Zwiedzanie stadionu FC Barcelony - Camp Nou

Camp Nou, siedziba słynnej FC Barcelony i zarazem największy stadion w Europie. Oficjalna pojemność obiektu to aż 93 053 widzów, chociaż w latach 1980 - 1993 na arenę mogło wejść aż 121 749 kibiców.

Trybuny Camp Nou Stadion został wybudowany w 1957 roku, i pomimo widocznych opóźnień architektonicznych względem najnowszych obiektów, nadal uważany jest za jeden z najwspanialszych stadionów piłkarskich w Europie. Jest on dumą miasta, oraz jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu, szczególnie od momentu wejścia FCB na szczyty klubowej piłki.

Największym mankamentem obiektu jest dach, który pokrywa zaledwie jedną trybunę - nie przeszkadza to jednak kibicom zapełniać stadionu nawet w deszczowe dni. Sam klub chyba najłatwiej opisać hasłem znajdującym się na jednej z trybun - ”Més que un club”, co oznacza ”więcej niż klub”. FC Barcelona jest dumą Katalonii, a Camp Nou jej sercem.

Więcej niż klub W przeszłości na obiekcie rozgrywane były mecze Mistrzostw Świata (w 1982 roku, stąd zwiększenie pojemności trybun w tym okresie), finały europejskich rozgrywek, a swoje mecze rozgrywała tutaj reprezentacja Hiszpanii. Dziś oprócz FC Barcelony grywa tu również reprezentacja Katalonii. Stadion otrzymał najwyższe oceny i mogą na nim być rozgrywane finały najważniejszych rozgrywek europejskich.

Wybierasz się do Barcelony?

Barcelona

Gdzie spać w Barcelonie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Sprawdź nasz przewodnik po dzielnicach Barcelony. Dowiedz się gdzie i w jaki sposób szukać noclegu w stolicy Katalonii.

Rozbudowa

Klub zrezygnował z projektu budowy nowego obiektu, i podjął decyzję o rozbudowie Camp Nou do 105 tysięcy miejsc oraz o budowie pełnego zadaszenia. Koszt zmian ma wynieść blisko 600 milionów Euro, rozbudowa rozpocznie się w 2017 roku, a planowo powinna zakończyć się w 2021 roku.

Muzeum

Muzeum jest pierwszym etapem zwiedzania obiektu, znajdziemy w nim informację o historii klubu, historii samego stadionu, jego sekcjach oraz o Katalonii. Muzeum jest interaktywne, na miejscu znajdziemy dotykowe ekrany - na których możemy obejrzeć bramki oraz inne ważne wydarzenia z historii klubu. Wybór bramek jest imponujący - możemy chociażby zobaczyć trafienia “prawdziwego” Ronaldo, Romario czy znanego z polskich trybun Jose Mari Bakero.

Bardzo dużo miejsca poświęcono Katalonii, identyfikacji klubu z regionem, oraz innym sekcjom Dumy Katalonii. Dowiemy się wiele o samym stadionie, na przykład o tym, że pierwszy mecz rozegrała na nim FC Barcelona z Legią Warszawa 24 września 1957 roku (jest to pewien skrót myślowy, była to bardziej reprezentacja Mazowsza, chociaż większość w niej stanowili piłkarze Legii)

Jedną z najważniejszych wystaw poświęcona jest największej gwieździe klubu, Leo Messiemu. Znajdziemy na niej złote piłki oraz informacje o złotym dziecku Blaugrany.

Wystawa Leo Messiego w muzeum FC Barcelony Kibice FCB mogą w samym muzeum spędzić wiele godzin, typowy zwiedzający powinien tam spędzić około godziny.

Sklep klubowy Barcelony - Mega Store

Obok stadionu znajdziemy trzy piętrowy oficjalny sklep klubowy. Niestety, pomimo niesamowitego rozmiaru budynku, wybór w środku nie jest imponujący. Oprócz koszulek meczowych i treningowych, koszulek typu t-shirt, znajdziemy tam jedynie nieliczne produkty z innych kategorii.

sklep klubowy barcelony Mimo to warto zajrzeć tam chociażby na chwilę i zobaczyć skalę przedsięwzięcia.

Największe atrakcje

  • szatnia gości (niestety, nie ma możliwości zajrzeć do szatni gospodarzy)
  • przejście słynnym tunelem (wewnątrz którego zobaczymy.. kaplicę)
  • wejście na środek trybuny oraz na jej część boczną Trybuny Camp Nou
  • możliwość wejścia do środka słynnego pomieszczenia dla komentatorów powieszonego tuż pod dachem. W środku można usiąść na obrotowym krześle komentatorów i obejrzeć filmy prezentujące pracę komentatorów telewizyjnych)
  • przejście przez strefę mieszaną Strefa mieszana na Camp Nou
  • sala konferencyjna (niestety, nie można zrobić zdjęcia, całość odgrodzona jest taśmą) sala konferencyjna FC Barcelona
  • możliwość zrobienia zdjęcie z repliką pucharu, które na końcu można wywołać

Informacje praktyczne [aktualizacja luty 2018]

Zwiedzanie Camp Nou, czyli Camp Nou Experience, to możliwość samodzielnego zwiedzania stadionu oraz muzeum. Wszędzie znajdziemy opisy po angielskiu, chociaż możliwe jest dokupienie przewodnika audio po polsku przy wejściu do muzeum.

Zwiedzanie rozpoczyna się tuż przy sklepie kibica, naprzeciwko wejścia możemy zakupić bilety. Warto pamiętać, że jest to jedna z największych atrakcji Barcelony i w środku, szczególnie w miesiące letnie, są niewyobrażalne tłumy. Według nieoficjalnych danych jest to druga najczęściej odwiedzana atrakcja w całej Katalonii.

Ceny, dni oraz godziny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualności bezpośrednio przed przyjazdem.

Oficjalna strona - link.

Ceny biletów wstępu

Bilety dla dorosłych kosztują 25€, młodzież od 6 do 13 lat oraz seniorzy powyżej 70 lat zapłacą 20€, a dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilety można kupić w kasie (do 45 minut przed zamknięciem), online oraz w wielu punktach w mieście.

Dni i godziny otwarcia

W okresie letnim zwiedzanie możliwe jest codziennie od 9:30 do 19:30, od 17 października do 17 grudnia obiekt otwarty jest od 8:30 do 18:30 od poniedziałku do soboty, a w niedzielę od 10:00 do 14:30.

W dniu meczów zwiedzanie nie jest możliwe (otwarte jest tylko muzeum), w przypadku meczów w Lidze Mistrzów zwiedzanie nie jest możliwe także w dzień poprzedzający.

Dojazd

Do stadionu najlepiej dojechać metrem, linią L5 i wysiąść na stacji Collblanc. Stamtąd mamy około 10 minut spacerem do stadionu. Nie powinniśmy się zgubić, prawdopodobnie w stronę obiektu będzie podążać wielu innych odwiedzających.

Stadion Camp Nou od zewnątrz


Reklama