Punkty widokowe Barcelony

Barcelona jest miastem otoczonym z jednej strony morzem, z drugiej natomiast pasmem górskim, lokalizacja tej aglomeracji dodaje jej niepowtarzalnych walorów estetycznych. Podczas wizyty w Barcelonie można podziwiać zarówno zarówno zabytkową architekturę, nowoczesne budowle, a także naturę - wodę i góry.

Wszystko to przyczynia zobaczymy nie tylko podczas zwykłych spacerów, najlepszym sposobem na zachwycanie się miastem jest oglądanie go z góry, na wielu dostępnych do tego punktach widokowych. Wśród nich znajdziemy naturalne wzniesienia, wieże widokowe i tarasy, a nawet dachu budynków.

Najlepsze punkty widokowe w Barcelonie

 • Taras Katedry w Barcelonie
 • Wieża widokowa w kościele Santa Maria del Pi
 • Taras widokowy w kościele Santa Maria del Mar
 • Taras widokowy w centrum handlowym - Arenas de Barcelona
 • Wzgórze Montjuic
  • Zamek Montjuic
  • Punkty widokowe na wzgórzu Montjuic
 • Tobidabo
  • Plac przed kościołem - Placa Tibidabo oraz schody świątyni
  • Wieża widokowa w Kościele Temple Expiatori del Sagrat Cor
  • Okolice stacji - Funicular de Vallvidrera
 • Park Guell
  • Płatna część Parku Guell
  • Bezpłatna część Parku Guell
  • El Calvario

Taras Katedry w Barcelonie

Katedra św. Eulalii w Barcelonie (kat. Cathedral de la Santa Creu i Santa Eulalia i hiszp. Catedral de la Santa Cruz y Santa Eulalia de Barcelona) to jeden z ważniejszych zabytków miasta, będący przykładem gotyckiej architektury dzisiaj to nie tylko świątynia ale także miejsce, z dachu którego możemy spojrzeć na Barcelonę z nieco innej perspektywy.

!Na dachu Katedry w Barcelonie
Na dachu Katedry w Barcelonie

Na dach Katedry wjeżdżamy windą, chociaż dodatkowo po wyjściu z niej jest jeszcze do pokonania kilka schodów. Cena biletów wstępu na taras barcelońskiego kościoła to koszt 3,00€ (lub w pakiecie zwiedzania całej Katedry 7,00€).

Wieża widokowa w kościele Santa Maria del Pi

Kościół Matki Boskiej Sosnowej - Santa Maria del Pi to obiekt wart do odwiedzenia z wielu względów. Jednym z nich, jest możliwość wejścia na górę kościoła i podziwianie panoramy miasta. Gotycka świątynia wyróżnia się także ze względu na swoją, ogromną, 10-metrową rozetę.

!Widoki z wieży widokowej Kościoła Santa Maria del Pi
Widoki z wieży widokowej Kościoła Santa Maria del Pi

Wstęp na wieżę wyłącznie z przewodnikiem, cena pakietu zwiedzania Katedry (plus wizyta w małym skarbcu) wraz z wejściem na górę, to koszt 8,50€. Wycieczki dobywają się w weekendy o: 12:00, 13:30 oraz o 17:00. Aktualne informacje najlepiej uzyskać na miejscu (w kościele organizowane są koncerty i inne wydarzenia, dlatego podane informacje mogą ulec zmianie).

!Widok na Barcelonę w wieży w Kościele Santa Maria del Pi
Widok na Barcelonę w wieży w Kościele Santa Maria del Pi

Taras widokowy w kościele Santa Maria del Mar

Kościół Matki Bożej Morza - Santa Maria del Mar to świątynia typu bazylikowego, niszczona przez pożary i trzęsienia ziemi. Dzisiaj szczyci się nie tylko imponującą historią, ale także punktem widokowym na dachu.

!Widok z dachu Kościoła Santa Maria del Mar w Barcelonie
Widok z dachu Kościoła Santa Maria del Mar w Barcelonie

Wejście na dach odbywa się tylko w towarzystwie przewodnika, podczas zorganizowanych wycieczek, codziennie, o godzinie: 12:00, 13:15 (w tygodniu w języku angielskim), 14:00 (codziennie w języku angielskim), 15:00 (codziennie w języku angielskim), 16:00 oraz o 17:15 (grupa mieszana).

Cena takiego zwiedzania koszt 8,00€ obejmująca również samodzielne zwiedzanie krypty (lub 10,00€ - wersja z przewodnikiem również w krypcie).

Taras widokowy w centrum handlowym - Arenas de Barcelona

Arenas de Barcelona to centrum handlowe znajdujące się w dawnej arenie byków, na Placu Hiszpańskim - Plaça d'Espanya (hiszp. Plaza de España) w dzielnicy Montjuic. Jest to miejsce, w którym oprócz zakupów możemy podziwiać miasto z góry. Na samej górze obiektu znajduje się taras, na który można bezpłatnie wejść przez galerię handlową kierując się na ostatnie piętro.

!Widok na Plac Hiszpański z tarasu na dachu centrum handlowego - Arenas de Barcelona
Widok na Plac Hiszpański z tarasu na dachu centrum handlowego - Arenas de Barcelona

Uwaga, dostać się na taras można również windą, znajdującą się przed wejściem do centrum handlowego. Jest to wersja płatna - 1,00€. Windę rozpoznać możemy po napisie 360° panoramic view.

Z tego tarasu doskonale widać Plac Hiszpański i znajdujące się przy nim obiekty oraz zlokalizowany po drugiej stronie park - Parc de Joan Miro wraz z rzeźbą autorstwa artysty (Joan Miro) - Dona i Ocell (kobieta i ptak)

Wzgórze Montjuic

Montjuïc czyli Żydowskie Wzgórze o szczycie na wysokości 173 metrów to doskonałe miejsce do obserwowania miasta. Znakomite widoki, z racji swojego położenia rozpościerają się na port i wybrzeże.

Jak dojechać na Montjuic? Metrem linii L3 z Placu Katalońskiego jedziemy do Paral·lel, tutaj przesiadamy się w kolejkę szynową Funicular - FM (bezpośrednio, bez wychodzenia poza stację metra) i na stacji o nazwie (takiej samej) Paral·lel wsiadamy do Funicular - Parc de Montjuic i jedziemy do Funicular de Montjuïc - trasa to tylko jeden przystanek.

Zamek Montjuic

Castell de Montjuic to najmłodsza część danych fortyfikacji znajdujących się niegdyś na wzgórzu Montjuic. Dzisiaj funkcjonująca głównie jako punk obserwacyjny, skąd najlepiej widoczny jest port, znajdujący się u podnóży wzgórza i fortu.

!Widok z fortu na wzgórzu Montjuic
Widok z fortu na wzgórzu Montjuic

Cena biletu wstępu na zamek Castell de Montjuic to koszt 5,00€.

Jak dotrzeć na Zamek? Najpierw należy dostać się na wzgórze, a później dostępne są dwie opcje, pierwszą z nich jest płatny przejazd kolejką szynową (z niej również można podziwiać widoki) - Teleferic de Montjuic, której cena przejazdu wynosi 8,40€ - w jedną stronę lub 12,70€ - w obie strony. Alternatywnym wyborem będzie piesze dojście pod górę, pokonując odległość ok 1,2 km - wejście nie jest strasznie trudne.

Punkty widokowe na wzgórzu Montjuic

Sam zamek - Castell de Montjuic to nie jedyny punkt widokowy na tym wzgórzu. Wracając z fortu można po drodze znaleźć ciekawe miejsca, z pięknymi widokami na miasto. Przykładowo poszukajmy: Far de Montjuich przy Parc de Montjuic lub Placa de l'Armada, bądź też Mirador del Migdia.

widok na Barcelonę ze stoków wzgórza Montjuic

Tobidabo

Tobidabo to najwyższy szczyt (512 metrów) łańcucha górskiego Sierra de Collserola lub po prostu Collserola zamykającego od zachodniej strony miasto.

Na górze znajdziemy kilka miejsc doskonałych do oglądania miasta z wysoka, już samo dotarcie "kolejką" Funicular otwiera przed nami pierwsze widoki na to piękne miasto - obok wejścia na stację rozpościera się wspaniały i malowniczy obraz na Barcelonę. Kolejnym miejscem jest Plac główny Placa Tibidabo oraz wieża i taras znajdującej się tam świątyni Sagrat Cor, a w najbliższej okolicy mieści się również Torre de Collserola - wieża radiowo-telewizyjna.

Jak dojechać na Tibidabo? Na Placu Katalońskim szukamy wejścia do podziemnej stacji kolejki FGC i wybieramy linię S1 lub S2, jedziemy do przystanku Peu del Funicular, wysiadamy i przesiadamy się (bezpośrednie przejście bez wychodzenia ze stacji) do "kolejki szynowej" Funicular- FV na przystanku o nazwie Vallvidrera Inferior i podróżujemy do Vallvidrera Superior - trasa tej kolejki to tylko te dwie stacje. Po opuszczeniu stacji znajdujemy się już na Tibidabo, stąd możemy dalej iść pieszo (do Placu Tibidabo ok 1,8 km pod górkę) lub skorzystać z autobusu. Autobusem nr 111 dojedziemy bardzo szybko, jednak należy pamiętać, że linia ta kursuje co 30 min. Jedziemy z przystanku Funicular de Vallvidrera do Pl Tibidabo.

Plac przed kościołem Sagrat Cor - Placa Tibidabo oraz schody świątyni

Głównym punktem orientacyjnym wzgórza jest Plac Tibidabo wraz z położonymi przy nim: parkiem rozrywki oraz kościołem. Już sam plac, po podejściu do krańcowego punktu jest ciekawym punktem z widokiem na miasto.

!Widok z Placu Tibidabo w Barcelonie
Widok z Placu Tibidabo w Barcelonie

Jeśli jednak szukamy odrobinę wyższego i nadal bezpłatnego punktu, warto wejść na schody kościoła i dalej podziwiać widok z daleka na Barcelonę.

!Widok na Barcelonę i wieżę radiowo-telewizyjną - Torre de Collserola ze schodów Temple Tibidabo
Widok na Barcelonę i wieżę radiowo-telewizyjną - Torre de Collserola ze schodów Temple Tibidabo

Wieża widokowa w Kościele Temple Expiatori del Sagrat Cor

Kościół Serca Jezusowego (Temple Tibidabo) - Temple Expiatori del Sagrat Cor to nieduża, zbudowana w XX wieku świątynia, zawdzięczająca swoją sławę głównie ze względu na lokalizację. Wejście na jej schody to dodatkowe, nieco inne widoki.

!Widok z wieży Tample Tibidabo w Barcelonie
Widok z wieży Tample Tibidabo w Barcelonie

Chętni mogą również skorzystać z udostępnionego odpłatnie tarasu i wieży widokowej w tym kościele. Za cenę 3,50€ - codziennie, od 11:00 do 20:00 można wjechać windą na taras i dodatkowo pokonać jeszcze ok 100 schodów, wchodząc w przybliżeniu 25 metrów wyżej (łączna wysokość nad poziomem morza w tym miejscu wynosi ponad 564 metry), pod samą figurę Jezusa (zwieńczającego budowlę). Widoki na miasto są stąd doskonałe. Oprócz całej Barcelony widać również dalsze pasma górskie znajdujące się poza ogromną aglomeracją miejską.

Okolice stacji - Funicular de Vallvidrera

Po wyjściu ze stacji kolejki Funicular Vallvidrera i skręceniu w prawo, zaraz przy przystanku autobusowym (linia 111), można zobaczyć wspaniały widok na miasto. Miejsce do obserwowania tego obrazu znajduje się tuż przy prywatnym zjeździe do posesji.

Park Guell

Park Guell - (hiszp. Parque Güell, katal. Parc Güell) to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w całej Barcelonie. Położony na zboczu góry Mount Carmel (należącej do łańcucha górskiego Collserola, zaprojektowany przez Antoniego Gaudi.

Płatna część Parku Guell

Do tej części parku można wejść po zakupie biletów, w cenie 7,50€ - online lub 8,50€ - na miejscu, najlepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji, gdyż obiekt cieszy się wyjątkową popularnością. I to niekoniecznie ze względu na rozpościerające się z niego widoki na miasto. Jednak jak już tam się znajdziemy, to warto na to zwrócić uwagę.

Widok na Barcelonę z Parku Guell

Najlepszym miejscem do obserwacji miasta z góry jest słynna ławka na głównym tarasie, będąca gzymsem pawilonu znajdującego się pod nią. Stąd ujrzymy Barcelonę, a na pierwszym planie dwa bardzo charakterystyczne domki leżące także w tym parku. Całość prezentuje się wspaniale. Oczywiście nie wszystkim musi się podobać twórczość Gaudiego, jeśli jednak nie należymy do tej grupy, powinniśmy być zachwyceni. Połączenie oryginalnych budynków z panoramą miasta w tle - nie do zapomnienia.

!Widok na Park Guell i Barcelonę
Widok na Park Guell i Barcelonę

Bezpłatna część Parku Guell

Poza najchętniej najbardziej znaną i najczęściej odwiedzaną, przy tym płatną częścią parku dostępna jest również część bezpłatna, jest to trasa widąca wokół głównej części atrakcji oraz nad nią. Podczas spaceru zielonymi alejkami również można podziwiać uroki miasta z góry.

!Spacer po bezpłatnej części Parku Guell w Barcelonie i widoki na miasto
Spacer po bezpłatnej części Parku Guell w Barcelonie i widoki na miasto

El Calvario

Idąc do Parku Guell ze stacji metra Vallcarca po drodze już odrobinę będziemy mogli podziwiać widoki na miasto. Tą trasą dojdziemy również do innego punktu widokowego, z którego spojrzymy na Barcelonę z góry.

!Widok na EL Calvario - jeden z punktów widokowych w Parku Guell w Barcelonie
Widok na EL Calvario - jeden z punktów widokowych w Parku Guell w Barcelonie

Jest nim pomnik trzech krzyży - El Calvario. Rzeźba znajduje się na wzgórzu nieco wyżej niż Park Guell. Aby tam dojść, zamiast skręcać w prawo do parku, należy obrać inny kierunek i skręcić w lewo.

!Widoki z El Calvario w Barcelonie
Widoki z El Calvario w Barcelonie

Reklama