Lotnisko Rzym Fiumicino (FCO) - dojazd z i do centrum Rzymu

Port lotniczy Rzym-Fiumicino

Lotnisko Rzym-Fiumicino oddalone jest o około 30 km od centrum Rzymu. Obecnie jest to główne i największe lotnisko we Włoszech. Jest to naprawdę sporawe lotnisko, na które składają się aż 4 terminale oznaczone symbolami: 1, 2, 3 i 5.

Lotnisko obsługuje tradycyjne linie lotnicze oraz tanich przewoźnik. Np. z Polski przewoźnik Wizz Air loty na lotnisko Rzym-Fiumincio obsługuje z lotniska Katowice (KTW) oraz Warszawa Chopin (WAW).

Innym rzymskim lotniskiem jest lotnisko Rzym Ciampino.

Najważniejsze dane lotniska Rzym-Fiumicino:

 • pełna nazwa po angielsku: Fiumicino – Leonardo da Vinci International Airport (Rome-Fiumicino "Leonardo da Vinci" Airport)
 • pełna nazwa po włosku: Fiumicino – Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci
 • Kod IATA - FCO
 • Adres: Via dell' Aeroporto di Fiumicino, 320, 00054 Fiumicino RM, Włochy
 • Ilość terminali: 4
 • Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Więcej informacji o porcie lotniczym Fiumicino znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Rzym-Fiumicino a centrum Rzymu można pokonać różnymi autobusami oraz pociągiem. Każdy ma nieco inną cenę i rozkład. Jeśli lądujemy lub lecimy w ciągu dnia łatwej będzie zdecydować o wyborze odpowiedniego autobus, jeśli nie dokonywaliśmy wcześniej rezerwacji i zakupu on-line. Najlepiej wówczas wybrać ten, który odjeżdża najszybciej.

Autobus Terravision

Autobusy kursujące pomiędzy lotniskiem Fiumicino a dworcem głównym Termini obsługuje przewoźnik Terravision. Ich przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (przystanek nr 14).

Koszt biletu w jedną stronę wynosi 6€, a za przejazd w dwie strony zapłacimy 11€ (dzieci poniżej 5 lat podróżują bezpłatnie). Czas przejazdu to około 55 min. Autobusy kursują z różną częstotliwością, lecz kursy odbywają się mniej więcej co około 20 min.

Z Rzymu w kierunku lotniska kursowanie rozpoczyna się już około 04:40, ostatni kurs odbywa się około 20:00. Pierwszy przejazd z lotniska Fiumicino w kierunku Rzymu rozpoczyna się około godziny 05:35, ostatni kurs z lotniska odbywa się około 23:00.

Zakupu biletów można dokonać na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision (pod tym linkiem).

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE

[styczeń 2020]

Dojazd z lotniska Rzym-Fiumicino do dworca Roma Termini (via Marsala, 5) oraz w odwrotną stronę można odbyć autobusem SIT - BUS SHUTTLE. Według rozkładów jazdy czas trwania podróży wynosi z lotniska do Rzymu wynosi ok. 65 min, natomiast z Rzymu na lotnisko ok. 50 min, jednak są to wartości, które mogą być w rzeczywistości nie co inne. Nie należy zatem planować wyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Autobus ten jedzie również dalej, do miasteczka Fiumicino, z którego również rusza (koniec lub początek trasy). Ponad to linia ta zatrzymuje się również na przystanku w Watykanie (Via Crescenzio, Vaticano). Pomiędzy przystankiem na dworcu głównym w Rzymie (Roma Termini) w Watykanem jest ok. 10-15 różnicy.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE odjeżdża z lotniska z przystanku nr 12 (przy terminalu numer 3).

Cała trasa tej linii obejmuje następujące przystanki: Fiumicino City - Fiumicino APT (lotnisko) - Via Aurelia - Vaticano (Via Crescenzio) - Roma Termini.

Autobus kursuje kilka razy dziennie.

Ceny biletów:

 • trasa pomiędzy dworcem Roma Termini i lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • trasa pomiędzy Watykanem i lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • w obie strony - 13,00€.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

T.A.M. BUS

[styczeń 2020]

Kolejnym autobusem kursującym na trasie z lotniska Fiumicino do stacji Roma Termini jest T.A.M. BUS, którym pojedziemy za 7,00€ (online 6,00€), a w dwie strony za 9,00€.

Pełna trasa autobusu to: Fiumicino City Center - Fiumicino Airport - Roma Ostiense - Roma Termini. Jednak nie wszystkie kursy zatrzymują się na stacji Roma Ostiense.

Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem i stacją Roma Termini to około 60 minut.

Więcej informacji oraz ewentualne zmiany znajdziemy na oficjalnej stronie.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

COTRAL

[styczeń 2020]

Następnym przykładem połączenia jest możliwość z korzystania z przewoźnika autobusowego COTRAL. Bilet zakupiony online kosztuje 5,00€ (zakup w pojeździe - 7,00€).

UWAGA! Autobus kursuje około 3-5 razy dziennie! Strona przewoźnika nie należy do najprostszych i trudno może być się nam na niej odnaleźć (zwłaszcza bez znajomości języka włoskiego).

Więcej informacji oraz ewentualne zmiany znajdziemy na oficjalnej stronie.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Pociąg [stan na styczeń 2020]

Pociągi regionalne (nie tylko do centrum)

Jeśli interesuje nas dojazd do dzielnicy Trastevere możemy skorzystać z przejazdu regionalnym pociągiem (Regionale), który dowiezie nas za 8,00€ ze stacji lotnisko Fiumicino do stacji Roma Trastevere w niecałe 30 minut - bez przesiadki.

Pociągiem regionalnym z tego lotniska dojedziemy również na inne stacje w Rzymie. Np. na oddalone od centrum stacje Roma Ostiense lub Roma Tiburtina. W sytuacji, gdy zależy nam na połączeniu kolejowym (tańszym niż Leonardo Express - opisany poniżej) do stacji Roma Termini również możemy skorzystać z pociągów regionalnych. W tym przypadku jednak podróż będzie wymagała przesiadki oraz będzie dłuższa (ponad 50 minut - w zależności od połączeń / czasu oczekiwania na przesiadkę). Cena biletu na takiej trasie na pociągi regionalne to również 8,00€.

Połączeń najlepiej szukać TUTAJ.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Leonardo Express - bezpośredni dojazd do Roma Termini

Jeśli chcemy z lotniska Rzym-Fiumicino dostać się bezpośrednio do centrum Rzymu pociągiem powinniśmy skorzystać z bezpośredniego połączenia z dworcem Roma Termini - Leonardo Express. Trasa obejmuje wyłącznie te dwie stacje, podróż trwa ok. 32 min, a cena biletu na przejazd wynosi 14,00€. Odjazdy z obu stacji odbywają się co 15 - 30 minut.

Podane ceny, godziny, dni i częstotliwość kursowania oraz trasa mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny rozkład bezpośrednio przed przyjazdem.

Taksówki [aktualizacja styczeń 2020]

Ceny przejazdów taksówkami pomiędzy lotniskiem Fiumicino a centrum Rzymu oraz innymi obszarami są na szczęście z góry ustalone przez miasto. Jedyną wątpliwością dla pasażera może być tylko miejsce z lub do którego się wybiera - do jakiej należy okolicy.

Ceny przejazdów taksówkami z i na lotnisko na połączenia (podane ceny mogą ulec zmianie bez zapowiedzi przez miasto; dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Fiumicino - Mura Aureliane (Mur Aureliana) - 48,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Ostiense Railway Station (Roma Ostiense) - 45,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Tiburtina Railway Station (Roma Tiburtina) - 55,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Lotnisko Ciampino - 50,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Civitavecchia Harbor - 120,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Magliana Castle - 30,00€
 • Lotnisko Fiumicino - New Rome Fair - 25,00€

Uwaga: Przed wejściem do taksówki warto upewnić się, która cena dotyczy przejazdu na wybraną przez nas trasę oraz czy ceny są aktualne z rozpiską. Możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem znajdziemy taksówkę nie z Rzymu, a z miasta Fiumicino, które mogą być droższe od tych rekomendowanych przez stolicę Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego i z napisem "taxi" znajdującym się na dachu.

Pomimo, że mury Aureliana pokrywają większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), warto dokładnie upewnić się odnośnie ceny podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

!Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Pamiętajmy, że jeśli jedziemy w kilka osób, i każda z tych osób wysiada w innym miejscu, wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, taksówkarz skorzysta z taksometru zamiast stałej ceny.

Podane ceny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualny stan bezpośrednio przed wyjazdem.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama