Most św. Anioła w Rzymie

Most św. Anioła (wł. Ponte Sant'Angelo) to jeden z najbardziej znanych mostów w Rzymie. Przechodzi przez niego niemal każdy turysta wybierający się pieszo w stronę Watykanu lub na Zamek św. Anioła.

Jego najbardziej charakterystycznym atrybutem są rzeźby przedstawiające 10 aniołów projektu Giovanni Lorenzo Berniniego.

!Widok na most św. Anioła i Zamek - RZYM
Widok na most św. Anioła i Zamek - RZYM

Historia mostu

Historia przeprawy sięga II wieku naszej ery. W latach 133-134 cesarz Hadrian zlecił budowę nowego mostu, który miał połączyć zachodnią stronę miasta z jego nowo budowanym mauzoleum (obecny Zamek św. Anioła). W czasach starożytnych nazywano go mostem Eliusza (łac. Pons Aelius), nawiązując tym do rodu cesarza (jego pełne imię to Publiusz Eliusz Hadrian).

!Most św. Anioła w Rzymie - widok z Zamku św. Anioła
Most św. Anioła w Rzymie - widok z Zamku św. Anioła

Antyczny most posiadał trzy przęsła, prowadziły do niego rampy po obu stronach i wyłożony był trawertynem (kamieniem wydobywanym niedaleko miasta Tivoli).

Po upadku zachodniego Cesarstwa Rzymskiego oryginalna nazwa mostu zaniknęła i zaczęto używać określenia most św. Piotra, gdyż służył on wiernym udającym się do Bazyliki św. Piotra na Watykanie. W okresie średniowiecza była to jedyna przeprawa prowadzącą z centrum Rzymu do monumentalnej bazyliki wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego w miejscu (jak wtedy wierzono) grobu Świętego Piotra.

jedna z rzeźb na moście św. Anioła w Rzymie
jedna z rzeźb na moście św. Anioła w Rzymie


Swoją obecną nazwę most św. Anioła (wł. Ponte Sant'Angelo) otrzymał w VI wieku podczas pontyfikatu Grzegorza Wielkiego. Ten według legendy miał dojrzeć na szczycie antycznego mauzoleum Hadriana postać anioła chowającego miecz do pochwy, co miało zapowiadać koniec krwawej zarazy.

!Widok na most św. Anioła w Rzymie
Widok na most św. Anioła w Rzymie

W 1450 roku, podczas roku jubileuszowego, tłum napierający na most był tak ogromny, że nie wytrzymała boczna balustrada. Razem z nią do wody wpadło wielu wiernych, z których życie straciły 172 osoby.

!Widok na most św. Anioła z Zamku św. Anioła w Rzymie
Widok na most św. Anioła z Zamku św. Anioła w Rzymie

Most swojej obecnej pięcioprzęsłowej formy nabrał dopiero pod koniec XIX wieku, gdy podniesiono brzeg Tybru. Na szczęście architekci zachowali starożytny wygląd i dodali do niego dwa przęsła - po jednym z każdej strony - zastępując tym wcześniejsze rampy.

!Oryginalna rzeźba Berniniego w bazylice Sant'Andrea delle Fratte w Rzymie
Oryginalna rzeźba Berniniego w bazylice Sant'Andrea delle Fratte w Rzymie

Rzeźby aniołów na moście św. Anioła

Najbardziej charakterystycznym atrybutem mostu św. Anioła są marmurowe rzeźby przedstawiające postacie 10 aniołów. Zamówił je w 1669 roku papież Klemens IX, który do pomocy zaprosił wiekowego już Berniniego.

Anioły trzymają w rękach narzędzia (nazywane instrumentami) związane z męką pańską. Są to w kolejności: kolumna biczowania, bicze, korona cierniowa, chusta Weroniki, ubranie wraz z kością do gry, gwoździe, krzyż, tabliczka z krzyża (titulus), gąbka, włócznia.

jedna z rzeźb na moście św. Anioła w Rzymie
jedna z rzeźb na moście św. Anioła w Rzymie


Statuy umieszczono na kolumnach, na których dawniej opierał się drewniany dach.

Bernini samodzielnie wyrzeźbił dwie statuy (z koroną cierniową oraz z tabliczką z krzyża), a resztę wykonali jego uczniowie. Papież uznał anioły wykonane przez barokowego mistrza za tak wartościowe, że szybko zdecydował zastąpić je kopiami.

Oryginały możemy zobaczyć za darmo w bazylice Sant'Andrea delle Fratte, która znajduje się zaledwie kilka kroków od słynnych Schodów Hiszpańskich. Umiejscowiono je po obu stronach głównego ołtarza.

!Most św. Anioła - widok z Zamku św. Anioła w Rzymie
Most św. Anioła - widok z Zamku św. Anioła w Rzymie


Reklama