Podróże po Europie

Gdzie spać w Edynburgu? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Mimo że wypełniony tysiącami zabytków Edynburg jest jednym z najciekawszych turystycznie miast całej Wielkiej Brytanii, to wśród Polaków wciąż nie jest popularnym wyborem wyjazdowym. Na pewno wpływ na to mają wysokie ceny na miejscu - zwłaszcza noclegów. Edynburg według różnych źródeł jest drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Wielkiej Brytanii, więc ceny zakwaterowania są zbliżone do tych londyńskich.

Olbrzymi wpływ na rankingi ma odbywający się przez większość sierpnia Festiwal Edynburski (ang. Edinburgh Festival), podczas którego w mieście organizowane są różne imprezy (m.in. festiwal tatuaży czy teatrów ulicznych). Część imprez odbywa się na specjalnej scenie rozłożonej przed bramą prowadząca na Zamek Edynburski, a niektóre występy zobaczymy wzdłuż słynnej Royal Mile.

Jeśli planujemy wybrać się do stolicy Szkocji w tym okresie, to powinniśmy rozpocząć poszukiwania noclegu wiele miesięcy wcześniej. Z powodu festiwalu do miasta rokrocznie przyjeżdża ponad milion osób. Wysokie ceny i mniejsza dostępność miejsc noclegowych są również domeną okresu od maja do początku września, kiedy to w tej części Szkocji jest największa szansa na słoneczne dni. W pozostałe miesiące w roku obłożenie jest mniejsze, ale wciąż jest drogo porównując chociażby do największego szkockiego miasta, czyli Glasgow.

Za dobrą cenę za pokój dwuosobowy z prywatną łazienką i w sezonie można uznać około 80-100 GBP. Niestety, noclegi w ścisłym centrum w wakacje potrafią być nawet dwa razy droższe. Na szczęście miasto jest na tyle niewielkie, że dojazdy z dalszych dzielnic nie są problematyczne.

Baza noclegowa w Edynburgu

Obiektów noclegowych w Edynburgu jest stosunkowo dużo i są one dość różnorodne. W centrum dominują hotele (sieciowe, butikowe), hostele dla młodszych gości (z salami wieloosobowymi lub pokojami prywatnymi) oraz pojedyncze apartamenty. Poza centrum znajdziemy więcej pensjonatów (ang. guest house) działających w modelu B&B. Są to zwyczajne dwupiętrowe budynki mieszkalne, w których właściciel utworzył do kilku miejsc noclegowych. Obiekty takie oferują niższe ceny i śniadanie w cenie, choć często prywatna łazienka dostępna jest tylko w pojedynczych pokojach, a pozostałe muszą korzystać z łazienki współdzielonej.

Edynburg jest na tyle niewielki, że naszym zdaniem lepiej znaleźć dobrze oceniany dom gościnny położony w jednej z dzielnic przylegających do centrum, niż słabo oceniany hotel. Wielka Brytania często kojarzona jest z wilgocią oraz chłodem w części starszych budynków, i czasami faktycznie może to być mało komfortowe. Warto przed dokonaniem rezerwacji zapoznać się z najgorszymi ocenami i komentarzami, żeby zweryfikować potencjalne problemy.

Sprawdź pełną bazę noclegową w Edynburgu

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Edynburgu?

Historyczna część Edynburga, czyli Stare oraz Nowe Miasto i ich najbliższa okolica, nie zajmuje zbyt rozległego obszaru. Zatrzymując się w centrum bez problemu do najważniejszych atrakcji dojdziemy pieszo. Niestety, ceny w tej okolicy są bardzo wysokie, szczególnie w sezonie.

Na szczęście sąsiednie dzielnice, w których noclegi są już tańsze, oddalone są o zaledwie kilkanaście minut drogi (maksymalnie 20-30) autobusem od centrum. Komunikacja miejska w stolicy Szkocji działa sprawnie i nie należy do bardzo drogich. Zresztą, aktywni turyści i tak będą musieli się z nią zaprzyjaźnić, w końcu część atrakcji (m.in. muzeum-statek HMY Britannia, nadmorskie Portobello, zamek Craigmillar czy kaplica Rosslyn) znajduje się dalej od centrum.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że dzielnice sąsiadujące z centrum miasta dopiero od nieco ponad 100 lat są częścią stolicy Szkocji, a wcześniej były niezależnymi osadami czy miasteczkami. Obszary te zachowały swój unikalny klimat i architekturę, czym odróżniają się od wypełnionego zabytkami centrum miasta.

Szukając noclegu dalej od centrum powinniśmy tylko upewnić się, że niedaleko obiektu znajdziemy przystanek autobusowy.

Stare Miasto, Nowe Miasto oraz West End - nocleg w historycznym centrum

Jeśli wysokie ceny nie są dla nas problemem, to bez wątpienia świetnym wyborem na nocleg będzie szeroko rozumiane centrum miasta. Najstarszą część Edynburga, czyli Stare Miasto (ang. Old Town) i Nowe Miasto (ang. New Town), na pół przedziela park Princes Street Gardens. Obie części wypełnione są tysiącami zabytków i wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Stare Miasto wznosi się na wzgórzu i zachwyca średniowieczną architektura, w tym górującym nad miastem Zamkiem Edynburskim. Od zamku aż do Pałacu Holyrood (ang. Holyrood Palace) ciągnie się Royal Mile, czyli najbardziej reprezentacyjna trasa w mieście. Zatrzymując się w tej okolicy będziemy mieć blisko do największych atrakcji, choć Royal Mile wieczorami potrafi pustoszeć. Małym minusem tej okolicy może być potrzeba wchodzenia pod górę, co jednak mogą wynagrodzić nam wąskie uliczki i średniowieczna zabudowa (o ile za taką przepadamy!).

Jeśli preferujemy spokojniejszą atmosferę to lepiej omijać położone na południe od zamku ulice Grassmarket oraz Cowgate, które są swoistym zagłębiem imprezowym i restauracyjnym. Okolica ta, zwłaszcza w piątki i weekendy, żyje do późnych godzin nocnych.

Nowe Miasto, choć młodsze od Starego Miasta, zachwyca historyczną zabudową z XVIII czy XIX wieku. Tak jak Stare Miasto ma charakter typowo turystyczny, tak Nowe Miasto jest handlowym i biznesowym sercem Edynburga, gdzie znajdziemy więcej atrakcji nastawionych na mieszkańców stolicy Szkocji.

Przykładem obiektu położonego w dobrej lokalizacji jest hotel sieci ibis - ibis Edinburgh Centre South Bridge – Royal Mile, który oddalony jest o zaledwie kilka minut spacerem od Royal Mile. Niestety, ceny są ściśle związane z sezonem i w lato potrafią poszybować mocno w górę. Poza sezonem mamy szansę rezerwacji noclegu dla dwóch osób za około 50-60 GBP za dobę.

Znajdź inny nocleg na obszarze Starego Miasta

Kawałek na północny wschód od Nowego Miasta, tuż za wzgórzem Calton (ang. Calton Hill), działa hotel Cairn Hotel. Nie jest to budżetowa opcja, ale ceny na miejscu są czasami znacznie niższe niż w przypadku obiektów położonych w granicach Starego Miasta. Do zamku z hotelu dojdziemy w około 25 minut.

Znajdź inny nocleg na obszarze Nowego Miasta

Od zachodniej strony do centrum przylega dzielnica West End. Jest to modny obszar, gdzie swoje siedziby mają banki i inne instytucje finansowe. West End znany jest też z dużego wyboru klubów i restauracji. Mimo to zawsze warto sprawdzić dostępne opcje noclegowe, może akurat uda się znaleźć coś w dobrej cenie.

Turyści szukający bardzo budżetowych noclegów mogą sprawdzić oferty w hostelach oferujących łóżka w salach wieloosobowych. Przykładem dobrze ocenianego obiektu jest West End Hostel, który zlokalizowany jest niecałe 2 kilometry na zachód od Starego Miasta. Za łóżko zapłacimy mniej więcej 10-14 GBP.

Wyszukaj inne noclegi na obszarze West End

Leith - dawny obszar portowy na północ od centrum miasta

Słysząc określenie "dawny obszar portowy" może zapalić nam się lampka ostrzegawcza. W końcu w wielu miastach najbliższa okolica portów była najmniej przyjaznym miejscem, zamieszkiwanym przez imigrantów lub osoby trudniące się niezbyt legalnym rzemiosłem.

W przypadku Edynburga opinia taka była by całkowicie mylna, zwłaszcza dziś. To niegdyś niezależne miasto od drugiej połowy poprzedniego wieku jest ciągle rewitalizowane, dzięki czemu obecnie jest jedną z najmodniejszych dzielnic stolicy Szkocji. No i jest zagłębiem gastronomicznym, w którym spróbujemy kuchnie z całego świata oraz znajdziemy dziesiątki pubów i kawiarni.

Dzielnica Leith oddalona jest o około 15-20 minut autobusem od centrum Edynburga. Dawną część portową z środkiem miasta łączy długa ulica Leith Walk, która słynie ze sklepów sprzedających produkty z całego świata oraz z piekarni i restauracji.

Zaletą noclegu na obszarze Leith jest to, że ceny będą tu niższe niż w centrum. Pamiętajmy tylko, żeby sprawdzić dojazd do centrum oraz przeczytać komentarze innych gości o okolicy. Mimo wielu zmian wciąż możemy trafić na miejsca, do których wieczorne powroty mogą być mniej komfortowe.

Z turystycznego punktu widzenia najważniejszą atrakcją dzilenicy jest olbrzymi jacht brytyjskiej monarchii Royal Yacht Britannia, który stoi w porcie i został zamieniony na statek-muzeum.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu w dzielnicy Leith jest obiekt Rooms at GPO, który oferuje dobrze urządzone pokoje z prywatną łazienką. Przystanek autobusowy znajduje się mniej niż 10 minut drogi spacerem od hotelu, a do centrum dojedziemy stąd (wliczając dojście na przystanek) w około 25 minut. Całkiem niedaleko obiektu działają dyskont Lidl oraz Tesco.

Znajdź inne noclegi w północnej części Edynburga

Southside i Newington - na południe od centrum miasta

Turyści szukający tańszego noclegu dalej od centrum miasta swoje poszukiwania mogą skierować na południe. Bliżej Starego Miasta znajdziemy dzielnicę Southside, na terenie której znajduje się miejski uniwersytet. Jest to obszar mniej turystyczny, choć żywy i wypełniony knajpkami oraz restauracjami.

Southside wciąż jednak położone jest blisko centrum i ceny nie różnią się tu drastycznie od Starego i Nowego Miasta. Chcąc znaleźć coś tańszego musimy skierować się jeszcze dalej na południe, do dzielnicy mieszkalnej Newington.

Dobrze ocenianym obiektem w tej okolicy jest dom gościnny City Break Guest House, który oddalony jest o około 15-20 minut autobusem od Starego Miasta. Przystanek autobusowy oddalony jest o dosłownie 2 minuty od obiektu.

Obiekt oferuje kilka rodzajów pokoi o różnym rozmiarze, zarówno z prywatną jak i współdzieloną łazienka.

Innym przykładem bardzo dobrze ocenianego noclegu jest Edinburgh Sixteen, ale w tym przypadku ceny będą raczej wyższe. Jest to typowa wiktoriańska rezydencja zamieniona na dom gościnny w stylu B&B. Minusem jest brak pokoi z prywatną łazienką. Do centrum dojedziemy w kilkanaście minut autobusem. Przystanek znajduje się tuż obok budynku.

Znajdź inne noclegi na południe od centrum miasta

Reklama