Podróże po Europie

Szkocja - informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 1 maja 2024

Szkocja to wyspiarskie państwo wchodzące w skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które pełne jest średniowiecznych zabytków oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów.

Wybierając się do Szkocji pamiętajmy, że obowiązuje tam funt brytyjski i nie zapomnijmy zabrać ze sobą przejściówki do kontaktu.

Miasta i miejsca

Na naszym blogu opisaliśmy dotychczas następujące miasta i miejsca:

Szkocja praktycznie

Co warto wiedzieć przed odwiedzinami Szkocji?

Darmowe muzea

Wszystkie publiczne muzea w Szkocji są darmowe, a zdarza się czasem, że również miejskie. Widoczne jest to szczególnie w Glasgow, gdzie kilka muzeów oraz historycznych budynków zostało udostępnionych dla zwiedzających całkowicie za darmo. Niestety dla miłośników historii, zamki są niemal zawsze płatne, a ceny biletów wstępu wysokie.

Zakup karty Explorer Pass

Jeśli chcemy zwiedzić większą liczbę miejsc związanych z historią Szkocji to warto zainteresować się kartą Explorer Pass, która umożliwia darmowe wejście do wielki najważniejszych zabytków. Nie zapomnijmy jednak sprawdzić wcześniej zasad jej działania oraz dostępności, gdyż nie zawsze uda nam się ją nabyć z dnia na dzień.

Jedzenie w pubach

Restauracje w Szkocji są raczej drogie, ale na szczęście większość tradycyjnych pubów oprócz piwa serwuje również jedzenie - z reguły będą to burgery czy potrawy z grilla (drób). Często koszt piwa oraz burgera będzie niższy niż w restauracji serwującej burgery, a jakościowo nie musi być wcale gorszy (a często będzie o wiele lepszy!).

Pogoda

Najlepszym okresem na odwiedzenie Szkocji jest okres pomiędzy pierwszą połową maja a drugą połową września, ponieważ w pozostałych miesiącach pogoda może nas nie rozpieszczać.

Nawet jeśli odwiedzamy Szkocję w lato, weźmy kurtkę przeciwdeszczową - żadnego Szkota nie zdziwią cztery pory roku występujące w ciągu jednego dnia. Pogoda zmienia się często i warto być na to gotowym.

Zdecydowanie najlepszą porą na odwiedziny Szkocji są wakacje, podczas których dni są bardzo długie. Z kolei w zimę bardzo szybko robi się ciemno.

Wiatr

Może to brzmieć dziwnie, ale jeśli wybieramy się na wzgórza, w góry lub nad wodę, możemy trafić na potwornie mocny wiatr, który jest nawet w stanie przewrócić osobę dorosłą. W takim wypadku warto mieć odpowiednią kurtkę z dobrze zapinanym kapturem.

Atrakcje w sezonie zimowym

Niektóre miejsca historyczne, jak ruiny zamków, mogą być zamknięte w okresie zimowym - czyli od listopada do marca. W niektórych atrakcjach z kolei godziny otwarcia są skrócone. Warto dobrze to sprawdzić przed planowanym przyjazdem.

Język angielski - czy na pewno?

Jadąc do Szkocji naszykujmy się na to, że przy pierwszym kontakcie z językiem angielskim może się okazać, że nic nie zrozumiemy. Szkoci mają przeróżne akcenty, w zależności od regionu kraju, i początkowo bardzo trudno się w nie dobrze wsłuchać.

Banknoty wydaje w Szkocji

Chociaż w Szkocji obowiązuje funt szterling, polskie kantory bardzo niechętnie patrzą na banknoty wydane przez szkockie instytucje i w wielu przypadkach ich nie wymieniają. Jeśli więc zostanie nam więcej pieniędzy, spróbujmy pójść do banku, i zamienić je na banknoty wydane w Anglii.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama