

Jednym z najciekawszych przykładów oryginalnej zabudowy jest również Via Po, czyli ulica prowadząca od placu Piazza Castello aż do rzeki Pad i kościoła Gran Madre di Dio. Przez niemal całą długość ulicy chodnik zakryty jest dachem i służył w przeszłości jako obszar handlowy (zresztą jest tak do dziś).

Jeśli jesteśmy fanami futbolu, powinnismy zastanowić się nad odwiedzeniem nowego stadionu Juventusu - możemy wejść do szatni i na trybuny, a także odwiedzić muzeum klubowe.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Turynu?

Turyn oferuje wiele atrakcji, które spokojnie zapełnią nam 2-3 dni, a nawet więcej. Jeśli jednak dobrze zaplanujemy wizytę, odwiedzimy największe atrakcje i zobaczymy historyczną część miasta nawet w jeden dzień. W takim wypadku możemy potraktować odwiedziny Turynu jako jednodniową wycieczkę, np. z Mediolanu.

Torino+Piemonte Card

Jeśli zależy nam na odwiedzeniu większej ilości atrakcji, warto rozważyć zakup karty Torino+Piemonte Card, która zapewnia darmowy wstęp oraz zniżki do najważniejszych atrakcji. Karta 24 godzinna kosztuje 23€, 48 godzinna 35€, a 72 godzinna 42€. Jeśli chcemy korzystać również z komunikacji miejskiej, będziemy musieli dopłacić kilka Euro.

Niestety, karta nie umożliwia wchodzenia bez kolejki, musimy odebrać darmowy bilet w kasach biletowych odwiedzanych atrakcji.

Warto przeliczyć samemu opłacalność oferty, nie dla każdego zakup karty będzie opłacalny, szczególnie podczas krótkiego pobytu.

Więcej o karcie znajdziecie na oficjalnej stronie Torino+Piemonte Card

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Turynie jest dobrze rozwinięta, czysta oraz punktualna. Jeśli chcemy korzystać z komunikacji kilka razy dziennie warto kupić bilet 24 lub 48 godzinny, lub karnet na 5 lub 15 biletów.

Bezpieczeństwo

Turyn jest generalnie uważany za bezpieczne miasto, warto jednak zachować ostrożność wieczorem i przede wszystkim koło dworca Porta Nuova, który cieszy się złą sławą. Uważajmy na nasze rzeczy również w środkach komunikacji miejskiej.

Niestety, Turyn, szczególnie poza sezonem, nie jest często odwiedzanym miastem i szczególnie poza centrum turyści mogą bardzo rzucać się w oczy.

Nie powinniśmy jednak bać się odwiedzin, warto jedynie zachować standardowe środki ostrożności.

Zakwaterowanie

Hotele w Turynie, w porównaniu do typowych włoskich miast turystycznych, nie należą do bardzo drogich. Jeśli znajdziemy hotel blisko centrum, niemal wszędzie powinniśmy bez większego problemu dojść piechotą.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Turyn?

Omijajmy restaurację koło dworca głównego oraz przy najważniejszych placach

Ceny są tam zawyżone i jedzenie często nie należy do najlepszych, są to typowe pułapki na turystów. Lepiej odejść trochę dalej, a najlepiej poszukać ocen na którymś z serwisów z ocenami restauracji.

Piękne kościoły

Piękne barokowe (i nie tylko!) kościoły w Turynie są darmowe, warto wybrać przynajmniej niektóre z nich i zajrzeć do środka - w wielu z nich poczujemy się w jak najlepszym muzeum.

Na co uważać w Turynie?

Godziny i dni otwarcia atrakcji

Turyn nie jest turystycznym miastem, niektóre atrakcje z różnych powodów mogą być zamknięte, a strony internetowe często są głównie po włosku. Warto jednak wcześniej spróbować i sprawdzić, czy na pewno wszystkie miejsca do których chcemy zajść będą otwarte.

Odpowiedni ubiór i robienie zdjęć w kościołach

Do większości kościołów w Turynie nie wejdziemy nieodpowiednio ubrani, w przypadku kobiet spódnica lub spodnie powinny być niemal do kolan, w przypadku obu płci ramiona powinny być zasłonięte.

W niektórych kościołach jest zakaz robienia zdjęć, warto jednak zapytać pracowników, czy możemy zrobić zdjęcie na pamiątkę - w wielu przypadkach zgodzą się z uśmiechem.

Pogoda

Pogoda w Turynie jest zmienna, często pada deszcz i jest mgliście - nawet w okresach letnich. W wakacje często w Turynie występują burze. Warto zabrać ze sobą parasol lub małą kurtkę przeciwdeszczową. Jeśli trafimy na bezchmurny dzień, w oddali zobaczymy majestatyczne góry.

Znajomość języka angielskiego

W Turynie, oprócz najważniejszych atrakcji i hoteli (i to nie wszystkich!), znajomość angielskiego nie stoi wśród mieszkańców na najwyższym poziomie - również karty w restauracjach rzadko kiedy są przetłumaczone na angielski.

Psie kupy

To jeden ze znaków rozpoznawczych Turynu! Z powodu betonowej zabudowy i braku zieleni w centrum, niemal wszędzie znajdziemy psie kupy. Warto uważać pod nogi!

Ruch uliczny

Jest to standardowa uwaga dotycząca każdego dużego włoskiego miasta. Czasem może się wydawać, że światła na przejściach dla Włochów nie istnieją, idą, kiedy im wygodniej - z tym swoim jakby od niechcenia podniesieniem ręki w kierunku kierowców. Również kierowcy skuterów nie mają w zwyczaju oglądać się na boki, powinniśmy być czujni.


Reklama