Rangersi po latach tułaczki powrócili do najwyższej klasy rozgrywkowej w Szkocji, i chcą powoli odbudować swoją dawną potęgę. Na pewno pomogą im w tym rzesze kibiców tłumnie odwiedzających mieszczący się po południowej stronie rzeki Clyde stadion Rangersów, popularny Ibrox Stadium.
Wybierasz się do Glasgow?
Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne
Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.
Gdzie spać w Glasgow?
Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele
Historia
Historia stadionu Glasgow Rangers, dzisiejszego Ibrox Stadium, pełna jest burzliwych zwrotów i olbrzymich tragedii. Pierwszy swój mecz Rangersi rozegrali w 1872 roku na terenie słynnego parku, Glasgow Green, a przez kolejne lata przenosili się z miejsca na miejsce.
Klub potrzebował jednak własnego obiektu, aby móc się rozwijać i mieć kontrolę nad terenem, zapadła więc decyzja o budowie Ibrox Park (oficjalna nazwa stadionu aż do 1997 roku). Pierwszy mecz na nowym obiekcie Rangersi rozegrali 30 grudnia 1899 roku, pokonując 3-1 drużynę Heart of Midlothian.
Dzisiaj odwiedzający stadion Ibrox widzą imponujący budynek z czerwonej cegły, przypominający od zewnątrz ogromny magazyn portowy lub ośrodek przemysłowy. Pierwotna wersja obiektu wyglądała jednak całkowicie inaczej, miała owalny kształt. Po jednej stronie mieścił się pawilon, po drugiej trybuna z drewnianą elewacją.
Niestety, niepewna konstrukcja przyczyniła się już w 1902 roku do pierwszej poważnej tragedii, podczas której trybuny zapadły się, a śmierć poniosło 25 obecnych na meczu kibiców. Z tragedii wyciągnięto odpowiednie wnioski i zdemontowano wszystkie drewniane fragmenty konstrukcji, a stadion przez kolejne dekady kilkukrotnie był przebudowywany. Jak na nieszczęście, w 1971 roku nastąpiła kolejna tragedia, tym razem spowodowana zbyt dużym tłumem i brakiem odpowiedniej ilości wyjść. 2 stycznia 1917 roku podczas meczu derbowego z Celtikiem zginęło 66 osób zadeptanych przez tratujący tłum przy jednym z wyjść z obiektu.
Ostatnia tragedia przyczyniła się do wielu refleksji nad zabezpieczeniem odwiedzających stadion kibiców, a władze klubu zdecydowały, że doprowadzą obiekt do pełnego bezpieczeństwa. Jeden z dyrektorów klubu, Willie Waddell, po wizycie na niemieckich stadionach podczas Mistrzostw Świata w 1974 zdecydował, że właśnie niemieckie stadiony będą inspiracją, a w szczególności obiekt w Dortmundzie, stadion Borussi Dortmund, dzisiejszy Signal Iduna Park. Nowy obiekt miał mieć kształt prostokąta, komplet miejsc siedzących i odpowiednią ilość wyjść. Plan rozbudowy ogłoszono w 1977 roku, a w 1978 rozpoczęto prace, które etapami trwały aż do 1997 roku, kiedy to obiekt otrzymał swoją dzisiejszą nazwę.
Władze klubu i kibice są przekonani, że obiekt w dzisiejszym kształcie będzie służył klubowi aż do końca świata.
Największe atrakcje
- sala konferencyjna
- zwiedzanie pokoi w budynku klubowym, w tym byłego pokoju menedżera
(dzisiaj nieużywanego), lobby oraz pokoju z pamiątkami klubowymi
(puchary, otrzymane prezenty od innych klubów)
Sala dla sponsorów i VIP-ów - zwiedzanie szatni gospodarzy oraz gości
Szatnie gospodarzy na stadionie Glasgow Rangers - zwiedzanie pokoju do rozgrzewki
- przejście tunelem oraz strefą mieszaną
- wejście na trybuny
Tunel prowadzący na boisko na stadionie Glasgow Rangers - wejście tunelem na płytę boiska koło ławek rezerwowych, można zrobić
sobie zdjęcie z maskotką drużyny
Ławki rezerwowych na stadionie Glasgow Rangers
Ciekawostki
- stadion jest wzorowany na obiekcie Borussi Dortmund, Signal Iduna Park
- w gablotach z pamiątkami meczowymi, znajdziemy dwa wazony podarowane przez polskie kluby, GKS Katowice oraz Górnik Zabrze, warto się za nimi rozejrzeć - szczególnie ten GKS-u ciekawie nawiązuje do górniczego pochodzenia
Pamiątka od klubu GKS Katowice - podczas zwiedzania stadionu Glasgow Rangers - Ibrox Stadium - w pokoju menedżera (który dziś służy za pokój muzealny), umieszczony był guzik, który zapalał na zielono lampkę przed drzwiami - oznaczało to, że można wejść. W innym wypadku lampka świeciła się na czerwono
- w pokoju z pamiątkami znajdziemy srebrną misę z początkowo 44 srebrnymi kulkami, która została stworzona w 2009 roku na cześć Samuela Englisha i jego 44 strzelonych goli w jednym sezonie. Dzisiaj kulki ubywają, bo co roku najlepszy strzelec drużyny otrzymuje jedną z wygrawerowanym swoim nazwiskiem.
Sklep klubowy
Na terenie obiektu, po drugiej stronie głównego wejścia, znajdziemy oficjalny sklep klubowy - Rangers Megastore. W środku wybór jest naprawdę szeroki, można zaryzykować tezę, że asortyment jest szerszy niż w przypadku klubów Premiership. Niestety, ceny są wysokie, koszulka meczowa to koszt w okolicy 50£.
Sklep otwarty jest od poniedziałku do piątku od 9:30 do 17:30, w sobotę od 9:00 do 17:30, a w niedzielę od 11:00 do 17:00.
Mniejszy sklep znajdziemy również w centrum Glasgow,
Informacje praktyczne [aktualizacja styczeń 2018]
Zwiedzanie
Zwiedzanie stadionu Ibrox trwa 90 minut i odbywa się w bardzo przyjaznej atmosferze z przewodnikiem będącym jednocześnie kibicem klubu. Pracownik w trakcie wycieczki opowiada historię klubu, opisuje największe gwiazdy i wydarzenia - pozostawia również dużo czasu na zdjęcia.
Zwiedzanie zaczyna się od wizyty w sali konferencyjnej i obejrzenia filmu z historią klubu, a kończy się na wizycie na płycie boiska, gdzie wita odwiedzających maskotka klubu, z którą można zrobić sobie zdjęcie.
Ceny
Cena dla osoby dorosłej to 15£, młodzież zwiedza za 5,5£ (uwaga, młodzież do 16 lat), a dzieci pięcioletnie lub młodsze wchodzą za darmo. Bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) to koszt 35£, niestety biletu rodzinnego nie można kupić online.
Bilety można kupić online pod tym linkiem lub na miejscu, o ile będą jeszcze wolne miejsca.
Dni oraz godziny zwiedzania
Ibrox Stadium można zwiedzać w piątek, sobotę i niedzielę. W piątki dostępne są godziny: 9:00, 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 oraz 15:00. W sobotę i niedziele stadion można zwiedzać o 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 oraz 15:00
Jeśli w danym dniu odbywa się mecz, przeprowadzane jest jedynie podstawowe zwiedzanie o godzinie 9:00 bez dostępu do szatni.
Dojazd
Do stadionu najlepiej dojechać metrem i wysiąść na stacji Ibrox, lub dojść piechotą (około 40 minut od centrum).