Podróże po Europie

Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i polecane noclegi

Ostatnia aktualizacja: 4 marca 2024

Przygotowania do odwiedzin Rzymu mogą przyprawić o ból głowy, a jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie gdzie spać w Rzymie, aby nasz wyjazd był udany. W naszym przewodniku pomożemy Wam rozwiązać ten dylemat, opierając się na naszym doświadczeniu wynikającym z wielokrotnych wizyt w Wiecznym Mieście.

Rzym oferuje całe spektrum najróżniejszych możliwości noclegowych - od hoteli, przez hostele, po apartamenty i pensjonaty typu B&B (najczęściej mieszkania lub całe piętra kamienic dostosowane do przyjmowania gości).

W naszym artykule skupilismy się na najlepszych dzielnicach do zatrzymania się w Rzymie. Dla każdej z nich przygotowaliśmy propozycje noclegów w różnych cenach, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Zanim odpowiemy na pytanie gdzie spać w Rzymie warto podkreślić, że w ostatnich latach ceny noclegów w tym mieście poszły znacznie w górę i chcąc zatrzymać się w sezonie w dobrej lokalizacji powinniśmy szykować się na duży wydatek. Jeśli zdecydujemy się jednak na poszukanie czegoś dalej, lecz dobrze skomunikowanego (zwłaszcza w okolicy metra!) lub poza sezonem, ceny będą znacznie bardziej przystępne.

Historyczne centrum

Bez wątpienia najlepszą odpowiedzią na pytanie gdzie spać w Rzymie będzie historyczne centrum (Centro Storico), które zajmuje wcale niemały obszar. Plusy? Do większości miejsc dostaniemy się pieszo i będziemy mogli chłonąć rzymską atmosferę do późnych godzin nocnych. Największą wadą są jednak ceny, które w sezonie letnim ostatnimi czasy wręcz wystrzeliły w górę i są trudne do zaakceptowania dla większości polskich turystów (zwłaszcza przy wyjeździe dłuższym niż weekend).

Wskazówka: Wybór zakwaterowania bezpośrednio przy popularnej atrakcji może wydawać się dobrym pomysłem, ale ma też swoje wady. Jednego razu wybraliśmy apartament tuż obok Fontanny do Trevi i z jednej strony mieliśmy możliwość kilkukrotnego zobaczenia jej rano bez tłumów, ale każdy powrót w ciągu dnia wymagał przeciskania się przez tłumy turystów.

Poniżej opisaliśmy trzy nasze ulubione obszary historycznego centrum, gdzie sami zawsze staramy się znaleźć nocleg (o ile budżet nam na to pozwala, a w sezonie o to niezwykle trudno).

Okolice Piazza Navona

Jeden z naszych ukochanych zakątków historycznego centrum rozciąga się na zachód od Piazza Navona. Ceny są tam bardzo wysokie, ale nawet jeśli nie będziecie tam nocować, wybierzcie się na spacer - niewiele jest bardziej urokliwych miejsc w Wiecznym Mieście!

Gdzie spać w Rzymie w okolicy Piazza Navona? Popularne noclegi

 • Hub Navona - pięknie urządzony pokoje przy samym Piazza Navona - jeśli mamy duży budżet, albo zależy nam na czymś wyjątkowym, to opcja wydaje się być idealna!
 • więcej noclegów w tej okolicy znajdziecie tutaj.

Dzielnica Sant’Angelo - dawne getto żydowskie

Następnym wartym polecenia obszarem na nocleg w Rzymie są granice założonego w XVI wieku żydowskiego getta. W części położonej bliżej Tybru odnajdziemy spokojną atmosferę i trochę mniej turystycznego klimatu (choć zabytków nie zabraknie!). Nie powinniśmy nastawiać się jednak na niższe ceny niż w przypadku innych obszarów historycznego centrum.

Noclegi na obszarze dawnego getta

Spagna - okolica Schodów Hiszpańskich

Kolejnym przyjemnym obszarem jest okolica Schodów Hiszpańskich. Zaletą tej okolicy jest bliskość stacji metra Spagna oraz położenie, które pozwala na dojście piesze zarówno do północnych, jak i południowych atrakcji centrum Rzymu.

Gdzie spać w Rzymie w okolicy Schodów Hiszpańskich?

 • Frattina FF Italian Suites - pokoje w przyjemnej okolicy, kilka minut pieszo od Schodów Hiszpańskich oraz stacji metra. Do największych atrakcji historycznego centrum Rzymu można dojść pieszo w maks 20-30 minut. Warunki są raczej proste, ale cena w porównaniu z innymi obiektami jest też odpowiednio niższa.
 • inne dostępne noclegi sprawdzicie tutaj.

Okolice Watykanu i Prati - nieco tańsza alternatywa do historycznego centrum

Nie ma się co oszukiwać - ceny noclegów w historycznym centrum Rzymu przekraczają możliwości finansowe wielu turystów z Polski. My sami zatrzymujemy się tam tylko wtedy, gdy akurat uda się znaleźć fajną promocję cenową lub poza sezonem.

Dobrym kompromisem na nocowanie blisko centrum, ale w niższych cenach, są okolice Watykanu. W takim przypadku najlepszym wyborem jest rozciągająca się na wschód od najmniejszego państwa świata dzielnica Prati. Różni się ona znacznie układem i wyglądem od historycznego centrum - ulice są tam zdecydowanie lepiej zorganizowane i szersze, a budynki wyższe. Bez problemu dojdziemy stamtąd pieszo do historycznego centrum, a cała okolica jest płaska.

Działają tu liczne pensjonaty utworzone w prywatnych kamienicach jak i droższe hotele. Jeśli rozpoczniemy poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej, może nam się udać znaleźć naprawdę rozsądne cenowo (jak na Rzym) opcje, ale jeśli zostawimy poszukiwania na ostatnią chwilę będzie o to ciężko.

Gdzie spać w Rzymie na obszarze dzielnicy Prati?

 • Day by Day - komfortowy pokój w świetnej lokalizacji i dobrej cenie - niestety, trudno o dostępność, więc chcąc się tam zatrzymywać powinniśmy spróbować go zarezerwować odpowiednio wcześniej. Do Panteonu dojdziemy stąd w około 20 minut, a spacer do Koloseum zajmie nam trzy kwadranse;
 • Virgilio Home - droższe apartamenty niż poprzednio, ale równie dobrze oceniane i w świetnej lokalizacji.
 • przykładem bardziej budżetowego obiektu, ale w gorszej lokalizacji jest pensjonat Colazione Al Vaticano Guest House. Znajduje się on jednak trochę na uboczu i chcąc szybko dostać się do najważniejszych atrakcji Rzymu możemy być zmuszeni do korzystania z autobusów.
 • Więcej noclegów w szeroko rozumianej okolicy Watykanu znajdziecietutaj

Prati - idealny kompromis pomiędzy ceną a lokalizacją

Dzielnica Prati może być świetnym kompromisem dla szukających centralnej lokalizacji, ale posiadających zbyt mały budżet na historyczne centrum. Znajdziemy tam dwie stacje metra oraz przystanek jednego z autobusów lotniskowych łączącego centrum z lotniskiem Rzym Fiumicino. Łatwo też będzie dojść stamtąd pieszo do Watykanu oraz najważniejszych zabytków historycznego centrum.

Minusem dzielnicy Prati jest duży ruch samochodowy przy głównych arteriach

Dzielnica Aurelio - bardziej budżetowe noclegi w Rzymie

Na zachód od murów Watykanu rozciąga się dzielnica Aurelio, gdzie obowiązują znacznie niższe ceny noclegów niż w przypadku Prati (z wyjątkiem obiektów położonych najbliżej stacji metra). Jest to mało turystyczny obszar, niemal bez żadnych zabytków, ale z dużym wyborem lokalnych knajpek i restauracji, w których spotkamy przede wszystkim miejscowych. Minusem jest to, że stacje metra są od siebie znacznie oddalone i w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni do korzystania z autobusów i przesiadek lub dłuższych spacerów.

Uwaga! Jeśli zdecydujemy się nocleg w tej okolicy to powinniśmy wiedzieć, że obszar na zachód od Watykanu zaczyna piąć się w górę - podczas jednego z wyjazdów codziennie chodziliśmy dłuższy kawałek ulicą Via Aurelia i musimy przyznać, że było to na dłuższą metę męczące.

Gdzie nocować w Rzymie w dzielnicy Aurelio?

 • Le Coq Rooms & Suite B&B - przykład dobrze ocenianego obiektu w rozsądnej cenie w tej okolicy. Plusem jest bliskość stacji metra, ale minusem odległość uniemożliwiająca wygodne spacery piesze do historycznego centrum (spacer do Panteonu zająłby nam około godziny).
 • Inna propozycja to Valle Aurelia House - potrafią oni mieć dobre oferty cenowe, a do tego obiekt znajduje się dość blisko metra.

Topografia dzielnicy Aurelio

Szukając noclegu na obszarze dzielnicy Aurelio powinniśmy wziąć pod uwagę brać dwie rzeczy. Po pierwsze, obszar na północny-zachód od Watykanu pnie się w górę i będziemy musieli trochę powspinać się pieszo, a po drugie - wracając z historycznego centrum zawsze będziemy musieli obejść mury otaczające katolicką stolicę. Wieczorem Watykan niemal zamiera i w okolicy jego murów koczuje wielu bezdomnych, więc powroty piesze po zmroku mogą nie być zbytnio komfortowe.

Zatybrze - nocleg w urokliwym zakątku Rzymu

Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc na znalezienie noclegu w Rzymie jest Zatybrze (Trastevere) - dawniej dzielnica biedoty, a dziś artystyczne centrum miasta. Pomimo że gdzieniegdzie możemy odnaleźć informację o tym, że jest to ukryty skarb Rzymu, to prawda jest taka, że obszar ten jest dziś tak samo turystyczny jak reszta, a przed tutejszymi restauracjami ustawiają się długie kolejki.

Nie ma jednak przesady w twierdzeniach, że urokliwe uliczki Zatybrza potrafią zachwycić, a na obszarze dzielnicy odnajdziemy wiele tradycyjnych knajpek i restauracji. No i ceny są nieco niższe niż w historycznym centrum, choć w ostatnimi laty również poszły mocno w górę i skutecznie gonią, więc na pewno nie będzie tu tanio.

Wskazówka praktyczna Noclegów na Zatybrzu warto szukać odpowiednio wcześniej, ponieważ nie ma tam zbyt wielu dużych obiektów noclegowych i rozpoczynając poszukiwania na ostatnią chwilę wiele najlepszych opcji może przejść nam koło nosa.

Na Zatybrzu odnajdziemy przede wszystkim pensjonaty oraz noclegi typu B&B. W przypadku obiektów najbardziej przystępnych cenowo często dostępna jest jedynie współdzielona łazienka. Minusem Zatybrza dla niektórych może być też hałas. Dzielnica wieczorem jest gwarna i żywa.

Brak metra - dla części turystów istotną wadą Zatybrza jest brak metra. Jeśli znajdziecie nocleg w dalszej części dzielnicy, pozostaną Wam jedynie autobusy lub ewentualnie tramwaje.

Gdzie spać na Zatybrzu w Rzymie?

Rzym - gdzie spać w okolicy Koloseum? Rione Monti!

Jeśli naszym głównym celem są Koloseum oraz znajdujące się obok Forum Romanum, to szukając noclegu jako punkt orientacyjny możemy wybrać słynną arenę. Musimy tylko pamiętać, że Koloseum położone jest przy bardzo ruchliwej arterii i jeśli znajdziemy nocleg blisko ulicy Via Labicana, może na nas czekać duży hałas. Ponadto, Koloseum leży na obrzeżach historycznego centrum i spacer stamtąd pod Piazza Navona zajmuje około 30 minut.

Na północ i na wschód od Koloseum rozciąga się rione (dzielnica) Monti. Dawniej była to antyczna dzielnica rozpusty, a dziś jest to wypełniony zabytkami oraz knajpkami modny obszar mieszkalny. Na pewno jest to dobre miejsce na szukanie noclegu, chociaż musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku części północnej teren jest nierówny - wybierając się pieszo do Koloseum i z powrotem czeka nas dość strome zejście. Ważną ulicą Monti jest ruchliwa Via Cavour pośrodku której znajdziemy stację metra Cavour.

Niedaleko stacji metra Cavour działa popularny obiekt I Dormienti. Warunki na pewno nie zachwycą wybrednych, ale niezaprzeczalnym plusem tego miejsca jest odległość do zabytków i komunikacji (tuż obok stacja metra, całkiem niedaleko dworca Termini) oraz częste promocje. Tutaj znajdziecie więcej noclegów na obszarze Monti

Północno wschodnia część Monti ciągnie się aż do Lateranu, który także wchodzi w skład dzielnicy.

Na południowy wschód od Koloseum rozciąga się dzielnica Celio. Jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie, a przynajmniej jej południowa część. Mało tam knajpek i ludzi, a przeważają parki i ruchliwe ulice. Północna część Celio ciągnie się aż do granic Lateranu. Minusem szukania noclegu tutaj jest na pewno duży ruch samochodowy oraz nierówne podejścia.

Gdzie spać w Rzymie budżetowo? Okolice stacji kolejowej Termini!

Popularnym miejscem na szukanie budżetowego hotelu w Rzymie są okolice dworca kolejowego Termini. Działa tam kilka obiektów, które oferują stosunkowo niskie ceny. Niestety, prawda jest też taka, że ich warunki są raczej średnie, a najlepiej oceniane hotele przy Termini nie odstają już cenowo od tych bliżej historycznego centrum.

Na pewno szukanie hotelu przy Termini ma sens jeśli chcemy ruszyć gdzieś poza Rzym lub zależy nam na porannym wstawaniu i w miarę wczesnych powrotach. Wieczorem teren dworca jest już mniej przyjemny i możemy czuć się niekomfortowo - nie oznacza to jednak, że jest tam niebezpiecznie, choć tutejsze widoki mogą zepsuć nam nieco samopoczucie.

W najbliższej okolicy nie ma też specjalnie historycznej zabudowy, chociaż w promieniu kilkuset metrów do kilometra znajdują się już ważne zabytki.

Gdzie spać w Rzymie w okolicy dworca Termini?

Bezpieczeństwo a okolica dworca Termini

Mimo że okolica dworca Termini uchodzi za mało bezpieczną, to przy zachowaniu rozsądku nie powinno nas tam spotkać nic złego. Nie ma się co jednak oszukiwać - wieczorna atmosfera, bałagan i podejrzani ludzie kręcący się po okolicy mogą spowodować, że będziemy czuć się tam nieswojo lub odczuwać nawet zagrożenie. Jeśli więc naszym podstawowym kryterium nie jest cena, to lepiej odpuścić tę okolicę i poszukać czegoś innego.

Powinniśmy też uważać z knajpami w okolicy dworca. W niektórych, nawet tych wyglądających na historyczne, serwowane jedzenie, lody czy desery przypominają bardziej paczkowane i kupowane w dyskontach niż świeże produkty włoskie.

Na południowy wschód od dworca Termini rozciąga się dzielnica Eskwilin, która wchodziła w skład antycznego miasta otoczonego murami Aureliana. Dziś jest tu mniej turystycznie i bardziej lokalnie - możemy wybrać się do typowo włoskiej knajpki nastawionej na miejscowych czy pójść na jeden z targów. Czym dalej na wschód, tym okolica jest bardziej autentyczna. Na tej stronie znajdziecie nocleg w okolicy Esquilino

Pomysł na nocleg w Rzymie z mniejszym budżetem - zakwaterowanie wzdłuż linii metra A

Kolejnym pomysłem na tańszy nocleg w Rzymie jest włączenie mapy i poszukanie zakwaterowania w okolicy dalszych stacji linii A (pomarańczowej) rzymskiego metra. Bilety na metro są niedrogie (choć mają niedługo podrożeć), a linia ta zatrzymuje się m.in. przy Termini, Schodach Hiszpańskich czy Watykanie.

Pamiętajmy jednak, że właściciele obiektów położonych bezpośrednio przy stacjach metra zdają sobie sprawę z dobrego dojazdu i odpowiednio się cenią. Przykładem położonego przy stacji metra i dobrze ocenianego miejsca jest Hotel Re Di Roma.

Noclegi poza granicami Rzymu

Ostatnimi czasy ceny poszły tak w górę, że wielu naszych czytelników decyduje się na zatrzymanie w okolicznych miasteczkach, do których dojeżdża kolejka podmiejska. W takim przypadku można korzystać z biletów regionalnych Metrebus Lazio (np. bilet trzydniowy na 3 strefy kosztuje 22€) i codziennie dojeżdżać. Więcej o biletach regionalnych dowiecie się z naszego artykułu Komunikacja miejska w Rzymie.

Noclegi w Rzymie - na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego zakwaterowania?

Przed rozpoczęciem szukania noclegu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami:

 • Lato w Rzymie jest bardzo gorące i temperatury potrafią przekraczać 40℃. W przypadku szukania noclegu sprawdźmy dostępność klimatyzacji i ewentualnie lodówki.
 • Zima z kolei potrafi być chłodna, może nie tak jak na północy Włoch, ale warto wcześniej sprawdzić komentarze z okresu zimowego, czasem budynki dostosowane są do lata i w zimę jest w nich nieprzyjemnie chłodno/zimno.
 • Topografia - Rzym położony jest na wielu wzgórzach i wzniesieniach. W niektórych przypadkach żeby dostać się pieszo do wybranego hotelu będziemy musieli wdrapać się na górę.
 • Gwiazdkowy hotel nie zawsze będzie lepszy od hostelu czy pensjonatu. Często te drugie są w lepszym i czystszym stanie niż hotele. Hotelowe gwiazdki dostaje się za udogodnienia, a nie za czystość.
 • Nie ma się co oszukiwać, Rzym jest bardzo starym miastem. Hostele czy pensjonaty typu B&B często powstały w wiekowych budynkach. Nierzadko zdarzają się noclegi bez windy. Czasami też prywatna łazienka jest tak naprawdę poza pokojem, szczególnie w przypadku zamiany większych mieszkań na pensjonaty z kilkoma apartamentami. Zawsze doczytajmy szczegóły ogłoszenia.
 • Bilety rzymskiego metra i komunikacji nie są drogie. Czasem lepiej znaleźć nocleg blisko stacji gdzieś dalej, niż bliżej ale w gorszych warunkach. Uwaga! Działa to też w drugą stronę, jeśli szukamy noclegu dalej upewnijmy się, że na pewno najbliższa stacja znajduje się blisko. Czasem możemy też poruszać się pociągami podmiejskimi, ten rodzaj transportu może nam jednak znacznie przedłużyć podróż.
 • Śniadanie nie zawsze jest wartością dodaną i często nie warto do niego dopłacać. Nierzadko posiłek polega na podaniu słodkiej bułki (często pakowanej), kawy i słodkiego soku. W takiej sytuacji lepiej rano podejść do kawiarni i zjeść coś świeżego popijając dobrą kawą.
 • Co oczywiste, poza sezonem ceny noclegów są o wiele niższe niż w miesiącach wakacyjnych.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama