Podróże po Europie

Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Ostatnia aktualizacja: 14 września 2022

Przygotowanie się do odwiedzin Rzymu może przyprawić nas o ból głowy, a jedną z najważniejszych kwestii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie gdzie spać w Rzymie, żeby nasz wyjazd był udany. W naszym przewodniku spróbujemy ułatwić rozwiązanie tego zagadnienia bazując na naszym doświadczeniu z wielokrotnych odwiedzin Wiecznego Miasta.

Rzym oferuje całe spektrum najróżniejszych możliwości noclegowych - od hoteli, przez hostele, po apartamenty i pensjonaty typu B&B (najczęściej mieszkania lub całe piętra kamienic dostosowane do przyjmowania gości).

Zanim odpowiemy na pytanie gdzie spać w Rzymie warto podkreślić, że w ostatnim czasie ceny noclegów w tym mieście poszły znacznie w górę i chcąc zatrzymać się w sezonie w dobrej lokalizacji powinniśmy szykować się na duży wydatek. Jeśli zdecydujemy się jednak na poszukanie czegoś dalej, lecz z dobrą komunikacją (zwłaszcza w okolicy metra!) lub poza sezonem, to ceny będą znacznie bardziej przystępne.

Gdzie spać w Rzymie? W historycznym centrum!

Bez wątpienia najlepszą odpowiedzią na pytanie gdzie zatrzymać się w Rzymie będzie historyczne centrum (Centro Storico), które zajmuje wcale niemały obszar. Plusy? Do większości miejsc dostaniemy się pieszo i będziemy mogli chłonąć rzymską atmosferę do późnych godzin nocnych. Największą wadą są jednak ceny, które w sezonie letnim ostatnimi czasy wręcz wystrzeliły w górę.

Wskazówka Wybór zakwaterowania bezpośrednio przy popularnej atrakcji może wydawać się dobrym pomysłem, ale ma też swoje wady. Jednego razu wybraliśmy apartament tuż obok Fontanny do Trevi i z jednej strony mieliśmy możliwość kilkukrotnego zobaczenia jej rano bez tłumów, ale każdy powrót w ciągu dnia wymagał przeciskania się przez tłumy turystów.

Gdzie spać w Rzymie? Wybrane obszary historycznego centrum.

 • jeden z naszych ulubionych zakątków historycznego centrum rozciąga się na zachód od Piazza Navona. Ceny są tam jednak wysokie - dostępne noclegi w tej okolicy sprawdzicie tutaj. Nawet jeśli nie będziecie tam nocować, to wybierzcie się na spacer - niewiele jest bardziej urokliwych miejsc w Wiecznym Mieście!
 • następnym wartym polecenia obszarem na nocleg w Rzymie są granice założonego w XVI wieku żydowskiego getta. W części bliżej Tybru rzeki odnajdziemy tam spokojną atmosferę i trochę mniej turystycznego klimatu (choć zabytków nie zabraknie!). Nie powinniśmy nastawiać się jednak na niższe ceny niż w przypadku innych obszarów historycznego centrum. Jednym z najlepiej ocenianych noclegów jest pensjonat Xenia Guest House. Inne propozycje znajdziecie tutaj
 • kolejnym przyjemnym obszarem jest okolica Schodów Hiszpańskich - dostępne noclegi sprawdzicie tutaj

Gdzie nocować w Rzymie blisko centrum - okolice Watykanu i Prati

Nie ma się co oszukiwać - ceny noclegów w historycznym centrum Rzymu przekraczają możliwości finansowe wielu turystów z Polski. My sami zatrzymujemy się tam tylko wtedy, gdy akurat uda się znaleźć fajną promocję cenową.

Dobrym kompromisem na nocowanie blisko centrum, ale w niższych cenach, są okolice Watykanu.

Przykładem wartego uwagi obiektu jest pensjonat Colazione Al Vaticano Guest House. Znajduje się on jednak trochę na uboczu i chcąc szybko dostać się do najważniejszych atrakcji Rzymu możemy być zmuszeni do korzystania z autobusów.

Na wschód od Watykanu rozciąga się dzielnica Prati, która różni się znacznie układem i wyglądem od historycznego centrum - są tam zdecydowanie lepiej zorganizowane i szersze ulice oraz większe budynki. Znajdziemy tu zarówno pensjonaty jak i droższe hotele. Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu jest Colazione al Vaticano - Crescenzio.

Prati - idealny kompromis pomiędzy ceną a lokalizacją

Dzielnica Prati może być świetnym kompromisem dla szukających centralnej lokalizacji, ale mających budżet za mały na historyczne centrum. Znajdziemy tam dwie stacje metra oraz przystanek jednego z autobusów lotniskowych. Łatwo też będzie dojść stamtąd pieszo do Watykanu oraz najważniejszych zabytków historycznego centrum.

Minusem dzielnicy Prati jest duży ruch samochodowy przy głównych arteriach

Gdzie spać w Rzymie niedaleko Watykanu? Dzielnica Aurelio

Na zachód od murów Watykanu rozciąga się dzielnica Aurelio, gdzie obowiązują znacznie niższe ceny noclegów niż w przypadku Prati. Jest to mało turystyczny obszar, niemal bez żadnych zabytków, ale z dużym wyborem lokalnych knajpek i restauracji, w których spotkamy przede wszystkim miejscowych. Minusem jest to, że stacje metra są od siebie znacznie oddalone i w niektórych przypadkach będziemy zmuszeni do korzystania z autobusów lub dłuższych spacerów. No i dzielnica pnie się cały czas w górę, więc piesze powroty po całym dniu zwiedzania mogą Was zmęczyć.

Topografia dzielnicy Aurelio

Szukając noclegu na obszarze dzielnicy Aurelio powinniśmy wziąć pod uwagę brać dwie rzeczy. Po pierwsze - obszar na północny-zachód od Watykanu pnie się w górę i będziemy musieli trochę powspinać się pieszo, a po drugie - wracając z historycznego centrum zawsze będziemy musieli obejść mury otaczające katolicką stolicę. Wieczorem Watykan niemal zamiera i w okolicy jego murów koczuje wielu bezdomnych, więc powroty piesze po zmroku mogą nie być zbytnio komfortowe.

Noclegi w Rzymie na Zatybrzu

Jednym z najbardziej klimatycznych miejsc na znalezienie noclegu w Rzymie jest Zatybrze (Trastevere) - dawniej dzielnica biedoty, a dziś artystyczne centrum miasta. Pomimo że gdzieniegdzie możemy odnaleźć informacje o tym, że jest to ukryty skarb Rzymu, to prawda jest taka, że obszar ten jest dziś tak samo turystyczny jak reszta, a przed tutejszymi restauracjami ustawiają się długie kolejki.

Nie ma jednak przesady w tym, że urokliwe uliczki Zatybrza potrafią zachwycić, a na obszarze dzielnicy odnajdziemy wiele tradycyjnych knajpek i restauracji. No i ceny są nieco niższe niż w historycznym centrum, choć w ostatnimi laty również poszły mocno w górę.

Noclegów na Zatybrzu warto szukać odpowiednio wcześniej, ponieważ nie ma tam zbyt wielu dużych obiektów noclegowych i rozpoczynając poszukiwania na ostatnią chwilę wiele najlepszych opcji może nam przejść koło nosa. Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu typu B&B jest TrastEver Holiday B&B.

Na Zatybrzu funkcjonują przede wszystkim pensjonaty oraz noclegi typu B&B. W przypadku najbardziej dostępnych cenowo często udostępniona jest jedynie współdzielona łazienka, jak np. w przypadku Room 153. Minusem Zatybrza dla niektórych może być też hałas. Dzielnica wieczorem jest gwarna i żywa.

Rzym - gdzie spać w okolicy Koloseum? Rione Monti!

Jeśli naszym głównym celem są Koloseum oraz znajdujące się obok Forum Romanum to szukając noclegu jako punkt orientacyjny możemy wybrać słynną arenę. Musimy tylko pamiętać, że Koloseum położone jest przy bardzo ruchliwej arterii i jeśli znajdziemy nocleg blisko ulicy Via Labicana to może na nas czekać duży hałas. Dodatkowo Koloseum leży na obrzeżach historycznego centrum i spacer stamtąd pod Piazza Navona zajmie nam około 30 minut.

Na północ i na wschód od Koloseum rozciąga się rione (dzielnica) Monti. Dawniej była to antyczna dzielnica rozpusty, a dziś jest to wypełniony zabytkami oraz knajpkami modny obszar mieszkalny. Na pewno jest to dobre miejsce na szukanie noclegu, chociaż musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku części północnej teren jest nierówny - wybierając się pieszo do Koloseum i z powrotem czeka nas dość strome zejście. Ważną ulicą Monti jest ruchliwa Via Cavour pośrodku której znajdziemy stację metra Cavour.

Niedaleko stacji metra Cavour działa popularny obiekt I Dormienti. Warunki na pewno nie zachwycą wybrednych, ale niezaprzeczalnym plusem tego miejsca jest odległość do zabytków i komunikacji (tuż obok stacja metra, całkiem niedaleko dworca Termini) oraz częste promocje.

Północno wschodnia część Monti ciągnie się aż do Lateranu, który także wchodzi w skład dzielnicy.

Na południowy wschód od Koloseum rozciąga się dzielnica Celio. Jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie, a przynajmniej jej południowa część. Mało tam knajpek i ludzi, a przeważają parki i ruchliwe ulice. Północna część Celio ciągnie się aż do granic Lateranu. Minusem szukania noclegu tutaj jest na pewno duży ruch samochodowy oraz nierówne podejścia.

Gdzie spać w Rzymie budżetowo? Okolice stacji kolejowej Termini!

Popularnym miejscem na szukanie budżetowego hotelu w Rzymie są okolice dworca kolejowego Termini. Działa tam kilka obiektów, które oferują stosunkowo niskie ceny. Niestety, prawda jest też taka, że ich warunki są raczej średnie, a najlepiej oceniane hotele przy Termini nie odstają już cenowo od tych bliżej historycznego centrum.

Na pewno szukanie hotelu przy Termini ma sens jeśli chcemy ruszyć gdzieś poza Rzym lub zależy nam na porannym wstawaniu i w miarę wczesnych powrotach. Wieczorem teren dworca jest już mniej przyjemny i możemy czuć się niekomfortowo. W najbliższej okolicy nie ma też specjalnie historycznej zabudowy, chociaż w promieniu kilkuset metrów do kilometra znajdują się już ważne zabytki.

Rozsądne ceny pojawiają się czasem w hotelu Mosaic Central Rome, który znajduje się on około 700 metrów od samego dworca.

Bezpieczeństwo a okolica dworca Termini

Mimo że okolica dworca Termini uchodzi za mało bezpieczną, to przy zachowaniu rozsądku nie powinno nas tam spotkać nic złego. Nie ma się co jednak oszukiwać - wieczorna atmosfera, bałagan i podejrzani ludzie kręcący się po okolicy mogą spowodować, że będziemy czuć się tam nieswojo lub odczuwać nawet zagrożenie. Jeśli więc naszym podstawowym kryterium nie jest cena, to lepiej odpuścić tę okolicę i poszukać czegoś innego.

Powinniśmy też uważać z knajpami w okolicy dworca. W niektórych (nawet wyglądających na historyczne) podawane jedzenie, lody czy desery przypominają bardziej paczkowane i kupowane w dyskontach niż świeże produkty włoskie.

Na południowy wschód od dworca Termini rozciąga się dzielnica Eskwilin, która wchodziła w skład antycznego miasta otoczonego murami Aureliana. Dziś jest tu mniej turystycznie i bardziej lokalnie - możemy wybrać się do typowo włoskiej knajpki nastawionej na miejscowych czy pójść na jeden z targów. Czym dalej na wschód, tym okolica jest bardziej autentyczna.

Pomysł na nocleg w Rzymie z mniejszym budżetem - zakwaterowanie wzdłuż linii metra A

Innym pomysłem na tańszy nocleg w Rzymie jest włączenie mapy i poszukanie zakwaterowania w okolicy dalszych stacji linii A (pomarańczowej) rzymskiego metra. Bilety na metro są tanie, a linia ta zatrzymuje się m.in. przy Termini, Schodach Hiszpańskich czy Watykanie.

Pamiętajmy jednak, że właściciele obiektów położonych bezpośrednio przy stacjach metra zdają sobie sprawę z dobrego dojazdu i odpowiednio się cenią. Przykładem położonego przy stacji metra i dobrze ocenianego miejsca jest Hotel Re Di Roma.

Noclegi w Rzymie - na co zwrócić uwagę szukając odpowiedniego zakwaterowania?

Przed rozpoczęciem szukania noclegu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami:

 • Lato w Rzymie jest bardzo gorące i temperatury potrafią przekraczać 40℃. W przypadku szukania noclegu sprawdźmy dostępność klimatyzacji i ewentualnie lodówki.
 • Zima z kolei potrafi być chłodna, może nie tak jak na północy Włoch, ale warto wcześniej sprawdzić komentarze z okresu zimowego, czasem budynki dostosowane są do lata i w zimę jest w nich nieprzyjemnie chłodno/zimno.
 • Topografia - Rzym położony jest na wielu wzgórzach i wzniesieniach. W niektórych przypadkach żeby dostać się pieszo do wybranego hotelu będziemy musieli wdrapać się na górę.
 • Gwiazdkowy hotel nie zawsze będzie lepszy od hostelu czy pensjonatu. Często te drugie są w lepszym i czystszym stanie niż hotele. Hotelowe gwiazdki dostaje się za udogodnienia, a nie za czystość.
 • Nie ma się co oszukiwać, Rzym jest bardzo starym miastem. W wielu historycznych budynkach powstały hostele czy pensjonaty typu B&B. Nierzadko zdarzają się noclegi bez windy. Czasami też prywatna łazienka jest tak naprawdę poza pokojem, szczególnie w przypadku zamiany większych mieszkań na pensjonaty z kilkoma pokojami. Zawsze doczytajmy szczegóły ogłoszenia.
 • Bilety rzymskiego metra i komunikacji nie są drogie. Czasem lepiej znaleźć nocleg blisko stacji gdzieś dalej, niż bliżej ale w gorszych warunkach. Uwaga! Działa to też w drugą stronę, jeśli szukamy noclegu dalej upewnijmy się, że na pewno najbliższa stacja znajduje się blisko. Czasem możemy też poruszać się pociągami podmiejskimi, ten rodzaj transportu może nam jednak znacznie przedłużyć podróż.
 • Śniadanie nie zawsze jest wartością dodaną i nie zawsze warto do niego dopłacać. Czasem posiłek polega na podaniu słodkiej bułki (często pakowanej), kawy i słodkiego soku. W takiej sytuacji lepiej rano podejść do kawiarni i zjeść coś świeżego popijając dobrą kawą.
 • Co oczywiste, poza sezonem ceny noclegów są o wiele niższe niż w miesiącach wakacyjnych.

Reklama