Museo Napoleónico w Rzymie - zwiedzanie muzeum napoleońskiego
Najważniejsze muzea w Rzymie, takie jak chociażby Muzea Watykańskie oraz Galeria Borghese, są znane niemal każdemu, kto wybiera się do Wiecznego Miasta.
Wśród osób planujących zwiedzanie Rzymu, niewielu słyszało jednak o darmowym Museo Napoleónico, jednym z ukrytych skarbów miasta. Ta placówka, mieszcząca się w zabytkowym pałacu w historycznym centrum Rzymu, koncentruje się na epoce napoleońskiej oraz dynastii Bonaparte, i ich związkach z Wiecznym Miastem.
Pałac Primoli i historia kolekcji
Muzeum mieści się na parterze zabytkowego Palazzo Primoli, którego historia sięga XVI wieku. W latach trzydziestych XIX stulecia prawa do rezydencji nabył hrabia Luigi Primoli, a w 1901 roku odziedziczył ją Giuseppe Primoli. Budynek, zlokalizowany nieopodal Tybru, stał w miejscu, gdzie pod koniec XIX wieku brzeg rzeki został wzmocniony kamiennym wałem. Ta zmiana w krajobrazie wymusiła transformację okolicy i stworzyła nowemu właścicielowi doskonałą okazję do przeprowadzenia przebudowy. Od strony świeżo otworzonej ulicy Via Zanardelli powstała nowa fasada, a cała konstrukcja została powiększona.
Dziadkami Giuseppe Primoliego od strony matki byli Karol Lucjan Bonaparte oraz Zenajda Bonaparte. Arystokrata był więc prawnukiem Lucjana Bonaparte, brata Napoleona I. Od matki otrzymał liczne pamiątki związane ze słynnym rodem, takie jak obrazy, biżuterię, meble i medale. Wszystkie te przedmioty zgromadził w swoim nowym pałacu, chcąc w ten sposób udokumentować związki dynastii Bonaparte z Wiecznym Miastem. W 1927 roku zdecydował się na przekazanie pałacu wraz z kolekcją miastu Rzym, a jakiś czas później władze miejskie otworzyły w nim muzeum.
Museo Napoleónico - kolekcja
Kolekcja muzeum zajmuje tuzin pałacowych pomieszczeń. W każdym z nich przygotowano wystawę poświęconą określonemu okresowi historycznemu lub konkretnemu tematowi, związanemu w jakiś sposób z Wiecznym Miastem. Każda z ekspozycji nawiązuje w jakiś sposób do Wiecznego Miasta. Do zaprezentowanych tematów należą m.in.:
- pierwsze cesarstwo (1804-1814), czyli okres rządów Napoleona I;
- obecność wojsk napoleońskich w Wiecznym Mieście;
- czas od upadku Napoleona do początku rządów Napoleona III, kiedy władzę w Rzymie ponownie przejął papież;
- drugie Cesarstwo, jak nazywano okres rządów Napoleona III;
- król Rzymu Napoleon II;
- Paulina Bonaparte, ulubiona siostra Napoleona, która poślubiła Camillo Borghese, właściciela kolekcji, która jest dziś wystawiana w Galerii Borghese.
Co zobaczymy w Museo Napoleónico?
Do Museo Napoleónico warto zajrzeć z dwóch powodów. Pierwszy z nich to możliwość zapoznania się z bogatą kolekcją eksponatów związanych z epoką napoleońską. Dodatkowym atutem są zachowane dekoracje pałacu z różnych okresów, które oferują fascynujący wgląd w to, jak rzymscy możni dekorowali swoje rezydencje dwa czy trzy stulecia temu.
Eksponaty
W muzeum prezentowane są m.in. oficjalne portrety Napoleona i jego najbliższych (w tym matki Letycji i pierwszej żony Józefiny), meble z epoki, medale, popiersia, naczynia, ceramika, monety, biżuteria, suknie, broń oraz przedmioty codziennego użytku.
Oprócz nich, na odwiedzających czeka niewielka galeria malowideł i szkiców. Na szczególną uwagę zasługują sceny z francuskich podbojów Rzymu, w tym: moment wkroczenia armii francuskiej przez Bramę Popolo (Porta del Popolo), żołnierze napoleońscy na Forum Romanum oraz triumfalny powrót papieża Piusa VII do miasta.
Pomieszczenia
W części pomieszczeń przetrwały malowane belki sufitowe z XVIII wieku. W pokojach III i V możemy podziwiać malowane fryzy, nawiązujące do ślubu rodziców Giuseppe, Pietro Primoliego i Charlotty Bonaparte – warto zwrócić uwagę na orła, symbol herbu cesarskiego Bonapartów. Fryzy w salach nr VIII, IX i X datowane są na początek XIX wieku i powstały tuż po nabyciu pałacu przez ród Primoli.
Niektóre pokoje zdobią wspaniałe posadzki z płytek majolikowych, które wyprodukowano w Neapolu. Pochodzą one z jednego ze zburzonych rzymskich pałaców.
Zwiedzanie Museo Napoleónico - wskazówki i informacje praktyczne
Wejście do muzeum jest darmowe, więc nawet jeśli historia słynnego francuskiego rodu nie jest dla nas szczególnie interesująca, warto zajrzeć do środka chociażby po to, by podziwiać dekoracje wnętrz oraz meble z epoki. Na miejscu możemy wypożyczyć płatny przewodnik audio w języku angielskim, który skupia się na kolekcji stałej.
Na spokojną wizytę w muzeum warto zaplanować około 60 minut. W każdej z sal dla odwiedzających przygotowano materiały opisowe w języku angielskim.
Museo Napoleónico jest nieczynne w poniedziałki. Aktualne dni i godziny otwarcia można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej.
Adres: Piazza di Ponte Umberto I