Podróże po Europie

Usta Prawdy w Rzymie - gdzie można je zobaczyć?

Data aktualizacji: styczeń 2020

Usta Prawdy (wł. Bocca della Verità) to okrągły medalion z marmuru, który pochodzi z czasów antycznego Rzymu.

Medalion przedstawia postać starca z brodą, lecz nie ma pełnej zgodności kogo reprezentuje. Możliwe, że tytana Okeanosa, opiekuna morza. Nie wiadomo też jakie było zastosowanie medalionu - ale zakładając, że przedstawia Okeanosa, to mógł on służyć jako pokrywa odpływowa w świątyni Herkulesa (wł. Tempio di Ercole Vincitore) - obie te postacie występowały wspólnie w greckiej mitologii.

Usta Prawdy w Rzymie
Usta Prawdy w Rzymie

Test prawdomówności

Według nowożytnej legendy Usta Prawdy służył jako krwawy wykrywacz kłamstw. Testowana osoba miała wkładać dłoń w usta medalionu, a ten w przypadku kłamstwa ją ucinał.

Gdzie znajdują się Usta Prawdy?

Usta Prawdy od 1632 roku stoją w lewej części przedsionka bazyliki Santa Maria in Cosmedin, która znajduje się kawałek spacerem od Placu Weneckiego. Żeby podejść do medalionu trzeba ustawić się w kolejce, dzięki czemu każdy na spokojnie może podejść i zrobić sobie zdjęcie.

Kolejka przed Bazyliką Santa Maria in Cosmedin w Rzymie
Kolejka przed Bazyliką Santa Maria in Cosmedin w Rzymie

Atrakcja jest darmowa (sugerowana donacja). Przedsionek dostępny jest w godzinach otwarcia kościoła - od 9:30 do 18:00 (lub do 17:00 w sezonie zimowym), ale bramy zamykane są chwilę wcześniej - nie warto więc przybywać na ostatnią chwilę.

Jest to jedna z tych rzymskich atrakcji, przed którą zawsze gromadzą się tłumy - kolejki ustawiają się już chwilę przed otwarciem. Nawet w zimowe popołudnia łańcuch chętnych do zrobienia zdjęcia potrafi wypełniać cały przedsionek. Kolejka porusza się co prawda w miarę szybko, ale w najgorszym przypadku może na nas czekać nawet 30 minut oczekiwania. Na szczęście medalion możemy zobaczyć również przez kraty, choć w tej opcji nie zrobimy sobie z nim zdjęcia.

Ustaw Prawdy w Rzymie - widok przez kraty
Ustaw Prawdy w Rzymie - widok przez kraty

Usta Prawdy w popkulturze

Medalion pojawił się w powojennym filmie pt. Rzymskie wakacje z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem w rolach głównych. W jednej ze scen księżniczka Anna (grana przez Hepburn) dowiaduje się o tym w jaki sposób medalion bada prawdomówność i z lekką obawą wkłada dłoń w usta brodatego bóstwa. Po chwili jej partner robi to samo. Całą scenę zobaczycie poniżej.

Reklama