Matejko w Galerii Kandelabrów w Muzeach Watykańskich

Olbrzymi obraz Jana Matejki “Jan Sobieski pod Wiedniem” z całą pewnością trudno przeoczyć. Mało kto jednak wie, że w Muzeach Watykańskich można zobaczyć podobiznę polskiego malarza. Należy tylko nieco zadrzeć głowę podczas spaceru przez Galerię Kandelabrów (Galleria dei Candelabri).

!Podobizna Matejki - Galeria Kandelabrów, Muzea Watykańskie
Podobizna Matejki - Galeria Kandelabrów, Muzea Watykańskie

Historia fresków

Papież Leon XIII przez wielu historyków uznawany jest za jednego z wybitniejszych przywódców chrześcijańskiego świata. Zasłynął swoimi encyklikami, otwarciem Tajnego Archiwum Watykanu i propagowaniem tomizmu. Był także protektorem nauki i sztuki. W ten właśnie sposób przedstawiony jest na freskach z Galerii Kandelabrów (Galleria dei Candelabri). Polskiego turystę może zaciekawić fakt, że za jedno z ważniejszych wydarzeń jego pontyfikatu uznano przybycie do Rzymu polskiej delegacji z obrazem “Jan Sobieski pod Wiedniem”. (Więcej informacji o obrazie Jan Sobieski pod Wiedniem.)

Fresk

Autorem malowideł był malarz niemieckiego pochodzenia Ludwik Seitz. Najprawdopodobniej jednak dobór wydarzeń z historii pontyfikatu został ustalony z papieżem. Na fresku możemy dostrzec siedzącego na tronie Leona XIII w otoczeniu kardynałów (prawdopodobnie jednym z nich jest wygnany z Polski kardynał i prymas Mieczysław Ledóchowski). Naprzeciw papieża przemawia hrabia Stanisław Tarnowski. Za nim klęczy polska szlachta w kontuszach i z szablami przy bokach. Jan Matejko znajduje się z boku pod wyciągniętą ręką Tarnowskiego. Wydarzenie miało miejsce 16 grudnia 1883 roku i było dość szeroko komentowane przez włoską prasę. Na uwagę zasługuje fakt, że Matejko zabrał w podróż dwóch chłopów: Polaka i Rusina. Chciał w ten sposób zaakcentować jedność obu nacji.

!Podobizna Matejki - Galeria Kandelabrów, Muzea Watykańskie
Podobizna Matejki - Galeria Kandelabrów, Muzea Watykańskie

Reklama