Celtic Park, stadion słynnego Celtiku Glasgow, to drugi największy stadion piłkarski w Szkocji (największy stadion w Szkocji to Murrayfield Stadium w Edynburgu) i zarazem szósty największy obiekt w całej Wielkiej Brytanii.
Mieszczący się w dzielnicy Parkhead stadion pomieści 60 411 widzów, wszystkie miejsca są zadaszone, a sam obiekt należy do bardzo nowoczesnych. Kibice nazywają swój obiekt Paradise, czyli po polsku raj.
Wybierasz się do Glasgow?
Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne
Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.
Gdzie spać w Glasgow?
Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele
Historia
Klub piłkarski Celtic Glasgow założony został w listopadze 1887, a pierwszy obiekt został otworzony w 1888 roku, tuż obok dzisiejszego obiektu. Pierwszy mecz Celtik rozegrał na nim z lokalnym rywalem, Rangersami. Z powodu wysokiego czynszu klub został zmuszony do zmiany swojej siedziby, chociaż przeniósł się zaledwie 180 metrów dalej.
Dzisiejszy Celtik Park został otwarty w sierpniu 1892 roku, a w pierwszym rozegranym na nowym obiekcie meczu Celtic pokonał drużynę Renton 4-3. Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej, podobnie jak Stadion Glasgow Rangers był owalny, miał dookoła bieżnię oraz tor dla cyklistów, pawilon i drewniane trybuny. W 1898 roku zbudowano pierwszą na świecie dwu piętrową trybunę (Grand Stand), która mogła pomieścić aż 50 000 fanów.
Przez następne lata stadion przechodził modernizację, w 1929 roku trybunę Grand Stand zamieniono na bardziej nowoczesną, istniejącą do dziś, Main Stand. Nieoficjalny rekord frekwencji został ustanowiony w 1938 roku, kiedy to na mecz derbowy (Old Firm derby) przyszło podobno 92 000 osób. Oczywiście, z powodu oficjalnej pojemności wynoszącej ledwo ponad 80 000, nikt z władz klubu tego faktu nigdy nie potwierdził.
Przez następne dekady stadion poddawany był modernizacjom, chociaż dopiero w latach 90 wszystkie miejsca zostały zamienione na siedzące - zostało to wymuszone względami bezpieczeństwa. Władze klubu skorzystały z potrzeby i zdecydowanie unowocześniły obiekt, całkowicie przebudowując dużą część obiektu.
Największe atrakcje
- wejście do sali dyrektorów, w której prezentowane są najważniejsze puchary w historii klubu oraz pamiątki z najważniejszych meczy. Wśród pucharów są między innymi puchary za zdobycie 9 mistrzostw kraju z rzędu oraz replika Pucharu Mistrzów (który Celtic wygrał w sezonie 1966/67). Z ciekawych pamiątek warto wspomnieć o medalach historycznych zawodników klubu.
- szatnia gospodarzy (szatnia gości w dni niemeczowe służy jako schowek, nie można do niej wejść)
- przejście korytarzami klubowymi, podczas których można zaobserwować wystawy poświęcone byłym gwiazdom klubu, m.in. Henrikowi Larssonowi
- przejście tunelem oraz przez strefę mieszaną
Ławka rezerwowych na stadionie Celtiku - wejście na poziom murawy przy ławkach rezerwowych
- wejście na trybuny oraz na lożę dyrektorską/VIP
Sala konferencyjna na stadionie Celtiku - wejście do sali konferencyjnej, w której puszczony jest film o historii klubu
Ciekawostki
- na koniec zwiedzania w sali konferencyjnej odwiedzającym zostaje wyświetlony film, w którym pochwalony jest polski bramkarz, Artur Boruc. Artur nadal jest bardzo lubiany przez kibiców oraz pracowników klubu, szczególnie za swoją postawę podczas meczów z Rangersami.
- nad stadionem powiewa flaga Irlandii, założycielem klubu był brat Walfrid (Andrew Kerins), a klub pełnił duża rolę społeczną, od początku istnienia pomagał słabszym i zbierał na nich fundusze
- pod dachem, podobnie jak na stadionie FC Barcelony, znajduje się
specjalny boks dla mediów
Miejsce na trybunach dla odsuniętego trenera - na trybunach przy loży VIP znajduje się specjalnie miejsce z telefonem dla trenera, który został wyrzucony przez sędziego w trakcie meczu. Telefon służy do komunikacji z ławką rezerwowych.
- w tunelu prowadzącym na boisko oraz w różnych miejscach dookoła stadionu i na chodniku zobaczymy specjalnie pamiątkowe napisy, które mogli wykupić kibice dla siebie lub swoich najbliższych. Ten oryginalny pomysł marketingowy pozwala klubowi na regularne dochody, a kibicom na wieczne upamiętnienie na ukochanym stadionie.
Muzeum
W tym momencie Celtik nie ma swojego muzeum, chociaż jest ono budowane w budynku naprzeciwko stadionu i niedługo zostanie udostępnione zwiedzającym.
Sklep klubowy
W budynku obok stadionu mieści się sklep klubowy (Celtic Superstore) z bardzo szerokim asortymentem. W środku wybór jest naprawdę spory, można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku klubów Premiership. Niestety, ceny są wysokie, koszulka meczowa to koszt w okolicy 60£.
Sklep jest otwarty od poniedziałku do środy od 9:00 do 17:30, od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00, a w niedzielę od 10:00 do 17:00
Mniejszy sklep znajdziemy również w centrum Glasgow.
Informacje praktyczne [aktualizacja styczeń 2018]
Zwiedzanie
Zwiedzanie stadionu Celtik Park trwa około 90 minut i odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze z przewodnikiem, kibicem klubu. Pracownik w jej trakcie opowiada historię klubu, ciekawostki związane z obiektem, przypomina największe gwiazdy i wydarzenia - pozostawia również dużo czasu na zdjęcia.
Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali dyrektorów, a kończy się na wizycie w sali konferencyjnej i obejrzeniu filmu o historii klubu.
Ceny biletów wstępu
Cena dla osoby dorosłej to 10£, młodzież za 6£ (uwaga, młodzież do 12 lat), a dzieci pięcioletnie lub młodsze wchodzą za darmo. Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) to koszt 25£.
Bilety można zakupić na miejscu (uwaga, może nie być miejsc!) lub wysyłając e-maila pod adres stadiumtours@celticfc.co.uk. Uwaga, niestety w trakcie rezerwacji biletu trzeba w drugim kroku zadzwonić i zapłacić telefonicznie kartą płatniczą.
Zwiedzanie rozpoczyna się na lewo od głównego wejścia do budynku klubowego.
Dni i godziny zwiedzania
Celtic Park można zwiedzać od poniedziałku do piątku o 11:00 lub 13:45 (także w dni meczowe, gdy mecz jest wieczorem).
W dni niemeczowe w weekendy zwiedzanie jest możliwe o godzinach: 11:00, 12:00, 13:45 oraz 14:30. W dni, gdy odbywają się mecze, zwiedzanie jest możliwe o: 9:30, 10:00, 10:30 oraz o 11:00, o ile mecz jest rozgrywany o 15:00 lub później. Jeśli mecz rozgrywany jest wcześniej, zwiedzanie nie jest możliwe.
Czasami dzień przed meczem szatnia gospodarzy nie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczęście, można wcześniej napisać do klubu i o to zapytać.
Dojazd i lokalizacja
Do stadionu Celtiku można dojechać z centrum miasta autobusami linii 61, 62, 64, 255 oraz 240 i wysiąść na przystanku Parkhead Forge Shopping Centre.
Możliwy jest również dojazd pociągiem ze stacji Glasgow Central lub Argyle Street do stacji Dalmarnock and Bridgeton.
Dojście piechotą z centrum miasta powinno zająć około 40 minut.