Punkty widokowe Rzymu

Wieczna Miasto Rzym, zbudowane na siedmiu wzgórzach, zachwyca swoją architekturą, znakomitymi zabytkami oraz widokami. Miasto z góry można oglądać z naprawdę wielu miejsc, z ciekawych ścieżek, tarasów widokowych na wzgórzach, wieżach, kopułach, a także przez dziurkę od klucza.. Sprawdź, gdzie się wybrać, żeby obejrzeć przepiękne widoki na stolicę Włoch.

Najlepsze punkty widokowe w Rzymie

 • Ołtarz ojczyzny - taras widokowy na szczycie - część płatna
  • Ołtarz ojczyzny - część bezpłatna
 • Zamek św. Anioła
 • Wzgórze Janikulum
  • Piazza Garibaldi i okolice
 • Kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie
 • Taras widokowy w Bazylice Matki Bożej Większej
 • Wzgórze Pincio
  • Schody Hiszpańskie i Trinita dei Monti
 • Wzgórze Awentyn
  • Giardino degli Aranci
  • Giardino Storico di Sant' Alessio
  • Piazza Cavalieri di Malta
 • Inne miejsca, z których roztaczają się widoki na Rzym
  • Koloseum
  • Forum Romanum
  • Via di San Pietro in Carcere

Ołtarz ojczyzny - taras widokowy na szczycie - część płatna

Altare della Patria czyli Ołtarz Ojczyzny (Monumento nazionale a Vittorio Emanuele II - Pomnik narodowy Wiktora Emanuela II znany również w skrócie jako Vittoriano) znajdujący się na Placu Weneckim w Rzymie jest nie tylko narodowym pomnikiem, ale również doskonałym miejscem w centrum miasta, z którego można obserwować okolice bliższe i dalsze.

Widok z tarasu widokowego na pomniku - Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Jeśli chcemy zobaczyć z daleka Watykan, popatrzeć także na Koloseum oraz inne atrakcje Rzymu, to warto pomyśleć o wjechaniu na samą górę monumentu. Cena biletu wstępu na taras to koszt 10 EUR. Na górę wjeżdżamy windą ze środkowego poziomu pomnika.

Widok z tarasu widokowego na pomniku - Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny - część bezpłatna

Jeśli nie interesują nas płatne tarasy widokowe, to możemy również ze środkowego poziomu Ołtarza Ojczyzny oglądać miasto. Nie jest to tak wysoki punkt jak sam taras, który znajduje się kilkanaście metrów wyżej, jednak podczas dobrej pogody ujrzymy stąd ciekawe widoki na miasto.

!Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny
Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny

Zamek św. Anioła

Castel Sant’Angelo czyli Zamek św Anioła to wart odwiedzenia obiekt w Rzymie, położony obok Watykanu, zaraz przy pięknym i zabytkowym moście Ponte San Angelo - Most św. Anioła jest bardzo ciekawą i ważną atrakcją na mapie miasta.

!Widok z Zamku św. Anioła w Rzymie
Widok z Zamku św. Anioła w Rzymie

Oprócz zwiedzania obiektu można z niego także podziwiać krajobraz miejski Rzymu oraz Watykanu.

Cena normalnego biletu wstępu wynosi 15 EUR.

Wzgórze Janikulum

Janikulum czyli Gianicolo - nie należy do grupy siedmiu wzgórz Rzymu, na których zostało zbudowane miasto. Dzisiejsze granice Rzymu włączają wzgórze Janikulum do swoich granic. Na jego szczycie znajduje się pomnik włoskiego bohatera narodowego - Giuseppe Garibaldiego.

Piazza Garibaldi i okolice

Piazza Garibaldi - plac z pomnikiem Giuseppe Garibaldiego, z którego roztacza się jeden z najlepszych widoków na Rzym. Punkt widokowy przy placu nosi nazwę - Cannone del Gianicolo. Doskonałe miejsce na odpoczynek i podziwiania uroków miasta. Na placu zlokalizowane są również miejsca z jedzeniem i piciem, dzięki czemu nawet w upalny dzień można się cieszyć wspaniałym rzymskim krajobrazem.

To w tym miejscu znajduje się również ulica Passeggiata del Gianicolo, a spacerując wzdłuż niej mamy okazję na zachwycanie się kolejnymi widokami na Rzym.

Spacerując dalej po Passeggiata del Gianicolo dojdziemy do pomnika Faro degli Italiani d'Argentina, przy Piazzale del Faro, w okolicy którego można dostrzec można kolejne interesujące obrazy miasta.

!Widok na Rzym z okolic Piazzale del Faro
Widok na Rzym z okolic Piazzale del Faro

Via Garibaldi i okolice

Po drugiej stronie Piazza Garibaldi znajduje się ulica Via Garibaldi, przy której leży m.in. fontanna - Fontana dell'Acqua Paola, a w jej okolicach rozciągają się równie ciekawe widoki co sama fontanna.

!Widoki z Via Garibaldi i okolic fontanny - Fontana dell'Acqua Paola w Rzymie
Widoki z Via Garibaldi i okolic fontanny - Fontana dell'Acqua Paola w Rzymie

Kopuła Bazyliki św. Piotra w Watykanie

Jedna z najlepiej rozpoznawalnych budowli na świecie - Bazylika św. Piotra w Watykanie, to nie tylko najważniejsza świątynia w mieście, a także doskonały sposób na obejrzenie z góry Placu św. Piotra. Dla odwiedzających dostępna jest odpłatnie kopuła, na którą można wejść - 6,00 Euro lub wjechać windą - 8,00 Euro, dodatkowo pokonując jeszcze schody na sam szczyt.

!Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie
Widok na Rzym i Watykan z kopuły Bazyliki św Piotra w Watykanie

Taras widokowy w Bazylice Matki Bożej Większej

Bazylika Matki Bożej Większej - Basilica Papale di Santa Maria Maggiore położona jest na wzgórzu Eskwilin. Stąd również rozpościera się widok na zabudowę Rzymu i plac przed Bazyliką - Piazza di Santa Maria Maggiore.

Widok z tarasu Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie

Wzgórze Pincio

Wzgórze Pincio nie należy do słynnych siedmiu wzgórz, położone nad Piazza del Popolo - Placem Wszystkich Ludzi, w okolicach stacji metra Flaminio. Ujrzeć z niego można przede wszystkim plac położony u podnóży oraz dalsze zabudowania Rzymu.

!Widok na Piazza del Popolo ze wzgórza Pincio w Rzymie
Widok na Piazza del Popolo ze wzgórza Pincio w Rzymie

Schody Hiszpańskie i Trinita dei Monti

Schody Hiszpańskie (Scalinata di Trinità dei Monti) oraz wznoszący się nad nim Kościół św. Trójcy - Trinità dei Monti to kolejne punkty z widokami na miasto (a także Rampa di San Sebastianello), dojść tam można przy z głównego tarasu na wzgórzu Pincio, idąc wzdłuż ulicy Viale della Trinita dei Monti, po drodze również podziwiając miasto z góry.

Widok ze Schodów Hiszpańskich w Rzymie

Wzgórze Awentyn

Wzgórze Awentyn to zielony zakątek Rzymu, z którego po drodze roztaczają się ciekawe widoki na miasto. Początkowo wzgórze nie należało miasta, chociaż było otoczone murami. Dzisiaj znajdziemy na nim mniejsze świątynie i ogordy, gdzie dobrze będzie odpocząć i ujrzeć z góry Wieczne Miasto.

Giardino degli Aranci

Giardino degli Aranci (w przełożeniu na j. polski - Ogród pomarańczowy) jest idealnym miejscem na odpoczynek wśród drzew, w cieniu, bądź w promieniach słońca. Ogród znajduje się przy ulicy Via di Santa Sabina.

Widok z Giardino degli Aranci w Rzymie

Giardino Storico di Sant' Alessio

Giardino Storico di Sant' Alessio to kolejny ogród znajdujący się na Awentynie z możliwością spojrzenia z innej perspektywy na architekturę Rzymu. Podobnie jak poprzedni ogród, ten również położony jest przy Via di Santa Sabina.

Widok z ogrodu Giardino Storico di Sant' Alessio w Rzymie

Piazza Cavalieri di Malta

Piazza Cavalieri di Malta czyli Plac Kawalerów to najciekawsze i najbardziej oryginalne miejsce z widokami na Rzym, a dokładniej na kopułę Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Aby ją zobaczyć trzeba znaleźć bramę, za którą znajduje się pałac (niedostępny dla zwiedzających). Nie o sam pałac nam jednak chodzi, a o bramę i... dziurkę od klucza. Planując odwiedzić to miejsce pewnie każdy się zastanawia czy go nie przegapi.. brama, dziurka od klucza.. Wydaje się to proste do przeoczenia, jednak z pewnością będzie zupełnie inaczej. Miejsce nie jest wolne od tłumów turystów, którzy przybyli w to miejsce, aby również cieszyć się z tego niesamowitego i wyjątkowego widoku.

!Kolejka do słynnej "dziurki od klucza" w Rzymie na wzgórzu Awentyn
Kolejka do słynnej "dziurki od klucza" w Rzymie na wzgórzu Awentyn

Przed bramą ustawia się długa kolejka, trzeba odstać swoje, czasami nawet kilkanaście minut, jednak widok rekompensuje ten czas.

Inne miejsca, z których roztaczają się widoki na Rzym

Koloseum

Koloseum przedstawiać nie trzeba. Ten ogromny obiekt, będący jedną z cenniejszych pamiątek cywilizacji można oglądać również od środka. Warto podczas takiego zwiedzanie na chwilę rozejrzeć się również na boki. Dostrzec wtedy możemy również inne uroki Rzymu. Np. wspaniały jest widok na znajdujący się na placu obok Łuk Konstantyna Wielkiego. Koloseum nie jest jednak typowym punktem widokowym, co jednak nie przeszkadza wspomnieć, iż odwiedzając ten zabytek wskazane jest spojrzenie stąd również na miasto.

!Widok z Koloseum w Rzymie na Łuk Konstantyna Wielkiego
Widok z Koloseum w Rzymie na Łuk Konstantyna Wielkiego

Forum Romanum

Jeśli zastanawiasz się z jakiego miejsca w Rzymie roztacza się najlepszy widok na Koloseum, to odpowiedź jest prosta: z terenu archeologicznego przy Forum Romanum.

!Widok na Koloseum w Rzymie
Widok na Koloseum w Rzymie

Podobnie jak Koloseum, nie jest to standardowe miejsce funkcjonujące jako punkt widokowy, jednak odwiedzając je warto poświęcić chwilę na delektowanie się widokiem tej ogromnej, podziwianej i znanej na całym świecie areny.

Via di San Pietro in Carcere

Odwiedzaliście już Forum Romanum i chcecie spojrzeć na nie jeszcze raz? Najlepiej wybrać się na uliczkę San Pietro in Carcere. Wieczorami praktycznie pusta, od czasu do czasu przechodzą tamtędy jacyś turyści lub miejscowi.

Widok na Forum Romanum z Via di San Pietro in Carcere w Rzymie


Reklama