Kopuła Bazyliki św. Piotra: wejście oraz historia

Zwieńczającą Bazylikę św. Piotra monumentalna kopuła (wł. Cupola di San Pietro) jest jednym z największych symboli Rzymu.

Wdrapanie się na jej szczyt jest jednym z najbardziej ekscytujących doświadczeń podczas zwiedzania Stolicy Apostolskiej. W naszym artykule opisaliśmy w sposób praktyczny dostępne opcje wejścia na górę oraz przygotowaliśmy garść ciekawostek o samej konstrukcji.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika po Watykanie, który znajdziecie tutaj: Watykan: zwiedzanie, zabytki i największe atrakcje.

!Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie
Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie

Kopuła Bazyliki św. Piotra - arcydzieło Michała Anioła

Za projekt monumentalnej kopuły odpowiadał Michał Anioł Buonarotti, który w 1547 roku (mając już 72 lata) objął stanowisko głównego architekta Bazyliki św. Piotra. Renesansowy geniusz przerobił plany poprzedników, w tym Bramantego, i podjął się stworzenia świątyni na planie centralnym, którą zwieńczać miała monumentalna kopuła.

Buonarotti inspiracje czerpał ze starożytnego Panteonu, o którym miał powiedzieć kiedyś, że wygląda bardziej na dzieło aniołów aniżeli ludzi. Artysta nie zdecydował się zresztą na przyćmienie antycznego arcydzieła - średnica jego kopuły jest o trochę ponad metr mniejsza niż w słynnej rzymskiej świątyni.

Michał Anioł nie dożył zakończenia prac nad kopułą. Konstrukcję ukończył dopiero pod koniec XVI wieku architekt Giacomo della Porta.

Zewnętrza średnica kopuły to 42 metry, a wewnętrza jest o około pół metra mniejsza. Wysokość konstrukcji to blisko 134 metry (licząc od posadzki), co czyni ją najwyższą kopuła świata.

Turyści stojący na Placu Świętego Piotra mogą mieć jednak odczucie, że kopuła nie jest wcale aż tak olbrzymia. Nie ma w tym przypadku, a jako "winowajcę" należy wskazać architekta Carlo Maderno, który w pierwszej połowie XVII wieku przebudował słynną bazylikę: powrócił do planu krzyża łacińskiego, przedłużył nawy i stworzył monumentalną fasadę.

Po tej przebudowie kopuła widziana z bliska wydaje się być mniejsza niż w rzeczywistości, a do tego jest zasłonięta; jej majestat zobaczymy dopiero oglądając bazylikę z oddali.

Wejście na kopułę Bazyliki św. Piotra

Samo wejście na kopułę nie należy do najprzyjemniejszych rzymskich aktywności. Mimo że dostępne są dwie opcje zwiedzania - z windą oraz schodami - to nie dajcie się temu zwieść. Bez względu na wybór będzie na Was czekać pokonanie 320 schodów oraz wąskiego korytarza w samej kopule. Wjazd windą oszczędza nam "jedynie" 231 schodów, które nie są wcale najtrudniejsze do pokonania. Co więcej, jeśli zależy nam na czasie, to wejście schodami może z powodu długich kolejek okazać się szybsze od wjazdu windą.

W zależności więc od wyboru opcji czekać nas będzie pokonanie:

  • 551 schodów, w opcji pełnego wejścia pieszo,
  • 320 schodów, w opcji wjazdu windą.

Wejście na szczyt kopuły nie należy może do najprostszych, ale osoby będące nawet w średniej formie fizycznej powinny dać sobie radę. Największym problemem mogą być: wysoka temperatura w sezonie letnim, tłumy turystów oraz wąskie, wręcz klaustrofobiczne, przejście przez korytarze wewnątrz kopuły. Jeśli chcielibyśmy ominąć tłumy możemy udać się na miejsce rano, ale musimy mieć na uwadze, że w zrobieniu dobrego zdjęcia przeszkodzić nam może słońce - bazylika skierowana jest wprost na wschód.

Kasa biletowa znajduje się na prawo od głównego wejścia do bazyliki. Przed wejściem na kopułę musimy przejść kontrolę osobistą w prawej kolumnadzie, dokładnie tak jakbyśmy wybierali się do samej bazyliki. Dotyczy to także ubioru zakrywającego ramiona oraz kolana.

Najważniejsze punkty wycieczki na kopułę bazyliki św. Piotra:

  • panoramiczny widok na Rzym oraz Watykan,
  • możliwość spojrzenia z góry na Plac św. Piotra,
  • przejście po wewnętrznym tarasie kopuły i widok na wnętrze bazyliki z góry,
  • spacer po dachu i zobaczenie z bliska figur zdobiących górną część fasady bazyliki.

Na szczycie dachu znajduje się toaleta oraz sklep z pamiątkami, który jest znacznie mniej zatłoczony niż te przy Placu św. Piotra.

Ceny biletów

Stan na luty 2020

Koszt wejścia schodami to 8€, a cena wjazdu windą to 10€. Płatność gotówką.

Dni oraz godziny otwarcia

Stan na luty 2020

Wejście na kopułę możliwe jest przez cały rok. Od 1 kwietnia do 31 października od 8:00 do 18:00, a w pozostałych miesiącach od 8:00 do 17:00.


Reklama