Podróże po Europie

Punkty widokowe w Barcelonie - najlepsze darmowe i płatne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 12 sierpnia 2022

Barcelona to miasto otoczone z jednej strony morzem, a z pozostałych wzgórzami oraz pagórkami. Takie położenie sprzyja podziwianiu stolicy Katalonii z góry.

Nie musimy jednak wcale udawać się na żadne ze wzgórz, żeby znaleźć dobry widok, ponieważ wiele tarasów znajduje się także na dachach i wieżach budynków położonych w centrum. W naszym przewodniku przygotowaliśmy subiektywną listę najlepszych punktów widokowych w Barcelonie - zarówno darmowych, jak i płatnych.

Najlepsze punkty widokowe w Barcelonie

Punkty widokowe Barcelony na wzgórzu Tibidabo

Tibidabo to nazwa najwyższego szczytu (512 metrów n.p.m.) łańcucha górskiego Sierra de Collserola zamykającego od północy miasto. Obszar ten słynie z najstarszego w Hiszpanii parku rozrywki oraz kościoła Serca Jezusowego (Sagrat Cor). Tibidado oferuje również kilka wartych uwagi punktów widokowych, ale musimy pamiętać, że znajdują się one dość daleko od centrum. Oznacza to z jednej strony, że obejmiemy wzrokiem duże połacie terenu, ale jednocześnie nie przyjrzymy się z bliższej perspektywy żadnemu z zabytków.

Plaça Tibidabo oraz plac przez kościołem Sagrat Cor

Dwa darmowe punkty odnajdziemy wokół placu Tibidado (Plaça Tibidabo). Pierwszy z nich to taras sąsiadujący ze stacją kolejki linowej Estació Superior - Funicular del Tibidabo. Kolejne znajdziemy na ogólnodostępnym tarasie oraz na schodach przy kościele Serca Jezusowego.

Widok z Placu Tibidabo w Barcelonie
Widok z Placu Tibidabo w Barcelonie

Taras widokowy na wieży kościoła Temple Expiatori del Sagrat Cor

Kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor) to zbudowana w XX wieku świątynia znana ze swojego malowicznego położenia oraz z wieńczącej ją statui Chrystusa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość wejścia na taras widokowy utworzony na wieży zabytku, z którego rozpościera się jedna z najpiękniejszych panoram Barcelony - nie tylko miasta, ale również sąsiednich wzgórz.

Taras widokowy znajduje się na wysokości 564 m, tuż pod stopami rzeźby Chrystusa. Żeby dostać się na górę wjeżdżamy windą, a następnie pokonujemy około 100 schodów. Cena biletu wstępu to 5,00 (24,19 zł).

Widok z wieży kościoła Tibidado w Barcelonie
Widok z wieży kościoła Tibidado w Barcelonie

Torre de Collserola - wieża radiowo-telewizyjna

Kolejnym punktem widokowym na wzgórzu Tibidado jest wieża radiowo-telewizyjna Torre de Collserola. Utworzony na jej 10. piętrze taras widokowy znajduje się na wysokości 560 m n.p.m. i oferuje panoramiczne widoki zza szyby.

Widok na Barcelonę i wieżę radiowo-telewizyjną - Torre de Collserola ze schodów Temple Tibidabo
Widok na Barcelonę i wieżę radiowo-telewizyjną - Torre de Collserola ze schodów Temple Tibidabo

Niestety, podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu wieża widokowa była tymczasowo nieczynna. Informacje o ponownym otwarciu powinny pojawić się na tej stronie

Park Güell i okolica

Położony na zboczu wzgórza i zaprojektowany przez słynnego Antonio Gaudiego Park Güell należy do najczęściej fotografowanych zakątków Barcelony, a dzięki swojemu położeniu oferuje dodatkowo wspaniałe widoki na miasto.

Po zakupie biletu możemy rozpocząć zwiedzanie parku. Najczęściej pojawiającą się na fotografiach perspektywę odnajdziemy przy ławce na głównym tarasie - na pierwszym planie znajdować się będą dwa charakterystyczne pawilony, a bezpośrednio za nimi rozciągać się będzie panorama miasta.

Widok na Barcelonę z Parku Guell
Widok na Barcelonę z Parku Guell
Widok na Park Guell i Barcelonę
Widok na Park Guell i Barcelonę

Poza płatnym obszarem w parku dostępna jest również część darmowa - trasa spacerowa prowadzi wzdłuż zielonych alejek i otacza biletowany fragment.

Spacer po bezpłatnej części Parku Guell w Barcelonie i widoki na miasto
Spacer po bezpłatnej części Parku Guell w Barcelonie i widoki na miasto

Turó de les tres creus (El Calvario) - najwyższy punkt w parku Güell

Kierując się od stacji metra Vallcarca do biletowanego obszaru Parku Güell nie przegapmy innego popularnego punktu widokowego - Turó de les tres creus, czyli barcelońskiego wzgórza trzech krzyży.

Widok na EL Calvario - jeden z punktów widokowych w Parku Guell w Barcelonie
Widok na EL Calvario - jeden z punktów widokowych w Parku Guell w Barcelonie

Grupa trzech krzyży została ustawiona na najwyższym punkcie w parku i oferuje widok na większość Barcelony. Aby tam dojść wystarczy zamiast skręcić do parku Gaudiego obrać przeciwny kierunek.

Widoki z El Calvario w Barcelonie
Widoki z El Calvario w Barcelonie

Bunkry Carmel - darmowy punkt widokowy w Barcelonie i dobre miejsce na obserwacje zachodu słońca

Bunkry Carmel (MUHBA Turó de la Rovira) to pozostałości baterii przeciwlotniczej wykorzystywanej w trakcie hiszpańskiej wojny domowej. Odnajdziemy je na północno-wschodnich obrzeżach centrum, na położonym przy parku Guinardó wzgórzu Turó de la Rovira.

Pozostałości bunkrów są świetnym miejscem do obserwacji panoramy miasta oraz zachodów słońca.

Bez problemu dojedziemy do nich komunikacją miejską. Do wyboru mamy metro oraz spacer pod górę, lub metro i przesiadka w autobus, który dowiezie nas bliżej miejsca docelowego.

Wzgórze Montjuïc - zamek i inne punkty widokowe

Montjuïc (pol. Wzgórze Żydowskie) to położony w południowym krańcu barcelońskiego centrum pagórek osiągający w najwyższym punkcie około 173 m. Na wzgórzu tym odnajdziemy kilka interesujących punktów widokowych. Co prawda w wielu przypadkach fragmenty panoramy stolicy Katalonii pozostaną zasłonięte przez drzewa, ale będziemy mogli stąd spojrzeć również na położony po przeciwnej stronie wzgórza obszar portowy.

Na wzgórze Montjuïc najłatwiej dostać się kolejką szynową Funicular de Montjuïc, która posiada dwie stacje - dolną Paral·lel (połączoną ze stacjami metra linii L2 i L3) oraz górną Parc de Montjuïc. W kolejce szynowej obowiązuje ta sama taryfa co w metrze i autobusach.

Po dojechaniu na miejsce możemy ruszyć dalej pieszo (czekać nas będzie lekkie podejście pod górę) lub przesiąść się w kolejkę linową Telefèric de Montjuïc. W przypadku wybrania kolejki linowej będziemy musieli zakupić dodatkowy, dość drogi bilet Aktualne ceny znajdziecie na oficjalnej stronie.

Jardins del Mirador - ogród z widokiem na port

Przyjemny widok na obszar portowy czeka na nas na terenie parku Jardins del Mirador, który znajduje się na trasie spaceru od górnej stacji kolejki szynowej do zamku Montjuïc.

Zamek Montjuïc

Castell de Montjuic to najmłodsza część fortyfikacji wniesionych na wzgórzu. Dzisiaj dawny port funkcjonuje przede wszystkim jako miejsce organizacji wystaw czasowych oraz punkt widokowy - będziemy stąd mogli spojrzeć na port oraz panoramę miasta.

Widok z fortu na wzgórzu Montjuic
Widok z fortu na wzgórzu Montjuic

Cena biletu wstępu na zamek Castell de Montjuic wynosi 9,00 (43,53 zł). Na zamek dojdziemy pieszo ze stacji Parc de Montjuïc (do przejścia jest trochę ponad kilometr, trasa pnie się powoli pod górę) lub alternatywnie możemy wjechać kolejką linową Teleferic de Montjuic.

Inne punkty widokowe na wzgórzu Montjuic

Castell de Montjuïc oraz Jardins del Mirador to nie jedyne punkt widokowe jakie ma do zaoferowania wzgórze.

Przyjemny widok na centrum miasta oferuje niewielki park Mirador del Poble Sec, a po przeciwnej stronie wzgórza odnajdziemy wychodzący wprost na port Mirador del Migdia.

widok na obszar portowy stoków wzgórza Montjuic
widok na obszar portowy stoków wzgórza Montjuic

Arenas de Barcelona - darmowy punkt widokowy na dachu dawnej areny walk byków

Arenas de Barcelona to centrum handlowe powstałe z przekształcenia dawnej areny walk byków, które znajduje się przy Placu Hiszpańskim (Plaça d'Espanya). Na dachu obiektu utworzono ogólnodostępny taras widokowy umożliwiający spojrzenie z innej perspektywy na dwie weneckie wieże (wzorowane na średniowiecznej architekturze Wenecji), pałac Nacional de Montjuïc z fontannami oraz park Joana Miro (Parc de Joan Miro) z rzeźbą Dona i Ocell (kobieta i ptak) autorstwa tego artysty.

Wejście na punkt widokowy jest darmowe, o ile dostajemy się tam przez galerię handlową. Na taras możemy wjechać również zewnętrzną windą przeznaczoną dla turystów, ale jest ona płatna (dawniej kosztowała ona równe 1,00 (4,84 zł)).

Widok na Plac Hiszpański z tarasu na dachu centrum handlowego - Arenas de Barcelona
Widok na Plac Hiszpański z tarasu na dachu centrum handlowego - Arenas de Barcelona

Pałac Nacional de Montjuïc - darmowe i płatne punkty widokowe Barcelony

Po wizycie na dachu dawnej areny walk byków możemy udać się na tarasy położone u stóp pałacu narodowego Montjuïc (Palau Nacional de Montjuïc), w gmachu którego mieści się dziś Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d'Art de Catalunya, MNAC). Z obszaru naprzeciwko głównego wejścia będziemy mogli spojrzeć na położone poniżej fontanny oraz w kierunku Placu Hiszpańskiego.

Znacznie lepszy punkt widokowy odnajdziemy na dachu samego pałacu. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu był on jednak niedostępne z powodu remontu. Informacja o ponownym otwarciu pojawi się na pewno na oficjalnej stronie muzeum.

Sagrada Familia oraz La Pedrera - inne punkty widokowe w Barcelonie zaprojektowane przez Gaudiego

Liczni turyści planują zwiedzanie Barcelony śladami słynnego architekta Antonio Gaudiego. Oprócz Parku Güell jeszcze dwie zaprojektowane przez niego budowle posiadają popularne tarasy widokowe. Są to:

  • słynna Sagrada Familia - po zakupie droższego biletu wstępu będziemy mogli wdrapać się na jedną z dwóch jej wież,
  • kamienica La Pedrera (znana lepiej jako Casa Mila), na dachu której odnajdziemy taras z widokiem na dzielnicę Eixample. Taras znajduje się na trasie zwiedzania zabytku.

Punkty widokowe w Barcelonie na wieżach i dachach gotyckich kościołów

Do naszych ulubionych atrakcji Barcelony należą dachy oraz wieże gotyckich kościołów, z których możemy nie tylko spojrzeć na zabytkową część miasta, ale również zobaczyć z bliska kunszt średniowiecznych lokalnych architektów.

Dzwonnica kościoła Santa Maria del Pi

Kościół Matki Boskiej Sosnowej (Santa Maria del Pi) należy do najwspanialszych przykładów katalońskiego gotyku, a jego monumentalna rozeta zachwyca wszystkich fanów średniowiecznej architektury. Do największych atrakcji świątyni należy możliwość wejścia na jej dzwonnicę (która pełniła dawniej funkcję wieży obserwacyjnej) i podziwianie stamtąd panoramy miasta.

Widoki z wieży widokowej Kościoła Santa Maria del Pi
Widoki z wieży widokowej Kościoła Santa Maria del Pi

Wstęp na wieżę możliwy jest wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Taras widokowy znajduje się na wysokości około 54 m. Na górę wchodzimy po spiralnych zabytkowych schodach.

Cena biletu, w ramach którego jesteśmy upoważnieni również do wejścia do świątyni, wynosi 10,00 (48,37 zł). Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie na tej stronie, gdzie możecie także zarezerwować wizytę online.

Widok na Barcelonę w wieży w Kościele Santa Maria del Pi
Widok na Barcelonę w wieży w Kościele Santa Maria del Pi

Dach bazyliki Santa Maria del Mar

Bazylika Santa Maria del Mar (Matki Bożej Morza) zyskała rozpoznawalność dzięki książce Ildefonso Falconesa, który przedstawił ją w swojej powieści "Katedra w Barcelonie".

Oprócz standardowego zwiedzania wnętrza zabytku możemy udać się dodatkowo na wycieczkę z przewodnikiem, w trakcie której zejdziemy do krypt oraz wejdziemy na dach budynku, gdzie będziemy mogli spojrzeć na nadmorską dzielnicę La Ribera.

Widok z dachu Kościoła Santa Maria del Mar w Barcelonie
Widok z dachu Kościoła Santa Maria del Mar w Barcelonie

Zwiedzając dach bazyliki znajdziemy się na wysokości 35 m n.p.m.. Cena biletów wynosi 10,00 (48,37 zł). Wejściówkę możemy zakupić w kasie lub online. Aktualne informacje oraz link do zakupu online znajdziemy tutaj (trzeba użyć translatora)

Dach barcelońskiej katedry

Katedra św. Eulalii w Barcelonie (kat. Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia) to następna z gotyckich perełek stolicy Katalonii, a jej dach jest kolejnym miejscem umożliwiające spojrzenie na Barcelonę z nieco innej perspektywy. Musimy jednak uczciwie przyznać, że nam widoki z dachu przypadły do gustu znacznie mniej niż w przypadku kościołów Santa Maria del Pi oraz Santa Maria del Mar.

Na dachu Katedry w Barcelonie
Na dachu Katedry w Barcelonie

Na dach wjeżdżamy windą, a po wyjściu z niej będziemy musieli pokonać jeszcze kilka schodów. Wejście na dach wliczone jest w cenę biletu wstępu do katedry. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia sprawdzicie tutaj

Reklama