Podróże po Europie

Lotnisko Rzym Ciampino (CIA). Sprawdź jak dojechać do centrum Rzymu!

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia 2024

Oddalone o około 15 km od centrum Rzymu, lotnisko Ciampino jest drugim co do znaczenia portem lotniczym w stolicy Włoch - palmę pierwszeństwa dzierży lotnisko Rzym Fiumicino.

Obecnie lotnisko Ciampino obsługuje wyłącznie tanie linie lotnicze. Z Polski na Ciampino latają dwaj popularni przewoźnicy niskokosztowi - Wizzair z Gdańska, Katowic, Krakowa oraz Warszawy-Okęcia, a Ryannair z Gdańska, Krakowa, Poznania, Modlina pod Warszawą oraz Wrocławia.

Lotnisko Rzym Ciampino - informacje podstawowe

 • pełna nazwa po angielsku: Ciampino–G. B. Pastine International Airport (Rome Ciampino "Giovan Battista Pastine" Airport)
 • pełna nazwa po włosku: Aeroporto di Bologna-Guglielmo Marconi
 • Kod IATA - CIA
 • Adres: Via Appia Nuova, 1651, 00040 Ciampino RM, Włochy
 • Ilość terminali: 1
 • Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Lotnisko Rzym Ciampino należy do niewielkich i posiada jeden terminal, podzielony na sektory wylotów oraz przylotów. Całość jest dobrze zorganizowana, więc nie powinniśmy mieć większych problemów z poruszaniem się po jego terenie. Bezpośrednio przed terminalem znajdują się przystanki autobusów łączących lotnisko z centrum miasta.

Więcej informacji o porcie lotniczym Ciampino znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu?

Lotnisko Ciampino ma doskonałe połączenie z centrum Rzymu, a do dyspozycji mamy kilka opcji transportu. Możemy wybierać między:

 • Komunikację miejską - jest to najtańsza opcja, ale czeka nas podróż z przesiadką. Ceny zaczynają się od zaledwie 1,50€.
 • Wygodniejszymi, ale droższymi autobusami lotniskowymi z przewidzianym miejscem na bagaż - ceny zaczynają się od 6€ (przewoźnik Terravision udostępnił naszym czytelnikom kod zniżkowy o wartości 15%, dzięki któremu cena biletu będzie niższa - więcej informacji znajdziecie w dalszej części naszego artykułu).
 • Taksówkami o stałej cenie - za przejazd do historycznego centrum zapłacimy około 30€.

Prawie wszystkie opisane przez nas opcje kończą trasę lub dojeżdżają do dworca Roma Termini, który jest jednym z najważniejszych węzłów przesiadkowych w Wiecznym Mieście.

Komunikacja publiczna - najtańszy transfer z lotniska Ciampino do centrum

Najtańszy sposób na transport z lotniska Rzym Ciampino do centrum miasta to skorzystanie z komunikacji publicznej. Popularnym wyborem są dwie linie autobusowe miejskiego przewoźnika ATAC o numerach 520 oraz 720, które dowiozą nas do różnych stacji metra. Tam możemy przesiąść się na kolejkę podziemną i kontynuować podróż.

Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje zaledwie 1,50€ i jest ważny przez 100 minut od momentu pierwszego skasowania. Bilet jednorazowy pozwala na dowolną liczbę przesiadek, z tym zastrzeżeniem, że bramki wejściowe metra możemy przekroczyć tylko raz. Bilety na przejazd możemy nabyć w punkcie informacji na lotnisku lub w automatach biletowych. Kierowca nie sprzedaje biletów. Jeżeli planujecie częściej korzystać z komunikacji miejskiej, warto rozważyć zakup biletu okresowego.

Ważna informacja

Od niedzieli do czwartku linia A metra działa od godziny 5:30 do 21:00, a następnie jest zamykana. Do 23:30 transport odbywa się autobusami zastępczymi. W piątki i soboty metro kursuje bez zmian. Taka sytuacja będzie trwać do 2024 roku, ale ostateczna data zakończenia prac nie została jeszcze podana. Warto wziąć to pod uwagę decydując się na konkretny środek transportu.

Wskazówka: Alternatywą dla tradycyjnej płatności za przejazd jest działający od niedawna system tap&go, który umożliwia płatności zbliżeniowe własną kartą płatniczą. Więcej o tej opcji oraz o funkcjonowaniu transportu publicznego w Rzymie przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Rzymie - bilety, metro oraz inne środki transportu.

Uwaga! Autobusy linii 520 oraz 720 to zwykłe autobusy miejskie, które nie dysponują specjalnym miejscem na bagaże.

Uwaga! Biletów na przejazd nie kupimy u kierowcy autobusu.

Alternatywą do autobusów firmy ATAC są autobusy regionalnego przewoźnika ATRAL, o których napisaliśmy więcej w dalszej części artykułu.

AUTOBUS 520 + METRO

Pierwszą z opisywanych opcji jest autobus linii 520, który dowiezie nas do stacji metra Cinecittà. Jest to druga stacja na linii A (pomarańczowej). Następnie można przesiąść się i kontynuować podróż metrem w kierunku Battistini.

Jeżeli naszym celem jest centrum miasta, docelową stacją może być Termini lub jedna z dalszych stacji, np. Spagna przy Schodach Hiszpańskich lub Fiaminio przy Piazza Popolo. Jeśli zmierzamy natomiast do Watykanu, powinniśmy wysiąść na stacji Ottaviano.

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 520 i metrze obowiązują zintegrowane bilety rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT), które są ważne przez 100 minut od momentu skasowania i pozwalają na przesiadkę z autobusu do metra.

Przejazd z lotniska do stacji metra Cinecittà trwa niecałe 20 min. Do tego należy doliczyć kilka minut na przesiadkę i kolejne 20 minut na dojazd do Roma Termini. Łącznie podróż powinna zająć nam do 50 minut od momentu wyjazdu z lotniska. W ten sam sposób można dostać się z centrum miasta na lotnisko.

Autobusy linii 520 kursują codziennie od około 5:30 rano do 23:30, z częstotliwością co około 20 minut. Jeśli lądujemy wieczorem lub wylatujemy rano, warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy na ten konkretny dzień.

AUTOBUS 720 + METRO

Kolejnym sposobem na dotarcie do centrum jest skorzystanie z autobusu linii 720, który zawiezie nas do stacji metra Laurentina (ostatnia stacja linii niebieskiej B). Linia B także kursuje na dworzec Termini oraz do kilku innych interesujących z perspektywy turysty miejsc - np. pod Koloseum (stacja Colosseo).

Koszt przejazdu to 1,50€. W autobusach linii 720 i metrze obowiązują zintegrowane bilety rzymskiej komunikacji miejskiej (BIT), które są ważne przez 100 minut od momentu skasowania i pozwalają na przesiadkę z autobusu do metra.

Czas trwania przejazdu z lotniska do stacji Laurentina to około 30 min. Do tego czasu powinniśmy doliczyć kilka minut na przesiadkę i około 25 minut na dojazd ze stacji Laurentina do Roma Termini. Łącznie podróż powinna zająć nam około godziny od momentu wyjazdu z lotniska. Podobnie jak w poprzednim przypadku, tę samą trasą możemy wrócić z centrum na lotnisko.

Autobusy linii 720 kursują codziennie od około 5:30 rano do 23:30, z częstotliwością co około 20 minut. Jeżeli lądujemy wieczorem lub wylatujemy rano, warto sprawdzić aktualny rozkład jazdy na ten konkretny dzień.

AUTOBUS ATRAL + METRO

Trzecią opcją na dotarcie do centrum jest skorzystanie z autobusów obsługiwanych przez firmę ATRAL, a następnie przesiadka na metro. ATRAL to lokalny przewoźnik działający na terenie regionu Lacjum, posiadający własny, niezależny od przewoźnika ATAC, system biletowy. To oznacza, że podczas podróży musimy dwukrotnie zapłacić za przejazd.

Atutem autobusu ATRAL jest fakt, że zatrzymuje się on jedynie na trzech przystankach - na lotnisku, na dworcu kolejowym Ciampino FS oraz przy stacji metra Anagnina (linia A). Bilet kosztuje 1,20€ i można go nabyć w punkcie sprzedaży na lotnisku lub bezpośrednio u kierowcy.

Po dojechaniu do ostatniego przystanku, przesiadamy się na metro i ruszamy w kierunku Battistini. Przed skorzystaniem z metra musimy zakupić zintegrowany bilet rzymskiej komunikacji miejskiej za 1,50€ (lub inny bilet ważny w rzymskim transporcie publicznym) - dokonamy tego w biletomacie na stacji metra. W przypadku podróży metrem istnieje również możliwość zapłaty za przejazd za pomocą systemu tab & go (więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym przewodniku po komunikacji miejskiej w Rzymie).

Łączny koszt podróży to: 1,20€ (autobus ATRAL, dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo) + 1,50€ (metro - bilet rzymskiej komunikacji) = 2,70€

Czas trwania przejazdu: około 20 min autobusem ATRAL + kilka minut na przesiadkę + czas przejazdu metrem do wybranej stacji (w przypadku stacji Roma Termini są to około 23 minuty). Razem całość powinna zając nam do 50 minut.

Aktualny rozkład autobusów ATRAL znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika (w menu ustawiamy język angielski, następnie klikamy Ciampino Airport i zjeżdżamy do zakładki Ciampino Airport - Anagnina Metro Station).

Jeśli głównym celem naszej podróży jest stacja kolejowa Roma Termini, to możemy rozważyć skorzystanie ze specjalnego połączenia o nazwie Ciampino-Airlink. W tym przypadku autobusy firmy ATRAL w ciągu 10 minut przewiozą nas z lotniska do stacji kolejowej Ciampino - Stazione FS Ciampino, gdzie przesiądziemy się w pociąg regionalny jadący w stronę głównego rzymskiego dworca. Podróż pomiędzy stacjami Stazione FS Ciampino a Roma Termini trwa około 15 minut. PPrzy dobrze skoordynowanych połączeniach cała podróż może zająć zaledwie 35 minut.

Na trasie tej obowiązuje zintegrowany bilet w cenie 2,70€ (dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo). Więcej informacji o tym połączeniu można znaleźć na stronie Trenitalia (w języku angielskim) lub na stronie firmy ATRAL (w menu ustawiamy język angielski, następnie klikamy Ciampino Airport i zjeżdżamy do zakładki Ciampino Airlink). Bilet zakupimy na lotnisku przy stoisku niedaleko wyjścia z terminala lub online na stronie Trenitalia.

Rozkłady jazdy najlepiej jest sprawdzać bezpośrednio na stronie Trenitalia. Jako stację początkową wybieramy "CIAMPINO AEROPORTO", a końcową "Roma Termini".

Autobusy lotniskowe - wygodniejszy sposób na dojazd z lotniska Ciampino do centrum Rzymu

Komunikacja publiczna ma pewne wady, takie jak konieczność przesiadek, brak gwarantowanego miejsca siedzącego czy brak dedykowanego miejsca na bagaże. Jeśli któryś z tych czynników stanowi dla nas problem, trasę pomiędzy lotniskiem Rzym Ciampino a centrum Rzymu możemy pokonać korzystając z droższych autobusów lotniskowych. Do wyboru mamy kilku przewoźników, którzy kursują regularnie przez cały tydzień. Przewoźnicy różnią się przede wszystkim rozkładem jazdy oraz wygodą korzystania z ich strony internetowej, natomiast ceny są zazwyczaj identyczne lub bardzo zbliżone. Bilety na wszystkie z nich możemy zakupić online lub bezpośrednio na lotnisku. W tym drugim przypadku musimy jednak liczyć się z ewentualnymi kolejkami.

Wszystkie autobusy lotniskowe odjeżdżają z przystanków położonych naprzeciwko terminala odlotów międzynarodowych.

Autobus Terravision

Popularne połączenie autobusowe pomiędzy lotniskiem Ciampino a dworcem głównym Termini obsługiwane jest przez firmę Terravision. Sami korzystaliśmy z ich usług wielokrotnie w Rzymie i Mediolanie, i zawsze byliśmy zadowoleni.

Cena biletu w jedną stronę (z lotniska lub na lotnisko) przy zakupie online wynosi 6€, a w dwie strony 11€ (dzieci poniżej 5. roku życia podróżują bezpłatnie). W przypadku zakupu na przystanku cena jest wyższa o 1€. Czas przejazdu to około 40-45 min, a autobusy kursują co mniej więcej 20 minut. Pierwszy autobus z Rzymu w kierunku lotniska odjeżdża już około 04:30, natomiast pierwszy przejazd z lotniska w kierunku Rzymu startuje pomiędzy 8:15 a 10:00, w zależności od dnia. Ostatni kurs z lotniska rusza po 22:00, a z miasta nieco wcześniej.

Zakupu biletu można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision lub po przylocie na miejscu.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PODREU15TR o wartości 15% na transfer z lotniska Ciampino. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Uwaga! Bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, więc nie musimy martwić się ewentualnym opóźnieniem. Nie ma także konieczności ich drukowania – wystarczy wersja elektroniczna na telefonie komórkowym.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (powinniśmy więc posiadać składany wózek), a dziecko podróżuje na kolanach.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE

Przejazd z lotniska Rzym-Ciampino do dworca Roma Termini (via Marsala, 5) oraz w przeciwnym kierunku możemy odbyć także autobusem SIT - BUS SHUTTLE. Według rozkładu jazdy czas trwania podróży z lotniska do miasta wynosi między 35 a 45 minut, natomiast w drugą stronę około 30 minut (jednak te wartości, z powodu korków, mogą w rzeczywistości okazać się nieco inne). Dlatego nie należy planować przejazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Autobus ten jedzie również dalej, do miasteczka Ciampino, skąd również rusza (koniec lub początek trasy).

Ceny biletów:

 • z lotniska Rzym-Ciampino do dworca Roma Termini - 6,00€;
 • z dworca Roma Termini na lotnisko Rzym-Ciampino - 6,00€;
 • w obie strony - 11,00€.

Bilety możemy zakupić online, w punkcie sprzedaży na lotnisku lub na pokładzie.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika. Aktualne rozkłady sprawdzimy tu

Taksówki

Ceny za przejazd taksówkami pomiędzy lotniskiem Ciampino a historycznym centrum Rzymu (oraz niektórymi innymi lokalizacjami) zostały z góry ustalone przez miasto. Jedynym pytaniem dla pasażera jest to, czy jego miejsce docelowe znajduje się w granicach strefy ze stałą ceną.

Poniżej przedstawiamy ceny przejazdów z i na lotnisko do historycznego centrum oraz niektórych miejsc (uwaga! podane ceny mogą ulec zmianie i dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Ciampino - centrum (w obrębie Murów Aureliana) - 31€
 • Lotnisko Ciampino - stacja kolejowa Ostiense (Roma Ostiense) - 31€
 • Lotnisko Ciampino - stacja kolejowa Tiburtina(Roma Tiburtina) - 36,00€
 • Lotnisko Ciampino - Lotnisko Fiumicino - 52€

Uwaga:

Przed wejściem do taksówki warto pokazać taksówkarzowi adres i zapytać, czy znajduje się on w strefie stałej ceny i jaka będzie opłata za przejazd. Mimo że Mury Aureliana obejmują większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), warto potwierdzić cenę podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem natrafimy na taksówkę nie z Rzymu, a np. z miasta Fiumicino, w której ceny mogą być wyższe od tych rekomendowanych przez stolicę Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego i mieć napis "taxi" na dachu.

Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Pamiętajmy, że jeśli podróżujemy w kilka osób, i każda z nich wysiada w innym miejscu, wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, a taksówkarz będzie mógł skorzystać z taksometru zamiast stałej ceny.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama