Podróże po Europie

Usta Prawdy w Rzymie - gdzie można je zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 14 czerwca 2024

Usta Prawdy (wł. Bocca della Verità) to okrągły medalion z marmuru, który pochodzi z czasów antycznych i zalicza się do najchętniej odwiedzanych atrakcji Rzymu.

Medalion przedstawia postać starca z brodą, lecz nie ma pełnej zgodności kogo reprezentuje. Możliwe, że tytana Okeanosa, opiekuna morza. Nie wiadomo też jakie było jego zastosowanie - ale zakładając, że reprezentuje Okeanosa, to mógł on być niegdyś wykorzystywany jako pokrywa odpływowa w niedalekiej świątyni Herkulesa (wł. Tempio di Ercole Vincitore), bowiem obie te postacie występowały wspólnie w greckiej mitologii.

Usta Prawdy w Rzymie
Usta Prawdy w Rzymie

Test prawdomówności

Według nowożytnej legendy Usta Prawdy służył jako krwawy wykrywacz kłamstw. Testowana osoba miała wkładać dłoń w usta medalionu, a ten w przypadku kłamstwa ją ucinał.

Gdzie znajdują się Usta Prawdy?

Usta Prawdy od 1632 roku stoją w lewej części przedsionka bazyliki Santa Maria in Cosmedin, która znajduje się kawałek spacerem od Placu Weneckiego. Żeby podejść do medalionu trzeba ustawić się w kolejce, dzięki czemu każdy na spokojnie może stanąć obok Ust Prawdy i zrobić sobie zdjęcie.

Kolejka przed Bazyliką Santa Maria in Cosmedin w Rzymie - to właśnie tu zobaczymy Usta Prawdy
Kolejka przed Bazyliką Santa Maria in Cosmedin w Rzymie - to właśnie tu zobaczymy Usta Prawdy

Atrakcja jest darmowa (sugerowana donacja). Przedsionek dostępny jest w godzinach otwarcia kościoła - od 9:30 do 17:50, ale bramy zamykane są nawet 10 minut wcześniej - nie warto więc przybywać na ostatnią chwilę.

Jest to jedna z tych rzymskich atrakcji, przed którą zawsze gromadzą się tłumy - kolejki ustawiają się już chwilę przed otwarciem. Nawet w zimowe popołudnia łańcuch chętnych do zrobienia zdjęcia potrafi wypełniać cały przedsionek. Kolejka porusza się co prawda w miarę szybko, ale w najgorszym przypadku może nas czekać nawet 30 minut oczekiwania. Na szczęście medalion możemy zobaczyć również przez kraty, choć w tej opcji nie zrobimy sobie z nim zdjęcia.

Ustaw Prawdy w Rzymie - widok przez kraty
Ustaw Prawdy w Rzymie - widok przez kraty

Usta Prawdy w popkulturze

Medalion pojawił się w powojennym filmie pt. Rzymskie wakacje z Audrey Hepburn i Gregorym Peckiem w rolach głównych. W jednej ze scen księżniczka Anna (grana przez Hepburn) dowiaduje się o tym w jaki sposób medalion bada prawdomówność i z lekką obawą wkłada dłoń w usta brodatego bóstwa. Po chwili jej partner robi to samo. Całą scenę zobaczycie poniżej.

Bazylika Santa Maria in Cosmedin

Warto poświęcić również chwilę na zwiedzenie wnętrza kościoła, którego historia sięga VIII wieku. Powstał on na obszarze starożytnego targu bydlęcego znanego jako Forum Boarium, z wykorzystaniem istniejącej w tym miejscu starożytnej arkadowej struktury. Mało osób zdaje sobie sprawę, że pod głównym ołtarzem świątyni rozciąga się monumentalna platforma z tufu wulkanicznego. Część badaczy jest przekonana, że dawniej stanowiła ona podstawę słynnego Wielkiego Ołtarza Herkulesa. W okresie średniowiecza wydrążono w niej kryptę, do której możemy zajrzeć za co łaska - szczerze polecamy wszystkim fanom mniej oczywistych atrakcji!

W bazylice warto zwrócić również uwagę... czaszkę umieszczoną w szklanym relikwiarzu. Według tradycji należała ona do samego św. Walentego, patrona zakochanych!

Miłośników architektury i sztuki średniowiecznej powinna z kolei zainteresować informacja, że w świątyni przetrwała jedna z najwspanialszych marmurowych posadzek w typie kosmateski.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama