Podróże po Europie

Lotnisko Rzym Fiumicino (FCO) - dojazd z i do centrum Rzymu

Ostatnia aktualizacja: 11 marca 2023

Lotnisko Rzym-Fiumicino, zwane też lotniskiem Leonarda da Vinci, oddalone jest o około 35 km od centrum Rzymu i leży w granicach nadmorskiego miasta Fiumicino.

Port lotniczy Fiumicino obsługuje najwięcej pasażerów wśród wszystkich lotnisk we Włoszech i należy do najbardziej obleganych w Europie. Korzystają z niego zarówno tradycyjne, jak i budżetowe linie lotnicze, a swoją bazę ma tu narodowy przewoźnik Italia Trasporto Aereo (dawniej Alitalia).

Z Polski na lotnisko Fiumicino lata Ryanair z Gdańska oraz Wizz Air z lotnisk w Katowicach (KTW), Krakowie (KRK), Rzeszowie (RZE) oraz Warszawa Chopin (WAW). Innym rzymskim lotniskiem jest Rzym Ciampino, gdzie lądują wyłącznie tanie linie lotnicze (w tym Wizzair oraz Ryanair).

Port lotniczy Rzym-Fiumicino - informacje podstawowe

 • pełna nazwa po angielsku: Fiumicino – Leonardo da Vinci International Airport (Rome-Fiumicino "Leonardo da Vinci" Airport)
 • pełna nazwa po włosku: Fiumicino – Aeroporto Internazionale Leonardo da Vinci
 • Kod IATA - FCO
 • Adres: Via dell' Aeroporto di Fiumicino, 320, 00054 Fiumicino RM, Włochy
 • Ilość terminali: 2 (plus jeden w remoncie)
 • Terminal wylotów jest otwarty od 4:30 do północy.

Fiumicino należy do naprawdę sporawych lotnisk i składa się z trzech terminali: T1, T3 oraz T5. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu terminal T5 wciąż znajdował się w remoncie, a linia Wizzair korzystała z terminala T1. Aktualne informacje o liniach lotniczych i przypisanych im terminalach sprawdzimy tutaj.

Bezpośrednio przy lotnisku stoi dworzec kolejowy, do którego z obu terminali dojdziemy w maksymalnie 10 minut.

Przechowalnia bagażu Na terenie terminala 3, przy hali przylotów, funkcjonuje przechowalnia bagażu czynna od 7:00 do 23:00. Opłata za pozostawienie bagażu wynosi 10€ za 24 godziny. Więcej szczegółów tutaj.

Więcej informacji o porcie lotniczym Fiumicino znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jak dojechać z lotniska Rzym-Fiumicino do centrum Rzymu?

Trasę pomiędzy lotniskiem Rzym-Fiumicino a centrum Rzymu możemy pokonać autobusami lotniskowymi różnych firm, pociągiem lub taksówką o stałej cenie. W dalszej części artykułu opisaliśmy bardziej szczegółowo każdą z opcji zaczynając od najtańszej.

Autobusy lotniskowe, czyli jak najtaniej dojechać z lotniska Rzym Fiumicino do centrum Rzymu?

Najtańszym sposobem na dostanie się do centrum jest skorzystanie z któregoś z autobusów lotniskowych. Bilety na przejazd bardziej opłaca się zakupić online, ponieważ cena jest zazwyczaj nieco niższa. Dodatkowo najpopularniejsi przewoźnicy umożliwiają bezpłatne skorzystanie z późniejszego przejazdu, więc jeśli nasz lot się opóźni, to nie musimy martwić się o to, że bilet nam przepadnie.

Przystanki wszystkich autobusów znajdują się przy wyjściu z terminala 3. Bilety tak jak wspomnieliśmy zakupimy online lub na miejscu (na pokładzie lub w punkcie sprzedaży naprzeciwko przystanku). Przy zakupie na miejscu mamy tę przewagę, że możemy wsiąść w pierwszy autobus (bez względu na przewoźnika), który przyjedzie, ale musimy liczyć się z wyższą ceną, a podczas najbardziej obleganych miesiącach również z kolejkami po zakup biletu.

Autobusy lotniskowe kończą bieg na dworcu Roma Termini, który jest najważniejszym węzłem przesiadkowym w Wiecznym Mieście. Tam możemy przesiąść się na metro lub autobus. Więcej o korzystaniu z rzymskiego transportu publicznego przeczytacie w naszym przewodniku Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu.

Czas przejazdu Czasy przejazdu autobusów lotniskowych zależą od pory dnia oraz korków. Mimo że przejazd z miasta do lotniska jest zazwyczaj szybszy niż w przeciwnym kierunku, to lepiej nie planować przyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę.

Autobus Terravision - dojazd do Termini

Firma Terravision jest najbardziej znanym przewoźnikiem kursujące pomiędzy lotniskiem Fiumicino a dworcem głównym Roma Termini. Ich przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 14).

Koszt biletu w jedną stronę wynosi 6€, a za przejazd w dwie strony zapłacimy 11€ (dzieci poniżej 5. roku życia podróżują bezpłatnie). Czas przejazdu to około 55 min. Autobusy kursują z różną częstotliwością, lecz kursy odbywają się mniej więcej co około 20 min.

Z Rzymu w kierunku lotniska autobus rozpoczyna kursowanie już około 04:40, podczas gdy ostatni kurs odbywa się około 20:00. Pierwszy przejazd z lotniska Fiumicino w kierunku Rzymu startuje około godziny 8:00, a ostatni kurs z lotniska odbywa się około 23:00.

Bilety kupimy na oficjalnej stronie przewoźnika - Terravision (pod tym linkiem).

Uwaga! Bilety zakupione online są ważne także na kolejne odjazdy autobusów, więc nie musimy się martwić ewentualnym opóźnieniem.

Wskazówka dla rodziców Pasażerowie z małymi dziećmi proszeni są o złożenie wózka i oddanie go do luku bagażowego (musimy więc posiadać składany wózek), a dziecko podróżuje na kolanach.

Autobus SIT - BUS SHUTTLE - dojazd do Termini lub Watykanu

Kolejnym autobusem lotniskowym kursującym z lotniska na dworzec Termini jest SIT - BUS SHUTTLE. Ich przystanek znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 12). Przewagą tego przewoźnika jest fakt, że zatrzymuje się on po drodze na dwóch przystankach pośrednich: przy Watykanie (przystanek Via Crescenzio, Vaticano) oraz przy Via Aurelia (Circonvallazione Aurelia, 19). Cała trasa tej linii obejmuje następujące przystanki: Fiumicino (miasto) - Fiumicino APT (lotnisko) - Via Aurelia - Vaticano (Via Crescenzio) - Roma Termini.

Czas przejazdu zależy od pory dnia i natężenia ruchu. Według rozkładu z lotniska na dworzec Termini dojedziemy w czasie od 50 do 70 minut, natomiast do przystanku przy Watykanie w 45 minut do godziny. Aktualne rozkłady autobusów przewoźnika SIT znajdziemy na ich oficjalnej stronie.

Ceny biletów:

 • trasa pomiędzy dworcem Roma Termini a lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • trasa pomiędzy Watykanem i lotniskiem Rzym-Fiumiciono - 7,00€;
 • w obie strony - 13,00€.

Więcej informacji można znaleźć oficjalnej stronie przewoźnika.

T.A.M. BUS - dojazd do Termini lub do dworca Roma Ostiense

Trzecim autobusem kursującym na trasie z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu jest T.A.M. BUS, który zatrzymuje się przy dwóch rzymskich dworcach - Roma Ostiense (przystanek Piazza XII Ottobre 1492) oraz Roma Termini (przystanek Via Giolitti, 34). Ich przystanek na lotnisku znajduje się przy wyjściu z terminala 3 (stanowisko nr 13)

Pełna trasa autobusu to: Fiumicino (centrum miasta) - Fiumicino Airport - Roma Ostiense - Roma Termini. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie kursy zatrzymują się przy dworcu Roma Ostiense.

Bilet na autobus T.A.M. BUS przy zakupie online kosztuje 6,00€ (a w dwie strony 11,00€). Warto jednak pamiętać, że w przypadku tego przewoźnika bilet kupujemy na konkretny kurs. Dostępne są również droższe o jeden Euro bilety w taryfie FLEXI umożliwiające podróż dowolnym autobusem do północy.

Czas przejazdu pomiędzy lotniskiem a stacją Roma Termini to około 60 minut.

Aktualne rozkłady oraz system biletowany znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Pociąg - szybki i wygodny sposób na dojazd z lotniska Fiumicino do centrum Rzymu

Wygodniejszym, szybszym i nieco droższym sposobem na dojazd do centrum Rzymu jest skorzystanie z pociągu. Do wyboru mamy specjalny pociąg lotniskowy Leonardo Express, który dowiezie nas do dworca Roma Termini, lub tańsze pociągi regionalne zatrzymujące się przy kilku rzymskich dworcach, ale omijające Termini.

Bilety na pociąg możemy zakupić online na oficjalnej stronie włoskiego przewoźnika kolejowego Trenitalia lub już na miejscu w kasach bądź automatach. Mimo że obsługa automatów biletowych jest prosta, to lepiej jest zakupić bilet wcześniej online, żeby ominąć kolejki na miejscu.

Stacja kolejowa stanowi część lotniska i oddalona jest od obu terminali o mniej niż 10 minut spacerem. Dojście jest dobrze oznaczone, więc nie powinniśmy mieć problemu z dostaniem się na miejsce. W zależności od wybranego środka transportu upewnijmy się, z którego peronu odjeżdża nas pociąg.

Pociągi regionalne FL1 - dojazd do Zatybrza i innych miejsc w Rzymie

Tańszym sposobem na dostanie się do miasta są pociągi kolei regionalnej FL1. Co prawda nie zatrzymują się one na Roma Termini ani nie przejeżdżają przez obszar ścisłego historycznego centrum, ale dojedziemy nimi m.in. na:

 • Zatybrze - stacja Roma Trastevere, około 26 minut (Uwaga! Stacja znajduje się znaczny kawałek od najbardziej turystycznego obszaru tej dzielnicy),
 • dworce Roma Ostiense (31 minut) i Roma Tiburtina (48 minut), gdzie przesiądziemy się na metro linii B (stacja metra Piramide przy Roma Ostiense i Roma Tiburtina),
 • dworzec Roma Tuscolana (około 40 minut), gdzie przesiądziemy się na metro linii A (stacja Ponte Lungo).

Bilet na przejazd kosztuje 8€. Zakupimy go online na stronie Trenitalia lub na miejscu. Jeśli planujemy dalej przesiąść się na metro, to na stacji powinniśmy nabyć bilet komunikacji miejskiej w cenie 1,50€ lub skorzystać z mechanizmu tap & go. (więcej Metro i komunikacja miejska w Rzymie - bilety, autobusy oraz inne środki transportu).

Pociągu kursują regularnie przynajmniej raz na 30 minut. Aktualne rozkłady jazdy pociągów regionalnych sprawdzimy na stronie Trenitalia. Jako stację początkową wybieramy Fiumicino Aeroporto.

Leonardo Express - bezpośredni dojazd do Roma Termini

Najwygodniejszym sposobem na dojazd do centrum Rzymu jest specjalny pociąg lotniskowy Leonardo Express, który co około 15 minut kursuje na trasie lotnisko - dworzec Termini. Czas przejazdu wynosi 32 minuty. Składy są wygodne i dostosowanie do przewozu podróżnych, ale w sezonie pociąg potrafi być wypełniony po brzegi. Pierwsze autobusy z lotniska wyruszają około 6:00, a z dworca Termini jakiś czas po 4:00. Aktualne rozkłady na konkretny dzień najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie przewoźnika.

Największym minusem tego rozwiązania jest cena, gdyż bilet normalny kosztuje aż 14€. Rodzicom ten fakt złagodzi informacja, że dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo, a do tego na każdego dorosłego przypada jedno dziecko pomiędzy 4. a 11. rokiem życia, które może podróżować w jego towarzystwie bez dodatkowych opłat.

Wskazówka praktyczna Jeśli podróżujemy w grupie czterech osób to możemy bilet grupowy w cenie 40€ zamiast 56€.

Bilety możemy zakupić online na stronie Trenitalia lub nieco drożej już na miejscu w automatach lub w punktach sprzedaży. Bilety zakupione online są ważne przez 90 minut od wybranej przez nas godziny odjazdu. My sugerujemy zakupić bilet wcześniej, żeby nie tracić czasu w kolejkach.

Taksówki

Ceny za przejazd taksówkami (dotyczy to pojazdów zarejestrowanych w Rzymie) pomiędzy lotniskiem Fiumicino a historycznym centrum Rzymu (oraz niektórymi lokalizacjami) zostały z góry ustalone przez miasto. Jedyną wątpliwością dla pasażera jest tylko to, czy jego miejsce docelowe znajduje się w granicach strefy ze stałą ceną.

Poniżej przedstawiliśmy ceny przejazdów z i na lotnisko do historycznego centrum oraz niektórych miejsc (uwaga! podane ceny mogą ulec zmianie i dotyczą przejazdu maksymalnie 4 osób):

 • Lotnisko Fiumicino - Mura Aureliane (obszar w granicach Murów Aureliana) - 50,00€
 • Lotnisko Fiumicino - dworzec Ostiense (Roma Ostiense) - 47,00€
 • Lotnisko Fiumicino - dworzec Tiburtina (Roma Tiburtina) - 57,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Lotnisko Ciampino - 52,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Civitavecchia Porto - 125,00€
 • Lotnisko Fiumicino - Magliana (Parco dei Medici) - 31,00€
 • Lotnisko Fiumicino - New Rome Fair - 26,00€

Postoje taksówek znajdują się przy obu terminalach - T1 i T3. Przejazd do historycznego centrum powinien zając nam około 40 minut.

Uwaga:

Przed wejściem do taksówki warto pokazać taksówkarzowi adres i zapytać o to, czy znajduje się on w strefie stałej ceny i jaka będzie opłata za przejazd. Mimo że Mury Aureliana pokrywają większość historycznego centrum (w tym Zatybrze i obszar Watykanu), to warto potwierdzić cenę podczas wsiadania do taksówki. Taksówkarze doskonale wiedzą, jak zarobić na nieświadomym turyście.

Teoretycznie możliwa jest sytuacja, że pod lotniskiem natrafimy na taksówkę nie z Rzymu, a np. z samego Fiumicino, której nie obowiązują stałe stawki ustalone przez władze stolicy Włoch. Taksówki współpracujące z miastem powinny być koloru białego, z napisem "taxi" znajdującym się na dach oraz logiem miasta.

Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf
Centrum miasta w obrębie murów Aureliana - oficjalny obszar, źródło: Miasto Rzym, PDF: http://www.comune.roma.it/PCR/resources/cms/documents/mappa_mura_aureliane.pdf

Pamiętajmy, że jeśli jedziemy w kilka osób, i każda z tych osób wysiada w innym miejscu, to wystarczy, że jedna z osób wysiądzie poza określonym obszarem, a taksówkarz będzie mógł skorzystać z taksometru zamiast stałej ceny.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama