Podróże po Europie

Gdzie spać w Wenecji? Garść praktycznych informacji i przykładowe hotele

Wybór odpowiedniego noclegu w Wenecji potrafi przyprawić niemal każdego turystę o niemały ból głowy. Niestety, zakwaterowanie jest drogie i warunki nie zawsze są adekwatne do wydanych pieniędzy. Problemem jest również to, że w zimę nie ma tak dużych spadków cen jak w przypadku innych włoskich miast, a już szczególnie w okresie karnawału - choć co oczywiste jest taniej niż w sezonie letnim. Przede wszystkim warto rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej i próbować polować na promocje - nawet w sezonie możliwe są bardziej rozsądne oferty.

W naszym artykule skupiliśmy się na opisaniu Wenecji w sposób praktyczny z nastawieniem na turystów dopiero rozpoczynających poszukiwanie noclegu.

W jakich dzielnicach najlepiej szukać noclegu w Wenecji?

Nim rozpoczniemy poszukiwania noclegu powinniśmy wiedzieć, że na Wenecję składają się:

  • historyczna część na wyspie na Lagunie Weneckiej (czy bardziej precyzyjnie na wielu złączonych wyspach),
  • obszar kontynentalny o nazwie Mestre,
  • pozostałe wyspy Laguny Weneckiej (m.in. Burano, Murano, Guidecca czy Lido).

Po historycznej części możemy poruszać się wyłącznie pieszo lub tramwajem wodnym Vaporetto. Tramwaj wodny regularnie kursuje również do popularnych okolicznych wysp. Niestety, w sezonie i na głównych trasach statki są często zapchane po brzegi turystami.

Po północno-zachodniej stronie historycznego centrum znajduje się jedyny dworzec kolejowy w historycznej części Wenecji - dworzec św. Łucji (Stazione di Venezia Santa Lucia). Oddalony jest on o około 2 km od słynnego Placu św. Marka.

Dworzec kolejowy w części kontynentalnej nazywa się Venezia-Mestre. Z Mestre do starego miasta (do Piazzale Roma) dojedziemy też autobusem.

Historyczne centrum - najlepsze miejsce na nocleg w Wenecji

Historyczne centrum Wenecji jest atrakcją samą w sobie i jeśli pozwala nam na to budżet, to najlepiej zatrzymać się właśnie tu. Wenecja najprzyjemniej wygląda rano lub bliżej wieczora, czyli przed przyjazdem grup turystów i po ich wyjeździe. Nocując na wyspie możemy bez stresu wstać wcześniej lub spacerować do późnych godzin, a w ciągu dnia wchodzić do środka atrakcji. Pusty Plac św. Marka wygląda całkowicie inaczej niż oblężony przez turystów.

Niestety, ma to też swoje gorsze strony. Na wyspie mieszka coraz mniej rodowitych mieszkańców. Przez to wiele obszarów po zmroku jest zwyczajnie pustych i wyglądają niemal na opuszczone (i są też słabo oświetlone). Jeśli znajdziemy nocleg dalej od najbardziej żywych obszarów to wracając do hotelu będziemy mijać jedynie ciemne place i uliczki. Na szczęście Wenecja uchodzi za miasto całkowicie bezpieczne i nie powinniśmy obawiać się powrotów nawet późno w nocy.

Nim rozpoczniemy poszukiwania warto pamiętać o specyfice wyspy. Jeśli planujemy mieć ze sobą ciężkie bagaże i nie jesteśmy w najlepszej formie fizycznej, to powinniśmy rozważyć znalezienie noclegu blisko stacji tramwaju wodnego lub niedaleko dworca. Wenecja to labirynt wąskich uliczek i małych mostków - i mimo stosunkowo niewielkiego rozmiaru przejście z dworca kolejowego do Placu św. Marka zajmie nam około 30 minut (w tym czasie miniemy wiele nierównych mostków i przejść).

Gdzie spać w Wenecji w historycznym centrum?

Historyczne centrum Wenecji podzielone jest na sześć obszarów nazywanych sestieri. Każdy z nich różni się trochę od siebie i warto opisać je bardziej szczegółowo.

San Marco - nocleg w sercu miasta

Obszar San Marco rozciąga się na zachód od słynnego placu i Bazyliki. Nie powinno nas dziwić, że jest to obszar zawsze pełen ludzi z dużą ilością restauracji i hoteli. Nie będziemy mieć tu problemu z wieczornymi powrotami i znalezieniem otwartych do późna knajpek. Jest to jednocześnie najbardziej turystyczna część miasta - raczej nie spotkamy tu wiele miejscowych, gdyż wszystko nastawione jest na przyjezdnych.

Przykładem jednego z najlepszym noclegów w okolicy w rozsądnych cenach jest Ca' Pedrocchi.

Castello - nocleg w Wenecji poza utartym szlakiem

Castello to duży i niejednorodny obszar na wschód od Placu św. Marka, który rozciąga się aż do końca wyspy. Można go podzielić na część zachodnią do wysokości Arsenału - jest tam dużo knajpek i hoteli - i na część wschodnią. Część zachodnia jest swoistym przedłużeniem San Marco, więc wciąż jest tam drogo i turystycznie.

Część wschodnią, która powinna być już znacznie tańsza, możemy dodatkowo podzielić na część północną i południową. Część północna w okolicy Bazyliki di San Pietro di Castello jest pustawa i nawet w dzień okolica wygląda na opuszczoną. Część południowa wzdłuż ulicy Via Giuseppe Garibaldi to różne knajpki i sklepy prowadzone przez miejscowych nastawione bardziej na lokalsów niż turystów. Kupimy tam na przykład wino za trochę ponad euro nalewane z beczek do plastikowych butelek. Nie ma tu aż tylu możliwości noclegowych co w części zachodniej, sama okolica jest za to bardziej autentyczna i mniej turystyczna.

Okolica Parco delle Rimembranze - pomysł na tańszy nocleg na wschodnim krańcu Wenecji

Castello to też duży park Parco delle Rimembranze z boiskami i ścieżkami, który przypomina zwykły ośrodek wypoczynkowy nad polskim morzem - w jego okolicy znajduje się kilka budżetowych (jak na Wenecję) obiektów! Przykładem dobrze ocenianego obiektu w tej okolicy jest BB Venezia.

Dorsoduro - dla entuzjastów życia nocnego

Dorsoduro zajmuje obszar na zachód od San Marco po drugiej stronie Wielkiego Kanału (Canal Grande). Szczególnie bliżej wschodniej granicy znajdziemy tu wiele historycznych atrakcji oraz duży wybór różnorodnych lokali gastronomicznych, i to nie tylko takich nastawionych na turystów. Obszar ten często uważany jest za centrum życia nocnego Wenecji i w przeciwieństwie do San Marco nie jest to obszar jedynie turystyczny.

San Polo - pomiędzy dworcem a Placem św. Marka

Niewielki obszar San Polo znajdziemy na północ od legendarnego Mostu Rialto. Zarówno w dzień jak i wieczorem obszar ten jest zapełniony ludźmi. W ciągu dnia przechodzą tędy tłumy turystów, wieczorem zapełniają się z kolei okoliczne knajpki i restauracje. Jest tu większy wybór noclegów w rozsądnych cenach niż w przypadku San Marco, chociaż wciąż nie można nazwać San Polo miejscem budżetowym.

Na pewno za San Polo przemawia to, że tak samo blisko stąd do głównych atrakcji, jak do dworca kolejowego.

Cannaregio - obszar mieszkalny Wenecji

Cannaregio to najbardziej "mieszkalna" część historycznej Wenecji. Zajmuje dość duży obszar na wschód od dworca kolejowego. W ciągu dnia jedna z głównych arterii przechodzących przez dzielnicę - Strada Nuova - zapełniona jest spacerującymi turystami. Pozostała część dzielnicy jest jednak spokojna, a wieczorem niektóre jej obszary niemal zamierają - jest tam ciemno, pusto, działa też mniej knajp w porównaniu z obszarami Dorsodoro, San Polo czy San Marco.

Plusem jest bliskość dworca, dostępność sklepów, troszkę lepsze ceny niektórych noclegów i w miarę prosta trasa do najważniejszych atrakcji.

Dobrym wyborem przy szukaniu noclegu bliżej dworca jest pensjonat Alla Torre.

Santa Croce - w okolicy dworca kolejowego

Dzielnica Santa Croce rozciąga się na zachód od dworca i ma podobną charakterystykę jak Cannaregio. Wieczorem część okolicy zamiera, chociaż plusem jest na pewno bliskość dworca i szansa na znalezienie noclegu w niższej cenie. Na terenie dzielnicy znajduje się dworzec autobusowy przy Piazzale Roma. W zachodniej części trochę brakuje tego charakterystycznego klimatu i zabudowy dla którego turyści przybywają do Wenecji.

Gdzie spać w Wenecji przy niższym budżecie? Mestre - część kontynentalna Wenecji

Wielu turystów, szczególnie w sezonie, decyduje się na nocleg w kontynentalnej części Wenecji - na obszarze Mestre. Mestre nie wyróżnia się specjalnie architekturą ani klimatem, ma jednak trzy niezaprzeczalne zalety:

  • ceny potrafią być tu w sezonie nawet o połowę niższe,
  • do historycznego centrum dojedziemy pociągiem w około 10 minut i możemy znaleźć hotel z parkingiem (jeśli poruszamy się autem).
  • do historycznego centrum dojedziemy też jednym z autobusów miejskich - pojedynczy przejazd kosztuje 1,50€.

Pamiętajmy żeby dokładnie sprawdzić odległość hotelu od dworca kolejowego lub przystanku autobusowego - czasami najtańsze opcje mogą znajdować się bardzo daleko!

Wyspy Laguny Weneckiej

Jeśli jedziemy do Wenecji na dłużej możemy rozważyć nocleg na jednej z okolicznych wysp. Plusy? Niektóre z wysp będą mniej turystyczne i bardziej autentyczne niż sama Wenecja. Minusy? Będziemy musieli zakupić czasowy bilet na tramwaj wodny Vaporetto i czekać nas będzie trochę intelektualnej gimnastyki żeby zorganizować wszystko logistycznie.

Najbliższą z okolicznych wysp jest Giudecca, którą widać doskonale z okolic Placu św. Marka. Wyspa oferuje stosunkowo szeroki wybór noclegów i lokali gastronomicznych, znajdziemy tu też trochę atrakcji. Giudecca jest zdecydowanie bardziej spokojna i mniej turystyczna niż historyczne stare miasto.

Na pewno chociaż raz w życiu do naszych uszu dotarła nazwa Lido. Na tej długiej na 12 kilometrów wyspie na początku XX wieku powstał popularny kurort (Lido di Venezia) będący całkowitym zaprzeczeniem historycznej Wenecji - czeka tam na nas plaża, duże hotele i komunikacja autobusowa. To tu odbywa się słynny festiwal filmowy. Jest to wyspa nastawiona na turystów, chociaż czasem możemy trafić tu nocleg taniej niż w historycznym centrum.

Innym pomysłem jest wyspa Murano, która słynie z wyrobów szklanych. Miejsce to zachowało swój pierwotny klimat i dla wielu odwiedzających jest jednym z najbardziej autentycznych miejsc całej laguny.

Okoliczne (i dalsze) miasta

Jeśli Wenecja nie jest naszym głównym celem lub jedynie jednym z punktów naszego włoskiego wyjazdu, to możemy rozważyć nocleg w jednym z miast oddalonych od Wenecji nawet o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów.

Przykładem takiego miasta jest na pewno Padwa. Z padewskiego dworca kolejowego dojedziemy do Wenecji w mniej niż 30 minut i zapłacimy za przejazd kilka euro. Minusem Padwy jest to, że dworzec w tym mieście oddalony jest kawałek od historycznego centrum.

Tu dowiesz się więcej o tym mieście: Padwa - atrakcje i zwiedzanie, a tu sprawdzisz noclegi w Padwie

Reklama