Podróże po Europie

Bazylika świętego Wawrzyńca za Murami - bazylika papieska w Rzymie

Bazylika świętego Wawrzyńca za Murami (Papale Basilica di San Lorenzo fuori le mura, znana jest również pod nazwą San Lorenzo al Verano) to ostatnia z papieskich bazylik Rzymu, jako jedyna nie nosi tytułu bazyliki większej.

W tym artykule skupiamy się na Bazylice św. Wawrzyńca za Murami. Jeśli chcesz poznać inne bazyliki papieskie sprawdź nasz artykuł: bazyliki papieskie w Rzymie.

Historia i ciekawostki

Także rozmiarami odstaje od opisanych pozostałych kościołów. Posiada jednak bardzo ciekawą historię i istotne miejsce w tradycji chrześcijaństwa.

Jej patron święty Wawrzyniec był jednym z diakonów zamordowanych w III wieku. Według popularnej legendy miał zostać upieczony na rozgrzanej do czerwoności kracie. Tuż przed śmiercią żartował z prześladowców prosząc o obrócenie rusztu i równomierne przypieczenie. Pochowano go na cmentarzu, na którym grzebano chrześcijan. Kult jaki rozwinął się wokół grobu świętego sprawił, że cesarz Konstantyn wystawił tu bazylikę.

W V wieku w jej najbliższym otoczeniu zbudowano świątynię poświęconą Najświętszej Maryi Pannie. Oba kościoły stały obok siebie do czasów średniowiecza, kiedy to podczas pontyfikatu Honoriusza III doprowadzono do połączenia obu świątyń w jedną bazylikę. W XIX przywrócono kościołowi jego pierwotny wygląd usuwając barokowe naleciałości. Katastrofą dla budowli okazała się II wojna światowa. Bazylika została bardzo poważnie uszkodzona podczas bombardowań, a jej obecny wygląd to dzieło późniejszej rekonstrukcji. Jednak w przeciwieństwie do Bazyliki świętego Pawła za Murami tę odbudowę uznano za wyjątkowo udaną. 


Zwiedzanie

Na pielgrzymach największe wrażenie robią ocalałe dzieła grupy Cosmatich (włoskich kamieniarzy działających w czasach średniowiecza). Należą do nich dwie ambony, kandelabr i kamienny baldachim. Za zakrystią znajduje się romański krużganek i katakumby św. Wawrzyńca (inna ich nazwa to katakumby świętej Cyriaki pochodzi od imienia wdowy, która zatroszczyła się o pogrzeb patrona bazyliki). Za dzwonnicą znajduje sią Campo Verano - cmentarz na którym pochowano wielu Polaków.


Wiele bazylik mieści groby papieży, ale “święty Wawrzyniec” jest wyjątkowy - przy wejściu do kościoła pochowano Alcide de Gasperi, włoskiego premiera i jednego z ojców integracji europejskiej. Co ciekawe w 1993 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny tego polityka.


Informacje praktyczne

Bazylika św. Wawrzyńca za Murami (wł. Papale Basilica di San Lorenzo fuori le mura / San Lorenzo al Verano, ang. Basilica of Saint Lawrence outside the Walls) położona jest pod adresem: Piazzale del Verano, 3, 00185 Rzym, Włochy. Świątynia nosi tytuł bazyliki mniejszej (basilica minor).

Dni i godziny otwarcia

  • sezon zimowy: 07:30 - 12:30 i 15:30 - 19:00;
  • sezon letni: 07:30 - 12:30 i 16:00 - 20:00;

Reklama