Lotnisko Rzym Ciampino (CIA) - dojazd z i do centrum Rzymu

Port lotniczy Rzym-Ciampino

Lotnisko Rzym-Ciampino oddalone jest o około 15 km od centrum Rzymu. Do lat 60. XX wieku było głównym lotniskiem Rzymu, obecnie ustępuje jednak lotnisku Rzym-Fiumicino.

Lotnisko obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze (Wizz Air i Ryanair). Na przykład z Polski przewoźnik Wizz Air lata na Rzym-Ciampino z lotniska w Katowicach (KTW), natomiast Ryanair z lotnisk: Warszawa Modlin (WMI), Kraków (KRK), Poznań (POZ), Gdańsk (GDN) oraz Wrocław (WRO).

Najważniejsze dane lotniska Rzym-Ciampino:

 • pełna nazwa po angielsku: Ciampino–G. B. Pastine International Airport (Rome Ciampino "Giovan Battista Pastine" Airport)
 • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Bologna-Guglielmo Marconi
 • Kod IATA - CIA
 • Adres: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM, Włochy
 • Ilość terminali: 1
 • Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Więcej informacji o porcie lotniczym Ciampino znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Ciampino do centrum Rzymu?

Najpopularniejszym środkiem transportu łączącym lotnisko z centrum Rzymu jest autobus ATRAL, kursujący spod terminala do dworca głównego w Rzymie (Roma Termini). Aby dostać się do miasta można skorzystać również z innych połączeń.

Jak najtaniej dojechać do centrum Rzymu?

Jak najtaniej z lotniska Rzym-Ciampino dostać się do centrum Rzymu? Najlepiej skorzystać z kombinacji autobusu miejskiego i metra, bądź kombinacji autobusu ATRAL z metrem lub pociągiem.

AUTOBUS 520 + METRO

[styczeń 2020]

Na lotnisku możemy wsiąść do miejskiego autobusu linii 520, który zawiezie nas do drugiej stacji metra linii A - Cinecitta'. Następnie przesiadamy się do metra i ruszamy linią A w kierunku Battistini.

Jeśli chcemy wysiąść w samym centrum naszą stacją docelową może być Termini (lub jedna ze stacji dalszych), a jeśli chcemy dojechać do Watykanu to wybieramy stację Ottaviano.

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 520 i metrze obowiązuje jeden zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT) ważny przez 100 minut od momentu skasowania.

Czas trwania przejazdu: ok 20 min autobusem + czas przejazdu metrem do wybranej stacji.

W ten sam sposób dojedziemy z centrum na lotnisko.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

AUTOBUS 720 + METRO

[styczeń 2020]

Kolejnym sposobem na tanie dostanie się do centrum Wiecznego Miasta jest skorzystanie z autobusu linii 720, który dojeżdża do stacji metra Laurentina (ostatnia stacja linii B) i gdzie możemy przesiąść się w kolejkę podziemną.

Autobusy kursują codziennie co około 20 minut.

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 720 i metrze obowiązuje jeden zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT) ważny przez 100 minut od momentu skasowania.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

AUTOBUS ATRAL + METRO

[styczeń 2020]

Trzecim i trochę droższym sposobem na dostanie się do centrum jest kombinacja autobusów obsługiwanych przez firmę ATRAL. Z lotniska rusza linia Anagnina, która zawiezie nas do początkowej stacji metra linii A - Anagnina Underground Terminal. Koszt biletu wynosi 1,20€. Bilet możemy zakupić w punkcie sprzedaży na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy.

Następnie przesiadamy się do metra (na stacji Anagnina), gdzie kupujemy nowy zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej za 1,50€ (lub inny bilet ważny w rzymskiej komunikacji) i ruszamy linią A w kierunku Battistini. Jeśli chcemy wysiąść w samym centrum naszą stacją docelową może być Termini (lub jedna ze stacji dalszych), a jeśli chcemy dojechać do Watykanu to wybieramy stację Ottaviano.

Koszt łączny podróży to: 1,20€ (autobus ATRAL) + 1,50€ (metro - bilet rzymskiej komunikacji) = 2,70€

Czas trwania przejazdu: ok 20 min autobusem + czas przejazdu metrem do wybranej stacji.

Autobus kursuje co około 40 min, zaczynając od 06:10 aż do 22:00- 23:00. W niedzielę i święta przejazdy rozpoczynają się ok 07:00.

W ten sam sposób dojedziemy z centrum na lotnisko.

Więcej szczegółowych informacji znajdziecie pod linkiem. Niestety, strona ta dostępna jest jedynie w języku włoskim i musimy użyć translatora. Dokładne rozkłady jazdy i informacje znajdziemy w sekcji "Aeroporto di Ciampino – Stazione Metro Anagnina".

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

[styczeń 2020]

Jeśli głównym celem naszej podróży jest stacja kolejowa Roma Termini to warto rozważyć skorzystanie ze specjalnego połączenia nazywanego Ciampino-Airlink. W tym przypadku autobusy firmy ATRAL zawiozą nas w około 10 minut z lotniska do stacji kolejowej Ciampino - Stazione FS Ciampino, gdzie przesiądziemy się na pociąg regionalny jadący w stronę głównego rzymskiego dworca. Podróż pomiędzy stacjami Stazione FS Ciampino a Roma Termini trwa około 15 minut. Przy stacji kolejowej Roma Termini znajduje się również stacja metra Termini, gdzie krzyżują się linie A i B.

Od jakiegoś czasu możliwy jest zakup jednego zintegrowanego biletu na tej trasie w cenie 2,70€. Więcej informacji można znaleźć na stronie Trenitalia (w języku angielskim) lub na stronie firmy ATRAL (w języku włoskim, musimy użyć translatora). Bilet zakupimy na lotnisku przy stoisku niedaleko wyjścia z terminala.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Autobusy lotniskowe

Jeśli wolelibyśmy podróżować bez przesiadek, to trasę pomiędzy lotniskiem Rzym-Ciampino a centrum Rzymu możemy pokonać autobusami lotniskowymi obsługiwanymi przez kilku przewoźników. Każdy ma nieco inną cenę i rozkład. Bilety możemy zakupić on-line lub na miejscu.

Autobus Terravision

Jednym z autobusów kursujących bezpośrednio pomiędzy lotniskiem Ciampino a dworcem głównym Termini jest autobus obsługiwany przez firmę Terravision.

Koszt biletu w jedną stronę (z lotniska lub na lotnisko) wynosi 6€, a w dwie strony 11€ (dzieci poniżej 5 lat podróżują bezpłatnie). Czas przejazdu to około 40-45 min, autobusy kursują co mniej więcej 20 minut. Pierwszy autobus z Rzymu w kierunku lotniska odjeżdża już około 04:30, natomiast pierwszy przejazd z lotniska w kierunku Rzymu startuje około godziny 08:30. Ostatni kurs z lotniska rusza około północy, a z miasta nieco wcześniej.

Zakupu biletów można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE

[styczeń 2020]

Dojazd z lotniska Rzym-Caimpinio do dworca Roma Termini (via Marsala, 5) oraz w odwrotną stronę można odbyć autobusem SIT - BUS SHUTTLE. Według rozkładów jazdy czas trwania podróży wynosi z lotniska do Rzymu wynosi ok. 40 min, natomiast z Rzymu na lotnisko ok. 30 min, jednak są to wartości, które mogą być w rzeczywistości nie co inne. Nie należy zatem planować wyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Autobus ten jedzie również dalej, do miasteczka Ciampino, z którego również rusza (koniec lub początek trasy).

Ceny biletów:

 • z lotniska Rzym-Ciampino do dworca Roma Termini - 6,00€;
 • z dworca Roma Termini na lotnisko Rzym-Ciampino - 6,00€;
 • w obie strony - 11,00€.

Autobus kursuje kilkanaście razy w ciągu dnia.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Taksówki [aktualizacja styczeń 2020]

Ceny przejazdów taksówkami pomiędzy lotniskiem Ciampinio a centrum Rzymu oraz innymi obszarami są z góry ustalone przez miasto. Jedyną wątpliwością dla pasażera może być tylko miejsce z lub do którego się wybiera - do jakiej należy okolicy.

Przed wejściem do taksówki warto upewnić się, która cena dotyczy przejazdu na wybraną przez nas trasę.

Ceny przejazdów taksówkami z i na lotnisko na połączenia (podane ceny mogą ulec zmianie bez zapowiedzi przez miasto; dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Ciampino - Mura Aureliane (Mur Aureliana) - 30,00€
 • Lotnisko Ciampino - Ostiense Railway Station (Roma Ostiense) - 30,00€
 • Lotnisko Ciampino - Tiburtina Railway Station (Roma Tiburtina) - 35,00€
 • Lotnisko Ciampino - Lotnisko Fiumicino - 50,00€

Uwaga: Przed wejściem do taksówki warto upewnić się, która cena dotyczy przejazdu na wybraną przez nas trasę oraz czy ceny są aktualne z rozpiską. Możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem znajdziemy taksówkę nie z Rzymu, a z miasta Fiumicino, które mogą być droższe od tych rekomendowanych przez stolicę Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego i z napisem "taxi" znajdującym się na dachu.

Pomimo, że mury Aureliana pokrywają większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), warto dokładnie upewnić się odnośnie ceny podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

!Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Pamiętajmy, że jeśli jedziemy w kilka osób, i każda z tych osób wysiada w innym miejscu, wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, taksówkarz skorzysta z taksometru zamiast stałej ceny.

Podane ceny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny stan przed wyjazdem.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama