Edynburg - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Edynburg, miasto tętniące historią, dzisiejsza stolica Szkocji oraz siedziba parlamentu tego kraju. Wśród turystów z Polski do niedawna był to rzadko wybierany kierunek, od niedawna się to zmienia, przede wszystkim z powodu lepszej oferty tanich lotów.

Jeśli mamy możliwość odwiedzenia stolicy Szkocji, i lubimy historię, nie powinniśmy zastanawiać się ani chwili, nie powinniśmy żałować.

Widok na Edynburg

Jak zwiedzać Edynburg?

Historyczna część Edynburga nie zajmuje bardzo dużego obszaru - jeśli znajdziemy zakwaterowanie w dobrym miejscu, powinniśmy być w stanie w większość miejsc dotrzeć piechotą, a z komunikacji miejskiej korzystać jedynie do dojazdów do atrakcji oddalonych dalej od centrum.

Wybierasz się do Edynburga?

Edynburg

Gdzie spać w Edynburgu? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Edynburga. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w tym szkockim mieście.

Zwiedzanie Edynburga

W Edynburgu znajdziemy wiele atrakcji, natomiast trzeba uczciwie przyznać, że większość z nich związaną jest z czasami historycznymi. Mimo wszystko, każdy turysta powinien znaleźć w stolicy Szkocji coś dla siebie - jest to miasto otwarte na wszystkich.

Królewski Edynburg

Zdecydowana większość kojarzy Edynburg ze słynnym zamkiem znajdującym się na czarnej skale. Zamek i cały kompleks są udostępnione do zwiedzania. Na terenie zamkowym, oprócz pokoi królewskich, małej kaplicy oraz podziemi, znajdziemy również muzeum wojska - a w środku odnajdziemy kilka polskich akcentów, oraz słynny obraz Cienka Czerwona Linia (The Thin Red Line), przedstawiający szkocki oddział podczas walki w trakcie wojen krymskich. W samym środku kompleksu znajduje się budynek poświęcony bohaterom wojennym narodu szkockiego.

Drugim najbardziej popularnym królewskim kompleksem w Edynburgu jest Pałac Holyrood (Holyrood Palace), który jest oficjalną rezydencją rodziny królewskiej w Szkocji. Oprócz samego pałacu i pomieszczeń w środku, kompleks wyróżniają przede wszystkim ruiny kaplicy przylegające do budynków mieszkalnych. W obrębie ruin zachowało się stosunkowo dużo, ściany oraz wystające z ziemi kolumny - spacer pomiędzy nimi jest niezapomnianym doświadczeniem.

Oba kompleksy łączy słynna Royal Mile, czyli najważniejsza historyczna ulica Edynburga (jej długość to właśnie około jeden mili szkockiej). Warto przespacerować całą, co jakiś czas odchodząc i zaglądając w małe zaułki, które w przeszłości były zamieszkałe i tętniło w nich życie. Bliżej zamku natrafimy na katedrę św. Idziego (St Giles' Cathedral), do której warto wejść.

Jeśli nadal nam mało - kawałek od centrum znajdziemy ruiny zamku Craigmillar. W zamku przez pewien czas mieszkała Maria, Królowa Szkotów. Zamek Craigmillar uznawany jest za jeden z najlepiej zachowanym średniowiecznym zamków w kraju.

Mając więcej czasu, możemy wybrać się dalej od centrum i zobaczyć piękną kaplicę Rosslyn. Wiele osób miało okazję ją poznać, chociaż pewnie nie każdy o tym pamięta - ale to właśnie kaplica Rosslyn wystąpiła w “Kodzie Da Vinci” na samym końcu. Niestety, pomimo wspaniałości samej kaplicy, akurat krypta jest najmniej ciekawa i nie przypomina swojej filmowej postaci.

Na sam koniec zostawiliśmy naprawdę unikalną atrakcję związaną z rodziną królewską - słynny Royal Yacht Britannia, czyli olbrzymi statek służący jako główny środek transportu rodziny królewskiej przez morza i oceany. Ta jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Szkocji jest z całą pewnością warta swojej ceny! W środku zobaczymy pomieszczenia zachowane w niemal idealnym stanie, a polski lektor (audioguide) opowie nam o przepychu i zasadach panujących na statku.

Królowa Elżbieta korzystała ze statku od 1954 do 1997 roku, a swój miesiąc miodowy spędziła na nim księżna Diana.

Stare oraz Nowe Miasto

Zarówno Stare, jak i Nowe Miasto, zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Stare Miasto wyróżnia się średniowiecznym zamkiem górującym nad miastem, wąskimi uliczkami oraz zachowaną oryginalną zabudową.

Nowe Miasto wyróżnia się z kolei swoim neoklasycystycznym klimatem. O czym warto wspomnieć, Nowe Miasto nie jest wcale tak nowe, jego przebudowa rozpoczęła się już w XVIII wieku.

Mając chwilkę czasu warto pospacerować bez większego planu po uliczkach i spokojnie popatrzeć na piękne budynki i ich fasady, z których większość pokryta jest lekko czarnym osadem. A skąd wziął się ten osad? Odpowiedź jest prosta, jeszcze sto lat temu z każdego domu wychodził przynajmniej jeden komin ogrzewający mieszkanie, a wylatujący z niego dym nadał dzisiejszy kolor najstarszym budynkom w mieście.

Jeśli wspomnieliśmy o UNESCO, nie można zapomnieć o innym zabytku znajdującym się na tej elitarnej liście, czerwonym moście Forth Bridge. Most ten uważany jest za jedno z największych osiągnięć światowej architektury, a jego budowa zakończyła się ponad sto lat temu, 4 marca 1890 roku.

Warto spojrzeć z innej perspektywy

Z powodu swojego położenia, Edynburg posiada wiele naturalnych, i nie tylko, punktów widokowych. Warto przynajmniej raz ubrać się w odpowiednie ubranie i wybrać się na słynne “Krzesło Artura”, i popatrzeć na miasto z góry.

Prawdopodobnie jednak najlepszy widok na miasto jest ze szczytu pomnika Sir Waltera Scotta - jest on umiejscowiony niemal na środku miasta, a z każdej strony widzimy jego inną historyczną część.

Najważniejsze punkty widokowe opisaliśmy w artykule: Punkty widokowe Edynburga

Darmowe muzea

Podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, w Szkocji również publiczne muzea są darmowe dla odwiedzających. W Edynburgu znajdziemy przynajmniej dwie placówki zdecydowanie warte odwiedzenia - Narodowe Muzeum Szkocji (National Museum of Scotland), w którym znajdziemy eksponaty przedstawiające świat na przełomie wieków, oraz Szkocką Galerię Narodową (Scottish National Gallery) - w której znajdziemy prace wielu uznanych artystów

Jeśli natomiast mamy nerwy ze stali, warto również wybrać się do Muzeum Chirurgów (Surgeons' Hall Museums), w którym znajdziemy różne części ciała przechowywane w specjalnych słojach. Miejsce tylko dla ludzi o mocnych nerwach!

Ciekawym wyborem jest także Szkockie Muzeum Portretów (Scottish National Portrait Gallery), w którym oprócz portretów postaci historycznych znajdziemy także podobnizny.. Seana Connery’ego oraz Alexa Fergusona.

Spacerując po Royal Mile możemy również zajść do muzeum historii mieszkańców (The People's Story Museum) oraz do muzeum Edynburga (Museum of Edinburgh). Wystawy w obu placówkach są jednak skromniejsze niż w naszych pierwszych przykładach.

Panda wielka

Zoo w Edynburgu jest jednym z nielicznych parków w Europie, w którym spotkamy słynną Pandę Wielką. Sam ogród nie należy do największych, ale oprócz Pandy spotkamy w nim chociażby Koalę czy pospacerujemy wśród lemurów. Niestety, minusem jest cena - za bilet wstępu zapłacimy przynajmniej 17£.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Zoo w Edynburgu.

A może nad wodę lub na plażę?

Pomimo, że pogoda w Szkocji nie rozpieszcza mieszkańców, wielu z nich wybiera się na Portobello, czyli na najpopularniejszą plaże znajdującą się zaledwie kawałek drogi od centrum. W słoneczny dzień spotkamy tu tłumy odwiedzających, przy deptaku napijemy się piwa lub zjemy popularne danie fish&chips, a na koniec odpoczniemy siadając na jednym z murków.

Jeśli zależy nam także na zobaczeniu czegoś bardziej namacalnego, możemy wybrać się do miasteczka Cramond. Co je wyróżnia? Kawałek od brzegu znajduje się Wyspa Cramond, na której znajduje się mały fort utworzony podczas II Wojny Światowej, do którego prowadzi droga widoczna jedynie w trakcie odpływu. Przy drodze znajdują się wysokie betonowe “klocki”, które miały blokować przepłynięcie łodziom podwodnym.

Edynburg wieczorem

Informacja ta może zdziwić, ale historyczne centrum Edynburga (oprócz weekendów lub imprez okolicznościowych) wieczorem się wyludnia. Możemy więc bardzo się zdziwić, jeśli liczyliśmy na spacer wśród kolorowych lamp i chmar ludzi - chociaż kilka miejsc, przy restauracjach, jest bardziej ożywionych.

Edynburg po zmroku uważany jest za bezpieczne miasto, warto jednak omijać ulicę Lothian road, przy której mieści się dużo pubów oraz klubów nocnych.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Edynburga?

Ciężko odpowiedzieć dokładnie na to pytanie. Jeśli chcemy odwiedzić najważniejsze królewskie rezydencje i muzea, to powinnismy na wizytę przeznaczyć przynajmniej 3 dni. Jeśli chcemy również zobaczyć słynny statek Royal Yacht Britannia oraz pospacerować więcej po Starym oraz Nowym Mieście warto na wyjazd przeznaczyć 4 do 5 dni.

Jeśli jednak chcemy przejść się po Royal Mile i “liznąć” jedynie klimatu miasta, wystarczy nam spokojnie jeden weekend.

Komunikacja miejska

W Edynburgu królują piętrowe autobusy. Niestety, podróżowanie nimi nie należy do najłatwiejszych pod względem logistyki. Niektóre trasy mają dziesiątki przystanków na żądanie, i bardzo ciężko się w tym połapać. Cały czas powinniśmy pilnować trasę i nacisnąć guzik w odpowiednim momencie.

Inną rzeczą wartą zapamiętania jest sposób zakupu biletów u kierowcy - odliczoną kwotę wrzucamy do specjalnego pojemnika, a kierowca wydaje nam bilet. Uwaga, kierowca nie może wydać reszty!

Także wsiadając do autobusu powinniśmy pokazać widocznie kierowcy nasz bilet.

Dojazd z lotniska do Edynburga

Z lotniska do centrum dojedziemy jednym z dwóch autobusów:

Airlink 100. Koszt przejazdu to 4,50£ (wersja powrotna 7,50£), a sam przejazd trwa około 35-40 minut. Autobus odjeżdża co 10 minut. Przystanek numer D.

Linia 35. Jest to autobus miejski. Koszt przejazdu to 1,60£ (lub 4£ w przypadku biletu całodniowego). Niestety, podróż trwa około godziny. Autobus odjeżdża co 15 minut. Przystanek numer F.

Jeśli przylatujemy w nocy, pomiędzy 00:45 - 04:15, możemy skorzystać z autobusu nocnego numer N22, który rusza z przystanku D. Autobus odjeżdża raz na 30 minut. Koszt biletu to 3£, a czas przejazdu około 30 minut.

Bezpieczeństwo

Edynburg uważany jest za bardzo bezpieczne miasto, napady na turystów zdarzają się ekstremalnie rzadko. Warto jednak zachować wszystkie środki ostrożności, szczególnie, jeśli zatrzymaliśmy się poza centrum i musimy wracać wieczorem.

Informacje praktyczne

Pogoda

W Szkocji nigdy nie można być pewnym pogody. Czasem w ciągu jednego dnia doświadczymy wszystkich czterech pór roku. Dlatego powinniśmy bezsprzecznie zabrać ze sobą dobrą kurtkę przeciwdeszczową odporną na porywisty wiatr.

Szczególnie wchodząc na naturalne punkty widokowe możemy doświadczyć szkockiego wiatru, który potrafi nieźle dać w kość.

Waluta

W Szkocji obowiązującą walutą jest funt szterling. Warto jednak pamiętać, że Szkoci mają możliwość drukowania własnych banknotów. Jaki jest w tym problem dla polskiego turysty? Takimi banknotami ciężko jest zapłacić w innych krajach Wielkiej Brytanii, a szanse, że wymienimy je po powrocie w polskim kantorze są bardzo niskie.

Jak oszczędzić podczas wyjazdu do Edynburga?

Niestety, stolica Szkocji jest droga. Odczuwalne jest to w szczególności w restauracjach oraz w przypadku zakwaterowania. Przygotowaliśmy kilka rad, które pozwolą na utrzymanie budżetu w ryzach.

Jedzenie w pubach

Restauracje w Edynburgu są drogie, warto jednak czasem na coś do jedzenia wpaść do..pubu! Często znajdziemy tam smaczne burgery, dania z grilla czy zupy nawet połowę tańsze niż w restauracjach. I często nie będą gorsze od swoich odpowiedników w restauracjach!

Bilet Explorer Pass

Niestety, w Edynburgu nie ma już karty do zwiedzania miasta. Jeśli jednak chcemy zobaczyć więcej atrakcji, a nawet wybrać się do innego miasta, jak Stirling, warto sprawdzić kartę Explorer Pass.

Więcej informacji o karcie znajdziecie w naszej recenzji: Recenzja karty Explorer Pass.

Zakwaterowanie

Jeśli planujemy wyjazd z wyprzedzeniem, powinniśmy odpowiednio szybciej rozpocząć poszukiwania miejsca zakwaterowania. Czym szybciej zarezerwujemy hotel lub apartament, tym mniej zapłacimy. Szukając lokum tydzień wcześniej możemy trafić nawet na ceny 100£ za noc..

Wysoki sezon

Najwięcej turystów odwiedza Edynburgu w czerwcu, lipcu oraz sierpniu. Warto pomyśleć nad kwietniem, majem lub wrześniem, pogoda może wiele się nie różnić, a ceny i dostępność zakwaterowania powinna być niższa. Warto jednak pamiętać, że jedną z najważniejszych zalet lipca i sierpnia są bardzo długie godziny przed zachodem słońca.


Reklama