Podróże po Europie

Bazyliki papieskie w Rzymie

Pośród wszystkich kościołów świata kilka z nich ma rangę szczególną. Są to tak zwane bazyliki papieskie. Aż pięć z nich znajduje się na terytorium Rzymu.

Koncepcja bazylik papieskich

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa pojawiła się konieczność stworzenia struktury nowej religii. Aby można było łatwo wszystkim zarządzać uznano, że siedziby najważniejszych ludzi Kościoła powinny znajdować się w największych miastach. Początkowo bazyliki patriarchalne mieściły się więc w Rzymie, Antiochii, Konstantynopolu i Aleksandrii. Do tej szacownej czwórki dołączono jeszcze Jerozolimę (prawdopodobnie ze względu na znaczenie tego miasta dla historii chrześcijaństwa).

Z biegiem czasu każdy z patriarchów otrzymał “swój” kościół w Wiecznym Mieście. W 2006 roku papież Benedykt XVI zrezygnował z tytułu patriarchy i ochrzcił bazyliki mianem “papieskich”. Cztery z nich noszą nazwą “bazyliki większej”.

Bazylika św. Piotra

To w podziemiach tego kościoła miał został pochowany pierwszy papież. Ta charakterystyczna budowla jest dziełem wielu renesansowych mistrzów. Rozpoznawalny na całym świecie gmach ściąga co roku wielu pielgrzymów i turystów. Więcej o historii przeczytacie w osobnym artykule: Bazylika świętego Piotra na Watykanie.

Bazylika św. Piotra na Watykanie
Bazylika św. Piotra na Watykanie

Arcybazylika świętego Jana na Lateranie

Wbrew pozorom jest to najważniejszy kościół na świecie, ważniejszy nawet od samej Bazyliki św. Piotra na Watykanie, mianowana została jako Matka i Głowa kościołów całego Miasta i Świata. Wewnątrz kryje m.in. wiele grobów papieży, zdobiona pięknymi rzeźbami.

Arcybazylika świętego Jana na Lateranie
Arcybazylika świętego Jana na Lateranie

Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej to miejsce owiane ciekawą legendą, która związana jest z jej inną nazwą - Bazylika Matki Boskiej Śnieżnej. Podczas zwiedzania zobaczymy nie tylko piękne wnętrza. Znajdziemy tam również groby ważnych osób. Dodatkowo zobaczyć można słynne schody Berniniego (pochowanego zresztą w świątyni) oraz loggię, a także skarbiec.

Bazylika Matki Bożej Większej
Bazylika Matki Bożej Większej

Bazylika świętego Pawła za Murami

Oryginalna i wyróżniając się nieco "egzotycznym" wyglądem świątynia skrywa pomiędzy murami zrekonstruowane wnętrza, niewielką ilość ocalałych elementów oraz interesującą historię. Bazylika ta powstała całkiem niedaleko miejsca, w którym to spadła głowa Pawła Apostoła.

Bazylika świętego Pawła za Murami
Bazylika świętego Pawła za Murami

Bazylika świętego Wawrzyńca za Murami

Jest to jedyna spośród wymienionych tutaj świątyń, która nie posiada statusu bazyliki większej (nosi ona bowiem tytuł bazyliki mniejszej). Znaczeni inna niż pozostałe, wyróżnia się nie tylko wielkością ale też skromnym wnętrzem. Ten niepozorny kościół posiada bowiem równie ciekawą historię.

Warto wiedzieć...

Ciekawostką jest fakt, iż będąc na terenie którejkolwiek z wymienionych bazylik nie jesteśmy znajdujemy się wtedy na terenie państwa włoskiego lecz na terenie Państwo Watykańskiego. Oprócz bazylik papieskich i obszaru głównego Stolicy Apostolskiej na terenie Watykanu znajdziemy się np. po wejściu na wewnętrzny "ogródek" (obok wejścia do zakrystii) Bazylice Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu (Basilica di Santa Maria in Trastevere).

Zwiedzanie bazylik papieskich - informacje praktyczne

Zwiedzanie każdej z bazylik jest bezpłatne. Objęte dodatkowymi opłatami mogą być bilety wstępu np. do muzeów, skarbców, bądź na zwiedzanie z przewodnikiem.

Przed wejściem na teren świątyni każdy musi przejść przez kontrolę podobną do tych na lotnisku. Należy mieć na uwadze, że możemy nie zostać wpuszczeni z dużym bagażem.

Reklama