Koloseum (Rzym) - zwiedzanie, bilety oraz informacje praktyczne

Kto chociaż raz w życiu planował wyjazd do Rzymu, ten zapewne zapisał na liście miejsc do odwiedzenia jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów na świecie, czyli Koloseum (z wł. Colosseo, z ang. Colosseum) lub inaczej Amfiteatr Flawiuszów. Przed przyjazdem dobrze jest jednak sprawdzić jak i gdzie kupić bilety oraz dowiedzieć się więcej o zwiedzaniu słynnej areny.

Ten imponujący amfiteatr powstał w I wieku naszej ery i do dziś jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Wiecznego Miasta. Koloseum kojarzone jest głównie z walkami gladiatorów. Konstrukcja powstała w dolinie w miejscu wysuszonego zbiornika wodnego i miała dużo szczęścia, że zachowała się do dziś w tak dobrym stanie - wszakże przywódcy nowożytnego Rzymu, czyli władcy katoliccy, wykorzystywali słynną arenę jako kamieniołom.

Dziś Koloseum udostępnione jest do zwiedzania. Wchodząc do środka możemy stanąć na trybunach i spróbować wyobrazić sobie wiwatujący tłum. Niestety, nie wszystkie poziomy oraz części budowli dostępne są podczas samodzielnego zwiedzania - o czym więcej napisaliśmy w dalszej części artykułu.

Koloseum - Rzym

Wybierasz się do Rzymu?

Rzym

Gdzie spać w Rzymie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Rzymu. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Włoch.

Koloseum: bilety, godziny otwarcia oraz informacje praktyczne

Koloseum to jedno z najpopularniejszych miejsc w stolicy Włoch. Nie powinny nas więc zdziwić duże kolejki, zarówno do kas biletowych, jak i do samej atrakcji. Co więcej, w Koloseum w jednym momencie może przebywać maksymalnie 3000 osób. Może się więc zdarzyć tak, że mając zarezerwowaną wejściówkę na konkretną godzinę nie zostaniemy od razu wpuszczeni do środka.

Przed wizytą dobrze zapoznać się z kilkoma praktycznymi informacjami dotyczącymi zwiedzania (samodzielnego lub z przewodnikiem), zakupu biletów, cen, kolejek oraz kontroli bezpieczeństwa.

W środku Koloseum znajdziemy sklepiki / budki z pamiątkami oraz książkami i albumami zarówno o samym Koloseum, jak i całym Rzymie. Publikacje dostępne są w kilku językach, niektóre z pozycji również w języku polskim.

Przed samym wejściem do Koloseum zostaje przeprowadzona kontrola bezpieczeństwa podobna do tej na lotnisku. Na teren słynnej areny nie można wnosić żadnych większych bagaży.

Uwaga: Ceny, dni oraz godziny (także zwiedzania z przewodnikiem) mogą ulec zmianie. Warto zawsze sprawdzić je na oficjalnej stronie przed przyjazdem.

Bilety do Koloseum - bilet łączony z Forum Romanum i wzgórzem Palatyn

Bilet wstępu do Koloseum upoważnia również do odwiedzin wzgórza Palatyn oraz Forum Romanum. Jest to bilet łączony i nie ma możliwości zakupu biletu wyłącznie do Koloseum.

Wzgórze Palatyn oraz Forum Romanum to tak naprawdę jedna atrakcja. Jeśli wyjdziemy z jednej z nich nie uda się nam już wejść do drugiej.

Więcej o zwiedzaniu Forum Romanum dowiecie się z naszego przewodnika: Forum Romanum: zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne

Do 1 listopada 2019 roku bilet do Koloseum oraz Forum Romanum ważny był przez 2 dni z rzędu. Od 1 listopada nastąpiła zmiana, po której do wyboru są: tańszy bilet jednodniowy (ważny przez 24-godziny licząc od momentu pierwszego użycia) oraz droższy dwudniowy.

Bez względu na typ zakupionego biletu do każdej z atrakcji (Koloseum i Forum Romanum wraz ze wzgórzem Palatyn) możemy wejść tylko jeden raz. Różnica pomiędzy biletem jedno i dwudniowym jest taka, że w drugim przypadku możemy wejść na arenę lub do podziemi Koloseum, oraz mamy możliwość odwiedzin atrakcji z kategorii SUPER na wzgórzu Palatyn i na terenie Forum Romanum.

Przy zakupie biletu do Koloseum wybieramy konkretną godzinę wizyty i musimy się jej trzymać. Dopuszczalne jest maksymalne 15 minutowe spóźnienie - w innym przypadku nasz bilet będzie nieważny.

Do Forum Romanum oraz na wzgórze Palatyn możemy wejść w dowolnym momencie (w trakcie ważności biletu).

Gdzie kupić bilety do Koloseum?

Bilet do Koloseum oraz Forum Romanum możemy zakupić w jednej z kas na miejscu lub wcześniej na stronie internetowej. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Zakup online jest droższy o 2€ opłaty rezerwacyjnej, ale gwarantuje nam więcej spokoju w dniu wizyty. Zakup biletu na miejscu może się z kolei wiązać ze staniem w długiej kolejce.

Zakup biletów on-line

Jeśli chcielibyśmy uniknąć stresu w dniu odwiedzin, to wejściówki do Koloseum możemy kupić w internecie. W sieci możemy zarezerwować też jedną z wycieczek z przewodnikiem. Pamiętajmy, że przy zakupie biletu online do ceny wejściówki doliczana jest opłata rezerwacyjna w kwocie 2€.

Niestety, od momentu wprowadzenia wymogu rezerwacji godziny wstępu do Koloseum biletów online dość szybko zaczyna brakować i lepiej nie zostawiać zakupu na ostatnią chwilę. Wyjątkiem jest sezon zimowy, gdy turystów w Rzymie jest zdecydowanie mniej i bez większych problemów powinniśmy dostać bilet w dniu wizyty w kasie.

Jeśli kupujemy jedynie bilety normalne, to istnieje możliwość wydrukowania samego biletu i udania się do razu do kolejki przy Koloseum dla osób kupujących bilet online. Jeśli jednak kupujemy również bilety ulgowe (np. dla dzieci), to otrzymamy "voucher", który musimy wydrukować, zabrać ze sobą i wymienić na normalny bilet. Wymiana odbywa się w specjalnej kasie i nie musimy czekać w kolejce dla kupujących bilet stacjonarnie.

Ze strony rezerwacyjnej zniknęła możliwość rezerwacji darmowych biletów. Pojawiła się za to informacja o wymogu rezerwacji telefonicznej. Free tickets cannot be booked online, but only by phone via call center.

Zakup w kasach biletowych

Bilet możemy zakupić także w jednej z kas biletowych w dniu wizyty. W trakcie miesięcy zimowych kolejki są zazwyczaj krótkie (lub nie ma ich wcale) i nie powinniśmy mieć problemu z dostaniem biletu. Inaczej sytuacja wygląda przez pozostałe miesiące, gdy do słynnej areny pragną dostać się tłumy.

Najpopularniejsza z kas biletowych znajduje się naprzeciwko Koloseum i prowadzi do niej zazwyczaj najdłuższa kolejka. (UWAGA: w kasie biletowej naprzeciwko Koloseum nie można płacić gotówką, płatności wyłącznie kartą kredytową lub debetową [stan na styczeń 2020r.]).

Pozostałe kasy biletowe znajdziemy: na wzgórzu Palatyn przy Via San Gregorio 30 (tutaj kolejki powinny być mniejsze - szczególnie w momencie otwarcia) oraz Piazza Santa Maria Nova 53 (około 200 metrów od Koloseum).

Z naszego doświadczenia najlepiej udać się do kasy biletowej od strony wzgórza Palatyn. Czasami nawet w szczycie sezonu zdarza się, że przy tym wejściu nie ma żadnych kolejek.

Kasy biletowe:

 • przy Koloseum (Via dei Verbiti) - płatność tylko kartą kredytową / debetową
 • wzgórze Palatyn (Via San Gregorio 30) - płatność kartą kredytową / debetową i gotówką
 • Forum Romanum - (Largo della Salaria Vecchia, 5/6) - płatność gotówką

Mapka z zaznaczonymi kasami biletowymi

Pamiętajmy, że w sezonie letnim przed kasami biletowymi kolejki potrafią formować się już przed otwarciem.

Warto wspomnieć, że wewnątrz Koloseum znajdziemy stoiska przy których możemy wypożyczyć przewodnik audio (audio-guide) lub przewodnik audio-video (audio-video-guide). W tym samym miejscu możemy spróbować również (przy odrobinie szczęścia) zarezerwować bilet na zwiedzanie z przewodnikiem (jeśli wcześniej tego nie zrobiliśmy) w wybranym języku - niestety szansę na rezerwacje na zwiedzanie w języku angielskim są małe. Czasami przy mniejszym obłożeniu zdarzają się dni, kiedy dostępnych jest trochę wolnych miejsc na zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim. Niestety, często będą to dopiero późniejsze godziny, co w praktyce oznacza, że nie możemy wcześniej opuścić obiektu.

Ceny biletu wstępu do Koloseum i Forum Romanum

 • bilet normalny jednodniowy (ważny przez 24-godziny) - 16€,
 • bilet normalny dwudniowy (z możliwością odwiedzin obiektów z kategorii SUPER) - 22€,
 • dopłata do biletu jednodniowego umożliwiająca odwiedzenie obiektów z kategorii SUPER - 4€,
 • bilet ulgowy (obywatele Unii Europejskiej w wieku 18-25 lat) - 2€,
 • wstęp wolny dla osób do 17. roku życia.

Darmowy wstęp do Koloseum - darmowa pierwsza niedziela miesiąca

W 2019 roku władze Włoch wycofały możliwość darmowych odwiedzin publicznych muzeów w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. W zamian możliwe jest darmowe wejście przez kilka wybranych dni w roku. W 2019 są to:

W drugiej połowie 2019 roku nastąpiła kolejna zmiana i darmowe wejście powróciło w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Oprócz 12 pierwszych niedziel Koloseum i Forum Romanum odwiedzimy za darmo w następujące dni: 9/05, 5/06, 29/06, 23/09, 4/10, 4/11, 22/11 oraz 18/12. W sumie darmowych dni jest 20.

Chcąc skorzystać z darmowego wejścia musimy pojawi się w dzień wizyty w kasach i zarezerwować godzinę wizyty w Koloseum. Z powodu dużego oblężenia najlepiej pojawić się nawet przed oficjalnym otwarciem kas i zająć kolejkę.

Dodatkowe opłaty

Jeśli chcemy zarezerwować bilet przez stronę internetową, telefonicznie lub poprzez e-mail dopłacamy do każdego z biletów 2€.

Zwiedzający mogą wypożyczyć za dodatkową opłatą przewodniki:

 • audio-video-przewodnik - 6€ (bez języka polskiego, dostępny np. angielski) - 50 minut nagrania
 • audio-przewodnik - 5,50€ (bez języka polskiego, dostępny np. angielski) - 70 minut nagrania

Dni i godziny otwarcia [stan na sierpień 2019]

Zwiedzanie możliwe jest codziennie, oprócz 1. stycznia, 1. maja i 25. grudnia. Ostatnie wejście możliwe jest do godziny przed zamknięciem.

Inne godziny otwarcia: 2. czerwca - od 13:30 do 19:15.

Poniżej podane godziny otwarcia dla poszczególnych dni:

okres czasu godziny otwarcia
od ostatniej niedzieli października do 15. lutego 08:30 - 16:30
od 16. lutego do 15. marca 08:30 - 17:00
od 16. marca do ostatniej soboty marca 08:30 - 17:30
od ostatniej niedzieli marca do 31. sierpnia 08:30 - 19:15
wrzesień 08:30 - 19:00
od 1. października do ostatniej soboty października 08:30 - 17:30

Aktualne dni i godziny można sprawdzić na oficjalnej stronie (w lewym dolnym rogu).

Koloseum: zwiedzanie oraz wycieczki z przewodnikiem

Wizyta w Koloseum to ogromne przeżycie. Naszym zdaniem z wizyty zadowolone powinny być również osoby, które nie lubią zwiedzać podobnych zabytków. Amfiteatr swoim rozmiarem potrafi zachwycić, a już samo przejście się korytarzami jest nie lada doświadczeniem.

Standardowa wizyta daje możliwość przejścia się po dwóch poziomach Koloseum. Oznacza to, że zwiedzając arenę samodzielnie nie dostaniemy się: na poziom płyty amfiteatru, do udostępnionych kilka lat temu podziemi ani na wyższe piętra. Te dostępne są tylko dla wycieczek z przewodnikiem.

Ile czasu zaplanować na zwiedzanie Koloseum?

Jeśli nie zwiedzamy Koloseum z przewodnikiem to spędzimy tu zdecydowanie mniej czasu niż w sąsiednim Forum Romanum - prawdopodobnie od około 45 do 90 minut. Czasami może się nawet zdarzyć tak, że więcej czasu będziemy stali w kolekcje do wejścia niż spędzimy w samej arenie.

W jakiej kolejności zwiedzać Koloseum i Forum Romanum w trakcie jednego dnia?

Tak naprawdę wszystko zależy od prywatnych preferencji. Musimy jednak mieć na uwadze fakt, że kupując bilet do Koloseum wybieramy konkretną godzinę naszej wizyty.

W tej sekcji zebraliśmy kilka punktów, które mogą pomóc przy podjęciu decyzji:

 • Forum Romanum i wzgórze Palatyn zajmują dużo większy obszar i to tutaj spędzimy zdecydowanie więcej czasu - nawet do kilku godzin, i zdecydowanie ciężej zaplanować wcześniej ile dokładnie czasu zajmie nam wizyta.
 • Forum Romanum jest niemal w całości odsłonięte. Oznacza to, że spacerując w lato w środku dnia czeka na nas niemiłosierny żar - szczególnie od 11:00/12:00 do mniej więcej 15:00.
 • Wejście do Forum Romanum znajduje się kawałek od Koloseum przy Via dei Fori Imperiali, z kolei wyjście z Forum Romanum znajduje się naprzeciwko Koloseum.

Zwiedzanie z przewodnikiem

Podczas samodzielnego zwiedzania Koloseum nie będziemy mogli zajrzeć do wszystkich części słynnej areny, w tym do podziemi oraz na najwyższe piętra.

Jeśli chcielibyśmy zajrzeć do miejsc niedostępnych dla wszystkich turystów i dowiedzieć się więcej o samej budowli możemy wybrać się na dodatkowo płatną wycieczkę z przewodnikiem.

Sugerujemy, aby zarezerwować datę oraz godzinę zwiedzania z przewodnikiem odpowiednio wcześniej, ponieważ w dniu odwiedzin wolne terminy mogą być już niedostępne. Rezerwacji i zakupu dokonać można na stronie internetowej pod tym adresem.

Planując zwiedzanie z przewodnikiem należy pamiętać, że do ceny wycieczki doliczana jest również cena biletu wstępu do Koloseum i Forum Romanum.

Zwiedzanie z przewodnikiem - wersja standardowa

Standardowa wycieczka z przewodnikiem nie różni się trasą od samodzielnego zwiedzania.

Cena dodatkowego biletu wynosi 5€, czas trwania około 45 minut. Sugerowana wcześniejsza rezerwacja. Dostępne są wycieczki w języku angielskim, hiszpańskim oraz francuskim.

Standardowe zwiedzanie możemy zarezerwować tutaj

Zwiedzanie z przewodnikiem - opcja z podziemiami oraz/lub wejściem na wyższe piętra

Od jakiegoś czasu dostępne w sprzedaży są również trzy wycieczki z przewodnikiem, podczas których zobaczymy miejsca niedostępne dla zwykłych turystów.

Są to:

 • wycieczka z wejściem do części podziemnej (koszt dodatkowy 9€, czas trwania około 75 minut),
 • wycieczka z wejściem na wyższe poziomy i taras panoramiczny (koszt dodatkowy 9€, czas trwania około 75 minut),
 • wycieczka z wejściem do części podziemnej oraz na wyższe poziomy (koszt dodatkowy 15€, czas trwania około 90 minut).

Wycieczka na wyższe piętra oznacza przejście przez trzeci, czwarty i piąty krąg.

Dostępne zwiedzanie w trzech językach: angielskim, hiszpańskim oraz włoskim.

Uwaga! Wycieczki z przewodnikiem mają słowo Tour w nazwie - np. Colosseum, Roman Forum And Palatine Regular Entrance + Panoramic View English Tour. Uważajmy na tańsze opcje dostępne jedynie dla grup przychodzących z własnym przewodnikiem, który posiada odpowiednie uprawnienia.

Zwiedzanie podziemi lub/oraz wejście na wyższe piętra możemy zarezerwować na tej stronie.


Reklama