Koloseum - bilety, zwiedzanie oraz informacje praktyczne (styczeń 2019)

Kto chociaż raz w życiu planował wyjazd do Rzymu ten zapewne zapisał na liście miejsc do odwiedzenia ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie. Koloseum (z wł. Colosseo, z ang. Colosseum), lub inaczej Amfiteatr Flawiuszów, to rzymski amfiteatr, który powstał w I wieku naszej ery i do dziś jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Wiecznego Miasta.

Koloseum kojarzone jest głównie z walkami gladiatorów. Konstrukcja powstała w dolinie w miejscu wysuszonego zbiornika wodnego i miała dużo szczęścia, że do dziś zachowała się w tak dobrym stanie - wszakże przywódcy nowożytnego Rzymu, czyli władcy katoliccy, wykorzystywali słynną arenę jako kamieniołom.

Dziś Koloseum udostępnione jest do zwiedzania. Wchodząc do środka możemy stanąć na trybunach i spróbować wyobrazić sobie wiwatujący tłum. Niestety, nie wszystkie poziomy oraz części budowli dostępne są podczas samodzielnego zwiedzania - o czym więcej napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Koloseum - Rzym

Wybierasz się do Rzymu?

Rzym

Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Rzymu. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Włoch.

Informacje praktyczne

Koloseum to jedno z najpopularniejszych miejsc do odwiedzenia w stolicy Włoch. Trzeba spodziewać się dużych kolejek, zarówno do kas biletowych, jak i do samego wejścia.

Przed wizytą dobrze zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami dotyczącymi zwiedzania (samodzielnego lub z przewodnikiem), zakupu biletów, cen, kolejek oraz kontroli bezpieczeństwa.

W środku znajdziemy sklepiki / budki z pamiątkami oraz książkami i albumami zarówno o samym Koloseum, jak i całym Rzymie. Publikacje dostępne są w kilku językach, niektóre z pozycji również w języku polskim.

Przed samym wejściem na obiekt Koloseum zostaje przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa podobna do tej na lotnisku. Na teren słynnej areny nie można wnosić żadnych większych bagaży.

Uwaga: Ceny, dni oraz godziny (także zwiedzania z przewodnikiem) mogą ulec zmianie.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie możliwe jest codziennie, oprócz 1. stycznia, 1. maja i 25. grudnia. Ostatnie wejście odbywa się godzinę przed zamknięciem. Inne godziny otwarcia: 2. czerwca - od 13:30 do 19:15.

Poniżej podane godziny otwarcia dla poszczególnych dni:

okres czasu godziny otwarcia
od ostatniej niedzieli października do 15. lutego 08:30 - 16:30
od 16. lutego do 15. marca 08:30 - 17:00
od 16. marca do ostatniej soboty marca 08:30 - 17:30
od ostatniej niedzieli marca do 31. sierpnia 08:30 - 19:15
wrzesień 08:30 - 19:00
od 1. października do ostatniej soboty października 08:30 - 17:30

Gdzie kupić bilety do Koloseum?

Kasy biletowe

Wejście na teren Koloseum możliwe jest jedynie z wcześniej zakupionym biletem. Kolejki do wejścia do Koloseum podzielone są w zależności od typu biletu (dla grup, dla osób indywidualnych: z biletem lub rezerwacją on-line) - pamiętajmy, aby ustawić się w odpowiedniej.

Bilet możemy zakupić m.in. w kasie naprzeciwko Koloseum, do tej kasy zazwyczaj prowadzi jednak najdłuższa kolejka. (UWAGA: w kasie biletowej nie można płacić gotówką, płatności wyłącznie kartą kredytową lub debetową (stan na styczeń 2019r.)).

Pozostałe kasy biletowe znajdziemy też na wzgórzu Palatyn przy Via San Gregorio 30 (tutaj kolejki powinny być mniejsze - szczególnie w momencie otwarcia) oraz Piazza Santa Maria Nova 53 (około 200 metrów od Koloseum).

Z naszego doświadczenia najlepiej udać się do kasy biletowej od strony wzgórza Palatyn. Czasami nawet w szczycie sezonu zdarza się, że przy tym wejściu nie ma żadnych kolejek.

Kasy biletowe:

 • przy Koloseum (Via dei Verbiti) - płatność tylko kartą kredytową / debetową
 • wzgórze Palatyn (Via San Gregorio 30) - płatność kartą kredytową / debetową i gotówką
 • Forum Romanum - (Largo della Salaria Vecchia, 5/6) - płatność gotówką

Mapka z zaznaczonymi kasami biletowymi

Pamiętajmy, że często przed kasami biletowymi kolejki ustawiają się już przed otwarciem.

Warto wspomnieć, że wewnątrz Koloseum znajdziemy stoiska przy których możemy wypożyczyć przewodnik audio (audio-guide) lub przewodnik audio-video (audio-video-guide). W tym samym miejscu możemy spróbować również (przy odrobinie szczęścia) zarezerwować bilet na zwiedzanie z przewodnikiem (jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy) w wybranym języku - niestety szansę na rezerwacje na zwiedzanie w języku angielskim są małe. Czasami przy mniejszym obłożeniu zdarzają się dni, kiedy dostępnych jest trochę wolnych miejsc na zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim. Niestety, często będą to dopiero późniejsze godziny, co w praktyce oznacza, że nie możemy wcześniej opuścić obiektu.

Bilety on-line

Jeśli chcielibyśmy uniknąć stresu w dniu odwiedzin, to wejściówki można kupić w internecie. W sieci możemy zarezerwować też jedną z wycieczek z przewodnikiem. Bilet zakupiony online ważny jest do końca roku kalendarzowego. Pamiętajmy, że przy zakupie biletu online do ceny wejściówki doliczana jest opłata rezerwacyjna w kwocie 2€.

Jeśli kupujemy jedynie bilety normalne, to istnieje możliwość wydrukowania samego biletu i udania się do razu do kolejki przy Koloseum dla osób kupujących bilet online. Jeśli jednak kupujemy również bilety ulgowe (dla dzieci), to otrzymamy "voucher", który musimy wydrukować, zabrać ze sobą i wymienić na normalny bilet.

Zakup biletu online nie gwarantuje nam szybszego wejścia do Koloseum. Zdarzają się również sytuacje, gdy to właśnie kolejki dla osób z rezerwacjami online są dłuższe niż normalne kolejki dla osób kupujących w kasie. Niestety, pod Koloseum trzeba uzbroić się w cierpliwość i swoje odstać.

Co więcej - w Koloseum w jednym momencie może przebywać maksymalnie 3000 osób. W przypadku bardzo zatłoczonych dni może to zwiększyć czas oczekiwania w kolejce do wejścia. Nikt nie zostanie wpuszczony dopóki część osób nie opuści zabytku.

Bilet łączony Koloseum i Forum Romanum

Bilet wstępu do Koloseum upoważnia również do wstępu na wzgórze Palatyn i na teren Forum Romanum. Jest to bilet łączony, nie ma możliwości zakupu biletu wyłącznie do Koloseum.

Wzgórze Palatyn oraz Forum Romanum to tak naprawdę jedna atrakcja. Jeśli wyjdziemy z jednej z nich nie uda się nam już wejść do drugiej.

Bilet jest ważny 2 dni z rzędu, natomiast do każdej z atrakcji (Koloseum i Forum Romanum) możemy wejść tylko jeden raz.

Ceny biletów wstępu - bilet łączony

 • bilet normalny - 12€
 • bilet ulgowy (obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat) - 7,50€
 • wstęp wolny - bezpłatnie mogą wchodzić osoby do 17. roku życia

Bezpłatne zwiedzanie w pierwszą niedzielę każdego miesiąca.

Dodatkowe opłaty

Jeśli chcemy zarezerwować bilet przez stronę internetową, telefonicznie lub poprzez e-mail dopłacamy do każdego z biletów 2€.

Zwiedzający mogą wypożyczyć za dodatkową opłatą przewodniki:

 • audio-video-przewodnik - 6€ (bez języka polskiego, dostępny np. angielski) - 50 minut nagrania
 • audio-przewodnik - 5,50€ (bez języka polskiego, dostępny np. angielski) - 70 minut nagrania

Zwiedzanie

Wizyta w Koloseum to ogromne przeżycie. Naszym zdaniem w środku zadowolone powinny być również osoby, które nie lubią zwiedzać podobnych zabytków. Amfiteatr swoim rozmiarem potrafi zachwycić, a już samo przejście się korytarzami jest nie lada doznaniem.

Standardowa wizyta daje możliwość przejścia się po dwóch poziomach Koloseum. Niestety, nie dostaniemy się ani na arenę amfiteatru, ani też do udostępnionych kilka lat temu podziemi czy na wyższe piętra - te dostępne są tylko dla wycieczek z przewodnikiem.

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Koloseum?

Jeśli nie zwiedzamy Koloseum z przewodnikiem to spędzimy tu zdecydowanie mniej czasu niż w sąsiednim Forum Romanum - pewnie od 45 do 90 minut. W sezonie letnim może się nawet zdarzyć, że więcej czasu będziemy stali w kolekcje do wejścia niż spędzimy spacerując po arenie.

W jakiej kolejności zwiedzać Koloseum i Forum Romanum w trakcie jednego dnia?

Tak naprawdę wszystko zależy od prywatnych preferencji. W tej sekcji zebraliśmy kilka punktów, które mogą pomóc przy podjęciu decyzji:

 • Forum Romanum i wzgórze Palatyn zajmują dużo większy obszar i to tutaj spędzimy zdecydowanie więcej czasu - nawet do kilku godzin, i zdecydowanie ciężej zaplanować wcześniej ile dokładnie czasu zajmie nam wizyta.
 • Kolejki pod Koloseum zmniejszają się często w trakcie dnia, po prostu wiele osób rozpoczyna zwiedzanie od słynnej areny - apogeum tłumów jest z reguły w okolicy południa.
 • Forum Romanum jest praktycznie całe odsłonięte. Oznacza to, że spacerując w lato w środku dnia czeka na nas niemiłosierny żar - szczególnie od 11:00/12:00 do mniej więcej 15:00.
 • Wejście do Forum Romanum znajduje się kawałek od Koloseum przy Via dei Fori Imperiali, z kolei wyjście z Forum Romanum znajduje się naprzeciwko Koloseum.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Podczas samodzielnego zwiedzania Koloseum nie będziemy mogli zajrzeć do wszystkich części słynnej areny, w tym do podziemi oraz do najwyższych pięter.

Jeśli chcielibyśmy zajrzeć do miejsc niedostępnych dla wszystkich turystów i dowiedzieć się więcej o samej budowli możemy wybrać się na dodatkowo płatną wycieczkę z przewodnikiem.

Sugerujemy, aby zarezerwować datę oraz godzinę zwiedzania z przewodnikiem odpowiednio wcześniej, ponieważ w dniu odwiedzin wolne terminy mogą być już niedostępne. Rezerwacji i zakupu dokonać można na stronie internetowej pod tym linkiem.

Planując zwiedzanie z przewodnikiem należy pamiętać, że do ceny wycieczki doliczana jest również cena biletu wstępu do Koloseum i Forum Romanum.

Zwiedzanie z przewodnikiem - wersja standardowa

Standardowa wycieczka z przewodnikiem nie różni się trasą od samodzielnego zwiedzania.

Cena dodatkowego biletu wynosi 5€, czas trwania około 45 minut. Sugerowana wcześniejsza rezerwacja. Dostępne są wycieczki w języku angielskim, hiszpańskim oraz francuskim.

Standardowe zwiedzanie możemy zarezerwować tutaj

Zwiedzanie z przewodnikiem - opcja z podziemiami oraz/lub wejściem na wyższe piętra

Od jakiegoś czasu dostępne w sprzedaży są również trzy wycieczki z przewodnikiem, podczas których zobaczymy miejsca niedostępne dla zwykłych turystów.

Są to:

 • wycieczka z wejściem do części podziemnej (koszt dodatkowy 9€, czas trwania około 75 minut),
 • wycieczka z wejściem na wyższe poziomy i taras panoramiczny (koszt dodatkowy 9€, czas trwania około 75 minut),
 • wycieczka z wejściem do części podziemnej oraz na wyższe poziomy (koszt dodatkowy 15€, czas trwania około 90 minut).

Wycieczka na wyższe piętra oznacza przejście przez trzeci, czwarty i piąty krąg.

Dostępne zwiedzanie w trzech językach: angielskim, hiszpańskim oraz włoskim.

Uwaga! Wycieczki z przewodnikiem mają słowo Tour w nazwie - np. Colosseum, Roman Forum And Palatine Regular Entrance + Panoramic View English Tour. Uważajmy na tańsze opcje dostępne jedynie dla grup przychodzących z własnym przewodnikiem, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Zwiedzanie podziemi lub/oraz wejście na wyższe piętra możemy zarezerwować na tej stronie.


Reklama


Zobacz nasze inne artykuły z Rzymu

Zobacz nasze inne artykuły z Włoch