Podróże po Europie

Celtic Park - zwiedzanie stadionu Celtiku Glasgow

Ostatnia aktualizacja: 8 listopada 2022

Celtic Park to stadion piłkarski, na którym swoje mecze rozgrywa słynny Celtik Glasgow. Jest on ósmym największym obiektem sportowym w Wielkiej Brytanii oraz drugim w Szkocji (pod względem pojemności wyprzedza go wyłącznie Murrayfield Stadium w Edynburgu, gdzie swoje mecze rozgrywa reprezentacja narodowa w rugby).

Mieszczący się w dzielnicy Parkhead stadion nazywany jest przez kibiców Celtiku Paradise (pol. Raj). Jego zwiedzanie należy do największych atrakcji Glasgow i powinno być punktem obowiązkowym dla wszystkich turystów zainteresowanych futbolem. W innym z artykułów opisaliśmy także zwiedzanie Ibrox Stadium (obiektu Rangersów).

Fasada stadionu Celtiku
Fasada stadionu Celtiku

Ile osób może pomieścić Celtik Park?

Stadion Celtiku może pomieścić aż 60 411 widzów i co godne podziwu jest niemal zawsze wypełniony prawie po brzegi.

Trybuny stadionu Celtiku Glasgow
Trybuny stadionu Celtiku Glasgow

Celtic Park - historia i ciekawostki

Klub piłkarski Celtic Glasgow założono w listopadzie 1887 roku, a już rok później otworzono jego pierwszy stadion. Premierowy mecz gracze Celtiku rozegrali z lokalnym rywalem - Rangersami. Z powodu wysokiego czynszu klub został zmuszony do zmiany swojej siedziby, choć ostatecznie przeniósł się zaledwie 180 metrów dalej.

Główna ulica przed stadionem Celtiku
Główna ulica przed stadionem Celtiku

Otwarcie Celtik Park miało miejsce w sierpniu 1892 roku. W pierwszym rozegranym na nowym obiekcie spotkaniu Celtic pokonał drużynę Renton 4-3. Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej - był owalny, posiadał drewniane trybuny, a murawę okrążała bieżnia oraz tor dla cyklistów. W 1898 roku zbudowano pierwszą na świecie dwupiętrową trybunę (Grand Stand), która mogła pomieścić aż 50 000 fanów.

Przez następne lata stadion przechodził liczne modernizacje. W 1929 roku trybunę Grand Stand zamieniono na bardziej nowoczesną i istniejącą do dziś Main Stand.

Rekord frekwencji

Nieoficjalny rekord frekwencji ustanowiony został w 1938 roku, kiedy to na mecz derbowy z Rangersami (tzw. Old Firm derby) przyszło podobno 92 000 kibiców. Użyliśmy sformułowania podobno, gdyż z powodu oficjalnej pojemności wynoszącej ledwo ponad 80 000, nikt z władz klubu nie potwierdził publicznie tego faktu.

[Trybuny na stadionie Celtiku]
[Trybuny na stadionie Celtiku]

Przez następne dekady stadion kilkukrotnie przebudowywano, jednak dopiero w latach 90. wszystkie miejsca zostały zamienione na siedzące, co zostało wymuszone względami bezpieczeństwa. Władze klubu skorzystały z potrzeby i zdecydowanie unowocześniły swój stadion, nadając mu dzisiejszy wygląd.

Zwiedzanie Celtic Park

Zwiedzanie stadionu Celtiku możliwe jest wyłącznie w trakcie trwającej około 90 minut wycieczki z przewodnikiem. Całość zorganizowana jest bardzo sprawnie, czemu sprzyja fakt, że przewodnik jest jednocześnie kibicem klubu.

Pracownik w trakcie wycieczki przedstawi nam historię klubu, opowie ciekawostki związane z obiektem i przypomni o największych gwiazdach oraz wydarzeniach. Nasza grupa nie była w żaden sposób pośpieszana, więc mieliśmy czas na zrobienie wielu zdjęć.

Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali dyrektorów, a kończy się na wizycie w sali konferencyjnej i obejrzeniu filmu o historii klubu.

Ile kosztuje zwiedzanie stadionu Celtiku Glasgow?

  • bilet normalny - 17,00 £ (85,43 zł),
  • dzieci poniżej 12. roku życia - 10,00 £ (50,25 zł),
  • uczniowie oraz seniorzy powyżej 65. roku życia - 15,00 £ (75,38 zł).
  • dzieci poniżej 5. roku życia wchodzą za darmo z rodzicem.

Bilety zakupimy online - najlepiej zrobić to korzystając z linka na oficjalnej stronie klubu. W sezonie warto dokonać rezerwacji wcześniej, żeby nie martwić się dostępnością miejsc w przeddzień wizyty.

Dodatkowo dostępne są również bilety rodzinne, ale żeby je zakupić musimy wysłać wcześniej wiadomość na podany adres e-mail.

Dni i godziny zwiedzania

Wycieczki organizowane są codzienne z wyjątkiem dni meczowych. Dokładny kalendarz znajdziemy tutaj.

Największe atrakcje wycieczki po Celtic Park

  • wejście do sali dyrektorów, w której prezentowane są najważniejsze puchary z historii klubu oraz pamiątki z kluczowych meczy. Wśród pucharów są między innymi nagrody za zdobycie 9 mistrzostw kraju z rzędu oraz replika Pucharu Mistrzów (który Celtic wygrał w sezonie 1966/67). Z ciekawych pamiątek warto wspomnieć o medalach otrzymanych przez dawnych zawodników klubu;
Szatnia Celtiku Glasgow
Szatnia Celtiku Glasgow
  • wizyta w szatni gospodarzy (szatnia gości w dni niemeczowe służy jako schowek, więc podczas naszej wizyty nie można było do niej zajrzeć);
  • przejście korytarzami klubowymi, podczas których można zaobserwować wystawy poświęcone byłym gwiazdom klubu, m.in. Henrikowi Larssonowi;
Tunel na stadionie Celtiku
Tunel na stadionie Celtiku
  • przejście tunelem oraz przez strefę mieszaną;
Ławka rezerwowych na stadionie Celtiku
Ławka rezerwowych na stadionie Celtiku
  • stanięcie na poziomie murawy, tuż obok ławki rezerwowych;
  • wejście na trybuny oraz na lożę dyrektorską/VIP;
Sala konferencyjna na stadionie Celtiku
Sala konferencyjna na stadionie Celtiku
  • wejście do sali konferencyjnej,
  • obejrzenie filmu o historii klubu.

Jak dojechać do stadionu Celtiku Glasgow?

Na stadionu Celtiku z centrum Glasgow dojedziemy jednym z autobusów miejskich lub pociągiem podmiejskim. W obu przypadkach przystanki znajdują się kilka minut spacerem od wejścia.

Alternatywnie możemy ruszyć pieszo, ale spacer z centrum miasta może nam zająć około 40 minut.

Ciekawostki

  • nad stadionem powiewa flaga Irlandii - założycielem Celtiku był brat Walfrid (Andrew Kerins), a klub pełnił ważną rolę społeczną - od początku istnienia pomagał słabszym i zbierał na nich fundusze
  • pod dachem, podobnie jak na stadionie Camp Nou w Barcelonie, znajduje się specjalny boks dla mediów
Miejsce na trybunach dla odsuniętego trenera
Miejsce na trybunach dla odsuniętego trenera
  • na trybunach przy loży VIP przygotowano specjalnie miejsce z telefonem przeznaczonym dla trenera w sytuacji, gdy ten zostanie wyrzucony przez sędziego w trakcie meczu. Telefon służy do komunikacji z ławką rezerwowych.
  • w tunelu prowadzącym na boisko oraz w różnych miejscach dookoła stadionu i na chodniku zobaczymy specjalnie pamiątkowe napisy, które mogli wykupić kibice dla siebie lub swoich najbliższych. Ten oryginalny pomysł marketingowy pozwala klubowi na regularne dochody, a kibicom na wieczne upamiętnienie na ukochanym stadionie.
Pamiątkowe miejsca na stadionie Celtiku
Pamiątkowe miejsca na stadionie Celtiku

Sklep klubowy

W budynku obok stadionu mieści się sklep klubowy (Celtic Superstore) z bardzo szerokim asortymentem. W środku wybór jest naprawdę spory i można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku wielu klubów Premiership. Niestety, ceny są równie wysokie. Mniejszy sklep znajdziemy również w centrum Glasgow.

Sklep klubowy Celtiku
Sklep klubowy Celtiku

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama