Watykan - zwiedzanie i informacje praktyczne

Watykan, siedziba władz kościelnych, i najmniejsze państwo świata, zarówno pod względem powierzchni, jak i ludności. Na co dzień mieszka tu mniej niż tysiąc osób, a z drugiej strony, jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc na świecie. Szczególnie w miesiącach letnich Watykan, jak i Bazylika św. Piotra, oblegane są przez tysiące wiernych oraz turystów.

Watykan położony jest na wzgórzu, i praktycznie w całości otoczony jest murem. Możemy obejść całość dookoła dość szybko, jednak z powodu wysokości muru nie uda nam się zobaczyć nic więcej niż fragment kopuły Bazyliki św. Piotra.

Wybierasz się do Rzymu? Sprawdź nasz artykuł: Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.

Wieczorny widok na Bazylikę św. Piotra - Watykan

Plac św. Piotra

Plac św. Piotra jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie. Jego dzisiejszy wygląd został zaprojektowany przez słynnego Lorenzo Berniniego, a jego kształt ma przypominać “matczyne ręce kościoła wyciągnięte do wiernych”. Celem projektu było umożliwienie jak największej ilości wiernych możliwości zobaczenia papieża w trakcie obrzędów. Plac otoczony jest niemal w całości kolumnadą, nad którą umieszczono rzeźby 140 świętych. Wśród nich znajdziemy jednego Polaka - świętego Jacka Odrowąża.

Na plac można wejść o każdej porze dnia i nocy. Plac otoczony jest barierkami, możemy jednak wejść na niego albo od ulicy Largo degli Alicorni (naprzeciwko Bazyliki), albo od ulicy Via Paolo VI (pomiędzy kolumnami).

W środku dnia plac jest zawsze pełen ludzi, jednak po 19:00 bardzo często zaczyna robić się pustawo, a po 21:00 jest niemal pusto. Podobnie rano, przychodząc o godzinie 6:30-7:00 plac zapewne będzie niemal pusty. Są to najlepsze godziny, jeśli chcemy zrobić dobre zdjęcia lub na spokojnie podziwiać fasadę bazyliki, fontanny oraz rzeźby umieszczone na dachach kolumnady.

Na środku placu stoi egipski obelisk sprowadzony do Rzymu przez cesarza Kaligulę. Obelisk postawiono tu na blisko 100 lat przed projektem Berniniego. Na bokach znajdują się dwie fontanny. Pierwszą z nich jest fontanna stworzona przez Carlo Maderno (po lewej stronie, patrząc w kierunku Bazyliki). Druga z nich jest niemal kopią pierwszej, i stworzył ją sam Bernini.

Bazylika św. Piotra

Bazylika św. Piotra w środku wręcz zachwyca swoim przepychem, rzeźbami czy pięknymi kaplicami. Najbardziej znanymi elementami są 29 metrowy baldachim autorstwa Lorenzo Berniniego oraz Pieta Michała Anioła, która znajduje się za specjalną szybą.

!Wnętrze Bazyliki św. Piotra na Watykanie
Wnętrze Bazyliki św. Piotra na Watykanie

Więcej informacji o tym, na co zwrócić uwagę podczas odwiedzin Bazyliki, możecie znaleźć w artykule Bazylika św. Piotra na Watykanie.

Podczas odwiedzin warto zastanowić się nad wypożyczeniem przewodnika audio w cenie 5€. W przeciwieństwie do Muzeów Watykańskich, posiada on wersje polską.

Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Dni i godziny zwiedzania:

  • kwiecień - wrzesień - 07:00 - 18:30
  • październik - marzec - 07:00 - 19:00

Wejście do Bazyliki jest darmowe. Przed wejściem, przy kolumnadzie, formuje się kolejka i sprawdzana jest zawartość plecaków, podobnie jak na lotnisku, jednak w ograniczonej formie. Niestety, w ciepłe miesiące w ciągu dnia, kolejka może być długa na godzinę lub więcej. Najlepiej przyjść chwilę przed otwarciem, jeśli będziemy mieć szczęście, będzie wtedy oprócz nas jedynie kilkanaście osób. Godzinę do dwóch po otwarciu zaczynają tworzyć się dłuższe kolejki.

Niestety, jeśli przyjdziemy o 7:00, nie będziemy w stanie podejść pod prawą stronę, czyli do Piety Michała Anioła i grobu św. Jana Pawła II, aż do około godziny 9:00. Do 9:00 możliwe jest jedynie podejście do kaplicy w celu modlitwy.

Pamiętajmy, że jesteśmy w miejscu kultu - w środku należy zachowywać się odpowiednio i nie przeszkadzać wiernym. W kaplicach przeznaczonych wyłącznie na modlitwy nie powinniśmy rozmawiać ani robić zdjęć. Powinniśmy przyjść odpowiednio ubrani, kobiety powinny mieć zakryte ramiona oraz kolana, podobnie mężczyźni.

Po prawej stronie drzwi, na zewnątrz, znajdują się toalety oraz przechowalnia bagażu.

Warto uważać na swoje rzeczy w tłumie, niestety grasuje tu wielu kieszonkowców.

W środę, w dniu audiencji papieskiej, są największe tłumy, a sama Bazylika jest zamknięta w trakcje audiencji i chwilę przed i po - mniej więcej od 10:00 do 13:00 - warto brać to pod uwagę przy planowaniu wizyty.

Wejście na kopułę

Jednym z najciekawszych widoków na Plac św. Piotra jest oczywiście widok ze słynnej kopuły Bazyliki. Możliwe są dwa warianty dostania się na górę, albo na piechotę od początku (6€), albo do połowy windą (do poziomu dachu), i dalej pieszo (8€). Wejście jest niestety ciasne i mało wygodne, a do pokonania mamy minimum 300 schodów. Sam widok z góry rekompensuje jednak te trudności.

!Watykan - widok z kopuły Bazyliki św. Piotra na Plac św. Piotra
Watykan - widok z kopuły Bazyliki św. Piotra na Plac św. Piotra

Interesującym doświadczeniem jest spacer po dachu, na którym znajduje się również sklepik - jest w nim mniej klientów niż np w sklepach Muzeów Watykańskich, oraz duży wybór produktów religijnych.

Wejście na kopułę możliwe jest codziennie od 8:00 do 18:00 od kwietnia do września, lub od 8:00 do 16:45 w pozostałe miesiące. Wejście znajduje się na prawo od głównych drzwi.

Skarbiec

Będąc w środku Bazyliki możemy pomyśleć o odwiedzeniu skarbca oraz zakrystii. Wejście znajduje się w środku, po lewej stronie, niedaleko ołtarza - pod pomnikiem Piusa VIII. W środku, w kilku pomieszczeniach, znajdziemy mały wycinek religijnych skarbów watykańskich, takich jak relikwiarze, przedmioty wykorzystywane do mszy oraz ceremonii, czy np. rzymski sarkofag. Za jeden z największych skarbów uważany jest wykonany z brązu nagrobek papieża Sykstusa IV.

Skarbiec otwarty jest od 9:00 do 18:15 od kwietnia do września, oraz od 9:00 do 17:15 w pozostałe miesiące. Bilet normalny kosztuje 7€, a ulgowy 5€. Pomimo tłumów w samej bazylice, w skarbcu jest z reguły mniej osób, chyba, że trafimy akurat na wycieczkę z przewodnikiem.

Grób Jana Pawła II

Wielu polskich turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża-Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki Świętego Piotra, przy kaplicy św. Sebastiana, po prawej stronie, kawałek od Piety Michała Anioła, jest to druga kaplica z kolei od wejścia.


Przy grobie naszego rodaka modli się wielu wiernych, a porządku pilnuje straż, dzięki czemu nawet przy dużym tłoku każdy może spokojnie podejść i się pomodlić.

!Grób św. Jana Pawła II - bazylika św. Piotra na Watykanie
Grób św. Jana Pawła II - bazylika św. Piotra na Watykanie

Więcej w artykule Grób św. Jana Pawła II - Watykan.

Groty Watykańskie

Słynne podziemia Bazyliki św. Piotra, nazywane czasem Kryptą Papieży, w których znajdują się groby 90 papieży oraz niektórych członków rodzin królewskich z całej Europy. Wejście znajduje się w środku Bazyliki, a wychodzimy już na zewnątrz, tuż przy wejściu na kopułę. Warto pamiętać, że Groty nie znajdują się pod ziemią, a na poziomie zerowym istniejącej w tym miejscu starej bazyliki Konstantyna.

Otwarte są codziennie od 7:00 do 18:00 od kwietnia do września, w pozostałe miesiące od 7:00 do 17:00. Wejście jest darmowe.

Nekropolie i grób św. Piotra

Nekropolia często mylona jest z Grotami Watykańskimi. Antyczna nekropolia została odkryta stosunkowo niedawno, w trakcie prac archeologicznych w latach 1940-1949, które zostały zlecone przez Papieża Piusa XI chcącego być pochowanym jak najbliżej św. Piotra. I właśnie wtedy odkryto miejsce, w którym prawdopodobnie znajdował się grób Apostoła. Nie była to typowa podziemna nekropolia jak znajdujące się poza murami Rzymu katakumby, był to bardziej otwarty cmentarz z grobowcami oraz mauzoleami.

Niestety, liczba miejsc jest ograniczona do 250 osób dziennie, a zwiedzanie odbywa się w grupach liczących kilkanaście osób. Jeśli chcemy odwiedzić nekropolie, powinnismy wysłać prośbę o rezerwacje odpowiednio wcześniej mailem (scavi@fsp.va) lub faksem - więcej informacji na tej stronie. Koszt pojedynczego biletu to 13€. Groty otwarte są codziennie od 7:00 do 18:00 od kwietnia do września, w pozostałe miesiące od 7:00 do 17:00.

W środku nie wolno robić zdjęć, a zwiedzanie trwa niecałe 2 godziny.

Muzea Watykańskie

Muzea Watykańskie są jednym z największych zbiorów kultury i sztuki na świecie. Zobaczymy tu eksponaty z całego świata i ze wszystkich okresów, od egipskich mumii, po tarcze z antycznej Grecji, aż po obrazy Caravaggio czy Leonardo da Vinci.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy sprawdzić wszystkich muzeów! Wiele osób z niewiedzy omija część Muzeum Historycznego znajdującą się na niższych piętrach, w którym zobaczymy historyczne powozy oraz pierwsze samochody wykorzystane przez papieży jako tzw. papamobile.

W muzeach są również nasze polskie akcenty, w tym słynny obraz Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem”, o którym więcej znajdziecie w artykule Jan Sobieski pod Wiedniem - historia powstania obrazu Matejki z Muzeum Watykańskiego w Rzymie

!Jan Sobieski pod Wiedniem - obraz Jana Matejki w Muzeum Watykańskim
Jan Sobieski pod Wiedniem - obraz Jana Matejki w Muzeum Watykańskim

Jak zwiedzać Muzea Watykańskie?

Najlepszą taktyką jest przyjście z samego rana, od razu na otwarcie, i udanie się prosto do Kaplicy Sykstyńskiej, aby zdążyć przed innymi turystami i grupami z przewodnikiem. Dzięki takiemu podejściu oprócz nas będzie w środku kilka osób i będziemy mogli w spokoju podziwiać słynne freski. Następnie możemy wrócić do początku i rozpocząć trasę zgodnie z jej kierunkiem.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Wszystko zależy od naszego tempa oraz miejsc, przy których chcemy spędzić więcej czasu. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że 3 godziny to takie rozsądne minimum - a można tu bez większego problemu spędzić i cały dzień.

Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich

Możliwe jest również zwiedzenie słynnych Ogrodów Watykańskich z wycieczką z przewodnikiem. Wycieczka trwa 2 godziny, a po niej możemy rozpocząć samodzielne zwiedzanie Muzeów Watykańskich. Bilety możemy zarezerwować online pod tym adresem. Całkowity koszt to 32€.

Możliwe jest również zwiedzanie w języku polskim, niestety jest bardzo mało dostępnych terminów. Dużo łatwiej jest zarezerwować zwiedzanie w języku angielskim.

Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)

Godziny otwarcia

  • od poniedziałku do soboty - od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 16:00)
  • ostatnia niedziela miesiąca (wejście darmowe) - od 9:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 12:30)

Dojazd

Jeśli zaczynamy dzień od Muzeów Watykańskich możemy wysiąść na stacji metra Cipro (wcześniejsza nazwa Cipro - Musei Vaticani) linii A.

Bilety

Bilety możemy zakupić na miejscu, jednak może wiązać się to z oczekiwaniem w długich kolejkach, w najgorszym wypadku wielogodzinnych. Najwygodniej zakupić bilety na konkretny dzień i godzinę na oficjalnej stronie Watykanu. Niestety, przy zakupie online do każdego biletu doliczana jest kwota rezerwacyjna 4€. Po dotarciu na miejsce wchodzimy oddzielnym wejściem, trwa to bardzo szybko, bez dodatkowych kolejek. Jeśli jednak zdecydujemy się zakupić bilety na miejscu, lepiej przyjść trochę później, po południu - z reguły wtedy kolejki są mniejsze niż z samego rana.

Uwaga! Nie zostawiajmy zakupu online na ostatnią chwilę, pula biletów jest ograniczona. Uważajmy również na naciągaczy przed wejściem, którzy będą nas namawiać na wycieczkę z przewodnikiem i straszyć zgubieniem w środku. Muzea Watykańskie są proste do poruszania się, i na przewodnika powinniśmy decydować się tylko wtedy, gdy na prawdę jesteśmy zdecydowani na taki sposób zwiedzania.

Rodzaj biletu Cena
Zwiedzanie Ogrodów Watykańskich oraz bilety do Muzeów Watykańskich 32€
Bilet do Muzeów Watykańskich 16€
Bilet ulgowy do Muzeów Watykańskich (dla osób poniżej 18 lat lub studentów z ważną legitymacją) 8€
Pełen bilet + przewodnik audio w języku angielskim 23€
Bilet ulgowy + przewodnik audio w języku angielskim 15€

Audiencja u papieża

Audiencja u papieża odbywa się w niemal każdą środę o godzinie 10:00 (lub o 10:30) na placu św. Piotra. W zimę lub w deszczowe dni audiencja odbywa się w Holu Papieża Pawła VI.

Na audiencje wymagane są bilety, które możemy otrzymać dzień wcześniej od 15:00 do 19:00 przy Brązowych Drzwiach od oficerów Gwardii Szwajcarskiej. Pamiętajmy, że jeśli zabraknie miejsc, pomimo posiadania wejściówki, nie zostaniemy wpuszczeni na audiencje. Pamiętajmy również, że liczba biletów jest ograniczona i pojawiając się dzień wcześniej możemy teoretycznie nie załapać się na bilet. Jeśli nie możemy pojawić się dzień wcześniej lub chcemy mieć gwarancje wejściówki, możemy wysłać zgłoszenie faksem - wszystkie informacje znajdują się na stronie Watykanu.

Niestety, nie można złożyć rezerwacji poprzez wiadomość e-mail. Bilety zamówione faksem możemy odebrać od 7:00 do 10:00 w dniu audiencji.

Audiencja trwa mniej niż 2 godziny. Warto przyjść wcześniej i zająć dobre miejsce, wejście możliwe jest od około godziny 8:00. Jeśli audiencja odbywa się na Placu św. Piotra będziemy oczywiście mogli uczestniczyć w spotkaniu nawet bez biletów stojąc za barierkami.

W niemal każdą niedzielę w trakcie mszy o godzinie 12:00 Papież Franciszek pojawia się w oknie i błogosławi wiernym, powinniśmy jednak spodziewać się wtedy tłumów i przyjść odpowiednio wcześniej.

Bazyliki papieskie

Pamiętajmy, że w Rzymie poza Watykanem znajdziemy także inne bazyliki papieskie - a trzy z nich noszą nazwę “bazyliki większej” (czwartą jest "bazylika mniejsza"). Co ciekawe, wchodząc do każdej z bazylik papieskich.. wchodzimy na teren Państwa Watykan, z powodu ich eksterytorialności.

Więcej o Bazylikach papieskich znajdziecie w artykule: Bazyliki papieskie w Rzymie.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Rzymu

Zobacz nasze inne artykuły z Włoch