Punkty widokowe Edynburga

Edynburg, to miasto bardzo ciekawym położeniu i ukształtowaniu terenu. Jedna z nielicznych europejskich metropolii, w której w centralnej części znajdują się wzgórza. Połączenie natury i zabytkowych budynków tworzy w stolicy Szkocji niepowtarzalny klimat.

Kształt terenu daje wiele możliwości podziwiania miasta z góry. W mieście znajdziemy sporą ilość miejsc, z których obejrzymy z wysoka miejski krajobraz. Naturalne punkty widokowe są darmowe, jednak nie tylko tam możemy bezpłatnie spojrzeć na miasto z góry, oprócz nich są jeszcze płatne miejsca z widokami na Edynburg.

Najlepsze punkty widokowe w Edynburgu

  • Holyrood Park i Arthur's Seat
  • Calton Hill
    • Nelson Monument
  • Taras na budynku Camera Obscura
  • Scott Monument
  • Mury Zamku Craigmillar
  • Mury Zamku w Edynburgu
  • Taras w Szkockim Muzeum Narodowym

Holyrood Park i Arthur's Seat

Holyrood Park to grupa wzgórz zlokalizowana w centrum Edynburga. Jest to królewski park, nazywany Parkiem Królowej lub Parkiem Króla (w zależności od płci osoby sprawującej władzę). Jest to wspaniałe miejsce do aktywnego spędzenia czasu na łonie natury bez konieczności wyjeżdżania poza miasto. Spacer po królewskim parku to szansa na podziwianie miasta z góry.

Widok na Edynburg z Góry Artura w Parku Holyrood

Najwyższym wzniesieniem tego parku jest Arthur's Seat czyli Góra Artura potocznie nazywana również Krzesłem Króla Artura (bądź fotelem). Wysokość szczytu wynosi 251 metrów n.p.m., podziwiać stąd można panoramę miasta oraz Zatokę Firth of Forth.

!Widok na Edynburg i Górę Artura w Holyrood Park
Widok na Edynburg i Górę Artura w Holyrood Park

Calton Hill

Calton Hill to wzgórze w centrum Edynburga, położone na końcu ulicy Princes Street jest doskonałym miejscem widokowym. To niewielkie wzniesienie, o 103 metrach wysokości jest popularnym miejscem wśród fotografów. Z tego miejsca najczęściej wykonywane są fotografie z widokiem na miasto Edynburg.

Calton Hill to miejsce ważne także ze względu mieszczących się na niej monumentów: Dugald Stewart Monument, The Nelson Monument, National Monument of Scotland oraz galeria sztuki - Collective.

!Wieczorny widok na Zatokę ze wzgórza Calton Hill w Edynburgu
Wieczorny widok na Zatokę ze wzgórza Calton Hill w Edynburgu

Wejście na wzgórze jest bezpłatne, jeśli jednak chcemy obejrzeć miasto z nieco wyższego poziomu możemy skorzystać z okazji i wybrać się do znajdującego się tam pomnika z niewielkim muzeum wewnątrz, funkcjonującym również jako wieża widokowa - Nelson Monument.

Punkt widokowy na Nelson Monument

The Nelson Monument został wzniesiony dla uczczenia pamięci admirała Nelsona, który zginął w Bitwie pod Trafalgarem w 1805 roku. Obecnie w obiekcie znajduje się niewielka wystawa, a na jego szczycie niewielki taras widokowy do podziwiania panoramy miasta. Cena normalnego biletu wstępu wynosi £5.00.

!Widok z pomnika The Nelson Monument na Calton Hill w Edynburgu
Widok z pomnika The Nelson Monument na Calton Hill w Edynburgu

Taras na budynku Camera Obscura

Budynek mieszczący przyrząd Camera obscura, znajdujący się w samym sercu miasta udostępnia odwiedzającym niewielki taras widokowy, z którego możemy obejrzeć z bliska najbliższe okolice Zamku oraz słynną The Royal Mile.

!Widok z tarasu widokowego budynku Camera Obscura i Świat Iluzji
Widok z tarasu widokowego budynku Camera Obscura i Świat Iluzji

Taras znajduje się na samej górze budynku atrakcji Camera Obscura i Świat Iluzji (Edinburgh's Camera Obscura and World of Illusions), jeśli tam będziecie, nie zapomnijcie wyjść na taras.

Punkt widokowy na Scott Monument

!Scott Monument w Edynburgu
Scott Monument w Edynburgu

The Scott Monument jest największym pomnikiem pisarza na świecie. Upamiętnia on Sir Walter'a Scott'a, a z każdego kolejnego poziomu rozpościera się coraz lepszy widok na miasto. Po pokonaniu 287 schodów zobaczymy najlepszy widok na Edynburg, z tego miejsca widać także doskonale cały kompleks zamkowy. Aby wejść na górę trzeba nabyć bilet wstępu, którego cena wynosi £5.00 (bilet normalny).

!Widok z pomnika Scott Monument w Edynburgu
Widok z pomnika Scott Monument w Edynburgu

Mury Zamku Craigmillar

Craigmillar Castle to ruiny średniowiecznego zamku znajdującego się ok 5 km od centrum miasta. Położony na niewielkim wzgórzu zamek, to ciekawa atrakcja dla osób szukających historycznych obiektów. Podczas dobrej pogody, spacer po murach tego zamku będzie świetną okazją do zobaczenia Edynburga z innej strony. Zobaczymy stąd przede wszystkim Górę Artura.

!Widok z murów Zamku Craigmillar w Edynburgu
Widok z murów Zamku Craigmillar w Edynburgu

Mury Zamku w Edynburgu

Zamek w Edynburgu to najpopularniejsza atrakcja stolicy Szkocji. Jeśli wybieracie się na ten zamek, koniecznie pospacerujcie po murach zamku, skąd roztaczają się wspaniałe widoki na oryginalny miejski krajobraz łączący zabytkowe obiekty i piękne, zielone wzgórza w centrum miasta.

!Widok z murów Zamku w Edynburgu
Widok z murów Zamku w Edynburgu

Taras w Szkockim Muzeum Narodowym

Szkockie Muzeum Narodowe to miejsce, które powinien odwiedzić każdy, kto zwiedza Edynburg. Muzeum pełne jest ciekawych wystaw oraz atrakcji dla osób w każdym wieku (oraz z różnymi zainteresowaniami). Jeśli jednak jesteśmy już znudzeni chodzeniem pomiędzy muzealnymi eksponatami, warto zrobić sobie przerwę i wybrać się na znajdujący się na ostatnim piętrze taras widokowy. Najciekawszym widokiem jaki z niego ujrzymy będzie Zamek.

!Widok z tarasu widokowego na dachu Muzeum Narodowego w Edynburgu
Widok z tarasu widokowego na dachu Muzeum Narodowego w Edynburgu

Reklama