Zwiedzanie stadionu Celtiku Glasgow - Celtic Park

Celtic Park, stadion słynnego Celtiku Glasgow, to drugi największy stadion piłkarski w Szkocji (największy stadion w Szkocji to Murrayfield Stadium w Edynburgu) i zarazem szósty największy obiekt w całej Wielkiej Brytanii.

!Trybuny stadionu Celtiku Glasgow
Trybuny stadionu Celtiku Glasgow

Mieszczący się w dzielnicy Parkhead stadion pomieści 60 411 widzów, wszystkie miejsca są zadaszone, a sam obiekt należy do bardzo nowoczesnych. Kibice nazywają swój obiekt Paradise, czyli po polsku raj.

Wybierasz się do Glasgow?

Glasgow

Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.

Glasgow

Gdzie spać w Glasgow?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Historia

Klub piłkarski Celtic Glasgow założony został w listopadze 1887, a pierwszy obiekt został otworzony w 1888 roku, tuż obok dzisiejszego obiektu. Pierwszy mecz Celtik rozegrał na nim z lokalnym rywalem, Rangersami. Z powodu wysokiego czynszu klub został zmuszony do zmiany swojej siedziby, chociaż przeniósł się zaledwie 180 metrów dalej.

!Główna ulica przed stadionem Celtiku
Główna ulica przed stadionem Celtiku

Dzisiejszy Celtik Park został otwarty w sierpniu 1892 roku, a w pierwszym rozegranym na nowym obiekcie meczu Celtic pokonał drużynę Renton 4-3. Początkowo stadion wyglądał całkowicie inaczej, podobnie jak Stadion Glasgow Rangers był owalny, miał dookoła bieżnię oraz tor dla cyklistów, pawilon i drewniane trybuny. W 1898 roku zbudowano pierwszą na świecie dwu piętrową trybunę (Grand Stand), która mogła pomieścić aż 50 000 fanów.

Przez następne lata stadion przechodził modernizację, w 1929 roku trybunę Grand Stand zamieniono na bardziej nowoczesną, istniejącą do dziś, Main Stand. Nieoficjalny rekord frekwencji został ustanowiony w 1938 roku, kiedy to na mecz derbowy (Old Firm derby) przyszło podobno 92 000 osób. Oczywiście, z powodu oficjalnej pojemności wynoszącej ledwo ponad 80 000, nikt z władz klubu tego faktu nigdy nie potwierdził.

Trybuny na stadionie Celtiku

Przez następne dekady stadion poddawany był modernizacjom, chociaż dopiero w latach 90 wszystkie miejsca zostały zamienione na siedzące - zostało to wymuszone względami bezpieczeństwa. Władze klubu skorzystały z potrzeby i zdecydowanie unowocześniły obiekt, całkowicie przebudowując dużą część obiektu.

Największe atrakcje

 • wejście do sali dyrektorów, w której prezentowane są najważniejsze puchary w historii klubu oraz pamiątki z najważniejszych meczy. Wśród pucharów są między innymi puchary za zdobycie 9 mistrzostw kraju z rzędu oraz replika Pucharu Mistrzów (który Celtic wygrał w sezonie 1966/67). Z ciekawych pamiątek warto wspomnieć o medalach historycznych zawodników klubu.

!Szatnia Celtiku Glasgow
Szatnia Celtiku Glasgow
 • szatnia gospodarzy (szatnia gości w dni niemeczowe służy jako schowek, nie można do niej wejść)
 • przejście korytarzami klubowymi, podczas których można zaobserwować wystawy poświęcone byłym gwiazdom klubu, m.in. Henrikowi Larssonowi

!Tunel na stadionie Celtiku
Tunel na stadionie Celtiku
 • przejście tunelem oraz przez strefę mieszaną
  !Ławka rezerwowych na stadionie Celtiku
  Ławka rezerwowych na stadionie Celtiku
 • wejście na poziom murawy przy ławkach rezerwowych
 • wejście na trybuny oraz na lożę dyrektorską/VIP
  !Sala konferencyjna na stadionie Celtiku
  Sala konferencyjna na stadionie Celtiku
 • wejście do sali konferencyjnej, w której puszczony jest film o historii klubu

Ciekawostki

 • na koniec zwiedzania w sali konferencyjnej odwiedzającym zostaje wyświetlony film, w którym pochwalony jest polski bramkarz, Artur Boruc. Artur nadal jest bardzo lubiany przez kibiców oraz pracowników klubu, szczególnie za swoją postawę podczas meczów z Rangersami.
 • nad stadionem powiewa flaga Irlandii, założycielem klubu był brat Walfrid (Andrew Kerins), a klub pełnił duża rolę społeczną, od początku istnienia pomagał słabszym i zbierał na nich fundusze
 • pod dachem, podobnie jak na stadionie FC Barcelony, znajduje się specjalny boks dla mediów
  !Miejsce na trybunach dla odsuniętego trenera
  Miejsce na trybunach dla odsuniętego trenera
 • na trybunach przy loży VIP znajduje się specjalnie miejsce z telefonem dla trenera, który został wyrzucony przez sędziego w trakcie meczu. Telefon służy do komunikacji z ławką rezerwowych.
 • w tunelu prowadzącym na boisko oraz w różnych miejscach dookoła stadionu i na chodniku zobaczymy specjalnie pamiątkowe napisy, które mogli wykupić kibice dla siebie lub swoich najbliższych. Ten oryginalny pomysł marketingowy pozwala klubowi na regularne dochody, a kibicom na wieczne upamiętnienie na ukochanym stadionie.

Muzeum

W tym momencie Celtik nie ma swojego muzeum, chociaż jest ono budowane w budynku naprzeciwko stadionu i niedługo zostanie udostępnione zwiedzającym.

Sklep klubowy

W budynku obok stadionu mieści się sklep klubowy (Celtic Superstore) z bardzo szerokim asortymentem. W środku wybór jest naprawdę spory, można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku klubów Premiership. Niestety, ceny są wysokie, koszulka meczowa to koszt w okolicy 60£.

!Sklep klubowy Celtiku
Sklep klubowy Celtiku

Sklep jest otwarty od poniedziałku do środy od 9:00 do 17:30, od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00, a w niedzielę od 10:00 do 17:00

Mniejszy sklep znajdziemy również w centrum Glasgow.

Informacje praktyczne [aktualizacja styczeń 2018]

Zwiedzanie

Zwiedzanie stadionu Celtik Park trwa około 90 minut i odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze z przewodnikiem, kibicem klubu. Pracownik w jej trakcie opowiada historię klubu, ciekawostki związane z obiektem, przypomina największe gwiazdy i wydarzenia - pozostawia również dużo czasu na zdjęcia.

Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali dyrektorów, a kończy się na wizycie w sali konferencyjnej i obejrzeniu filmu o historii klubu.

Ceny biletów wstępu

Cena dla osoby dorosłej to 10£, młodzież za (uwaga, młodzież do 12 lat), a dzieci pięcioletnie lub młodsze wchodzą za darmo. Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) to koszt 25£.

Bilety można zakupić na miejscu (uwaga, może nie być miejsc!) lub wysyłając e-maila pod adres stadiumtours@celticfc.co.uk. Uwaga, niestety w trakcie rezerwacji biletu trzeba w drugim kroku zadzwonić i zapłacić telefonicznie kartą płatniczą.

Zwiedzanie rozpoczyna się na lewo od głównego wejścia do budynku klubowego.

Dni i godziny zwiedzania

Celtic Park można zwiedzać od poniedziałku do piątku o 11:00 lub 13:45 (także w dni meczowe, gdy mecz jest wieczorem).

W dni niemeczowe w weekendy zwiedzanie jest możliwe o godzinach: 11:00, 12:00, 13:45 oraz 14:30. W dni, gdy odbywają się mecze, zwiedzanie jest możliwe o: 9:30, 10:00, 10:30 oraz o 11:00, o ile mecz jest rozgrywany o 15:00 lub później. Jeśli mecz rozgrywany jest wcześniej, zwiedzanie nie jest możliwe.

Czasami dzień przed meczem szatnia gospodarzy nie jest udostępniona do zwiedzania. Na szczęście, można wcześniej napisać do klubu i o to zapytać.

Dojazd i lokalizacja

Do stadionu Celtiku można dojechać z centrum miasta autobusami linii 61, 62, 64, 255 oraz 240 i wysiąść na przystanku Parkhead Forge Shopping Centre.

Możliwy jest również dojazd pociągiem ze stacji Glasgow Central lub Argyle Street do stacji Dalmarnock and Bridgeton.

Dojście piechotą z centrum miasta powinno zająć około 40 minut.

!Fasada stadionu Celtiku
Fasada stadionu Celtiku

Pamiątkowe miejsca na stadionie Celtiku


Reklama