Plac świętego Marka - najsłynniejszy plac w Wenecji

Plac św. Marka (Piazza San Marco) to prawdziwe serce Wenecji. Jest to jednocześnie największy i najbardziej znany plac miasta.

Historia i ciekawostki

Jego historia rozpoczyna się już w IX wieku i nieodzownie wiąże się w budową bazyliki św. Marka. Ówczesny plac nie przypominał jednak swojej obecnej formy. Był zdecydowanie mniejszy i ograniczał się jedynie do niewielkiego obszaru w sąsiedztwie bazyliki. Plac został powiększony do obecnych rozmiarów dopiero pod koniec XII wieku.

Od początku swojego istnienia był on miejscem ważnych wydarzeń i uroczystości. To właśnie tutaj, w Pałacu Pałacu Dożów (Palazzo Ducale) urzędowali najważniejsi dla Wenecji władcy, a w sąsiadującej z pałacem Bazylice św. Marka przyjmowano najważniejszych gości, arystokratów i przywódców państwa, a także przekazywano mieszkańcom decyzje Wielkiej Rady.

!Wenecja - Plac św. Marka
Wenecja - Plac św. Marka

Obecnie Plac znany jest nie tylko z przepięknych zabytków, ale również z kawiarni, i kultowych barów z przekąskami (uważajmy na ceny), znajdujących się pod placowymi arkadami oraz… z częstego zalewania wodą, zwłaszcza zimą.

Wokół placu znajduje się także szereg restauracji oraz sklepików z pamiątkami. Jeśli będziecie chcieli skosztować prawdziwego włoskiego espresso, wybierzcie się do położonej na Placu św. Marka Caffe Florian, istniejącej od 1720 r., najstarszej kawiarnia Wenecji (uprzednio sprawdzając ofertę cenową i koszt obsługi). :)

Co zobaczyć na placu św. Marka?

Najważniejszy wenecki plac oferuje wyśmienite widoki i zwiedzanie naprawdę wyjątkowych atrakcji. Wydawać by się mogło, że Plac św. Marka to jedynie Bazylika. Nic bardziej mylnego, jeśli zechcemy zwiedzić pozostałe atrakcje tego placu, to właśnie w nich zapewne spędzimy lwią część czasu. Planując dokładniejsze zapoznanie się z poszczególnymi atrakcjami powinniśmy zaplanować co najmniej jeden cały dzień.

Wenecka Bazylika

Najważniejszym obiektem na placu św. Marka jest Bazylika św. Marka. Nie wszyscy wiedzą, że jej współczesna wersja jest już trzecią z kolei. Pierwszą, zbudowaną w IX wieku strawił ogień. Kolejną, wzniesioną na jej miejscu rozebrano. Niedługo później powstał projekt kolejnej, jeszcze bardziej wystawnej i okazałej. Stworzył go anonimowy architekt. Co ciekawe, dopiero w 1807 roku świątynia oficjalnie stała się wenecką katedrą. Do tego czasu była wykorzystywana jedynie podczas najważniejszych uroczystości państwowych. Wejście do bazyliki jest bezpłatne. Jedynie dodatkowe atrakcje, takie jak np. zwiedzanie galerii kilka euro.

Bazylika św. Marka to miejsce tłumnie odwiedzane przez turystów. Chcąc dostać się do środka musicie przygotować się na ewentualne kolejki. Co ważne, nie ma możliwości wejścia do bazyliki z bagażem osobistym w postaci plecaka czy torby. Aby uniknąć rozczarowań, lepiej od razu zostawić bagaż osobisty w bezpłatnej przechowalni, znajdującej się - Ateneo San Basso (północna część placu Piazzetta dei Leoncini). Również zbyt skąpy strój może spowodować, że osoby pilnujące wejścia nie wpuszczą Was do środka.

Pałac Dożów - drugi najważniejszy zabytek na placu

Kilka kroków od bazyliki znajduje się Pałac Dożów (Palazzo Ducale), prawdziwa perła architektury stworzona między XIV a XV wiekiem. Dzięki połączeniu marmuru z Werony z marmurem z Istrii budowla, mimo że jest monumentalna sprawia wrażenie lekkiej, kruchej i delikatnej. Takiego efektu dopełniają koronkowe detale, które nadają całości bardzo subtelnego charakteru. Obecnie we wnętrzach pałacu znajduje się muzeum, do zwiedzania udostępniona jest także część pomieszczeń pałacowych.

Jeśli macie w planach odwiedziny w Pałacu Dożów, warto odpowiednio wcześniej zastanowić się nad rezerwacją bilet przez internet na tzw. "sekretne trasy". Już sama nazwa brzmi niezwykle tajemniczo. Z takim biletem odwiedzicie niedostępne dla szerszego grona, ukryte zakątki pałacu. Są to m.in. Sala Kancelarii, Izba Tortur, w której podejrzanych wieszano za nadgarstki czy więzienie, w którym przebywał i z którego planował ucieczkę doskonale wszystkim znany Giovanni Giacomo Casanova. Szczegóły trasy i miejsca odwiedzone podczas takiej wycieczki mogą się zmienić.

Słynny Most Westchnień

Na tyłach Pałacu Dożów znajduje się jeden z najbardziej znanych mostów w Wenecji - Most Westchnień. Wybudowany w 1614 roku łączył miejscowe więzienie z pomieszczeniami pałacu. Jak mówi legenda, nazwa mostu pochodzi od tęsknych, pełnych rozpaczy westchnień skazanych, którzy oglądali go po raz ostatni przed odbyciem kary.

!Most Westchnień w Wenecji
Most Westchnień w Wenecji

Więcej informacji i ciekawostek w osobnym artykule: Most Westchnień w Wenecji.

Dzwonnica św. Marka - Campanile di San Marco

Charakterystycznym elementem placu, który góruje ponad wszystkimi innymi jest mierząca prawie 100 metrów dzwonnica. W XII wieku dzwonnica pełniła również funkcje latarni morskiej. Kilkaset lat temu każdy ze znajdujących się na niej pięciu dzwonów bił z innej okazji. Niestety, oryginalna wieża przetrwała jedynie do 1902 roku. Właśnie wtedy w wyniku trzęsienia ziemi została zniszczona. Współczesna wieża została zbudowana 10 lat później. Jej forma jest całkowitym odzwierciedleniem oryginału. Wieża jest udostępniona dla zwiedzających. Na górę wjedziecie specjalną windą. Nie musimy chyba mówić, że widoki są naprawdę bajeczne.

!Dzwonnica św. Marka - plac św. Marka w Wenecji
Dzwonnica św. Marka - plac św. Marka w Wenecji

Inne atrakcje na placu św. Marka

Oprócz Bazyliki i Pałacu Dożów na najsłynniejszym weneckim placu znajdziemy jeszcze inne obiekty warto odwiedzenia. Istnieje możliwość zakupienia biletu łączonego do wszystkich atrakcji na Placu św. Marka - powinniśmy zapytać o taki bilet w kasie dowolnej z atrakcji.

Każda z tych placówek jest wyjątkowa i powinniśmy na jej zwiedzanie zaplanować dłuższy czas.

Dostępne do zwiedzania atrakcje to:

  • Museo Correr - muzeum poświęcone historii, kulturze i sztuce Wenecji.
  • Museo Archeologoco Nazionale (Narodowe Muzeum Archeologiczne) - jedne z najważniejszych muzeów archeologicznych we Włoszech.
  • Monumental Rooms of the Biblioteca Nazionale Marciana (historyczne sale biblioteki miejskiej) - w środku odwiedzić możemy również niektóre z sal historycznej biblioteki.

Reklama