Podróże po Europie

Lotnisko Rzym Ciampino (CIA) - dojazd do i z centrum Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia 2023

Oddalone o około 15 km od centrum Rzymu lotnisko Ciampino jest drugim co do ważności portem lotniczym w stolicy Włoch (palmę pierwszeństwa dzierży lotnisko Rzym Fiumicino).

Obecnie lotnisko Ciampino obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze. Z Polski na Ciampino latają obaj popularni budżetowi przewoźnicy - Wizzair z Katowic, Krakowa oraz Warszawy-Okęcia, a Ryannair z Krakowa, Poznania, Modlina pod Warszawą oraz Wrocławia.

Port lotniczy Rzym-Ciampino - podstawowe informacje

 • pełna nazwa po angielsku: Ciampino–G. B. Pastine International Airport (Rome Ciampino "Giovan Battista Pastine" Airport)
 • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Bologna-Guglielmo Marconi
 • Kod IATA - CIA
 • Adres: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM, Włochy
 • Ilość terminali: 1
 • Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Lotnisko Rzym Ciampino jest stosunkowo niewielkie i posiada jeden terminal rozdzielony na wyloty oraz przyloty. Całość jest dobrze zorganizowana i nie powinniśmy mieć większych problemów z poruszaniem się po jego terenie. Bezpośrednio przed terminalem znajdują się przystanki autobusów łączących lotnisko z centrum.

Więcej informacji o porcie lotniczym Ciampino znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu?

Lotnisko Ciampino jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta, a do tego dostępnych jest kilka różnych opcji transportu. Do wyboru mamy tańszą komunikację miejską (podróż z przesiadką - cena zaczyna się od zaledwie 1,50€) lub skorzystanie z wygodniejszych i droższych autobusów lotniskowych z miejscem na bagaż.

Niemal wszystkie opisane przez nas opcje kończą bieg lub dojeżdżają do dworca Roma Termini, który jest jednym z najważniejszych węzłów przesiadkowych w Wiecznym Mieście.

Komunikacja publiczna - najtańszy transfer z lotniska Ciampino do centrum

Najtańszym sposobem na transport z lotniska Rzym-Ciampino do centrum miasta jest komunikacja publiczna. Popularnym wyborem są dwie linie autobusowe miejskiego przewoźnika ATAC (520 oraz 720), które dowiozą nas do różnych stacji metra, gdzie możemy się przesiąść i ruszyć w dalszą podróż.

Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje zaledwie 1,50€ i ważny jest przez 100 minut od pierwszego skasowania. Z biletem jednorazowym możemy się przesiadać, ale z zastrzeżeniem, że tylko raz możemy przekroczyć bramki wejściowe metra. Bilety na przejazd zakupimy w punkcie informacji na lotnisku lub w automatach biletowych. Jeśli planujemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, to bardziej opłacalny może okazać się zakup biletu okresowego.

Uwaga! Autobusy linii 520 oraz 720 są zwykłymi autobusami miejskimi bez specjalnego miejsca przeznaczonego na bagaże.

Uwaga! Biletów na przejazd nie zakupimy u kierowcy.

Więcej o działaniu transportu publicznego w Rzymie przeczytacie w naszym przewodniku Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu.

Alternatywą do autobusów firmy ATAC są autobusy regionalnego przewoźnika ATRAL, o których również napisaliśmy w dalszej części artykułu.

AUTOBUS 520 + METRO

Pierwszą z opisywanych opcji jest autobus linii 520, który dowiezie nas do stacji metra Cinecittà; jest to druga stacja linii A (pomarańczowej). Następnie przesiadamy się i ruszamy metrem w kierunku Battistini.

Jeśli chcemy wysiąść w samym centrum to naszym miejscem docelowym może być Termini lub któraś z dalszych stacji (np. Spagna przy Schodach Hiszpańskich lub Fiaminio przy Piazza Popolo), a jeśli chcemy dojechać do Watykanu to wysiadamy na stacji Ottaviano.

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 520 i metrze obowiązuje zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT), który ważny jest przez 100 minut od momentu skasowania i pozwala na przesiadkę z autobusu do metra.

Czas trwania przejazdu z lotniska do stacji metra Cinecittà to niecałe 20 min. Do tego doliczamy kilka minut na przesiadkę plus 20 minut na przejazd do Roma Termini. Razem podróż powinna zająć nam do 50 minut od momentu wyruszenia z lotniska. W analogiczny sposób dojedziemy z centrum na lotnisko.

Autobusy linii 520 kursują codziennie od około 5:30 rano do 23:30, mniej więcej co 20 minut. Jeśli lądujemy wieczorem lub wylatujemy rano sprawdźmy aktualny rozkład na ten konkretny dzień.

AUTOBUS 720 + METRO

Kolejnym sposobem na dostanie się do centrum jest skorzystanie z autobusu linii 720, który dowiezie nas do stacji metra Laurentina (ostatnia stacja linii niebieskiej B). Linia B również dowiezie nas na dworzec Termini oraz do kilku innych interesujących z perspektywy turysty miejsc - np. pod Koloseum (stacja Colosseo).

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 720 i metrze obowiązuje zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT), który ważny jest przez 100 minut od momentu skasowania i pozwala na przesiadkę z autobusu do metra.

Czas trwania przejazdu z lotniska do stacji Laurentina to około 30 min. Do tego doliczamy kilka minut na przesiadkę plus mniej więcej 25 minut na przejazd ze stacji Laurentina do Roma Termini. Razem podróż powinna zająć nam około godziny od wyruszenia z lotniska. W analogiczny sposób dojedziemy z centrum na lotnisko.

Autobusy linii 720 kursują codziennie od około 5:30 rano do 23:30, mniej więcej co 20 minut. Jeśli lądujemy wieczorem lub wylatujemy rano sprawdźmy aktualny rozkład na ten konkretny dzień.

AUTOBUS ATRAL + METRO

Trzecią opcją na przejazd komunikacją publiczną jest skorzystanie z autobusów obsługiwanych przez firmę ATRAL oraz przesiadka na metro. Firma ATRAL jest lokalnym przewoźnikiem oferującym przewozy na terenie regionu Lacjum i posiada niezależny od przewoźnika ATAC system biletowy. Oznacza to, że podczas podróży musimy dwukrotnie ponieść opłatę za przejazd.

Małą zaletą autobusu ATRAL jest fakt, że zatrzymuje się on tylko na trzech przystankach - na lotnisku, na dworcu kolejowym Ciampino FS oraz przy stacji metra Anagina (linia A). Koszt biletu to 1,20€ i możemy zakupić go w punkcie sprzedaży na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy.

Po dojechaniu do ostatniego przystanku przesiadamy się w metro i ruszamy w kierunku Battistini. Przed skorzystaniem z metra musimy zakupić zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej za 1,50€ (lub inny bilet ważny w rzymskim transporcie publicznym) - możemy to zrobić w automacie na stacji metra. W przypadku podróży metrem istnieje również możliwość zapłaty za przejazd w systemie tab & go (więcej informacji o tym sposobie płatności znajdziecie w naszym przewodniku po komunikacji miejskiej w Rzymie).

Łączny koszt podróży to: 1,20€ (autobus ATRAL, dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo) + 1,50€ (metro - bilet rzymskiej komunikacji) = 2,70€

Czas trwania przejazdu: około 20 min autobusem ATRAL + kilka minut na przesiadkę + czas przejazdu metrem do wybranej stacji (w przypadku stacji Roma Termini są to około 23 minuty). Razem całość powinna zając nam do 50 minut.

Aktualny rozkład autobusów ATRAL znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika (w menu ustawiamy język angielski, następnie klikamy Ciampino Airport i zjeżdżamy do zakładki Ciampino Airport - Anagnina Metro Station).

Jeśli głównym celem naszej podróży jest stacja kolejowa Roma Termini, to możemy rozważyć skorzystanie ze specjalnego połączenia nazwanego Ciampino-Airlink. W tym przypadku autobusy firmy ATRAL w około 10 minut przewiozą nas z lotniska do stacji kolejowej Ciampino - Stazione FS Ciampino, gdzie przesiądziemy się w pociąg regionalny jadący w stronę głównego rzymskiego dworca. Podróż pomiędzy stacjami Stazione FS Ciampino a Roma Termini trwa około 15 minut. Przy dobrze dopasowanych połączeniach cała podróż może zając nam zaledwie 35 minut.

Na trasie tej obowiązuje zintegrowany bilet w cenie 2,70€ (dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo). Więcej informacji o tym połączeniu można znaleźć na stronie Trenitalia (w języku angielskim) lub na stronie firmy ATRAL (w menu ustawiamy język angielski, następnie klikamy Ciampino Airport i zjeżdżamy do zakładki Ciampino Airlink). Bilet zakupimy na lotnisku przy stoisku niedaleko wyjścia z terminala lub online na stronie Trenitalia.

Rozkłady najlepiej jest sprawdzać bezpośrednio na stronie Trenitalia. Jako stację początkową wybieramy CIAMPINO AEROPORTO, a końcową Roma Termini.

Autobusy lotniskowe - wygodniejszy sposób na dojazd z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Wadami komunikacji publicznej są wymagane przesiadki, brak gwarantowanego miejsca do siedzenia oraz brak dedykowanego miejsca na bagaże. Jeśli któraś z tych rzeczy nam przeszkadza, to trasę pomiędzy lotniskiem Rzym Ciampino a centrum Rzymu możemy pokonać droższym autobusem lotniskowym. Do wyboru mamy kilku przewoźników, którzy kursują regularnie przez cały tydzień. Przewoźnicy różnią się przede wszystkim rozkładem oraz wygodą korzystania z ich strony internetowej, bo ceny mają zazwyczaj te same lub bardzo do siebie zbliżone. Bilety na wszystkie z nich możemy zakupić online lub już na lotnisku. W tym drugim przypadku musimy jednak liczyć się z ewentualnymi kolejkami.

Wszystkie autobusy lotniskowe odjeżdżają z przystanków położonych naprzeciwko terminala odlotów międzynarodowych.

Autobus Terravision

Popularnym autobusem lotniskowym kursującym bezpośrednio pomiędzy lotniskiem Ciampino a dworcem głównym Termini jest autobus obsługiwany przez firmę Terravision.

Cena biletu w jedną stronę (z lotniska lub na lotnisko) przy zakupie online to 6€, a w dwie strony 11€ (dzieci poniżej 5. roku życia podróżują bezpłatnie). W przypadku zakupu na przystanku cena jest wyższa o 1€. Czas przejazdu to około 40-45 min, autobusy kursują co mniej więcej 20 minut. Pierwszy autobus z Rzymu w kierunku lotniska odjeżdża już około 04:30, natomiast pierwszy przejazd z lotniska w kierunku Rzymu startuje około godziny 09:00. Ostatni kurs z lotniska rusza około północy, a z miasta nieco wcześniej.

Zakupu biletów można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision lub po przylocie na miejscu.

Uwaga! Bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, więc nie musimy się martwić ewentualnym opóźnieniem.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (musimy więc posiadać składany wózek), a dziecko podróżuje na kolanach.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE

Przejazd z lotniska Rzym-Caimpino do dworca Roma Termini (via Marsala, 5) oraz w odwrotną stronę możemy odbyć również autobusem SIT - BUS SHUTTLE. Według rozkładu jazdy czas trwania podróży z lotniska do miasta wynosi pomiędzy 35 a 45 minut, natomiast w drugą stronę około 30 minut (są to jednak wartości, które z powodu korków mogą okazać się w rzeczywistości nieco inne). Nie należy zatem planować przejazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Autobus ten jedzie również dalej, do miasteczka Ciampino, z którego również rusza (koniec lub początek trasy).

Ceny biletów:

 • z lotniska Rzym-Ciampino do dworca Roma Termini - 6,00€;
 • z dworca Roma Termini na lotnisko Rzym-Ciampino - 6,00€;
 • w obie strony - 11,00€.

Bilety zakupimy online, w punkcie sprzedaży na lotnisku lub na pokładzie.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika. Aktualne rozkłady sprawdzimy tu

Taksówki

Ceny za przejazd taksówkami pomiędzy lotniskiem Ciampino a historycznym centrum Rzymu (oraz niektórymi lokalizacjami) zostały z góry ustalone przez miasto. Jedyną wątpliwością dla pasażera jest tylko to, czy jego miejsce docelowe znajduje się w granicach strefy ze stałą ceną.

Poniżej przedstawiliśmy ceny przejazdów z i na lotnisko do historycznego centrum oraz niektórych miejsc (uwaga! podane ceny mogą ulec zmianie i dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Ciampino - centrum (w obrębie Murów Aureliana) - 31€
 • Lotnisko Ciampino - stacja kolejowa Ostiense (Roma Ostiense) - 31€
 • Lotnisko Ciampino - stacja kolejowa Tiburtina(Roma Tiburtina) - 36,00€
 • Lotnisko Ciampino - Lotnisko Fiumicino - 52€

Uwaga:

Przed wejściem do taksówki warto pokazać taksówkarzowi adres i zapytać o to, czy znajduje się on w strefie stałej ceny i jaka będzie opłata za przejazd. Mimo że Mury Aureliana pokrywają większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), to warto potwierdzić cenę podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem natrafimy na taksówkę nie z Rzymu, a np. z miasta Fiumicino, które mogą być droższe od tych rekomendowanych przez stolicę Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego i z napisem "taxi" znajdującym się na dachu.

Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Pamiętajmy, że jeśli jedziemy w kilka osób, i każda z tych osób wysiada w innym miejscu, to wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, a taksówkarz będzie mógł skorzystać z taksometru zamiast stałej ceny.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama