Zwiedzanie stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium

Rangersi po latach tułaczki powrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w Szkocji, i chcą powoli odbudować swoją dawną potęgę. Na pewno pomogą im w tym rzesze kibiców tłumnie odwiedzających mieszczący się po południowej stronie rzeki Clyde stadion Rangersów, popularny Ibrox Stadium.

!Trybuny na stadionie Glasgow Rangers
Trybuny na stadionie Glasgow Rangers
Obiekt Rangersów może pomieścić aż 50 817 widzów, i jest 13 największym stadionem w Wielkiej Brytanii, a 3 w Szkocji. Stadion Ibrox jest jednym z najciekawszych obiektów w Europie, i trzeba uczciwie przyznać, że ma swój niepowtarzalny klimat.

!Brama wjazdowa na stadion Ibrox
Brama wjazdowa na stadion Ibrox

Wybierasz się do Glasgow?

Glasgow

Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.

Glasgow

Gdzie spać w Glasgow?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Historia

Historia stadionu Glasgow Rangers, dzisiejszego Ibrox Stadium, pełna jest burzliwych zwrotów i olbrzymich tragedii. Pierwszy swój mecz Rangersi rozegrali w 1872 roku na terenie słynnego parku, Glasgow Green, a przez kolejne lata przenosili się z miejsca na miejsce.

Klub potrzebował jednak własnego obiektu, aby móc się rozwijać i mieć kontrolę nad terenem, zapadła więc decyzja o budowie Ibrox Park (oficjalna nazwa stadionu aż do 1997 roku). Pierwszy mecz na nowym obiekcie Rangersi rozegrali 30 grudnia 1899 roku, pokonując 3-1 drużynę Heart of Midlothian.

Dzisiaj odwiedzający stadion Ibrox widzą imponujący budynek z czerwonej cegły, przypominający od zewnątrz ogromny magazyn portowy lub ośrodek przemysłowy. Pierwotna wersja obiektu wyglądała jednak całkowicie inaczej, miała owalny kształt. Po jednej stronie mieścił się pawilon, po drugiej trybuna z drewnianą elewacją.

Niestety, niepewna konstrukcja przyczyniła się już w 1902 roku do pierwszej poważnej tragedii, podczas której trybuny zapadły się, a śmierć poniosło 25 obecnych na meczu kibiców. Z tragedii wyciągnięto odpowiednie wnioski i zdemontowano wszystkie drewniane fragmenty konstrukcji, a stadion przez kolejne dekady kilkukrotnie był przebudowywany. Jak na nieszczęście, w 1971 roku nastąpiła kolejna tragedia, tym razem spowodowana zbyt dużym tłumem i brakiem odpowiedniej ilości wyjść. 2 stycznia 1917 roku podczas meczu derbowego z Celtikiem zginęło 66 osób zadeptanych przez tratujący tłum przy jednym z wyjść z obiektu.

historyczna architektura stadionu klubu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium

Ostatnia tragedia przyczyniła się do wielu refleksji nad zabezpieczeniem odwiedzających stadion kibiców, a władze klubu zdecydowały, że doprowadzą obiekt do pełnego bezpieczeństwa. Jeden z dyrektorów klubu, Willie Waddell, po wizycie na niemieckich stadionach podczas Mistrzostw Świata w 1974 zdecydował, że właśnie niemieckie stadiony będą inspiracją, a w szczególności obiekt w Dortmundzie, stadion Borussi Dortmund, dzisiejszy Signal Iduna Park. Nowy obiekt miał mieć kształt prostokąta, komplet miejsc siedzących i odpowiednią ilość wyjść. Plan rozbudowy ogłoszono w 1977 roku, a w 1978 rozpoczęto prace, które etapami trwały aż do 1997 roku, kiedy to obiekt otrzymał swoją dzisiejszą nazwę.

Władze klubu i kibice są przekonani, że obiekt w dzisiejszym kształcie będzie służył klubowi aż do końca świata.

Największe atrakcje

 • sala konferencyjna
 • zwiedzanie pokoi w budynku klubowym, w tym byłego pokoju menedżera (dzisiaj nieużywanego), lobby oraz pokoju z pamiątkami klubowymi (puchary, otrzymane prezenty od innych klubów)
  !Sala dla sponsorów i VIP-ów
  Sala dla sponsorów i VIP-ów
 • zwiedzanie szatni gospodarzy oraz gości
  !Szatnie gospodarzy na stadionie Glasgow Rangers
  Szatnie gospodarzy na stadionie Glasgow Rangers
 • zwiedzanie pokoju do rozgrzewki
 • przejście tunelem oraz strefą mieszaną
 • wejście na trybuny
  !Tunel prowadzący na boisko na stadionie Glasgow Rangers
  Tunel prowadzący na boisko na stadionie Glasgow Rangers
 • wejście tunelem na płytę boiska koło ławek rezerwowych, można zrobić sobie zdjęcie z maskotką drużyny
  !Ławki rezerwowych na stadionie Glasgow Rangers
  Ławki rezerwowych na stadionie Glasgow Rangers

Ciekawostki

 • stadion jest wzorowany na obiekcie Borussi Dortmund, Signal Iduna Park
 • w gablotach z pamiątkami meczowymi, znajdziemy dwa wazony podarowane przez polskie kluby, GKS Katowice oraz Górnik Zabrze, warto się za nimi rozejrzeć - szczególnie ten GKS-u ciekawie nawiązuje do górniczego pochodzenia
  !Pamiątka od klubu GKS Katowice - podczas zwiedzania stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium
  Pamiątka od klubu GKS Katowice - podczas zwiedzania stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium
 • w pokoju menedżera (który dziś służy za pokój muzealny), umieszczony był guzik, który zapalał na zielono lampkę przed drzwiami - oznaczało to, że można wejść. W innym wypadku lampka świeciła się na czerwono
 • w pokoju z pamiątkami znajdziemy srebrną misę z początkowo 44 srebrnymi kulkami, która została stworzona w 2009 roku na cześć Samuela Englisha i jego 44 strzelonych goli w jednym sezonie. Dzisiaj kulki ubywają, bo co roku najlepszy strzelec drużyny otrzymuje jedną z wygrawerowanym swoim nazwiskiem.

Sklep klubowy

Na terenie obiektu, po drugiej stronie głównego wejścia, znajdziemy oficjalny sklep klubowy - Rangers Megastore. W środku wybór jest naprawdę szeroki, można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku klubów Premiership. Niestety, ceny są wysokie, koszulka meczowa to koszt w okolicy 50£.

!Fasada sklepu klubowego
Fasada sklepu klubowego

Sklep otwarty jest od poniedziałku do piątku od 9:30 do 17:30, w sobotę od 9:00 do 17:30, a w niedzielę od 11:00 do 17:00.

Mniejszy sklep znajdziemy również w centrum Glasgow,

!Wnętrze sklepu klubowego
Wnętrze sklepu klubowego

Informacje praktyczne [aktualizacja styczeń 2018]

Zwiedzanie

Zwiedzanie stadionu Ibrox trwa 90 minut i odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze z przewodnikiem będącym jednocześnie kibicem klubu. Pracownik w trakcie wycieczki opowiada historię klubu, opisuje największe gwiazdy i wydarzenia - pozostawia również dużo czasu na zdjęcia.

Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali konferencyjnej i obejrzenia filmu z historią klubu, a kończy się na wizycie na płycie boiska, gdzie wita odwiedzających maskotka klubu, z którą można zrobić sobie zdjęcie.

Ceny

Cena dla osoby dorosłej to 15£, młodzież zwiedza za 5,5£ (uwaga, młodzież do 16 lat), a dzieci pięcioletnie lub młodsze wchodzą za darmo. Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) to koszt 35£, niestety biletu rodzinnego nie można kupić online.

Bilety można kupić online pod tym linkiem lub na miejscu, o ile będą jeszcze wolne miejsca.

Dni oraz godziny zwiedzania

Ibrox Stadium można zwiedzać w piątek, sobotę i niedzielę. W piątki dostępne są godziny: 9:00, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 oraz 15:00. W sobotę i niedziele stadion można zwiedzać o 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 oraz 15:00

Jeśli w danym dniu odbywa się mecz, przeprowadzane jest jedynie podstawowe zwiedzanie o godzinie 9:00 bez dostępu do szatni.

Dojazd

Do stadionu najlepiej dojechać metrem i wysiąść na stacji Ibrox, lub dojść piechotą (około 40 minut od centrum).


Reklama