Podróże po Europie

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie - panoramiczny punkt widokowy

Ostatnia aktualizacja: 20 kwietnia 2023

Pomnik Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II lub Vittoriano) to marmurowy, neoklasyczny monument wzniesiony przy Placu Weneckim w samym centrum Rzymu. Na dachu budynku otworzono płatny panoramiczny taras widokowy należący do najpopularniejszych atrakcji Rzymu, a w jego niższej części odnajdziemy dodatkowo darmowy punkt widokowy.

Jest to jeden ze współczesnych symboli miasta, choć mimo upływu lat wciąż budzi wśród mieszkańców i turystów pewne kontrowersje. I właściwie trudno się temu dziwić - budowla w zauważalny sposób wpływa na ład architektoniczny całej okolicy, a do tego przygotowując miejsce pod budowę zniszczono część historycznej zabudowy.

Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny i jego architektura

Budynek ma około 135 metrów szerokości i blisko 70 metrów wysokości. Monument charakteryzuje rząd korynckich kolumn. Na tarasie przed budynkiem ustawiono pomnik konny Wiktora Emanuela II z brązu, a na obu krańcach dachu umieszczono dwie kwadrygi (rydwany zaprzężone w cztery konie) powożone przez boginię Wiktorię. W dolnej części monumentu, po obu jego bokach, umiejscowiono dwie neoklasyczne fontanny.

Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie
Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie

Budowla przez zagranicznych turystów nazywana jest najczęściej Ołtarzem Ojczyzny (wł. Altare della Patria), choć nie jest to nazwa w pełni poprawna, ponieważ określenie Ołtarz Ojczyzny odnosi się jedynie do części Pomnika Wiktora Emanuela II. Nazwa ta jest jednak tak bardzo rozpowszechniona, że zdecydowaliśmy się użyć jej w tytule naszego artykułu.

Monument na cześć Wiktora Emanuela II

Pomysł na budowę monumentalnego pomnika na cześć pierwszego króla zjednoczonego Królestwa Włoch, Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II), pojawił się niedługo po śmierci władcy.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

W 1882 roku podjęto decyzję o wzniesieniu majestatycznej marmurowej budowli w samym centrum Wiecznego Miasta - przy Placu Weneckim i tuż obok Kapitolu oraz Forum Romanum. Za projekt odpowiadał Giuseppe Sacconi. Podczas prac rozszerzono Plac Wenecki i zburzono część istniejącej zabudowy, w tym pałac stojący naprzeciwko Pałacu Weneckiego oraz dom, w którym zmarł Michał Anioł.

Niezakończoną budowlę oficjalnie odsłonięto w 4 czerwca 1911 roku. Od 4 listopada 1921 roku częścią monumentu stał się Grób Nieznanego Żołnierza (wł. Tomba del Milite Ignoto), przy którym służbę pełni warta honorowa składająca się z dwóch żołnierzy. Budowę monumentu zakończono w 1935 roku.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Panoramiczny punkt widokowy - płatny

Na dachu budowli stworzono panoramiczny taras widokowy (wł. Terrazza delle Quadrighe), na który możemy wjechać przeszkloną windą zainstalowaną na wysokości kolumnady. Ze szczytu budowli rzucimy okiem zarówno na Forum Romanum, jak i na dalszą okolicę. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Rzymie.

Ołtarz ojczyzny - informacje praktyczne

Wejście na taras widokowy jest płatne. Bilet dla osób dorosłych kosztuje 15€, a dla osób w wieku 18-25 lat 2€. Dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzi za darmo.

Taras widokowy czynny jest od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 19:30. Ostatnie wejście możliwe jest na 45 minut przed zamknięciem.

Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym
Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym

Darmowy punkt widokowy

Przyjemny widok na Plac Wenecki i okolicę znajdziemy również na tarasie rozciągającym się na przed budynkiem, na który wejdziemy za darmo.

Na niższych poziomach monumentu odnajdziemy dodatkowo darmowy punkt obserwacyjny, z którego będziemy mogli obejrzeć mniej imponującą panoramę okolicy.

Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny
Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny

Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch

Ołtarz Ojczyzny jest także siedzibą Centralnego Muzeum Zjednoczenia Włoch (wł. Museo Centrale del Risorgimento), które możemy odwiedzić kupując bilet na taras widokowy - mamy na to siedem dni.

W środku przygotowano eksponaty związane z procesem powstania zjednoczonego Królestwa Włoch - w tym listy, broń, flagi czy inne prywatne przedmioty należące do żołnierzy oraz ojców zjednoczenia.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama