Podróże po Europie

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie - panoramiczny punkt widokowy

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2024

Pomnik Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II lub Vittoriano), zwany potocznie Ołtarzem Ojczyzny, to marmurowy, neoklasyczny monument wzniesiony przy Placu Weneckim w samym sercu Rzymu. Na dachu budynku otworzono płatny panoramiczny taras widokowy należący do najpopularniejszych atrakcji Rzymu, a w jego niższej części znajdziecie dodatkowo darmowy punkt widokowy.

Chociaż Ołtarz Ojczyzny uznawany jest za jeden ze współczesnych symboli miasta, to wciąż, mimo upływu lat, budzi wśród mieszkańców i turystów pewne kontrowersje. I właściwie trudno się temu dziwić - budowla w zauważalny sposób wpływa na ład architektoniczny całej okolicy, a do tego przygotowując miejsce pod jej budowę zniszczono spory fragment historycznej zabudowy.

Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny i Plac Wenecki w Rzymie

Ołtarz Ojczyzny i jego architektura

Budynek ma około 135 metrów szerokości i blisko 70 metrów wysokości. Monument charakteryzuje rząd korynckich kolumn. Na tarasie przed budynkiem ustawiono pomnik konny Wiktora Emanuela II z brązu, a na obu krańcach dachu umieszczono dwie kwadrygi, czyli rydwany zaprzężone w cztery konie, powożone przez boginię Wiktorię. W dolnej części monumentu, po obu jego bokach, umiejscowiono dwie neoklasyczne fontanny.

Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie
Jedna z kwadryg na szczycie Monument na cześć Wiktora Emanuela II - Plac Wenecki w Rzymie

Budowla przez zagranicznych turystów nazywana jest najczęściej Ołtarzem Ojczyzny (wł. Altare della Patria), choć nie jest to nazwa w pełni poprawna, ponieważ określenie Ołtarz Ojczyzny odnosi się wyłącznie do jednej z sekcji Pomnika Wiktora Emanuela II. Nazwa ta jest jednak tak bardzo rozpowszechniona, że zdecydowaliśmy się użyć jej w tytule naszego artykułu.

Monument na cześć Wiktora Emanuela II

Pomysł na budowę monumentalnego pomnika na cześć pierwszego króla zjednoczonego Królestwa Włoch, Wiktora Emanuela II (wł. Monumento a Vittorio Emanuele II), pojawił się niedługo po śmierci władcy.

Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

W 1882 roku podjęto decyzję o wzniesieniu majestatycznej marmurowej budowli w samym centrum Wiecznego Miasta - przy Placu Weneckim i tuż obok Kapitolu oraz Forum Romanum. Za projekt odpowiadał Giuseppe Sacconi. Podczas prac rozszerzono Plac Wenecki i zburzono część istniejącej zabudowy, w tym pałac stojący naprzeciwko Pałacu Weneckiego oraz dom, w którym zmarł Michał Anioł.

Niezakończoną jeszcze budowlę oficjalnie zainaugurowano 4 czerwca 1911 roku. Budowę monumentu zakończono w 1935 roku.

Grób Nieznanego Żołnierza

Od 4 listopada 1921 roku częścią monumentu stał się Grób Nieznanego Żołnierza (wł. Tomba del Milite Ignoto), dedykowany tym, którzy stracili życie w pierwszej wojnie światowej.

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza służbę pełni warta honorowa składająca się z dwóch żołnierzy. Zmiana warty odbywa się o każdej pełnej godzinie.

Warto wiedzieć: Grób Nieznanego Żołnierza powstał w części pomnika, który oficjalnie nosi nazwę Ołtarz Ojczyzny.
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie
Ołtarz Ojczyzny w Rzymie

Panoramiczny punkt widokowy - płatny

Na dachu budowli stworzono panoramiczny taras widokowy (wł. Terrazza delle Quadrighe), na który można wjechać przeszkloną windą zainstalowaną na wysokości kolumnady. Ze szczytu budowli rzucimy okiem zarówno na Forum Romanum, jak i na dalszą okolicę. Jest to jeden z najlepszych punktów widokowych w Rzymie. Największą wadą tej atrakcji jest wysoka cena biletu, ale jeśli nie przeszkadza Wam wydanie kilkunastu euro, to warto z niej skorzystać. Ołtarz Ojczyzny położony jest w samym sercu miasta, więc pozwala na zobaczenie sporej liczby zabytków.

Ołtarz ojczyzny - informacje praktyczne

Wejście na taras widokowy jest płatne. Aby wjechać na górę, musimy kupić bilet łączony w cenie 15€, który pozwala również na zwiedzenie sąsiedniego Pałacu Weneckiego (jednego z naszych ulubionych muzeów w Rzymie) oraz Centralnego Muzeum Zjednoczenia Włoch (Museo Centrale del Risorgimento). Bilet łączony jest ważny siedem dni od zakupu i pozwala na jednokrotne wejście do każdej z atrakcji.

Bilet dla osób w wieku 18-25 lat kosztuje 2€. Dzieci i młodzież do 18. roku życia wchodzi za darmo. W przypadku organizacji wystaw czasowych cena biletu może być wyższa.

Taras widokowy czynny jest od poniedziałku do niedzieli od 9:30 do 19:30. Ostatnie wejście możliwe jest na 45 minut przed zamknięciem.

Wskazówka: Wstęp do wnętrza budynku Vittoriano jest bezpłatny.
Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym
Widok z tarasu widokowego Monumentu na cześć Wiktora Emanuela II (potocznie nazywanego Ołtarzem Ojczyzny) - Rzym

Darmowy punkt widokowy

Przyjemny widok na Plac Wenecki i okolicę znajdziemy również na tarasie rozciągającym się na przed budynkiem, na który wejdziemy za darmo.

Na niższych poziomach monumentu odnajdziemy dodatkowo darmowy punkt obserwacyjny, z którego będziemy mogli obejrzeć mniej imponującą panoramę okolicy.

Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny
Widoki na miasto z bezpłatnej części Ołtarza Ojczyzny

Centralne Muzeum Zjednoczenia Włoch

Ołtarz Ojczyzny jest także siedzibą Centralnego Muzeum Zjednoczenia Włoch (wł. Museo Centrale del Risorgimento), które można odwiedzić kupując bilet na taras widokowy - macie na to siedem dni.

W środku przygotowano eksponaty związane z procesem powstania zjednoczonego Królestwa Włoch - w tym listy, broń, flagi czy inne prywatne przedmioty należące do żołnierzy oraz ojców zjednoczenia. Sami nie jesteśmy miłosnikami muzeów tego typu, które są popularne na terenie Włoch, ale posiadając już bilet warto tam zajrzeć choćby na chwilę.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama