Podróże po Europie

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie - panoramiczny punkt widokowy

Data publikacji: styczeń 2020

Pomnik Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II lub Vittoriano) to marmurowy, neoklasyczny monument wzniesiony przy Placu Weneckim w samym centrum Rzymu. Na dachu budynku otworzono panoramiczny punkt widokowy.

Jest to jeden ze współczesnych symboli miasta, choć mimo upływu lat wciąż budzi wśród mieszkańców i turystów pewne kontrowersje. I właściwie trudno się temu dziwić - budowla w zauważalny sposób wpływa na ład architektoniczny całej okolicy, a do tego przygotowując miejsce pod budowę zniszczono część historycznej zabudowy.

Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie

Budynek ma około 135 metrów szerokości i blisko 70 metrów wysokości. Monument charakteryzuje rząd korynckich kolumn. Na tarasie przed budynkiem ustawiono pomnik konny Wiktora Emanuela II z brązu, a na obu krańcach dachu umieszczono dwie kwadrygi (rydwany zaprzężone w cztery konie) powożone przez boginię Wiktorię. W dolnej części monumentu, po obu jego bokach, umiejscowiono dwie neoklasyczne fontanny.

Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie
Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie

Budowla przez zagranicznych turystów nazywana jest najczęściej Ołtarzem Ojczyzny (wł. Altare della Patria), choć nie jest to nazwa w pełni poprawna, ponieważ określenie Ołtarz Ojczyzny odnosi się jedynie do części Pomnika Wiktora Emanuela II. Nazwa ta jest jednak tak bardzo rozpowszechniona, że zdecydowaliśmy się użyć jej w tytule naszego artykułu.

Monument na cześć Wiktora Emanuela II

Pomysł na budowę monumentalnego pomnika na cześć pierwszego króla zjednoczonego Królestwa Włoch, Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II), pojawił się niedługo po śmierci władcy.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

W 1882 roku podjęto decyzję o wzniesieniu majestatycznej marmurowej budowli w samym centrum Wiecznego Miasta - przy Placu Weneckim i tuż obok Kapitolu oraz Forum Romanum. Za projekt odpowiadał Giuseppe Sacconi. Podczas prac rozszerzono Plac Wenecki i zburzono część istniejącej zabudowy, w tym pałac stojący naprzeciwko Pałacu Weneckiego oraz dom, w którym zmarł Michał Anioł.

Niezakończoną budowlę oficjalnie odsłonięto w 4 czerwca 1911 roku. Od 4 listopada 1921 roku częścią monumentu stał się Grób Nieznanego Żołnierza (wł. Tomba del Milite Ignoto), przy którym służbę pełni warta honorowa składająca się z dwóch żołnierzy. Budowę monumentu zakończono w 1935 roku.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Panoramiczny punkt widokowy [stan na styczeń 2020]

Na dachu budowli stworzono panoramiczny taras widokowy (wł. Terrazza delle Quadrighe), na który możemy wjechać przeszkloną windą zainstalowaną na wysokości kolumnady. Ze szczytu budowli rzucimy okiem zarówno na Forum Romanum, jak i na dalszą okolicę.

Wejście na taras widokowy jest płatne. Bilet dla osób dorosłych kosztuje 10€, a dla osób w wieku 18-25 lat 5€. Dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzi za darmo.

Taras widokowy czynny jest od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 19:30. Ostatnie wejście możliwe jest na 45 minut przed zamknięciem.

Przyjemny widok na Plac Wenecki i okolicę znajdziemy również na tarasie rozciągającym się na przed budynkiem, na który wejdziemy za darmo.

Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym
Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym

Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch

Ołtarz Ojczyzny jest także siedzibą Centralnego Muzeum Zjednoczenia Włoch (wł. Museo Centrale del Risorgimento). Bilet kosztuje 5€ (ulgowy 2,50€). [stan na styczeń 2020]

W środku przygotowano eksponaty związane z procesem powstania zjednoczonego Królestwa Włoch - w tym listy, broń, flagi czy inne prywatne przedmioty należące do żołnierzy oraz ojców zjednoczenia.

Reklama