Podróże po Europie

Grób św. Jana Pawła II - Watykan

Wielu polskich turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża-Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki Świętego Piotra.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika po Watykanie, który znajdziecie tutaj: Watykan: zwiedzanie, zabytki i największe atrakcje.

Śmierć i pogrzeb

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny i infekcja dróg moczowych. Początkowo ciało papieża zostało wystawione w zdobionym hallu Pałacu Apostolskiego (duży budynek obok Bazyliki Świętego Piotra) czyli w Sali Klementyńskiej. Dzień później doczesne szczątki zmarłego przeniesiono na teren Bazyliki, gdzie mogli oglądać je pielgrzymi. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 8 kwietnia 2005 roku na placu świętego Piotra. Według szacunkowych danych do Rzymu obok miejsca gdzie według tradycji znajdował się szkielet świętego Piotra.**

Nowy grób

Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan
Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan

13 maja 2005 rozpoczęto proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Zakończył się 1 maja 2011 uroczystym ogłoszeniem papieża błogosławionym. Dzień później trumna została wyjęta z Grot Watykańskich i złożona do nowego grobu w kaplicy świętego Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra. Stara płyta nagrobna została przekazana do Sanktuarium Jana Pawła II , w Łagiewnikach pod Krakowem.

Kaplica Świętego Sebastiana

Miejsce ostatniego spoczynku świętego Jana Pawła II znajduje się po prawej stronie od wejścia do Bazyliki. Aby tam trafić należy minąć znajdującą się w najbliższym sąsiedztwie kaplicę z Pietą Michała Anioła. Trzeba jednak uważać bo w szczycie sezonu miejsce to jest odwiedzane przez wielu pielgrzymów. Najlepiej zatem przyjść tuż po otwarciu świątyni.

Kaplic św. Sebastiana i grób Jana Pawła II - Bazylika św. Piotra - Watykan
Kaplic św. Sebastiana i grób Jana Pawła II - Bazylika św. Piotra - Watykan

Przed kaplicą nie powinniśmy się zatrzymywać na zbyt długo. Osoby pilnujące porządku, szczególnie w tym miejscu, starają się kierować ruchem pielgrzymów tak, aby każdy mógł spokojnie przejść przy kaplicy. Za barierkami oddzielającymi ją od reszty świątyni, naprzeciwko grobu znajdują się ławki, w których można na dłużej usiąść i oddać się modlitwie.

Reklama