Podróże po Europie

Kopuła Bazyliki św. Piotra: bilety, wejście, historia

Ostatnia aktualizacja: 9 czerwca 2024

Zwieńczającą Bazylikę św. Piotra monumentalna kopuła (wł. Cupola di San Pietro) jest jednym z największych symboli Rzymu.

Wdrapanie się na jej szczyt jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń podczas zwiedzania Stolicy Apostolskiej.

Z naszego przewodnika dowiecie się:

 • jak wejść na kopułę Bazyliki sw. Piotra,
 • gdzie zakupimy bilety i ile kosztują,
 • co zobaczymy z góry,
 • kto odpowiadał za budowę kopuły i dlaczego jest tak wyjątkowa.
Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika opisującego zwiedzanie Watykanu. Inne ciekawe miejsca do podziwiania Wiecznego Miasta z góry znajdziecie w naszym zestawieniu Najlepsze punkty widokowe w Rzymie.
Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie
Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie

Kopuła Bazyliki św. Piotra - arcydzieło Michała Anioła

Za projekt monumentalnej kopuły odpowiadał Michał Anioł Buonarotti, który w 1547 roku (mając już 72 lata!) objął stanowisko głównego architekta Bazyliki św. Piotra. Renesansowy geniusz przerobił plany poprzedników, w tym Bramantego, i podjął się stworzenia świątyni na planie centralnym, którą zwieńczać miała wspaniała kopuła.

Buonarotti inspiracje czerpał ze starożytnego Panteonu, o którym miał powiedzieć kiedyś, że

wygląda bardziej na dzieło aniołów aniżeli ludzi.

Artysta nie zdecydował się zresztą na przyćmienie antycznego arcydzieła, gdyż średnica jego kopuły jest o trochę ponad metr mniejsza niż w słynnej rzymskiej świątyni.

Michał Anioł nie doczekał niestety zakończenia prac nad kopułą. Dopiero pod koniec XVI wieku konstrukcję ukończył architekt Giacomo della Porta.

Dzieło Michała Anioła, choć nie do końca

Następcy Michała Anioła wykorzystali jego szkice oraz modele, lecz wprowadzili pewne modyfikacje do planów Buonarottiego, wyciągająć ku górze półkulistą bryłę. Dokonali tego jednak w dobrej wierze, dążąc do osiągnięcia efektu bardziej półkolistej kopuły.

Wymiary i architektura

Zewnętrza średnica kopuły to 42 metry, a wewnętrzna jest o około pół metra mniejsza. Wysokość konstrukcji to około 136 metry (licząc od poziomu Placu św. Piotra aż do samego szczytu), co czyni ją najwyższą kopuła świata. Całość waży około 14 000 ton!

Turyści stojący na Placu Świętego Piotra mogą mieć jednak odczucie, że kopuła nie jest wcale aż tak olbrzymia. Nie ma w tym przypadku, a jako "winowajcę" należy wskazać architekta Carlo Maderno, który w pierwszej połowie XVII wieku przebudował słynną Bazylikę: powrócił do planu krzyża łacińskiego, przedłużył nawy i stworzył monumentalną fasadę.

Po tej przebudowie kopuła widziana z bliska wydaje się być mniejsza niż w rzeczywistości, a do tego jest zasłonięta; jej majestat zobaczymy dopiero oglądając bazylikę z oddali.

Ciekawostka: 18 listopada 1593 roku na szczycie latarni (czyli cylindrze umieszczonym na górnym pierścieniu kopuły) umieszczono masywną kulę z brązu autorstwa Sebastiano Torrigianiego. Co ciekawe - jeszcze w połowie poprzedniego stulecia można było do niej wejść, a w środku mieściło się do 20 osób!
Widok z pewnej odległości na Bazylikę św. Piotra w Watykanie
Widok z pewnej odległości na Bazylikę św. Piotra w Watykanie

Jak wejść na kopułę Bazyliki św. Piotra - informacje praktyczne

Wejście na kopułę znajduje się po prawej stronie Bazyliki, przy "Świętych Drzwiach" (Porta Santa). Nie powinniśmy go przegapić, bo drogę wskaże nam włoski napis "Cupola" (czyli po polsku kopuła).

Samo wejście na kopułę należy do najbardziej wymagających fizycznie rzymskich aktywności. Mimo że dostępne są dwie opcje zwiedzania - z windą oraz schodami - to nie dajcie się temu zwieść. Bez względu na wybór będzie Was czekać pokonanie przynajmniej 320 schodów oraz wąskiego korytarza w samej kopule. Wjazd windą oszczędza nam "jedynie" 231 schodów, które nie są wcale najtrudniejsze do pokonania. Co więcej, jeśli zależy nam na czasie, to wejście schodami może (z powodu długich kolejek) okazać się szybsze od wjazdu windą.

W zależności więc od wyboru opcji czekać nas będzie pokonanie:

 • 551 schodów, w opcji pełnego wejścia pieszo - cena 8€,
 • 320 schodów, w opcji wjazdu windą - cena 10€.

Wejście na szczyt kopuły nie należy może do najprostszych, ale osoby będące chociażby w średniej formie fizycznej powinny dać sobie radę. Największym problemem mogą być: wysoka temperatura w sezonie letnim, tłumy turystów oraz wąskie, wręcz klaustrofobiczne, jednokierunkowe przejście przez korytarze wewnątrz kopuły. Jeśli chcielibyśmy ominąć tłumy możemy udać się na miejsce rano, ale musimy mieć na uwadze, że w zrobieniu dobrego zdjęcia może przeszkodzić nam słońce - Bazylika skierowana jest wprost na wschód.

Najważniejsze punkty wycieczki na kopułę bazyliki św. Piotra

 • panoramiczny widok na Rzym,
 • możliwość spojrzenia z góry na Plac św. Piotra i słynną kolumnadę Berniniego,
 • przejście po wewnętrznym tarasie kopuły, gdzie zobaczymy wspaniałe mozaiki oraz wnętrze Bazyliki z góry,
 • możliwość spojrzenia na Ogrody Watykańskie, kompleks Muzeów Watykańskich oraz bryłę Kaplicy Sykstyńskiej,
 • spacer po dachu i zobaczenie z bliska figur zdobiących górną część fasady bazyliki.

Na szczycie dachu znajduje się toaleta oraz sklep z pamiątkami, który jest znacznie mniej zatłoczony niż te przy Placu św. Piotra.

Nie przegap! Podczas wejścia na punkt widokowy będziemy przechodzić przez wnętrze kopuły - warto wtedy zwrócić uwagę na inskrypcję "TV ES PETRVS ET SVPER HANC PETRAM AEDIFICABO ECCLESIAM MEAM. TIBI DABO CLAVES REGNI CAELORVM". Tekst wywodzi się z Ewangelii św. Mateusza i moglibyśmy przetłumaczyć go mniej więcej tak: "Ty jesteś Piotr (Skała), i na tej Skale zbuduje kościół mój, dając Ci klucze do Królestwa Niebieskiego".

Gdzie kupimy bilety na kopułę Bazyliki św. Piotra?

Bilety na kopułę Bazyliki św. Piotra kupimy tylko na miejscu w kasie (nie ma możliwości zakupu online). Ostatnio jednak pojawiła się możliwość płatności kartą. Kasa biletowa znajduje się na prawo od głównego wejścia do Bazyliki.

Koszt wejścia schodami to 8€, a cena wjazdu windą to 10€. Nie ma dostępnych biletów ulgowych.

Przed wejściem na kopułę musimy przejść kontrolę osobistą w prawej kolumnadzie, dokładnie tak jakbyśmy wybierali się do samej bazyliki. Dotyczy to także ubioru zakrywającego ramiona oraz kolana.

Dni oraz godziny otwarcia

Wejście na kopułę możliwe jest przez cały rok. Od 1 kwietnia do 30 września od 7:30 do 18:00, a w pozostałych miesiącach od 7:30 do 17:00.

Uwaga! Lepiej nie zostawiać wizyty na ostatnią chwilę. W przypadku dużych kolejek atrakcja może zostać zamknięta pół godziny szybciej, a ostatni turyści wchodzący schodami wpuszczani są często najpóźniej na godzinę przed zamknięciem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama