Grób św. Jana Pawła II - Watykan

Wielu polskich turystów zwiedzających Watykan poszukuje grobu papieża-Polaka. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie znajduje się on w Grotach Watykańskich, ale na terenie Bazyliki Świętego Piotra.

Artykuł ten jest częścią naszego przewodnika po Watykanie, który znajdziecie tutaj: Watykan: zwiedzanie, zabytki i największe atrakcje.

Śmierć i pogrzeb

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. Przyczyną śmierci był wstrząs septyczny i infekcja dróg moczowych. Początkowo ciało papieża zostało wystawione w zdobionym hallu Pałacu Apostolskiego (duży budynek obok Bazyliki Świętego Piotra) czyli w Sali Klementyńskiej. Dzień później doczesne szczątki zmarłego przeniesiono na teren Bazyliki, gdzie mogli oglądać je pielgrzymi. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 8 kwietnia 2005 roku na placu świętego Piotra. Według szacunkowych danych do Rzymu przybyło wtedy około 5 milionów ludzi, w tym wielu światowych przywódców i wyznawców innych religii. Mszy przewodniczył przyszły papież kardynał Joseph Ratzinger. Komentatorzy starali się symbolicznie tłumaczyć różne wydarzenia np. zamknięcie przez wiatr księgi leżącej na trumnie. Wskazywano też na przyniesione przez pielgrzymów tablice z napisem "Santo subito". Trumnę umieszczono w Grotach Watykańskich obok miejsca gdzie według tradycji znajdował się szkielet świętego Piotra.

Nowy grób

!Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan
Grób papieża-Polaka Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra - Watykan

13 maja 2005 rozpoczęto proces beatyfikacyjny Jana Pawła II. Zakończył się 1 maja 2011 uroczystym ogłoszeniem papieża błogosławionym. Dzień później trumna została wyjęta z Grot Watykańskich i złożona do nowego grobu w kaplicy świętego Sebastiana w Bazylice Świętego Piotra. Stara płyta nagrobna została przekazana do Sanktuarium Jana Pawła II , w Łagiewnikach pod Krakowem.

Kaplica Świętego Sebastiana

Miejsce ostatniego spoczynku świętego Jana Pawła II znajduje się po prawej stronie od wejścia do Bazyliki. Aby tam trafić należy minąć znajdującą się w najbliższym sąsiedztwie kaplicę z Pietą Michała Anioła. Trzeba jednak uważać bo w szczycie sezonu miejsce to jest odwiedzane przez wielu pielgrzymów. Najlepiej zatem przyjść tuż po otwarciu świątyni.

!Kaplic św. Sebastiana i grób Jana Pawła II - Bazylika św. Piotra - Watykan
Kaplic św. Sebastiana i grób Jana Pawła II - Bazylika św. Piotra - Watykan

Przed kaplicą nie powinniśmy się zatrzymywać na zbyt długo. Osoby pilnujące porządku, szczególnie w tym miejscu, starają się kierować ruchem pielgrzymów tak, aby każdy mógł spokojnie przejść przy kaplicy. Za barierkami oddzielającymi ją od reszty świątyni, naprzeciwko grobu znajdują się ławki, w których można na dłużej usiąść i oddać się modlitwie.


Reklama