Podróże po Europie

Roma Pass w 2023 roku- recenzja rzymskiej karty turystycznej

Ostatnia aktualizacja: 14 maja 2023

Wielu turystów planujących zwiedzanie Rzymu natrafia na informacje o karcie turystycznej Roma Pass, która powstała w kooperacji z władzami Wiecznego Miasta.

Karta ta nie jest jednak remedium na tanie zwiedzanie stolicy Włoch, choć w pewnych okolicznościach pozwala na zauważalne oszczędności. W naszej recenzji przedstawiliśmy wady i zalety karty, chcąc ułatwić Wam decyzję o zakupie (lub o jego braku).

Nie przegap naszego przewodnika o zwiedzaniu i atrakcjach Rzymu

Jak działa karta Roma Pass?

Roma Pass, w przeciwieństwie do wielu kart turystycznych znanych z innych stolic europejskich, nie gwarantuje nam darmowego wejścia do wszystkich miejsc w trakcie ważności karty. Zamiast tego otrzymujemy możliwość darmowego wejścia do jednego lub dwóch muzeów/stanowisk archeologicznych, a przy odwiedzinach kolejnych atrakcji otrzymamy niewielką zniżkę.

Ważne! Kluczowym jest zrozumienie, że darmowe wejście dotyczy jedynie pierwszych odwiedzanych placówek. Z tego powodu powinniśmy najpierw odwiedzić najdroższe z nich, a dopiero po nich te tańsze.

Lista cen (aktualna w dniu ostatniej edycji naszego artykułu) dostępna jest tutaj. W tabelce wypisano zarówno cenę pełną, jak i obniżoną dla posiadaczy karty Roma Pass. Jak widzicie czasem zniżki są wyłącznie symboliczne.

Uwaga! W przypadku wystaw czasowych ceny w konkretnych muzeach mogą być wyższe, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualną cenę i wydarzenia na oficjalnej stronie. Z drugiej jednak strony - jeśli wystawa czasowa odbywa się w miejscu, które odwiedzamy w ramach darmowego wstępu, to w większości przypadków nie będziemy musieli nic dopłacić.

Oprócz możliwości korzystania ze zniżek w muzeach i stanowiskach archeologicznych karta zapewnia również darmową komunikacje miejską.

Więcej praktycznych informacji o rzymskim transporcie publicznym znajdziecie w naszym artykule: Komunikacja miejska w Rzymie - bilety, metro oraz inne środki transportu

Ważność karty liczy się od pierwszego jej użycia - bez względu na to, czy skorzystaliśmy z niej w komunikacji publicznej, czy w atrakcji.

Warianty karty Roma Pass

Dostępne są dwa warianty karty.

  • karta 48-godzinna w cenie 32,00 (149,47 zł) - ważna przez 48 godzin od momentu pierwszego użycia. Za darmo wchodzimy tylko do pierwszego muzeum, a do pozostałych otrzymujemy zniżkę,
  • karta 72-godzinna w cenie 52,00 (242,89 zł) - ważna przez 72 godziny od momentu pierwszego użycia, gwarantuje nam bezpłatne wejście do dwóch pierwszych muzeów (do pozostałych otrzymujemy zniżkę).

Uwaga! Nie istnieje ulgowa wersja karty dla dzieci i młodzieży. Warto natomiast pamiętać, że dzieci do lat 10 korzystają za darmo z komunikacji miejskiej i mogą wejść za darmo do publicznych muzeów (z opiekunem).

Czego nie obejmuje Roma Pass?

Przede wszystkim z kartą Roma Pass nie odwiedzimy płatnych atrakcji Watykanu, czyli Muzeów Watykańskich.

Więcej o wejściówkach do watykańskiego kompleksu muzealnego przeczytacie w naszym przewodniku Muzea Watykańskie - zwiedzanie, bilety, kolekcja oraz informacje praktyczne.

Karta nie obejmuje również dojazdów na/z lotnisko Rzym Fiumicino.

W przypadku portu lotniczego Rzym Ciampino możemy skorzystać jedynie z przejazdów obsługiwanych przez autobusy komunikacji publicznej - więcej informacji znajdziecie w naszym przewodniku Lotnisko Rzym Ciampino (CIA) - dojazd z i do centrum Rzymu.

Muzea i atrakcje

Karta Roma Pass obejmuje praktycznie wszystkie publiczne muzea oraz stanowiska archeologiczne, w tym m.in.:

Dokładną listę muzeów dostępnych w ramach Roma Pass znajdziemy na oficjalnej stronie pod pod tym adresem.

Pamiętajmy, że oprócz Koloseum i kilku pojedynczych stanowisk archeologicznych pozostałe atrakcje są zamknięte w poniedziałek.

Wymagana rezerwacja

Niektóre z muzeów oraz stanowisk archeologicznych wymagają wcześniejszej rezerwacji.

Na przykład chcąc odwiedzić Koloseum z kartą Roma Pass musimy dokonać rezerwacji online na tej stronie. Jej koszt to: 2,00 (9,34 zł).

Więcej informacji o systemie rezerwacyjnym Koloseum przeczytacie w naszym przewodniku Koloseum - bilety i zwiedzanie.

W przypadku Galerii Borghese musimy dokonać rezerwacji online lub telefonicznie, i to nawet do 10 dni przed planowanym dniem wizyty. Więcej w naszym artykule: Galeria Borghese: zwiedzanie, bilety, kolekcja.

Rezerwacja (darmowa) wymagana lub sugerowana jest również w przypadku stanowiska archeologicznego Palazzo Valentini oraz kilku innych miejsc. Więcej informacji znajdziemy w dziale pytań i odpowiedzi na oficjalnej stronie karty

Czy karta Roma Pass się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Opłaci się przede wszystkim tym z Was, którzy planowali korzystać dużo z komunikacji miejskiej i odwiedzić najdroższe z atrakcji.

Czytelnicy chcący poruszać się pieszo mogą mieć niemały problem z wyjściem z kartą na plus, o ile oczywiście nie planują odwiedzać wielu płatnych muzeów i stanowisk archeologicznych. Dotyczy to przede wszystkim karty 48-godzinnej, ponieważ z kartą 72-godzinną nieco łatwiej rozplanować wizytę w wielu atrakcjach (choć ostatnimi czasy wersja przedłużona znacznie podrożała i jest mniej opłacalna).

Pewnym wyjątkiem są sytuacje, gdy (co dzieje się często w okresie zimowym) w muzeach organizowane są wystawy tymczasowe. Wystawy takie potrafią zwiększać cenę wejściówki do muzeum nawet o 5€, a posiadacze karty Roma Pass nie muszą ponosić dodatkowego kosztu. Uwaga! Dotyczy to tylko wejść darmowych, czyli pierwszego lub ewentualnie drugiego odwiedzanego muzeum.

Pamiętajmy jednak, że wizyta w niektórych placówkach (np. Muzeach Kapitolińskich) może zająć nam nawet pół dnia. Dodając do tego fakt, że kościoły są darmowe, a samo miasto jest jednym wielkim otwartym muzeum, które najlepiej zwiedza się pieszo, to przed decyzją o zakupie karty powinniśmy przygotować realistyczny plan, i dopiero później policzyć sumę ewentualnych zniżek do miejsc, żeby zweryfikować opłacalność.

Gdzie kupimy kartę Roma Pass?

Kartę Roma Pass możemy zakupić w jednym z punktów informacji turystycznej (INFOPOINT), w najważniejszych muzeach oraz w punktach sprzedaży firmy ATAC.

Teoretycznie kartę Roma Pass możemy zakupić też online, ale w praktyce i tak będziemy musieli ją fizycznie odebrać na miejscu. Warto również pamiętać, że kartę możemy odebrać najprędzej po 24 godzinach od dokonania płatności online.

Pełną listę placówek sprzedających kartę Roma Pass znajdziecie pod tym adresem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama