ZOO w Edynburgu

Edynburg to miasto z pięknymi zabytkami, przepełnione atrakcjami w centrum. Jednak to nie tylko historyczne budynki i monumenty, to również niesamowity ogród zoologiczny, słynący z posiadania w swojej kolekcji rzadko spotykany gatunek w europejskich zoo - pandę wielką.

Historia i ciekawostki

Ogród zoologiczny w Edynburgu swoje bramy, dla publiczności otworzył 22 lipca 1913 roku. W roku 1909 pomysłodawca tego ZOO założył Szkockie Królewskie Towarzystwo Zoologiczne (Royal Zoological Society of Scotland).

surykatka w ZOO w Edynburgu

Podczas projektowania tego zwierzyńca założono, że będzie on bardzo autentycznym odzwierciedleniem naturalnych środowisk żyjących tam zwierząt. Pomysł ten nie ograniczał wielkości wielkości niektórych wybiegów. Ich rozmiary są imponujące, a zwierzęta od odwiedzających oddzielano fosami, rowami bądź specjalnymi mostkami, którymi możemy przechadzać się nad różnymi punktami tego ZOO.

!Niedźwiedź malajski - ZOO w Edynburgu
Niedźwiedź malajski - ZOO w Edynburgu

Edynburski zwierzyniec położony jest częściowo na wzgórzu, dlatego podczas jego zwiedzania będziemy mieli okazję również podziwiać widoki na krajobraz otaczający miasto.

!Widoki z ZOO w Edynburgu
Widoki z ZOO w Edynburgu

Zwierzęta i wybiegi

Wybiegi niektórych zwierząt są imponujące, nie tylko ze względu na swój rozmiar, a także na aranżację. W z pozoru niewielkim ogrodzie zoologicznym znajdziemy bardzo dużą ilość ciekawych domów zwierząt.

!Zebry - ZOO Edynburg
Zebry - ZOO Edynburg

Wśród dużej ilości mieszkających tam zwierząt zobaczymy m.in. tygrysy, lubiane przez wszystkich surykatki, zebry, oraz lwy. Mniej popularnym gatunkiem w tym ZOO jest np. niedźwiedź malajski czy piękny ocelot nadrzewny. Dzieci ucieszy widok leniuchującego tapira malajskiego czy spacer wśród lemurów. Zobaczymy również wylegujące się i skaczące walabie (należące do kangurowatych) oraz bawiące się szympansy.

!Tapir malajski - ZOO Edynburg
Tapir malajski - ZOO Edynburg

Do najbardziej zachwycających i najcenniejszych gatunków zwierząt tam żyjących należy panda wielka oraz koala australijski.

Panda wielka

ZOO w Edynburgu, jest jedynym w całej Wielkiej Brytanii ogrodem zoologicznym, w którym zamieszkuje panda wielka. Zwierzyniec bardzo szczyci się tym faktem. Oprócz tego inwestuje ogromne kwoty w program związany z ochroną i odbudową gatunku pandy wielkiej.

Panda wielka w tym ogrodzie jest odizolowana od innych zwierząt. Aby odwiedzić i zobaczyć pandę w kasach przy wejściu, na początku wizyty należy odebrać specjalny "bilecik" z zapisaną godziną odwiedzin tego zwierzęcia.

Powodem takich działań są ogromne starania włożone w opiekę nad tym gatunkiem. Przedziały czasowe nie są długie, zwykle trwają 10-15 minut. Pierwsze wejście do pandy odbywa się od godziny 10:00. Może się zdarzyć, że w tym czasie nie uda nam się zobaczyć pandy, co również się zdarza, ponieważ nie zawsze chce ona wyjść i publicznie się pokazać. Jeśli będzie miała miejsce taka sytuacja, spróbujmy ponownie za jakiś czas wrócić przed jej wybieg. Obsługa powinna nas bez problemu wpuścić (może się okazać, że trzeba będzie odrobinę poczekać), wiedząc jaka była sytuacja.

Ograniczenia ilości osób i czasu wizyty mają na celu również dać szansę wszystkim odwiedzającym na spędzenie w towarzystwie pandy kilku chwil bez nadmiernego tłumu.

!Panda wielka w ZOO w Edynburgu
Panda wielka w ZOO w Edynburgu

Więcej informacji oraz zdjęć, również z innych ogrodów zoologicznych znajdziecie pod tym linkiem: panda wielka.

Koala

Kolejnym gatunek, którego spotkanie w europejskich ogrodach zoologicznych należy do rzadkości jest koala australijski. W szkockim ZOO zobaczyć można obecnie aż czterech przedstawicieli tego gatunku. Nie są to zwierzęta zbyt ruchliwe. Aby zobaczyć je podczas aktywności najlepiej dowiedzieć się, o jakiej porze są karmione.

W pawilonie, który zamieszkują możemy spotkać osobę opowiadającą o koali. Czasami, gdy koale trochę bardziej się pochowają, taka osoba pomoże nam je odnaleźć, wskazując na kierunek, w którym powinniśmy szukać.

!Koala australijski w ZOO w Edynburgu
Koala australijski w ZOO w Edynburgu

Po więcej informacji o koali oraz zdjęć zapraszamy do artykułu: koala australijski.

Spacer z lemurami

Oprócz "typowych boksów" czy innych wybiegów, gdzie możemy z daleka podziwiać wspaniałe zwierzęta w Edynburgu, w ZOO znajduje się także miejsce, w którym możemy pospacerować pomiędzy zwierzętami. To czy nasz spacer okaże się udanym, będzie zależało już od samych lemurów. :)

!Wybieg dla lemurów widziany z góry
Wybieg dla lemurów widziany z góry

Czasami same wychodzą na ścieżkę, innym razem chowają się do "domku" obok. Najlepiej, podczas naszego pobytu, odwiedzić to miejsce więcej niż raz.

!Miejsce, w którym możemy spacerować pomiędzy lemurami
Miejsce, w którym możemy spacerować pomiędzy lemurami

Pingwiny

Pingwiny, a w zasadzie nie jeden gatunek tych ptaków przyciągają ogromne ilości odwiedzających. Wrażenie robi nie tylko ilość mieszkających tam pingwinów ale również wielkość ich wybiegu. Sam basen jest innowacyjny, obsługa może automatycznie regulować w nim poziom wody czy uruchamiać wodne fontanny. Aby sobie zobrazować rozmiar basenu, trzeba najpierw wyobrazić sobie jego pojemność, wynoszącą 1,2 mln litrów oraz jego długość - 65 metrów.

!Pingwiny w ZOO w Edynburgu
Pingwiny w ZOO w Edynburgu

Ptaki te możemy oglądać zarówno z górnego poziomu, jak i dolnego, podglądając je przez szybę, jak nurkują. Wybieg to nie tylko basen, to również ogromna powierzchnia skalna, a co ciekawe również wystawione niewielkie parasole.. przypominające kurort plażowy.. :)

Informacje praktyczne

Podczas wizyty w ZOO w Edynburgu

Dni i godziny otwarcia

Ogród zoologiczny w Edynburgu otwarty jest codziennie, ostatnie wejście możliwe jest na 60 minut przed zamknięciem. Natomiast pawilony ze zwierzętami zamykane są 30 minut przed końcem działania zoo.

miesiące godziny
od kwietnia do września 09:00 - 18:00
październik i marzec 09:00 - 17:00
od listopada do lutego 09:00 - 16:30

Ceny biletów wstępu

rodzaj biletu zakup on-line (co najmniej 3 dni wcześniej) zakup on-line (wizyta w ciągu 2 dni) zakup na miejscu
dorośli £17.00 £18.50 £19.00
dzieci 3-15 lat £12.50 £14.00 £14.55
dzieci poniżej 3 lat bezpłatnie bezpłatnie bezpłatnie
bilety ulgowe (za okazaniem ważnego dokumentu: studenci, 60+, bezrobotni) £14.50 £16.00 £16.50

Bilety rodzinne:

rodzaj biletu zakup on-line (co najmniej 3 dni wcześniej) zakup on-line (wizyta w ciągu 2 dni) zakup na miejscu
2 dorosłych + 2 dzieci £53.50 £58.00 £58.50
2 dorosłych + 3 dzieci £64.40 £69.50 £70.00
1 dorosły + 2 dzieci £37.95 £41.50 £42.00
1 dorosły + 3 dzieci £49.25 £54.50 £55.00
Warto przed wizytą odwiedzić oficjalną stronę ZOO w Edynburgu, gdzie znajdziecie informacje o aktualnościach oraz będziecie mogli zakupić bilety online, dzięki czemu wejście do parku będzie trwało krócej.
Reklama

!Lemury katta w ZOO w Edynburgu
Lemury katta w ZOO w Edynburgu

Lokalizacja

Dojazd: ZOO w Edynburgu znajduje się poza centrum, z którego możemy dojechać autobusami numer: 12, 26 i 31, wysiadamy na przystanku ZOO. Najlepiej poprosić kierowcę o pomoc i wskazanie odpowiedniego miejsca.

Adres: 134 Corstorphine Rd, Edinburgh EH12 6TS, Wielka Brytania


Reklama