Podróże po Europie

Ceny w Rzymie [aktualizacja 2022]

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca 2022

Mimo że Włochy są z perspektywy polskiego turysty drogim krajem, to Rzym można zwiedzić w rozsądnym budżecie, zwłaszcza poza sezonem. Ceny w restauracjach w historycznym centrum należą co prawda do stosunkowo wysokich, ale wystarczy wybrać się poza turystycznym szlak, żeby znaleźć miejsce odpowiednie na każdą kieszeń.

Wybierasz się do stolicy Włoch? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Rzymu.

Ceny komunikacji miejskiej w Rzymie

Ceny rzymskiego transportu publicznego należą do rozsądnych i utrzymują się na podobnym poziomie od wielu lat.

Typ biletu Cena
Bilet pojedynczy (ważny przez 100 minut) 1,50€
Karnet 10 biletów pojedynczych (ważnych przez 100 minut) 15€
Bilet 24-godzinny 7,00€
Bilet 48-godzinny 12,50€
Bilet 72-godzinny 18,00€
Bilet 7-dniowy 24,00€

Dzieci poniżej 10. roku życia mogą podróżować komunikacją miejską w Rzymie za darmo. W przypadku pociągów obsługiwanych przez firmę Trenitalia darmowy przejazd przysługuje wyłącznie dzieciom poniżej 4. roku życia.

Wszystkie praktyczne informacje o korzystaniu z transportu publicznego znajdziecie w naszym przewodniku Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu.

Ceny dojazdów z lotnisk

Rzym posiada dwa lotniska - Rzym Fiumicino oraz Rzym Ciampino. Poniżej przedstawiliśmy widełki cenowe za przejazdy komunikacją publiczną oraz autobusami wahadłowymi na trasie lotnisko-miasto.

Lotnisko Cena od - do
Dojazd z lotniska Rzym Ciampino do centrum Rzymu 1,50 - 6,00€
Dojazd z lotniska Rzym Fiumicino do centrum 5,00 - 6,00€

Więcej o dojazdach z lotnisk przeczytacie w naszych artykułach:

Znajdziecie tam najpopularniejsze środki transportu, ich ceny oraz wskazówki praktyczne.

Ceny atrakcji turystycznych w Rzymie

Ceny atrakcji w Rzymie należą do umiarkowanych, choć trzeba podkreślić, że w ostatnich latach znacznie podrożały. Na szczęście nie wszystkie ciekawe miejsca w stolicy Włoch są płatne - za darmo zwiedzimy np. kościoły, których jest w Wiecznym Mieście blisko 1000. Niemal każdy jest piękny i na swój sposób wyjątkowy, a w niektórych spotkamy dzieła sztuki, których nie powstydziłyby się największe muzea (są to np. rzeźby Michała Anioła i Berniniego czy obrazy Caravaggia). Darmowe sa również niektóre mniej znane muzea - w tym Muzeum Napoleońskie założone w zabytkowym pałacu.

O wszystkich najważniejszych atrakcjach Rzymu poczytacie w naszym przewodniku Rzym - atrakcje, zwiedzanie, zabytki, a więcej informacji o muzeach znajdziecie w artykule Muzea w Rzymie: kulturalny przewodnik po Wiecznym Mieście

Podczas odwiedzin Rzymu napotkamy też znacznie droższe atrakcje takie jak niektóre prywatne galerie sztuki czy wycieczki z przewodnikiem. Poniżej przedstawiliśmy ceny wybranych popularnych atrakcji.

Atrakcja Cena
Panteon bezpłatnie
Bilet do Koloseum i Forum Romanum/Palatyn - wersja standardowa 24-godzinna 18,00€
Bilet do Koloseum i Forum Romanum/Palatyn - wersja 24-godzinna z możliwością wejścia na arenę 24,00€
Bilet do Koloseum i Forum Romanum/Palatyn - wersja 48-godzinna z możliwością wejścia na arenę oraz zwiedzania podziemi 24,00€
Muzea Watykańskie 17€
Zamek św. Anioła 12,00€
Bazylika św. Piotra na Watykanie bezpłatnie
Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra - tylko schody 8,00€
Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra - schody + winda 10,00€
Kościół Najświętszego Imienia Jezus - Il Gesù bezpłatnie
Kościół Najświętszego Imienia Jezus - Il Gesù - pokoje św. Ignacego bezpłatnie
Bazylika Santa Maria in Cosmedin bezpłatnie
Bazylika Santa Maria in Cosmedin - krypta płatna - około 1,00-2,00€
Bazylika Santa Maria in Cosmedin - Usta Prawdy (Bocca della Verità) donacja
Katakumby świętego Sebastiana 10,00€
Katakumby świętego Kaliksta 10,00€
Kościół świętego Andrzeja na Kwirynale bezpłatnie
Kościół świętego Andrzeja na Kwirynale - pokój Stanisława Kostki płatne (około 2,00€)
Arcybazylika św. Jana na Lateranie bezpłatnie
Bazylika św. Wawrzyńca za Murami bezpłatnie
Bazylika św. Pawła za Murami bezpłatnie
Bazylika św. Pawła za Murami - wewnętrzny dziedziniec około 4,00€
Bazylika Matki Bożej Większej bezpłatnie
Bazylika Matki Bożej Większej - muzeum skarbca płatne
Bazylika Matki Bożej Większej - zwiedzanie z przewodnikiem loggii i mozaik oraz oglądanie schodów Berniniego płatne
Taras widokowym na szczycie Ołtarza Ojczyzny - Altare della Patria 12,00€
Galeria Borghese + 2,00€ dopłaty za rezerwację. Uwaga! Podczas wystaw tymczasowych cena biletu jest wyższa i wynosi około 22,00€ 13,00€
Museo Nazionale Romano (Narodowe Muzeum Rzymskie) - karnet do czterech oddziałów muzeum (Termy Dioklecjana, Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi) - ważny przez tydzień 12,00
Termy Karakalli (Terme di Caracalla) 8,00€
Ogrody Borghese bezpłatnie
Kościół św. Cecylii bezpłatnie
Kościół św. Cecylii - krypta płatne (około 2,50€)
Bazylika św. Klemensa bezpłatnie
Bazylika św. Klemensa - zejście do podziemi 10,00€
Święte Schody - Scala Sancta bezpłatnie
Papieska kaplica - Sancta Sanctorum w budynku ze Świetymi Schodami - Scala Sancta 3,50€ (do 30 minut)

Jeśli planujecie podczas pobytu w Rzymie zwiedzać więcej płatnych atrakcji oraz korzystać z komunikacji publicznej warto zapoznać się z kartą turystyczną Roma Pass.

Ceny biletów ulgowych do atrakcji w Rzymie

W rzymskich atrakcjach dostępne są różnego rodzaju bilety ulgowe.

W publicznych zabytkach i muzeach (takich jak chociażby Koloseum i Forum Romanum dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia nie płacą za wejściówki, a osoby od 18. do 25. roku życia mogą kupić bilet ulgowy w cenie 2€.

Uwaga! W przypadku atrakcji z wymaganą rezerwacją online musimy liczyć się z dodatkową opłatą rezerwacyjną. Na przykład bilety do Koloseum można kupować wyłącznie online i obowiązuje opłata serwisowa w wysokości 2€, więc bilet ulgowy kosztuje realnie 4€.

W przypadku prywatnych atrakcji zniżki są znacznie mniej okazałe lub nie ma ich w ogóle. Na przykład w katakumbach św. Sebastiana czy katakumbach św. Kaliksta bilet ulgowy kosztuje 7€ (zamiast 10€).

Ceny kawy w Rzymie

Szybkie espresso wypijemy w stolicy Włoch już za około 1€, choć w miejscach turystycznych cena ta może być nawet trzykrotnie wyższa.

We włoskich kawiarniach nierzadko obowiązują dwa cenniki - jeden dla spożywających na stojąco przy barze, a drugi dla tych siadających przy stoliku. Informacja o tym powinna byc uwzględniona w karcie, ale czasami możemy być zaskoczeni wysokością rachunku, gdy wcześniej spojrzeliśmy tylko na cennik wywieszony przy barze.

Ceny w restauracjach w Rzymie

Najpopularniejsze restauracje w Rzymie są oblegane o niemal każdej porze dnia (głównie popołudniami i wieczorami), a ceny w nich są dość wysokie.

Do najtańszych dań należą pizza (7-12€) oraz proste makarony (koszt około 8-14€). Za panini (kanapki) oparte na świeżych włoskich składnikach zapłacimy w okolicach 5. Deser, np. tiramisu, to wydatek rzędu 5-9€.

Chcąc zjeść typowy restauracyjny obiad powinniśmy liczyć się z wydatkiem pomiędzy 15 a 30€ za osobę.

Pamiętajmy, że we Włoszech w większości restauracji doliczana jest opłata za nakrycie stołu tzw. koperta (coperto - więcej o tym zwyczaju przeczytacie w naszym artykule Coperto we Włoszech - co to takiego i ile wynosi?)

W Rzymie (i regionie Lacjum) opłata za samo nakrycie stołu jest nielegalna, jednak restauracje naliczają dodatkową kwotę (zazwyczaj od 1,00 do 3,00€ za osobę) w ramach opłaty za usługę servizio (informacja o tej dodatkowej opłacie powinna znajdować się w karcie) - co dla naszego portfela będzie równoznaczne z tradycyjnym coperto w innych regionach Włoch.

Najdroższe restauracje znajdziemy w okolicy Piazza Navona, Fontanny di Trevi oraz w okolicy Schodów Hiszpańskich. Nieco taniej w centrum zjemy na Zatybrzu (chociaż nie w najpopularniejszych miejscówkach!) oraz na zachód od murów Watykanu. Najtaniej będzie poza historycznym centrum, w lokalach nastawionych przede wszystkim na miejscowych.

Ceny lodów w Rzymie

Za dobre lody, w średnim rozmiarze, zapłacimy gdzieś pomiędzy 3,50 a 5,50€. Podejście do serwowania lodów różni się jednak od tego znanego z Polski. W Rzymie nie sprzedaje się zazwyczaj lodów na gałki - Włosi swój pyszny mrożony deser nakładają szpatułką, więc u każdego sprzedawcy dostaniemy inną rozmiarowo porcję. Oczywiście możemy poprosić o nałożenie różnych smaków - warto jednak wcześniej zapytać ile maksymalnie smaków możemy dobrać dla wybranego przez nas rozmiaru lodów.

Ceny ulicznego jedzenia

W Rzymie możemy też zjeść coś taniej i na szybko. Wśród dań typu "street food" królują kanapki sprzedawane przez okienko lub pizza na kawałki (przeważnie na grubym cieśnie). Warto również rozejrzeć się za miejscami, w których zjemy na szybko dania z makaronów. Popularne są także naleśniki z Nutellą, za porcję zapłacimy około 3-5€.

Pizza na kawałki serwowana jest często na wagę, co może być dla nas zgubne - jeśli wybierzemy "ciężki" smak (np. z sosem carbonara), to możemy zapłacić za jeden kawałek kwotę porównywalną do połowy lub więcej pizzy w prawdziwej pizzerii. W większości przypadków za okazały kawałek pizzy zapłacimy pomiędzy 2 a 4€.

Ceny w sklepach w Rzymie

Ceny w sklepach są podobne w całych Włoszech i do kilkudziesięciu procent wyższe niż w Polsce. W ostatnich latach ta różnica powoli się zmniejsza. Chcąc zrobić tańsze zakupy warto poszukać Lidla, który we Włoszech posiada naprawdę bogaty asortyment produktów.

Wskazówka: Jadąc do Rzymu warto wiedzieć, że w całym mieście znajdziemy ogólnodostępne fontanny z wodą pitną, dzięki czemu nie musimy kupować wody butelkowanej.

Ceny zakwaterowania

Ceny zakwaterowania przez większość roku są wysokie, a swój szczyt osiągają w sezonie letnim (od kwietnia do września), kiedy najtańsze dobrze oceniane noclegi w historycznym centrum i z prywatną łazienką kosztują pomiędzy 80 a 110€. Najtańszymi miesiącami na odwiedziny Rzymu są listopad oraz styczeń i luty, kiedy da się upolować nocleg zauważalnie taniej.

Na pewno nie warto w sezonie zostawiać rezerwacji noclegu na ostatnią chwilę, gdyż najlepsze cenowo opcje szybko potrafią się kurczyć.

Więcej o noclegach w Rzymie napisaliśmy w naszym przewodniku Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele.**

Podatek miejski w Rzymie

Pamiętajmy, żeby w naszych kalkulacjach ceny noclegu w Rzymie doliczyć podatek miejski, który jest dość wysoki i potrafi znacznie podnieść koszt finalny. Nie zawsze jest on podany w cenie początkowej wybranego obiektu, więc warto sprawdzić cenę ostateczną - czasem może się okazać, że nie jest ona wcale tak promocyjna.

Podatek miejski w Rzymie zależny jest od rodzaju noclegu, np. w 5-gwiazdkowym hotelu zapłacimy 7,00€ za noc za osobę dorosłą, w hotelu z 4 gwiazdkami koszt takiego podatku wynosi 6,00€ (za osobę dorosłą, za noc), w 3-gwiazdkowym - 4,00€, w pozostałych miejscach koszt podatku miejskiego za noc od osoby wynosi około 3,00 - 3,50€.

Podatek miejski jest pobierany do dziesięciu pierwszych nocy.

Reklama