Groty Watykańskie: wejście oraz wskazówki

Groty Watykańskie to podziemny obszar znajdujący się bezpośrednio pod Bazyliką św. Piotra na Watykanie, gdzie pochowano wielu papieży oraz niektóre ważne dla kościoła osoby świeckie.

Groty Watykańskie powstały pomiędzy poziomem zerowym wczesnochrześcijańskiej bazyliki wzniesionej na zlecenie Konstantyna Wielkiego a podłogą obecnej bazyliki. Nie jest to więc typowa krypta podziemna i znajduje się mniej więcej na wysokości Placu św. Piotra. Spacerując korytarzami natrafimy na fragmenty masywnych kolumn należących do starożytnej bazyliki.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika po Watykanie, który znajdziecie tutaj: Watykan: zwiedzanie, zabytki i największe atrakcje.

Groty Watykańskie - wejście

stan na luty 2020

Wizyta w Grotach Watykańskich jest darmowa. Wejście znajduje się tuż obok słynnego baldachimu projektu Berniniego, przed statuą przedstawiającą św. Andrzeja.

W wielu miejscach można znaleźć informacje, że Groty Watykańskie czynne są od godziny 7:00. Z naszego doświadczenia, a byliśmy w bazylice tuż po otwarciu wiele razy, szansę na wejście z samego rana są bliskie zeru. Najczęściej ochrona odprawia turystów z informacją, że wejście możliwe będzie od 8:00 lub od 9:00. Groty zamykane są na godzinę przed zamknięciem bazyliki, czyli od 1 kwietnia do 30 września o 18:00, a w pozostałe miesiące o 17:30.

Uwaga! Wyjście z Grot Watykańskich znajduje się już poza świątynią, po prawej stronie fasady. Warto więc zostawić sobie wejście do podziemi na koniec zwiedzania Bazyliki św. Piotra.

Podczas odwiedzin zabronione jest wykonywanie zdjęć.

Kto został pochowany w Grotach Watykańskich?

W podziemiach bazyliki znajdują się groby wielu papieży, w tym m.in.: Innocentego XIII, Grzegorza V, Pawła I czy Piusa III.

Wśród odwiedzających szczególną wartość ma kaplica z symbolicznym grobem św. Piotra. Jest ona odwrócona tyłem do miejsca, w którym zgodnie z tradycją znajdował się grób pierwszego papieża - a przynajmniej tak wierzono od czasów wczesnochrześcijańskich.

Obecnie nie ma dowodów na to, że św. Piotr został pochowany na watykańskim wzgórzu. Są jedynie poszlaki, o których możemy dowiedzieć się więcej w trakcie wycieczki do podziemnego stanowiska archeologicznego. Więcej informacji znajdziecie tutaj Miejsce śmierci i grób św. Piotra i tutaj Rzymska nekropolia i grób św. Piotra. (Sprawdź też nasz tekst: Zwiedzanie Rzymu.)

Przez jakiś czas w Grotach Watykańskich znajdował się również grobowiec Jana Pawła II, ale przeniesiony został do kaplicy św. Sebastiana, która znajduje się w prawej nawie bazyliki. Więcej o grobie polskiego świętego znajdziecie w artykule Grób św. Jana Pawła II

Wiele z grobowców, w tym tych papieskich, nie należy do najbardziej monumentalnych. Przykładem jest chociażby prosty grób królowej Krystyny Szwedzkiej, która zasłynęła konwersją na katolicyzm. To właśnie z okazji jej przyjazdu przebudowano bramę przy Placu Popolo.

Niektóre z monumentów powstały z wykorzystaniem starożytnych/wczesnochrześcijańskich sarkofagów.


Reklama