Podróże po Europie

Lotnisko Rzym Fiumicino (FCO). Sprawdź jak dojechać z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu!

Ostatnia aktualizacja: 20 lutego 2024

Lotnisko Rzym-Fiumicino, znane również jako lotnisko Leonarda da Vinci, oddalone jest o około 35 km od centrum Rzymu i leży w granicach nadmorskiego miasta Fiumicino.

Na szczęście dojazd z lotniska do centrum Rzymu jest bardzo prosty i wygodny. Do wyboru mamy autobusy lotniskowe, pociąg ekspresowy Leonardo Express, pociągi regionalne oraz taksówki. Wszystkie te środki transportu opisaliśmy szczegółowo w naszym przewodniku.

Lotnisko Rzym Fiumicino - podstawowe informacje o porcie lotniczym

 • Pełna nazwa: Fiumicino – Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci (ang. Fiumicino – Leonardo da Vinci International Airport (Rome-Fiumicino "Leonardo da Vinci" Airport)
 • Kod IATA - FCO
 • Adres: Via dell' Aeroporto di Fiumicino, 320, 00054 Fiumicino RM, Włochy
 • Liczba terminali: 2 (plus jeden w remoncie). Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Port lotniczy Fiumicino obsługuje najwięcej pasażerów spośród wszystkich lotnisk we Włoszech i należy do najbardziej obleganych w Europie. Korzystają z niego zarówno tradycyjne, jak i budżetowe linie lotnicze, a swoją bazę ma tu narodowy przewoźnik Italia Trasporto Aereo (dawniej Alitalia).

Z Polski na lotnisko Fiumicino lata LOT (z Warszawy, Radomia i kilku innych portów), Ryanair (z Gdańska, Poznania i Wrocławia), a także Wizz Air z lotnisk w Katowicach (KTW), Krakowie (KRK), Rzeszowie (RZE) oraz Warszawa Chopin (WAW). Innym rzymskim lotniskiem jest Rzym Ciampino, gdzie lądują wyłącznie tanie linie lotnicze (w tym Wizzair oraz Ryanair).

Bezpośrednio przy lotnisku stoi dworzec kolejowy, do którego z obu terminali dojdziemy w maksymalnie 10 minut.

Więcej informacji o porcie lotniczym Fiumicino znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum Rzymu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino a centrum Rzymu można pokonać na kilka sposobów:

 • Autobusami lotniskowymi, którymi dojedziemy do dworca Roma Termini lub Watykanu - w zależności od przewoźnika i sposobu zakupu koszt wyniesie od 6 do 8€. Jest to najtańsza opcja, ale podróż z małymi dziećmi jest mniej komfortowa. Przewoźnik Terravision udostępnił naszym czytelnikom kod zniżkowy o wartości 5% - więcej informacji znajdziecie poniżej.
 • Pociągiem regionalnym w cenie 8€, który dowiezie nas do jednego z dworców położonych dalej od centrum (Roma Trastevere, Roma Ostiense bądź Roma Tuscolana). Wygodna opcja dla osób, które nie muszą dojechać do Termini.
 • Pociągiem ekspresowym Leonardo Express, którym za 14€ dojedziemy do dworca Roma Termini. Najwygodniejszy i najszybszy środek transportu, który polecamy rodzicom z wózkami dziecięcymi oraz podróżującymi z dziećmi poniżej 11. roku życia.
 • Taksówką ze stałą ceną zależną od miejsca, do którego się udajemy - do historycznego centrum dojedziemy za 50€.

Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety. W dalszej części artykułu opisujemy bardziej szczegółowo każdą z nich, zaczynając od najtańszej. W przeciwieństwie do lotniska Ciampino, na lotnisku Fiumicino niestety nie ma możliwości skorzystania z rzymskiej komunikacji miejskiej.

Autobusy lotniskowe - najtańszy transport z lotniska Rzym Fiumicino do centrum Rzymu

Najtańszym sposobem na dotarcie do centrum jest skorzystanie z jednego z autobusów kursujących na trasie lotnisko-centrum. Najbardziej opłacalny jest zakup biletów przez internet, gdyż ceny są wtedy nieco niższe. Co więcej, czołowi przewoźnicy oferują możliwość bezpłatnego skorzystania z późniejszego kursu, co oznacza, że w przypadku opóźnienia lotu, nie musimy martwić się o utratę biletu.

Przystanki wszystkich autobusów znajdują się przy wyjściu z terminala 3. Bilety można zakupić również miejscu: na pokładzie lub w punkcie sprzedaży naprzeciwko przystanku. Zakup na miejscu daje nam możliwość wsiadania do pierwszego autobusu (bez względu na przewoźnika), który przyjedzie, ale musimy liczyć się z wyższą ceną oraz, podczas najbardziej obleganych miesięcy, z kolejkami do zakupu biletu.

Autobusy lotniskowe kończą bieg na dworcu Roma Termini, który jest najważniejszym węzłem przesiadkowym w Wiecznym Mieście. Tam możemy przesiąść się na metro lub autobus. Więcej o korzystaniu z rzymskiego transportu publicznego przeczytacie w naszym przewodniku Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu.

Wskazówka praktyczna! Czas przejazdu autobusami lotniskowymi zależy od pory dnia i natężenia ruchu. Mimo że przejazd z miasta na lotnisko jest zazwyczaj szybszy niż w przeciwnym kierunku, zalecamy nie planować przyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę.

Autobus Terravision - dojazd do Termini

Firma Terravision jest jednym z najbardziej znanych przewoźników kursujących pomiędzy lotniskiem Rzym Fiumicino a dworcem głównym Roma Termini. Ich przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 14).

Bilet w jedną stronę kosztuje 6€ przy zakupie online (8€ na miejscu), a za przejazd w dwie strony, przy rezerwacji online, zapłacimy 11€. Dzieci poniżej 5. roku życia podróżują bezpłatnie na kolanach rodzica. Czas przejazdu wynosi około 55 minut. Autobusy kursują z różną częstotliwością, ale zwykle odjeżdżają co około 20 min.

Firma Terravision udostępniła naszym czytelnikom kod zniżkowy PPE5TERRIT o wartości 5% na transfer z lotniska Rzym Fiumicino. Kod jest ważny do 31 maja 2024 roku.

Bilety kupimy na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision (pod tym linkiem).

Z Rzymu w kierunku lotniska pierwszy autobus rusza około 04:00, a ostatni około 20:00. Pierwszy kurs z lotniska Fiumicino w kierunku Rzymu startuje około godziny 7:30, a ostatni autobus odjeżdża z lotniska około północy.

Uwaga! Osoby z biletami zakupionymi online mają pierwszeństwo w wejściu na pokład. Bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, więc nie musimy się martwić ewentualnym opóźnieniem. Nie ma również konieczności ich drukowania – wystarczy wersja elektroniczna na telefonie komórkowym.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (musimy więc posiadać składany wózek), a dziecko podróżuje na kolanach.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE - dojazd do Termini lub Watykanu

Kolejnym autobusem lotniskowym kursującym z lotniska Fiumicino na dworzec Termini jest SIT - BUS SHUTTLE. Ich przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 12). Zaletą tego przewoźnika jest fakt, że autobus zatrzymuje się po drodze na dwóch przystankach pośrednich: przy Watykanie (przystanek Via Crescenzio, Vaticano) oraz przy Via Aurelia (Circonvallazione Aurelia, 19). Cała trasa tej linii obejmuje następujące przystanki: Fiumicino (miasto) - Fiumicino APT (lotnisko) - Via Aurelia - Vaticano (Via Crescenzio) - Roma Termini.

Czas przejazdu zależy od pory dnia i natężenia ruchu. Według rozkładu z lotniska do dworca Termini dojedziemy w czasie od 50 do 70 minut, natomiast do przystanku przy Watykanie w ciągu 45 minut do godziny. Aktualne rozkłady autobusów przewoźnika SIT znajdziemy na ich oficjalnej stronie.

Ceny biletów:

 • trasa pomiędzy dworcem Roma Termini a lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • trasa pomiędzy Watykanem i lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • w obie strony - 13,00€,
 • dzieci do 4. roku zycia podróżują bezpłatnie.

Biletów nie musimy drukować, ponieważ wystarczy pokazać je na ekranie telefonu.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika.

T.A.M. BUS - dojazd do Termini lub do dworca Roma Ostiense

Trzecim przewoźnikiem kursującym na trasie z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu jest T.A.M. BUS, którego autobusy zatrzymują się przy dwóch rzymskich dworcach - Roma Ostiense (przystanek Piazza XII Ottobre 1492) oraz Roma Termini (przystanek Via Giolitti, 34). Ich przystanek na lotnisku znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 13)

Pełna trasa autobusu to: Fiumicino (centrum miasta) - Fiumicino Airport - Roma Ostiense - Roma Termini. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie wszystkie kursy zatrzymują się przy dworcu Roma Ostiense.

Bilet na autobus T.A.M. BUS kosztuje 6,00€ przy zakupie online (za przejazd w dwie strony zapłacimy 11,00€). Warto jednak wiedzieć, że w przypadku tego przewoźnika bilet kupujemy na konkretny kurs. Dostępne są również bilety w taryfie FLEXI, droższe o jeden euro, które umożliwiają podróż dowolnym autobusem do północy.

Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a stacją Roma Termini wynosi około 60 minut.

Aktualne rozkłady oraz system biletowany znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Pociąg - szybki i wygodny sposób na dojazd z lotniska Rzym Fiumicino do centrum Rzymu

Wygodniejszym, szybszym i nieco droższym sposobem na dotarcie do centrum Rzymu jest skorzystanie z pociągu. Do wyboru mamy specjalny pociąg lotniskowy Leonardo Express, który dowiezie nas do dworca Roma Termini, lub tańsze pociągi regionalne zatrzymujące się na kilku rzymskich dworcach, ale omijające stację Termini.

Bilety na pociąg możemy zakupić online na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego Trenitalia lub na miejscu w kasach bądź automatach. Mimo że obsługa automatów biletowych jest prosta, zakup biletów online wcześniej pozwoli nam uniknąć kolejek na miejscu.

Stacja kolejowa stanowi integralną część lotniska i jest oddalona od obu terminali o mniej niż 10 minut spacerem. Droga do niej jest dobrze oznaczona, więc nie powinniście mieć problemu z dostaniem się na miejsce. W zależności od wybranego środka transportu upewnijmy się, z którego peronu odjeżdża nasz pociąg.

Pociągi regionalne FL1 - dojazd do Zatybrza i innych miejsc w Rzymie

Tańszym sposobem na dostanie się do miasta są pociągi regionalnej linii FL1. Co prawda nie zatrzymują się one na Roma Termini ani nie przejeżdżają przez obszar ścisłego historycznego centrum, ale dojedziemy nimi m.in. do:

 • Trastevere - stacja Roma Trastevere na Zatybrzu, około 26 minut (Uwaga! Stacja znajduje się znaczny kawałek od najbardziej turystycznego obszaru tej dzielnicy).
 • Dworców Roma Ostiense (31 minut) i Roma Tiburtina (48 minut), gdzie można przesiąść się na metro linii B (stacja metra Piramide przy Roma Ostiense i stacja Roma Tiburtina).
 • dworca Roma Tuscolana (około 40 minut), gdzie przesiądziemy się na metro linii A (stacja Ponte Lungo).

Bilet na przejazd kosztuje 8€. Możemy go zakupić online na stronie Trenitalia lub na miejscu. Jeśli planujemy przesiąść się na metro, powinniśmy zakupić na stacji bilet na komunikację miejską w cenie 1,50€ lub skorzystać z systemu tap & go. (więcej Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu).

Pociągu kursują regularnie, co najmniej raz na 30 minut. Aktualne rozkłady jazdy pociągów regionalnych sprawdzimy na stronie Trenitalia. Jako stację początkową wybieramy Fiumicino Aeroporto.

Leonardo Express - bezpośredni dojazd do Roma Termini

Najwygodniejszym sposobem na dojazd do centrum Rzymu jest specjalny pociąg lotniskowy Leonardo Express, który co około 15 minut kursuje na trasie lotnisko - dworzec Termini. Czas przejazdu wynosi 32 minuty. Składy są wygodne i dostosowanie do przewozu podróżnych, ale w sezonie pociąg potrafi być wypełniony po brzegi. Pierwsze pociągi z lotniska odjeżdżają około 6:00, a z dworca Termini chwilę po 4:00. Aktualne rozkłady na konkretny dzień najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Największym minusem tego rozwiązania jest cena, gdyż bilet normalny kosztuje aż 14€. Rodzicom ten fakt złagodzi informacja, że wszystkie dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo, a do tego na każdego dorosłego przypada jedno dziecko pomiędzy 4. a 11. rokiem życia, które może podróżować w jego towarzystwie bez dodatkowych opłat. Naszym zdaniem pociąg jest bardziej komfortowy dla rodziców podróżujących z wózkiem dziecięcym.

Wskazówka praktycznaL Jeśli podróżujecie w grupie czterech osób, możecie zakupić bilet grupowy w cenie 40€ zamiast 56€.

Bilety możemy zakupić online na stronie Trenitalia lub nieco drożej na miejscu w automatach i w punktach sprzedaży. Bilety zakupione online są ważne przez 90 minut od wybranej przez nas godziny odjazdu. My sugerujemy zakupić bilet wcześniej, żeby nie tracić czasu w kolejkach.

Dojazd z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu taksówką

Ceny za przejazd taksówkami (dotyczy to pojazdów zarejestrowanych w Rzymie) pomiędzy lotniskiem Fiumicino a historycznym centrum Rzymu (oraz niektórymi lokalizacjami) zostały z góry ustalone przez miasto. Jedyną wątpliwością dla pasażera jest tylko to, czy jego miejsce docelowe znajduje się w granicach strefy ze stałą ceną.

Poniżej przedstawiliśmy ceny przejazdów z i na lotnisko do historycznego centrum oraz niektórych miejsc (uwaga! podane ceny mogą ulec zmianie i dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Fiumicino - Mura Aureliane (obszar w granicach Murów Aureliana) - 50€
 • Lotnisko Fiumicino - dworzec Ostiense (Roma Ostiense) - 47€
 • Lotnisko Fiumicino - dworzec Tiburtina (Roma Tiburtina) - 57€
 • Lotnisko Fiumicino - Lotnisko Ciampino - 52€
 • Lotnisko Fiumicino - Civitavecchia Porto - 125€
 • Lotnisko Fiumicino - Magliana (Parco dei Medici) - 31€
 • Lotnisko Fiumicino - New Rome Fair - 26€

Postoje taksówek znajdują się przy obu terminalach - T1 i T3. Przejazd do historycznego centrum powinien zająć nam około 40 minut.

Co warto wiedzieć wybierając taksówkę?

Przed wejściem do taksówki warto pokazać taksówkarzowi adres i zapytać, czy znajduje się on w strefie stałej ceny i jaka będzie opłata za przejazd. Mimo że Mury Aureliana pokrywają większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), warto potwierdzić cenę podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem natrafimy na taksówkę nie z Rzymu, a np. z samego Fiumicino, której nie obowiązują stałe stawki ustalone przez władze stolicy Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego, z napisem "taxi" znajdującym się na dach oraz logiem miasta.

Pamiętajmy, że jeśli jedziemy w kilka osób, i każda z nich wysiada w innym miejscu, to wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, a taksówkarz będzie mógł skorzystać z taksometru zamiast stałej ceny.

Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Lotnisko Rzym Fiumicino - terminale i przechowalnia bagażu

Rzym Fiumicino jest naprawdę dużym lotniskiem i posiada obecnie dwa działające terminale: T1 oraz T3. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu, terminal T5 wciąż znajdował się w remoncie, a linia Wizzair korzystała z terminala T1. Aktualne informacje o liniach lotniczych i przypisanych im terminalach można sprawdzić tutaj.

W 2023 roku na terenie terminala 1 wprowadzono automatyczny system kontroli bagażu podręcznego. Dzięki temu wszystko odbywa się automatycznie i nie musimy rozpakowywać naszego plecaka czy torby.

Na terenie terminala 3, przy hali przylotów, funkcjonuje przechowalnia bagażu czynna od 7:00 do 23:00. Opłata za pozostawienie bagażu wynosi 10€ za 24 godziny. Więcej szczegółów tutaj.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama