Gdzie spać w Wenecji? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Wybór odpowiedniego noclegu w Wenecji potrafi przyprawić niemal każdego turystę o niemały ból głowy. Niestety, zakwaterowanie jest drogie i warunki nie zawsze są adekwatne do wydanych pieniędzy. Problemem jest też to, że w zimę nie ma tak dużych spadków cen jak w przypadku innych włoskich miast, szczególnie w okresie karnawału - chociaż co oczywiste jest taniej niż w sezonie letnim. Przede wszystkim warto rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej i próbować polować na promocje - nawet w sezonie możliwe są bardziej rozsądne oferty.

W naszym artykule skupiliśmy się na opisaniu Wenecji w sposób praktyczny z nastawieniem na turystów rozpoczynających poszukiwanie noclegu.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Wenecji?

Nim rozpoczniemy poszukiwania noclegu powinniśmy wiedzieć, że na Wenecje składają się: historyczna część na wyspie, obszar kontynentalny o nazwie Mestre oraz pozostałe wyspy Laguny Weneckiej.

Po historycznej części możemy poruszać się jedynie pieszo lub tramwajem wodnym Vaporetto. Tramwaj wodny dopływa też do popularnych okolicznych wysp. Niestety, w sezonie na głównych trasach tramwaje są często zapchane turystami. Po zachodnio północnej stronie historycznego centrum znajduje się dworzec kolejowy św. Łucji (Stazione di Venezia Santa Lucia). Dworzec kolejowy w części kontynentalnej nazywa się Venezia-Mestre. Z Mestre do starego miasta (do Piazzale Roma) dojedziemy też autobusem.

Historyczne centrum

Historyczne centrum Wenecji jest atrakcją samą w sobie i jeśli pozwala nam na to budżet, to najlepiej zatrzymać się właśnie tu. Wenecja najprzyjemniej wygląda rano lub bliżej wieczora, czyli przed przyjazdem grup turystów i po ich wyjeździe. Nocując na wyspie możemy bez stresu wstać wcześniej lub spacerować do późnych godzin, a w ciągu dnia wchodzić do środka atrakcji. Pusty Plac św. Marka wygląda całkowicie inaczej niż oblężony przez turystów.

Niestety, ma to też swoje gorsze strony. Na wyspie mieszka coraz mniej rodowitych mieszkańców. Przez to wiele obszarów po zmroku jest zwyczajnie pustych i wyglądają niemal na opuszczone, też z powodu słabego oświetlenia. Jeśli znajdziemy nocleg dalej od najbardziej żywych obszarów to wracając do hotelu będziemy mijać jedynie ciemne place i uliczki. Na szczęście Wenecja uchodzi za miasto całkowicie bezpieczne i nie powinniśmy obawiać się wracać nawet późno w nocy.

Nim rozpoczniemy poszukiwania warto pamiętać o specyfice wyspy. Jeśli planujemy mieć ze sobą ciężkie bagaże i nie jesteśmy w najlepszej formie fizycznej - powinniśmy rozważyć znalezienie noclegu blisko stacji tramwaju wodnego lub niedaleko dworca. Wenecja to labirynt wąskich uliczek i małych mostków - i mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru przejście z dworca kolejowego do Placu św. Marka zajmie nam około 30 minut i w tym czasie miniemy wiele nierównych mostków i przejść.

Historyczne centrum Wenecji podzielone jest na sześć obszarów nazywanych sestieri. Każdy z nich różni się trochę od siebie i warto je opisać bardziej szczegółowo.

San Marco

Obszar San Marco rozciąga się na zachód od słynnego placu i bazyliki. Nie powinno nas dziwić, że jest to obszar zawsze pełen ludzi z dużą ilością restauracji i hoteli. Nie powinniśmy mieć tu problemu z wieczornymi powrotami i znalezieniem otwartych do późna knajpek. Jest to jednocześnie najbardziej turystyczna część miasta - raczej nie spotkamy tu wiele miejscowych, wszystko nastawione jest na przyjezdnych.

Przykładem jednego z najlepszym noclegów w okolicy w rozsądnych cenach jest Ca' Pedrocchi.

Znajdź inne noclegi na obszarze San Marco

Castello

Castello to duży i niejednorodny obszar na wschód od Placu św. Marka i rozciąga się aż do końca wyspy. Można go podzielić na część zachodnią do wysokości arsenału - jest tam dużo knajpek i hoteli - i na część wschodnią. Część zachodnia jest swoistym przedłużeniem San Marco. Część wschodnią możemy dodatkowo podzielić na część północną i południową.

Część północna w okolicy Bazyliki di San Pietro di Castello jest pustawa i nawet w dzień okolica wygląda na opuszczoną. Część południowa wzdłuż ulicy Via Giuseppe Garibaldi to różne knajpki i sklepy prowadzone przez miejscowych nastawione bardziej na lokalsów niż turystów. Kupimy tam na przykład wino za trochę ponad euro nalewane z beczek do plastikowych butelek. Nie ma tu aż tylu możliwości noclegowych co w części zachodniej, sama okolica jest za to bardziej autentyczna i mniej turystyczna.

Południe to też duży park Giardini della Biennale z boiskami, który przypomina zwykły ośrodek wypoczynkowy. Przykładem dobrze ocenianego noclegu w tej okolicy jest Casa Elisa.

Znajdź inne noclegi na obszarze Castello

Dorsoduro

Dorsoduro zajmuje obszar na zachód od San Marco po drugiej stronie Wielkiego Kanału (Canal Grande). Szczególnie bliżej wschodniej granicy znajdziemy tu wiele historycznych atrakcji oraz duży wybór różnorodnych lokali gastronomicznych, i to nie tylko takich nastawionych na turystów. Obszar ten często uważany jest za centrum życia nocnego Wenecji i w przeciwieństwie do San Marco nie jest to obszar jedynie turystyczny.

Znajdź nocleg na obszarze Dorsoduro

San Polo

Niewielki obszar San Polo znajdziemy na północ od legendarnego Mostu Rialto. Zarówno w dzień jak i wieczorem obszar ten jest zapełniony ludźmi. W ciągu dnia przechodzą tędy tłumy turystów, wieczorem zapełniają się z kolei okoliczne knajpki i restauracje. Jest tu większy wybór noclegów w rozsądnych cenach niż w przypadku San Marco, chociaż wciąż nie można nazwać San Polo miejscem budżetowym.

Na pewno za San Polo przemawia to, że tak samo blisko stąd do głównych atrakcji jak i do dworca kolejowego.

Znajdź nocleg na obszarze San Polo

Cannaregio

Cannaregio to najbardziej mieszkalna część historycznej Wenecji. Zajmuje dość duży obszar na wschód od dworca kolejowego. W ciągu dnia jedna z głównych arterii przechodzących przez dzielnicę - Strada Nuova - zapełniona jest tłumnie spacerującymi turystami. Niestety, przypomina ona bardziej modną ulicę w Mediolanie niż klimatyczne wenecką uliczkę. Wieczorem niektóre obszary dzielnicy niemal zamierają - jest tam ciemno, pusto, działa też mniej knajp w porównaniu z obszarami Dorsodoro, San Polo czy San Marco.

Plusem jest bliskość dworca, dostępność sklepów, troszkę lepsze ceny niektórych noclegów i w miarę prosta trasa do najważniejszych atrakcji.

Dobrym wyborem przy szukaniu noclegu bliżej dworca jest pensjonat Alla Torre.

Znajdź inne noclegi na obszarze Cannaregio

Santa Croce

Dzielnica Santa Croce rozciąga się na zachód od dworca głównego i ma podobną charakterystykę jak Cannaregio. Wieczorem część okolicy zamiera, chociaż plusem jest na pewno bliskość dworca i szansa na znalezienie noclegu w niższej cenie. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec autobusowy przy Piazzale Roma. W zachodniej części trochę brakuje tego charakterystycznego klimatu i zabudowy dla którego turyści przybywają do Wenecji.

Znajdź nocleg na obszarze Santa Croce

Mestre - część kontynentalna Wenecji

Wielu turystów, szczególnie w sezonie, decyduje się na nocleg w kontynentalnej części Wenecji - na obszarze Mestre. Mestre nie wyróżnia się specjalnie architekturą ani klimatem, ma jednak trzy niezaprzeczalne zalety: ceny potrafią być tu nawet o połowę niższe (w sezonie), do historycznego centrum dojedziemy pociągiem w około 10 minut i możemy znaleźć hotel z parkingiem (jeśli poruszamy się autem). Do historycznego centrum dojedziemy też jednym z autobusów miejskich - pojedynczy przejazd kosztuje 1,50€.

Pamiętajmy żeby sprawdzić odległość hotelu od dworca kolejowego lub przystanku autobusowego.

Znajdź nocelgi w okolicy dworca kolejowego Mestre

Wyspy Laguny Weneckiej

Jeśli jedziemy do Wenecji na dłużej możemy rozważyć nocleg na jednej z okolicznych wysp. Plusy? Niektóre z wysp będą mniej turystyczne i bardziej autentyczne niż sama Wenecja. Minusy? Będziemy musieli zakupić czasowy bilet na tramwaj wodny Vaporetto i będziemy musieli trochę się nagimnastykować żeby zorganizować wszystko logistycznie.

Najbliższą z okolicznych wysp jest Giudecca, widać ją doskonale z okolic Placu św. Marka. Wyspa oferuje stosunkowo szeroki wybór noclegów i lokali gastronomicznych, znajdziemy tu też trochę atrakcji. Giudecca jest zdecydowanie bardziej spokojna i mniej turystyczna niż historyczne stare miasto.

Znajdź noclegi na wyspie Giudecca

Na pewno chociaż raz usłyszeliśmy nazwę Lido. Na tej długiej na 12 kilometrów wyspie na początku XX wieku powstał popularny kurort (Lido di Venezia) będący całkowitym zaprzeczeniem historycznej Wenecji - czeka tam na nas plaża, duże hotele i komunikacja autobusowa. To tu odbywa się słynny festiwal filmowy. Jest to wyspa nastawiona na turystów, chociaż czasem możemy znaleźć tu nocleg taniej niż w historycznym centrum.

Znajdź nocleg na wyspie Lido

Innym wyborem jest wyspa Murano, która słynie z wyrobów szklanych. Miejsce to zachowało swój autentyczny klimat i dla wielu odwiedzających jest jednym z najbardziej autentycznych miejsc całej laguny.

Znajdź nocleg na wyspie Murano

Okoliczne (i dalsze) miasta

Jeśli Wenecja nie jest naszym głównym celem lub jedynie jednym z punktów naszego włoskiego wyjazdu to możemy rozważyć nocleg w jednym z miast oddalonych od Wenecji nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów.

Przykładem takiego miasta jest na pewno Padwa. Z padewskiego dworca kolejowego dojedziemy do Wenecji w mniej niż 30 minut i zapłacimy za przejazd kilka euro. Minusem Padwy jest to, że dworzec oddalony jest kawałek od historycznego centrum.

Dowiedź się więcej o Padwie

Sprawdź noclegi w Padwie


Reklama