Roma Pass - recenzja rzymskiej karty turystycznej

Wielu turystów wybierających się do Rzymu natrafia przed przyjazdem na informacje o karcie turystycznej Roma Pass, która powstała w kooperacji z władzami Wiecznego Miasta.

Karta ta nie jest jednak remedium na tanie zwiedzanie stolicy Włoch, choć w pewnych okolicznościach pozwala na zauważalne oszczędności. W tym artykule przedstawiliśmy wady i zalety karty, co powinno ułatwić turystom decyzje o zakupie (lub o braku zakupu).

Jak działa karta Roma Pass?

Roma Pass, w przeciwieństwie do części kart turystycznych z innych stolic europejskich, nie gwarantuje nam darmowego wejścia do wszystkich miejsc w trakcie ważności karty. Zamiast tego otrzymujemy możliwość wejścia do jednego lub dwóch muzeów/stanowisk archeologicznych za darmo, a przy odwiedzinach kolejnych otrzymamy niewielką zniżkę.

Kluczowym jest zrozumienie, że darmowe wejście dotyczy jedynie pierwszych odwiedzanych placówek. Z tego powodu powinniśmy najpierw odwiedzić najdroższe z nich, a dopiero po nich te tańsze.

Aktualna lista cen na 2019 rok (cena regularna i cena ze zniżką) dostępna jest tutaj. Uwaga! W przypadku wystaw czasowych ceny w konkretnych muzeach mogą być wyższe, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualną cenę i wydarzenia na oficjalnej stronie.

Roma Pass umożliwia również skorzystanie z szybszej kolejki w trzech obleganych atrakcjach: Koloseum, Muzeach Kapitolińskich oraz Zamku św. Anioła.

Oprócz możliwości korzystania ze zniżek w muzeach i stanowiskach archeologicznych karta zapewnia również darmową komunikacje miejską.

Więcej o komunikacji miejskiej w Rzymie napisaliśmy w oddzielnym artykule: Komunikacja miejska w Rzymie - bilety, metro, autobusy oraz inne środki transportu.

Ważność karty liczy się od pierwszego jej użycia - bez względu na to czy skorzystaliśmy z niej w komunikacji publicznej, czy w atrakcji. Karta po zakupie (zanim ją użyjemy po raz pierwszy) ważna jest przez 8 miesięcy.

Warianty

Dostępne są dwa warianty karty.

  • karta 48-godzinna w cenie 28€ - ważna przez 48 godzin od momentu pierwszego użycia, zapewnia wejście do pierwszego muzeum za darmo;
  • karta 72-godzinna w cenie 38,50€ - ważna przez 72 godziny od momentu pierwszego użycia, zapewnia wejście do dwóch pierwszych muzeów za darmo

Uwaga! Nie istnieje ulgowa wersja karty dla dzieci i młodzieży. Warto natomiast pamiętać, że dzieci do lat 10 korzystają za darmo z komunikacji miejskiej i mogą wejść za darmo do publicznych muzeów (z opiekunem).

Czego nie obejmuje Roma Pass?

Przede wszystkim z kartą Roma Pass nie odwiedzimy płatnych atrakcji Watykanu, czyli Muzeów Watykańskich. O watykańskim kompleksie muzealnym przeczytacie więcej w naszym artykule Muzea Watykańskie - zwiedzanie, bilety, kolekcja oraz informacje praktyczne.

Od 16/06/2019 posiadacze karty Roma Pass nie wejdą za darmo do Galerii Borghese.

Karta nie obejmuje również dojazdów na/z lotniska Fiumicino. W przypadku lotniska Ciampino możemy skorzystać jedynie z przejazdów obsługiwanych przez autobusy komunikacji publicznej.

Muzea i atrakcje

Karta Roma Pass obejmuje praktycznie wszystkie publiczne muzea oraz stanowiska archeologiczne, w tym m.in.:

  • stanowisko archeologiczne Ostia Antica (na miejsce dojedziemy za darmo kolejką podmiejską),
  • Koloseum oraz Forum Romanum - w przypadku Koloseum omijamy zwykłą kolejkę, ale wymagana jest wcześniejsza rezerwacja godziny odwiedzin,
  • Muzea Kapitolińskie (omijamy kolejkę),
  • Mercati di Traiano,
  • Galeria Borghese / od 16/06/2019 wejście do Galerii Borghese z kartą Roma Pass nie jest możliwe,
  • Muzeum Ara Pacis (wł. Museo dell'Ara Pacis),
  • Zamek św. Anioła (omijamy kolejkę).

Dokładną listę muzeów dostępnych w ramach Roma Pass znajdziemy na oficjalnej stronie pod pod tym adresem.

Pamiętajmy, że oprócz Koloseum i kilku pojedynczych stanowisk archeologicznych pozostałe muzea są zamknięte w poniedziałek.

Chcąc odwiedzić Koloseum z kartą Roma Pass musimy dokonać rezerwacji miejsca. Rezerwacja możliwa jest na dwa sposoby: telefonicznie za dodatkową opłatą 2€ lub za darmo w dzień wizyty w kasie przy wejściu prowadzącym na wzgórze Palatyn oraz przy wejściu do Forum Romanum. Niestety, w drugim przypadku może się okazać, że przy dużym zainteresowaniu może zabraknąć miejsc. Więcej informacji można znaleźć na tej stronie pod zakładką Roma Pass

od 16/06/2019 wejście do Galerii Borghese z kartą Roma Pass nie jest możliwe

Rezerwacja (darmowa) wymagana jest również w przypadku stanowiska archeologicznego Palazzo Valentini.

Czy karta Roma Pass się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Opłaci się przede wszystkim turystom, którzy planowali korzystać dużo z komunikacji miejskiej i odwiedzić najdroższe z atrakcji.

Turyści chcący poruszać się pieszo mogą mieć problem z wyjściem z kartą na plus, o ile oczywiście nie planują odwiedzać wielu płatnych muzeów i stanowisk archeologicznych. Dotyczy to przede wszystkim karty 48-godzinnej, ponieważ z kartą 72-godzinną o wiele łatwiej rozplanować wizytę w wielu atrakcjach.

Dla części turystów wadą karty jest wymów wcześniejszej rezerwacji godziny zwiedzania Koloseum. Rozwiązaniem tego problemu możemy być zakup karty na tej stronie. Tak zakupioną kartę możemy odebrać tylko w kasach Palazzo Merulana.

Pewnym wyjątkiem są sytuacje, gdy (co dzieje się często w okresie zimowym) w muzeach organizowane są wystawy tymczasowe. Wystawy takie potrafią zwiększać cenę wejściówki do muzeum nawet o 5€, a posiadacze karty Roma Pass nie muszą ponosić dodatkowego kosztu. Uwaga! Dotyczy to tylko wejść darmowych, czyli pierwszego lub ewentualnie drugiego odwiedzanego muzeum.

Pamiętajmy jednak, że wizyta w niektórych muzeach (np. Muzea Kapitolińskie) może nam zająć nawet pół dnia. Dodając do tego fakt, że kościoły są darmowe, a samo miasto jest jednym wielkim otwartym muzeum, które najlepiej zwiedza się pieszo, to przed decyzją o zakupie karty powinniśmy przygotować realistyczny plan, i dopiero później policzyć sumę zniżek na odwiedzanych atrakcjach.

Kupno karty Roma Pass

Kartę Roma Pass możemy zakupić w jednym z kiosków informacji (INFOPOINT), w najważniejszych muzeach, w punktach sprzedaży firmy ATAC lub online. W przypadku zakupu online musimy wybrać miejsce odbioru karty.

Dokładną listę placówek sprzedających kartę Roma Pass można znaleźć pod tym adresem.


Reklama