Glasgow - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Glasgow, czyli największe miasto w Szkocji i trzecie największe miasto Wielkiej Brytanii. W Polsce znane przede wszystkim z obu słynnych klubów piłkarskich, Celtiku oraz Rangersów, a nie jako ciekawy kierunek turystyczny.

A szkoda! Glasgow jest jednym z najbardziej oryginalnych miast Wielkiej Brytanii, typowo brytyjskim, w którym wciąż bardzo dobrze widać wpływ rewolucji przemysłowej na architekturę i życie ludności.

Warto również wspomnieć o pozytywnym nastawieniu do turystów oraz mieszkańców - wszystkie najważniejsze muzea oraz atrakcje wspierane przez miasto są darmowe!

Wybierasz się do Glasgow?

Glasgow

Gdzie spać w Glasgow?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Jak zwiedzać Glasgow?

Najważniejsze atrakcje Glasgow rozsiane są na dość rozległym terenie - i jeśli nie mamy wiele czasu lub nie jesteśmy przyzwyczajeni do wielokilometrowych spacerów, powinniśmy skorzystać z komunikacji publicznej.

Najwygodniejszym środkiem transportu dla turystów jest metro (Glasgow Subway), będące trzecim najstarszym systemem podziemnej komunikacji świata - zostało otworzone 14 grudnia 1896 roku. Niestety, metro w Glasgow posiada jedynie jedną linię i 15 przystanków zataczających trasę dookoła rzeki Clyde, na szczęście zatrzymuje się blisko niektórych atrakcji - jak Uniwersytet czy Plac Jerzego (George Square).

Jeśli chcemy dostać się do dalszych zakątków i atrakcji, czyli np. do katedry - musimy skorzystać z autobusów lub podejść kawałek pieszo. Więcej informacji o rozkładach jazdy znajdziemy na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika, SPT.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Glasgow?

Glasgow bardzo dobrze nadaje się na wyjazd weekendowy, chociaż powinniśmy raczej planować 3-4 dni, jeśli chcemy również znaleźć czas na tereny zielone czy odwiedziny stadionów.

Lotnisko w Glasgow znajduje się blisko miasta, dojeżdżają do niego autobusy miejskie, nie stracimy więc wiele czasu na dojazd po przylocie.

Darmowy Internet

W 2014 roku w całym centrum Glasgow udostępniony został darmowy internet bezprzewodowy wi-fi. Nie działa on bardzo szybko, pozwala jednak na spokojne skorzystanie z mapy czy znalezienie czegoś w wyszukiwarce.

Zwiedzanie Glasgow

Zwiedzanie największego miasta w Szkocji najlepiej rozpocząć od centrum i okolicy Placu Jerzego (George Square), przy którym stoi imponujący ratusz (Glasgow City Chambers), uważany za najważniejszy budynek w Glasgow. Co powinno ucieszyć - dwa razy dziennie, od poniedziałku do piątku (o 10.30 oraz 14:30), odbywają się wycieczki z przewodnikiem. Nie trzeba się wcześniej zapisywać, a wszystko odbywa się za darmo. Jedna istotna uwaga - nie zawsze wszystkie sale są dostępne do zwiedzania, jeśli jesteśmy dłużej niż dzień możemy podejść i zapytać o dostępność sal przez następne dni, dzięki czemu nie przegapimy najważniejszych pomieszczeń. Warto również przyjść odpowiednio wcześniej, w przypadku bardzo tłocznych dni możliwe jest nie załapanie się do grupy zwiedzającej.

Budynek ratusza został oddany do użytku w 1888 roku, do jego budowy wykorzystano ponad 10 milionów cegieł oraz ponad 9000 metrów sześciennych kamienia.

W trakcie zwiedzania zobaczymy m.in. przepiękną salę bankietową, która przez dziesiątki lat zachwycała rodzinę królewską i innych możnych tego świata. Na ścianach umieszczone są olbrzymie płachty z malowidłami ważnych scen z historii miasta, a na górnej galerii zobaczymy portrety burmistrzów Glasgow.

Na samym Placu Jerzego znajdziemy pomniki wielu ważnych postaci z historii Szkocji, między innymi: Roberta Burnsa, Jamesa Watta czy Sir Waltera Scotta. Podczas odkrywania Glasgow zaskoczyć może stosunkowo mała liczba nawiązań do historii Szkocji, szczególnie jest to widoczne dla odwiedzających wcześniej Edynburg - można nawet odnieść wrażenie, że Glasgow jest miastem bardziej brytyjskim niż szkockim.

Katedra i średniowieczne Glasgow

Początki Glasgow sięgają średniowiecza i są ściśle powiązane z katedrą. To wokół dzisiejszej katedry budowane było średniowieczne miasto, które wyglądało całkowicie inaczej niż dziś. Obok katedry znajdował się piękny zamek biskupa (dziś w jego miejscu znajduje się muzeum religijne św. Mungo), a całość otoczona była murami. Dopiero w następnych wiekach i w trakcie rozwoju przemysłowego Glasgow rozpoczęło rozrost w kierunku rzeki Clyde.

!Widok na Katedrę ze wzgórza Glasgow Necropolis
Widok na Katedrę ze wzgórza Glasgow Necropolis

Początki katedry sięgają 1136 roku, jednak jej dzisiejszy kształt jest efektem kolejnych wieków i ambitnych prac nad rozbudową. W środku oprócz głównej nawy znajdziemy olbrzymią kryptę, a na końcu po lewej stronie pomieszczenie biskupa. Katedra nie tylko w środku zachwyca, spacerując dookoła możemy zaobserwować kilka ciekawych rozwiązań architektonicznych.

Niedaleko katedry znajduje się jeden z czterech zachowanych średniowiecznych budynków Glasgow - “Provand’s Lordship”. Budynek ten powstał w 1471 roku jako część szpitala, a jego wewnętrzna zabudowa nawiązuje do lat 1500-1700. Powinniśmy zarezerwować spokojną chwilę na zwiedzenie tego niesamowitego domu. Na jego tyłach znajduje się klimatyczny ogród, w którym możemy usiąść i chwilkę odpocząć.

!Provand’s Lordship w Glasgow
Provand’s Lordship w Glasgow

Za katedrą, po drugiej stronie ulicy, znajduje się założony w 1832 roku wiktoriański cmentarz (Glasgow Necropolis). Zdecydowanie warto do niego podejść i pospacerować oglądając imponujące nagrobki. Przy okazji jest to doskonały punkt widokowy na katedrę i miasto.

Uniwersytet

Największą dumą Glasgow jest założony w 1451 roku Uniwesytet, który jest czwartym najstarszym uniwersytetem w Wielkiej Brytanii, i zarazem jednym z najważniejszych. To tutaj studiowali chociażby Adam Smith czy James Watt. Główny kampus uniwersytetu mieści się na Gilmorehill i jest otwarty dla zwiedzających.

Uniwersytet w Glasgow - podczas spaceru po kampusie

W trakcie odwiedzin możemy pospacerować po terenie kampusu, przejść pod niesamowitymi kolumnami i łukami łączącymi wschodnie i zachodnie skrzydła. Szczególnie w okresie wolnym od zajęć, gdy nie ma tłumów studentów, to miejsce jest magiczne - co doceniło wielu twórców filmowych. Kręcono tu m.in. jedną ze scen z filmu Atlas Chmur.

Warto dać sobie chwilę i pospacerować powoli po całym terenie, dzięki czemu możemy odkryć wiele ciekawych miejsc - takich jak schody Lwa i Jednorożca czy budynek The Principal's Lodging w którym mieszka rektor (jedyny zamieszkały dziś budynek w obrębie kampusu). Wychodząc po drugiej stronie budynku znajdziemy się na wzgórzu z którego widać miasto oraz znajdujący się poniżej park Kelvingrove.

W środku turyści odwiedzić mogą otworzoną w 1929 roku kaplicę (została wybudowana na pamiątkę studentów oraz pracowników, którzy zginęli podczas obu wojen światowych), halę nad kolumnadą (o ile oczywiście nie odbywają się tam zajęcia uniwersyteckie) oraz muzeum Hunteriana (Hunterian Museum).

W muzeum Hunteriana zobaczymy wiele wartościowych obiektów z różnych dziedzin, zaczynając od rzymskich wykopalisk, przez skamienieliny dinozaurów, na wystawie związanej z medycyną kończąc.

Charles Rennie Mackintosh

Szkocki architekt, Charles Rennie Mackintosh, jest jedną z najważniejszych postaci w nowożytnej historii Glasgow. Mackintosh odcisnął swoje piętno na dzisiejszym wyglądzie miasta.

Wychodząc z kampusu od strony University Ave i idąc Hillhead Street na północ dojdziemy do muzeum poświęconemu architektowi, Mackintosh House, w którym zapoznamy się z jego pracami z różnych dziedzin. Tuż obok mieści się Galeria Sztuki Hunteriana (Hunterian Art Gallery), w której znajdziemy pracę Glasgow Boys i Mackintosha, ale także europejskich artystów, takich jak Rembrandt czy Rubens. Muzeum szczyci się kolekcją ponad 900 dzieł sztuki.

Galeria sztuki Kelvingrove

10 minut spacerem od Uniwersytetu, po drugiej stronie parku Kelvingrove (Kelvingrove Park), mieści się najważniejsze muzeum w Glasgow - Kelvingrove Art Gallery and Museum. Już sam budynek zachwyca, a po wejściu do środka głównym wejściem od razu w oczy rzucają się olbrzymie organy.

W muzeum znajdziemy ponad 8000 eksponatów i dzieł sztuki, z wielu okresów i najróżniejszego typu. Jedną z najpopularniejszych prac jest obraz Christ of Saint John of the Cross (Chrystus świętego Jana od Krzyża) Salvadora Dalego. Spokojnie na wizytę możemy zaplanować 2 do 3 godzin, a i tak może to się okazać za mało.

Teren obok muzeum uznawany jest za jeden z najmodniejszych w Glasgow, mieści się tu pełno klimatycznych knajpek, niestety wyróżniają się również wysokimi cenami.

Rewolucja przemysłowa

Glasgow jest jednym z tych miast, w których cały czas czuć dawnego ducha ery przemysłowej. Spacerując po centrum miasta co raz napotkamy budynki przemysłowe czy fabryki zamienione na biura. Ale to nie jedyne ślady industrialnej potęgi Glasgow - mosty, dworzec czy nawet zabudowa mieszkalna - wszystko to powoduje uczucie cofnięcia się w czasie. Jest to jedno z ostatnich dużych miast Wielkiej Brytanii, co naprawdę można poczuć jak miasta brytyjskie wyglądały przeszło 100 lat temu.

Ciekawym przykładem takiej architektury jest muzeum The Lighthouse, mieszczące się w starym budynku gazety Glasgow Herald. Dziś znajdziemy tu nowoczesne muzeum z wieloma salami, w tym niemal całe piętro poświęcone Charlesowi Rennie Mackintoshowi. Na ostatnim piętrze udostępniony został punkt widokowy z którego możemy zobaczyć centrum miasta.

Jeśli chcemy zobaczyć jak wyglądały warunki mieszkalne mieszkańców możemy wybrać się do Tenement House. Jest to mieszkanie-muzeum z początku XX wieku, mieszczące się w normalnym bloku, idealnie zachowane i niemal nienaruszone. Wejście do domu jest płatne.

Miasto nad rzeką Clyde

Nowożytna historia Glasgow jest ściśle związana z rzeką Clyde - miasto w trakcie rewolucji przemysłowej rozrosło się do imponujących rozmiarów, rozdzielone na dwie strony przez rozdzielającą je rzekę. Oba brzegi rzeki nadają się do spacerowania, bardziej przystosowanym do spacerów oraz rowerów jest jednak brzeg północny.

!Glasgow - wieczór nad rzeką Clyde
Glasgow - wieczór nad rzeką Clyde

Kiedyś nad rzeką Clyde kwitły prace związane z przemysłem, przeładowywano tutaj towary oraz ładowano sprzęt przygotowany na eksport. Do dziś jednym z ostatnich istniejących śladów po tych czasach jest olbrzymi dźwig - Finnieston Crane, znajdujący się na północnym brzegu rzeki, naprzeciwko nowoczesnej siedziby BBC Scotland i innych firm mediowych. Tuż obok dźwigu, przy moście The Clyde Arc, zobaczymy dwie rotundy zbudowane z czerwonej cegły - były to wejścia do podziemnego tunelu z którego korzystali mieszkańcy - często zabierając ze sobą konie oraz wozy, a w późniejszych latach samochody. Z powodu wysokich kosztów utrzymania tunel został zamknięty i zakopany w latach 80.

Kawałek na zachód od Finnieston Crane, po drugiej stronie rzeki, znajduje się nowoczesny budynek Muzeum Nauki (Glasgow Science Center). Wejście do muzeum jest płatne (niestety nie należy do tanich) i jest to szczególna gratka dla młodszych odwiedzających - w środku możemy spróbować wielu doświadczeń oraz dobrze się bawić.

W budynku muzeum znajduje się również wieża widokowa (Glasgow Tower w Centrum Nauki), jednak dodatkowo płatna (bilet wstępu w pakiecie ze muzeum lub osobno), oferuje jeden z najlepszych widoków na miasto. Jako ciekawostkę warto podać, że wieża została wpisana do światowej listy rekordów Guinnessa jako najwyższa wieża na świecie mogącą obrócić się o 360 stopni.

!Widok z wieży Glasgow Tower w Centrum Nauki
Widok z wieży Glasgow Tower w Centrum Nauki

Dalej na zachód trafimy do jednego z najciekawszych muzeów Glasgow, Muzeum Transportu (Riverside Museum). W środku znajdziemy m.in. najstarszy rower świata, wiele modeli samochodów, a także odwzorowaną ulicę wraz ze stacja metra sprzed 100 lat. Tuż obok muzeum stoi statek-muzeum The Tall Ship Riverside. Jest to statek typu Glenlee, jeden z pięciu ostatnich statków tego typu pozostałych na świecie.

Będąc przy muzeum Riverside możemy skorzystać z małego "statku" przewożącego na drugi brzeg - do dzielnicy Govan. Kiedyś mieściło się tu średniowieczne miasteczko (najstarsze znalezione groby datowane są na V i VI wiek), dziś jest to jedna z dzielnic Glasgow, Znajdziemy tam m.in. urokliwy ratusz oraz dwa ciekawe kościoły, Govan Parish Church (w środku znajdziemy kilka wykopalisk) oraz Govan Old Church.

Sportowe Glasgow

Glasgow kojarzy się przede wszystkim z dwoma słynnymi klubami piłkarskimi, które swoje mecze rozgrywają na Ibrox (Glasgow Rangers) oraz Celtic Park (Celtic Glasgow). Pierwszy z nich jest bardziej wyspiarski, wygląda niczym pałac - zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Arena Celtiku jest bardziej nowoczesna - szczególnie biorąc pod uwagę jej kształt.

Oba obiekty możemy zwiedzić, wycieczki z przewodnikiem odbywają się kilka razy dziennie, z wyłączeniem dni meczowych. Niestety, w przeciwieństwie do wielu innych atrakcji, zwiedzanie stadionów jest płatne.

Więcej informacji o stadionach w artykułach: Zwiedzanie stadionu Celtiku Glasgow oraz Zwiedzanie stadionu Glasgow Rangers.

Sztuka uliczna

Spacerując po Glasgow możemy czasem poczuć się jak w galerii sztuki współczesnej. Wiele prac zostało utworzonych przez artystę australijskiego pochodzenia o pseudonimie Smug, jedną z najbardziej imponujących prac znajduje się niedaleko katedry.

!Street Art w Glasgow - okolice Katedry - St Mungo (autor SMUG)
Street Art w Glasgow - okolice Katedry - St Mungo (autor SMUG)

Wiele z prac związanych jest z różnymi wydarzeniami z historii miasta. Wyróżniają się tu prace stworzone z okazji rozgrywek Commonwealth Games (Igrzyska Wspólnoty Narodów), które odbyły się w Glasgow w 2014 roku. Władze miejskie zaprosiły utalentowanych artystów, aby uświetnili miasto z tej okazji.

Więcej przykładów sztuki ulicznej z Glasgow znajdziecie w naszym artykule Sztuka uliczna w Glasgow.

Zielone Glasgow

Pomimo swojej industrialnej zabudowy w Glasgow znajdziemy również rozległe tereny zielone. Najbardziej znanym parkiem jest Glasgow Green, będący zarazem najstarszym parkiem miejskim.

Oprócz ścieżek i ławeczek w parku mieści się Muzeum Ludzi Glasgow (Glasgow People's Museum) oraz zimowe ogrody (Winter Gardens). W muzeum poznamy historię Glasgow przedstawioną na imponujących wystawach.

!Widok na Glasgow People's Musuem
Widok na Glasgow People's Musuem

Naprzeciwko muzeum stoi fontanna Doultona (Doulton Fountain) - która jest największą fontanną utworzoną z terakoty na świecie.

Innym ciekawym parkiem w Glasgow jest Park Wiktorii (Victoria Park). Jest bardziej kolorowy i żywy niż Glasgow Green, a od 3 kwietnia do 30 września możemy zobaczyć skamieniałości podstaw drzew (Fossil Grove) sprzed ponad 330 milionów lat!

Ogród botaniczny

Ogród botaniczny w Glasgow został założony w 1817 roku, dziś należy do Uniwersytetu. Składa się z kilkunastu szklarni, w tym imponującej Kibble Palace (całkowity rozmiar ponad 2100 metrów kwadratowych) - na którą składa się kilka skrzydeł.

W środku zaobserwujemy różnorodne gatunki roślin z różnych kontynentów, kolekcja jest naprawdę imponująca. W środku na pewno natrafimy na studentów malujących i szkicujących znajdujące się tam rośliny.

Wybierając się do ogrodu botanicznego możemy zajrzeć również na imprezową ulicę Ashton Lane, gdzie wielu studentów z okolicznych wydziałów uniwersytetu spędza czas wolny. Znajdziemy tu kilka ciekawych pubów i restauracji, jest przyjemne miejsce na krótki wypoczynek.

!Ashton Lane - Glasgow
Ashton Lane - Glasgow

Więcej: Ogród botaniczny w Glasgow

Park Pollock

Trochę dalej od centrum, po południowej stronie rzeki Clyde, znajduje się olbrzymi Park Pollocka (Pollok Country Park). Na 146 hektarach znajdziemy pola, ścieżki, lasek. Park został w 2007 roku wybrany najlepszym parkiem Wielkiej Brytanii. Jest to idealne miejsce na spacer i odpoczynek od przytłaczającej przemysłowej architektury miasta.

W środku parku znajdziemy piękny budynek Pollok House, służący dziś jako muzeum, z pięknym pokojem herbacianym oraz imponującą kolekcją sztuki.

Spacerując po parku możemy spotkać słynne wyżynne szkockie krowy.

Jak oszczędzić pieniądze odwiedzając Glasgow?

Na szczęście dla turystów większość atrakcji w Glasgow jest darmowych. Nadal jednak ceny w restauracjach czy ceny hoteli są typowo brytyjskie, warto więc rozpocząć poszukiwania noclegu odpowiednio wcześniej.

Jedzenie w pubach

Pomimo, że restauracje w Glasgow są drogie, zawsze możemy zajść do pubu, z których większość posiada kuchnie i serwuje typowo brytyjskie posiłki, jak burgery czy dania z grilla. W pubie zjemy taniej niż w restauracji, a często jakość posiłków jest porównywalna z restauracjami. W pubie zjemy również szkockie śniadanie.

Restauracje w muzeach

Odwiedzając muzea warto zajrzeć do znajdujących się w nich restauracji, często jedno lub dwa dania, takie jak zupa czy danie dnia, można zjeść w rozsądnej cenie.

Bezpieczeństwo

Glasgow jest olbrzymią metropolią z dużą ilością imigrantów z całej Europy. Pomimo, że miasto uważane jest za bezpieczne, powinniśmy jednak zachować odpowiednie środki ostrożności na dworcach oraz środkach komunikacji publicznej - i pilnować swoich rzeczy, a także uważać wieczorami, szczególnie w weekendy, w mniej oświetlonych częściach miasta.

Na co uważać podczas odwiedzin Glasgow?

Ceny piw w pubach

W Szkocji, podobnie jak w całej Wielkiej Brytanii, sporadycznie napotkamy na cenę pinty piwa podaną gdziekolwiek w pubie. Z reguły za piwo w pubie zapłacimy 4£ do 5£, warto jednak upewnić się względem ceny odwiedzając pub w dobrej lokalizacji lub wybierając oryginalny gatunek, aby nie zdziwić się ceną pinty na poziomie 6-7£.

Szkockie funty

Bardzo ważna uwaga - Bank Szkocji posiada autonomię w produkcji banknotów i monet, z tego powodu możliwe jest, że podczas płacenia większym nominałem otrzymamy jako resztę banknoty wystawione w Szkocji. Niestety, mało który kantor w Polsce je nam wymieni po powrocie - warto je wydać lub poprosić o wydanie banknotów wystawionych w Anglii. Taką zamianę powinniśmy również móc wykonać w okienku w banku.

Znajomość języka angielskiego

Szkocki akcent i wymowa nie są proste i różnią się od angielskiego znanego z Anglii. Początkowo szkocki akcent może wydawać się całkowicie niezrozumiały - warto się na to przygotować i nie załamywać się, gdy początkowo nie zrozumiemy ani jednego słowa wypowiedzianego przez Szkota.

Stosunek do Wielkiej Brytanii

Glasgow jest jednym z najbardziej brytyjskich miast w Szkocji, nadal jednak spotkamy tutaj mieszkańców pozytywnie nastawionych do niepodległości Szkocji. Może to być delikatny temat do rozmów z miejscowymi i warto mieć to na uwadze.

Konflikt klubowy

Glasgow od zawsze podzielony jest pomiędzy zwolenników Celtiku oraz Glasgow, dziś nienawiść nadal istnieje, nie jest jednak tak brutalna jak w latach dawniejszych - gdy oś konfliktu wyznaczało również podejście do kościoła, na Celtik chodzili katolicy, na Rangersów protestanci. Dzisiaj się to jednak wymieszało i ma charakter o wiele spokojniejszy, szczególnie w centrum miasta.

W 2016 roku w trakcie trwania meczu derbowego (słynnego Old Firm Derby) na ulicach było bardzo spokojnie, pomimo, że oczywiście wszystkie puby były pełne i alkohol lał się szerokim strumieniem. Warto jednak uważać na siebie wieczorem, gdy większe grupki podchmielonych kibiców bawią się na mieście.


Reklama