Podróże po Europie

Wzgórze Tibidabo w Barcelonie

Informacje i ciekawostki

Tibidabo jest najwyższym wzgórzem w Barcelonie. Szczyt ma wysokość 512 metrów n.p.m., a przy pięknej pogodzie rozpościera się z niego zapierający dech w piersiach widok. Niestety, zazwyczaj wzgórze osnute jest sporą warstwą mgły i widoki nie są już tak wyraziste.

Oprócz przepięknej panoramy Tibidabo przywita Was szeregiem atrakcji, które zdecydowanie warto zobaczyć. Wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego dnia będzie wizyta w parku rozrywki lub zwiedzanie przepięknych zabytków, znajdujących się na wzgórzu.

Skąd wzięła się nazwa Tibidabo? Nazwa wzgórza nawiązuje do historii biblijnej, w której szatan obiecywał Jezusowi wszystkie bogactwa świata w zamian za złamanie obietnicy, którą ten złożył Bogu. "Tibi dabo" oznacza po łącinie „tobie dam”.

Atrakcje

Tibidabo Amusement Park

Entuzjastów rozrywki i mocnych wrażeń z pewnością zainteresuje park rozrywki. Co ciekawe, jest to jeden z najstarszych na świecie parków rozrywki. Jego działalność rozpoczęła się na początku XX wieku i regularnie przyciąga ogromne rzesze turystów oraz miejscowych, którzy szukają rozrywki i dobrej zabawy. Park dzieli się na poziomy i zawiera zarówno starsze, jak i bardziej nowoczesne atrakcje. Na najwyższym poziomie znajdują się te zabytkowe. Będąc w parku rozrywki warto zafundować sobie przejażdżkę na klasycznym diabelskim młynie. Ci, którzy pragną przenieść się prawie 100 lat w przeszłość mogą odwiedzić charakterystyczny, czerwony samolot, który od 1928 roku leniwie kręci kółka, dając pasażerom wrażenie lotu nad miastem. Na głównym placu – głównie z myślą o najmłodszych turystach - organizowane są różnego rodzaju pokazy artystyczne, występy, gry i zabawy.

Widok na Tibidabo Amusement Park w Barcelonie z tarasu widokowego na wieży Kościoła Temple Tibidabo
Widok na Tibidabo Amusement Park w Barcelonie z tarasu widokowego na wieży Kościoła Temple Tibidabo

Temple Tibidabo - Kościół Serca Jezusowego

Jeśli lubicie zwiedzać zabytki, koniecznie odwiedźcie Kościół Serca Jezusowego (Temple Tibidabo) - Temple Expiatori del Sagrat Cor, który znajduje się na wzgórzu. Projekt budynku jest dziełem katalońskiego architekta Enrica Sagniera, który wzorował się na paryskiej bazylice Sacre-Coeur. Kościół zwieńczony jest figurą Jezusa z rozpostartymi ramionami i bardzo przypomina charakterystyczny posąg, który znajduje się w Rio de Janeiro.

Figura Jezusa, zwieńczenie świątyni Serca Jezusa na wzgórzu Tibidabo w Barcelonie - Temple Tibidabo
Figura Jezusa, zwieńczenie świątyni Serca Jezusa na wzgórzu Tibidabo w Barcelonie - Temple Tibidabo

Niezwykła jest również sama architektura kościoła, która ma wymiar bardzo symboliczny. Ciekawym elementem jest np. ciemny kamień, który wypełnia jedną z krypt. Ze względu na swoją barwę kamień nawiązuje do wyobrażeń piekła, zawartych w Biblii. Biała barwa świątyni symbolizuje niebo.

Temple Tibidabo czyli Kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor) w Barcelonie
Temple Tibidabo czyli Kościół Serca Jezusowego (Temple Expiatori del Sagrat Cor) w Barcelonie

Kościół posiada również bardzo interesujący taras widokowy, na którym możecie spotkać się z... 12 apostołami. Wstęp do kościoła jest bezpłatny, wejście na taras to koszt 3,50 Euro.

Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie
Widok z wieży widokowej na Temple Tibidabo w Barcelonie

Wieża Torre de Collserola

Wieża Torre de Collserola ma 288 metrów i jest najwyższa stojąca struktura Barcelony. To kolejny symbol wzgórza Tibidabo. Jest to wieża radiowo-telewizyjna, która wpisała się w miejski krajobraz stolicy Katalonii.

Widok ze schodów Temple Tibidabo w Barcelonie na miasto oraz wieżę Torre de Collserola
Widok ze schodów Temple Tibidabo w Barcelonie na miasto oraz wieżę Torre de Collserola

Dojazd komunikacją publiczną

Na stacji kolejki FGC na Placu Katalońskim wsiadamy do wagonów linii S1 lub S2, jedziemy do przystanku Peu del Funicular, następnie przesiadamy się (bezpośrednie przejście bez wychodzenia ze stacji) do "kolejki szynowej" Funicular- FV na przystanku o nazwie Vallvidrera Inferior i jedziemy dwie stacje do Vallvidrera Superior. Jesteśmy już na wzgórzu Tibidabo, w jego dolnej części, aby dostać się na Plac Tibidabo - główny plac na wzgórzu możemy pójść pieszo (niecałe 2 kilometry - pod górę), bądź przejechać się autobusem miejskim nr 111, kursującym co 30 min. Podróż zaczynamy na przystanku Funicular de Vallvidrera, a docelowo kończymy na Pl Tibidabo.

Reklama