Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Rzym to jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast świata, stolica dużego państwa oraz symboliczne miejsce dla wszystkich katolików. Mogło by się wydawać, że jest to przepis ma horrendalnie drogie noclegi i duży problem z zakwaterowaniem.

Nic bardziej mylnego! Rzym oferuje całe spektrum najróżniejszych możliwości noclegowych - od hoteli, przez hostele i apartamenty, aż po pensjonaty typu B&B, czyli w wielu przypadkach mieszkania lub piętra kamienic dostosowane do przyjmowania gości.

Także cenowo nie wygląda to źle. Oczywiście, chcąc zatrzymać się w hotelu niedaleko Panteonu czy Fontanny di Trevi musimy szykować się na duży wydatek. Jeśli zdecydujemy się jednak na poszukanie czegoś dalej (chociaż wciąż stosunkowo blisko najważniejszych atrakcji) to możemy znaleźć nocleg w cenie zbliżonej do 200-250 zł za dobę za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką.

Dużo zależy też od sezonu i tego, kiedy rozpoczniemy poszukiwania. W wakacje w krótkim okresie może być ciężko o super oferty, ale z odpowiednim wyprzedzeniem lub poza sezonem ceny potrafią być bardzo przystępne.

Gdzie szukać noclegu w Rzymie?

Przed rozpoczęciem poszukiwania noclegu, szczególnie w przypadku krótkiego pobytu, warto wcześniej przygotować sobie plan zwiedzania. Wiedząc co chcemy zobaczyć dużo prościej będzie nam wybrać najbardziej optymalną lokalizację. Na przykład Koloseum i Watykan są od siebie znacznie oddalone, nie mówiąc już nic o znajdujących się poza historycznymi murami katakumbach. W przypadku dłuższego pobytu nie jest to już tak istotne, ponieważ korzystając z komunikacji publicznej i siły własnych nóg dostaniemy się wszędzie.

Warto zastanowić się też nad tym, na jaki typ zwiedzania nastawiamy się jadąc do Rzymu. Jeśli chcemy wstawać rano, ruszać w wir zwiedzania zabytków wiecznego miasta i wieczorem odpoczywać - to możemy rozważyć nocleg trochę dalej z dobrym dojazdem. Jeśli chcielibyśmy raczej leniwie zwiedzać do później nocy, to lepiej poszukać czegoś bliżej historycznego centrum. Rzym jest pod tym względem miastem wyjątkowym w skali Europy i w ciepłe miesiące historyczne stare miasto potrafi każdego dnia żyć do późnych godzin nocnych.

Historyczne centrum

Bez wątpienia najlepszym wyborem na nocleg w Rzymie jest zajmujące dość rozległy obszar historyczne centrum (Centro Storico). Ciekawym obszarem na szukanie noclegu jest teren na zachód od Piazza Navona (wyszukaj nocleg w okolicy) lub w okolicy: fontanny di Trevi, Panteonu i Schodów Hiszpańskich (poszukaj noclegu w tej okolicy). Jeśli tam zostaniemy, będziemy mogli bez większych wyrzeczeń zobaczyć te atrakcje z samego rana lub wieczorem bez tłumów turystów.

Minusem najstarszej części Rzymu są na pewno wysokie ceny (raczej powinniśmy się nastawiać na ceny bliżej zakresu 300-400 zł niż 200 zł) oraz to, że w przypadku umiejscowieniu wejścia do hotelu przy jednej z głównych arterii wracając nawet na chwilę w środku dnia będziemy musieli przeciskać się przez tłumy turystów.

Znajdź noclegi w historycznym centrum Rzymu

Dobrym miejscem na nocleg w historycznym centrum są granice założonego w XVI wieku żydowskiego getta. Obszar ten rozciąga się mniej więcej od Ołtarza Ojczyzny (Altare della Patria) na północny zachód aż do Tybru. Odnajdziemy tam więcej ciszy (oczywiście bliżej Tybru) i mniej turystycznego klimatu, chociaż wciąż znajdziemy tam wiele zabytków. Nie powinniśmy nastawiać się jednak na niższe ceny niż w przypadku innych obszarów historycznego centrum. Jednym z najlepiej ocenianych noclegów jest pensjonat Xenia Guest House.

Znajdź nocleg w okolicy historycznego żydowskiego getta

Okolice Koloseum

Jeśli naszym głównym celem są Koloseum oraz znajdujące się obok Forum Romanum to możemy szukając noclegu jako punkt orientacyjny wybrać słynną arenę. Musimy tylko pamiętać, że Koloseum położone jest przy bardzo ruchliwej arterii i jeśli znajdziemy nocleg blisko ulicy Via Labicana to może na nas czekać duży hałas.

Wyszukaj noclegi w okolicy Koloseum (bliższej i dalszej)

Na północ i na wschód od Koloseum rozciąga się obszar Monti. Dawniej była to antyczna dzielnica rozpusty, a dziś jest to m.in. modna dzielnica mieszkalna i obszar pełen antycznych i chrześcijańskich zabytków. Na pewno jest to dobre miejsce na szukanie noclegu, chociaż musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku części północnej teren jest nierówny - wybierając się pieszo do Koloseum i z powrotem czeka nas dość strome zejście i wejście. Ważną ulicą Monti jest ruchliwa Via Cavour pośrodku której znajdziemy stację metra Cavour. Niedaleko stacji metra funkcjonuje popularny budżetowy nocleg I Dormienti. Warunki na pewno nie zachwycą wybrednych, plusem natomiast jest odległość do zabytków i komunikacji oraz częste promocyjne ceny (nawet poniżej 200 zł za pokój z prywatną łazienką).

Północno wschodnia część Monti ciągnie się aż do Lateranu, który także wchodzi w skład dzielnicy.

Wyszukaj noclegi na obszarze Monti

Na południowy wschód od Koloseum rozciąga się dzielnica Celio. Jest to jedno z bardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie, a przynajmniej jej południowa część. Mało tam knajpek i ludzi, przeważają parki i ruchliwe ulice. Północna część Celio ciągnie się aż do granic Lateranu. Minusem szukania noclegu tutaj jest na pewno duży ruch samochodowy.

Watykan i okolica (bliższa i dalsza)

Jeśli ważną częścią naszego planu zwiedzania jest Watykan i zachodnia część historycznej części Rzymu to możemy rozważyć nocleg w okolicy Watykanu. W przypadku poszukiwania noclegu w najbliższej okolicy muru otaczającego najmniejsze państwo świata musimy pod uwagę brać dwie rzeczy. Po pierwsze - północno zachodnia części Watykanu pnie się w górę i będziemy musieli trochę się powspinać pieszo, a po drugie - wracając z historycznego centrum zawsze będziemy musieli obejść mury otaczające katolicką stolicę. Wieczorem Watykan niemal zamiera i w okolicy murów koczuje wielu bezdomnych. Wieczorne powroty piesze mogą nie być więc zbyt komfortowe.

Przykładem fajnego noclegu niedaleko południowej granicy Watykanu jest pensjonat Colazione Al Vaticano Guest House. W tym przypadku nie musimy przejmować się dwoma opisanymi wyżej problemami.

Na południowy zachód od Watykanu rozciąga się dzielnica Aurelio. Jest to mało turystyczny obszar, bez prawie żadnych zabytków, ale z dużym wyborem lokalnych knajpek i restauracji w których spotkamy przede wszystkim miejscowych. Minusem jest to, że stacje metra są od siebie znacznie oddalone i w niektórych przypadkach możemy być zmuszeni do korzystania z autobusów lub dłuższych spacerów.

Znajdź nocleg w dzielnicy Aurelio

Na wschód od Watykanu wzdłuż Tybru rozciąga się obszar nazywany Prati. Różni się od znacznie układem i wyglądem od historycznego centrum - są tam zdecydowanie lepiej zorganizowane i szersze ulice oraz większe budynki. Znajdziemy tu zarówno pensjonaty jak i droższe hotele. Przykładem dobrze ocenianego pensjonatu jest Colazione al Vaticano - Crescenzio. Minusem dzielnicy jest duży ruch samochodowy przy głównych arteriach.

Znajdź nocleg na obszarze Prati

Okolice stacji kolejowej Termini

Popularnym miejscem na szukanie budżetowego hotelu w Rzymie są okolice dworca kolejowego Termini. Działa tam kilka hoteli, które oferują stosunkowo niskie ceny. Niestety, prawda jest też taka, że warunki są raczej średnie. Te dobrze oceniane hotele przy Termini nie odstają już cenowo od tych bliżej historycznego centrum.

Na pewno szukanie hotelu przy Termini ma sens jeśli chcemy ruszyć gdzieś poza Rzym lub zależy nam na porannym wstawaniu i w miarę wczesnych powrotach. Wieczorem teren dworca jest już mniej przyjemny i możemy czuć się niekomfortowo. Wokół dworca nie ma też specjalnie historycznej zabudowy, chociaż w promieniu kilkuset metrów do kilometra znajdują się już ważne zabytki.

Rozsądne ceny pojawiają się czasem w hotelu Mosaic Central Rome, chociaż znajduje się on około 700 metrów od samego dworca.

Powinniśmy też uważać z knajpami w okolicy dworca. W niektórych (nawet wyglądających na historyczne) podawane jedzenie, lody czy desery przypominają bardziej paczkowane i kupowane w dyskontach niż świeże produkty włoskie.

Znajdź nocleg w okolicy dworca kolejowego Termini

Na południowy wschód od dworca Termini rozciąga się dzielnica Esquilino, która wchodziła w skład antycznego miasta otoczonego murami Aureliana. Dziś jest tu mniej turystycznie i bardziej lokalnie - możemy wybrać się do typowo włoskiej knajpki nastawionej na miejscowych czy pójść na jeden z targów. Czym dalej na wschód, tym okolica jest bardziej autentyczna.

Znajdź nocleg w okolicy Esquilino

Zatybrze

Jednym z najbardziej oryginalnych miejsc na znalezienie noclegu w Rzymie jest Zatybrze (Trastevere). Dawniej dzielnica biedoty, dziś artystyczne centrum miasta. Pomimo że gdzieniegdzie możemy odnaleźć informacje o tym, że jest to ukryty skarb Rzymu, to prawda jest taka, że obszar ten jest dziś tak samo turystyczny jak reszta.

Nie ma jednak przesady w tym, że urokliwe wąskie uliczki potrafią zachwycić, a na obszarze dzielnicy odnajdziemy wiele mniej oficjalnych knajpek i restauracji oraz wielu młodych ludzi. No i ceny są oczywiście niższe niż w historycznym centrum - poza sezonem (a czasem i w sezonie) mamy szansę znaleźć dobrze oceniany nocleg z prywatną łazienką poniżej 200 zł.

Noclegów na Zatybrzu warto szukać odpowiednio wcześniej. Nie ma tam zbyt dużego wyboru noclegowego i rozpoczynając poszukiwania np. miesiąc wcześniej wielu najlepszych opcji może już nie być. Przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu B&B jest TrastEver Holiday B&B.

Na Zatybrzu funkcjonuje wiele budżetowych pensjonatów czy noclegów typu B&B. W przypadku najbardziej dostępnych cenowo często udostępniona jest jedynie współdzielona łazienka, jak np. w przypadku Room 153. Minusem Zatybrza dla niektórych może być też hałas. Dzielnica wieczorem jest gwarna i żywa.

Znajdź noclegi na Zatybrzu

Testaccio

Na zachód od Term Karakali i na wschód od Zatybrza znajdziemy mniej turystyczną dzielnicę Rzymu - Testaccio. Bardziej ambitni turyści trafiają tu w poszukiwaniu pozostałości po dawnej fortyfikacji otaczającej miasta i jednego z najbardziej oryginalnych fragmentów dawnego muru Aureliana, czyli piramidy Cestiusza. Jest to też ciekawe miejsce na szukanie noclegu. Obszar ten jest już mniej turystyczny i spotkamy tu głównie miejscowych, zarówno w knajpkach jak i na targach. Do historycznego centrum dojedziemy metrem.

Ciekawym wyborem na nocleg może być Salotto Piramide. Pojawiają się tam czasem promocje na pokoje z prywatną łazienką (chociaż znajdującą się już poza pokojem).

Na co zwrócić uwagę szukając noclegu w Rzymie?

Przed rozpoczęciem szukania noclegu warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi wskazówkami:

  • Lato w Rzymie jest bardzo gorące i temperatury potrafią przekraczać 40℃. W przypadku szukania noclegu sprawdźmy dostępność klimatyzacji i ewentualnie lodówki.
  • Zima z kolei potrafi być chłodna, może nie tak jak na północny Włoch, warto jednak sprawdzić komentarze z okresu zimowego, czasem budynki dostosowane są do lata i w zimę jest w nich nieprzyjemnie chłodno/zimno.
  • Topografia - Rzym położony jest na wielu wzgórzach i wzniesieniach. W niektórych przypadkach żeby dostać się pieszo do wybranego hotelu będziemy musieli wdrapać się na górę.
  • Gwiazdkowy hotel nie zawsze będzie lepszy od hostelu czy pensjonatu. Często te drugie są w lepszym i czystszym stanie niż hotele. Hotelowe gwiazdki dostaje się za udogodnienia, a nie za czystość.
  • Nie ma się co oszukiwać, Rzym jest bardzo starym miastem. W wielu historycznych budynkach powstały hostele czy pensjonaty typu B&B. Zdarza się często, że w budynkach tych nie ma windy. Czasami też prywatna łazienka jest tak naprawdę poza pokojem, szczególnie w przypadku zamiany większych mieszkań na pensjonaty z kilkoma pokojami. Zawsze doczytajmy szczegóły ogłoszenia.
  • Bilety rzymskiego metra i komunikacji nie są drogie. Czasem lepiej znaleźć nocleg blisko stacji dalej, niż bliżej ale w gorszych warunkach. Uwaga! Działa to też w drugą stronę, jeśli szukamy noclegu dalej upewnijmy się, że na pewno najbliższa stacja znajduje się blisko. Czasem możemy też poruszać się pociągami podmiejskimi, ten rodzaj transportu może nam jednak znacznie przedłużyć podróż.
  • Śniadanie nie zawsze jest wartością dodaną i nie zawsze warto do niego dopłacać. Czasem śniadanie polega na podaniu słodkiej bułki (często pakowanej), kawy i słodkiego soku. W takiej sytuacji lepiej rano podejść do kawiarni i zjeść coś świeżego popijając dobrą kawą.
  • Co oczywiste, poza sezonem ceny noclegów są o wiele, wiele niższe niż w miesiącach wakacyjnych.

Reklama