Zwiedzanie stadionu Borussii Dortmund - Signal Iduna Park

Signal Iduna Park, to jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich w Europie, na którym swoje mecze domowe rozgrywa Borussia Dortmund.

Trybuny stadionu Borussi Dortmund

Oficjalna pojemność obiektu na mecze Bundesligi to aż 81 359 widzów, a na meczę międzynarodowe 65 829, i jest największym stadionem w Niemczech. Skąd ta różnica? Bundesliga zezwala na miejsca stojące podczas spotkań ligi niemieckiej, a jedna z trybun Borussii jest całkowicie stojąca (słynna Żółta Trybuna, Südtribüne). Miejsca stojące znajdziemy również po przeciwnej stronie, wydzielona została pod nie specjalna część trybun dla młodszych fanów.

Słynna trybuna kibiców

Dzisiejsza nazwa obiektu jest wynikiem problemów finansowych, w które Borussia wpadła kilka lat temu. Nowa nazwa obowiązuje od 2005 roku i będzie aktualna aż do roku 2021. Wcześniej stadion nosił nazwę Westfalenstadion, czyli był to po prostu stadion Westfalii. Prawdę mówiąc, większość kibiców oraz fanów piłki nożnej do dziś używa oryginalnej nazwy.

Historia

Obiekt został wybudowany z myślą o Mistrzostwach Świata w 1974 roku, i początkowo mieścił “zaledwie” 54 000 widzów. Przez blisko 20 lat żadne zmiany na arenie nie zostały wprowadzone, aż do 1992 roku, kiedy to.. pojemność stadionu została zmniejszona do 42 000 z powodu regulacji UEFA i wprowadzeniu miejsc siedzących.

Na szczęscie do 1996 roku udało się przywrócić poprzednią pojemność, a w kolejnych latach, po sukcesach Borussii w Lidze Mistrzów, zdecydowano się zwiększyć rozmiar trybun do 68 800 miejsc.

Trybuny Signal Iduna Park

Kolejne duże zmiany związane były z Mistrzostwami Świata w 2006 roku, których mecze odbywać się miały na Westfalenstadion. Unowocześniono całą konstrukcję, a rozbudowany obiekt mógł pomieścić ponad 80 000.

Na finał dzisiejszym Signal Iduna Park odbył się również finał Pucharu UEFA w 2001 roku pomiędzy angielskim Liverpoolem i hiszpańskim Alaves.

Największe atrakcje

 • przejście po trybunach stadionu
 • wizyta w szatni, możliwość obejrzenia pomieszczeń odnowy oraz całej szatni gospodarzy

!Miejsce w szatni Łukasza Piszczka
Miejsce w szatni Łukasza Piszczka
 • wizyta na poziomie murawy przy ławkach rezerwowych, na których można usiąść wejście tunelem Ławka rezerwowych
 • wizyta na stojącej trybunie
 • wizyta w stadionowym więzieniu
 • obejrzenie filmu o historii klubu
 • wizyta w sali konferencyjnej, możliwość zrobienia zdjęcia
 • przejście przez strefę mieszaną
 • wizyta w loży/salce VIP
  !Sala konferencyjna
  Sala konferencyjna

Ciekawostki

 • Stadion Borussii słynie również z największej średniej liczbie widzów na każdym meczu, która jest niemal równa pojemności stadionu!
 • Na stadionie znajduje się więzienie, z celami dla kibiców gości oraz gospodarzy
 • Trybuna stojąca ma pojemność 25 000 widzów
 • Rekord frekwencji padł 30 stycznia 2004 roku, podczas meczu Borussia
 • Schalke 04, było wtedy na trybunach 83 000 widzów
 • W meczu otwarcia Borussia przegrała z Schalke aż 0-3

Muzeum Borussii Dortmund

Muzeum Borussii znajduje się w budynku połączonym ze stadionem, po jego lewej stronie. Samo muzeum jest małe i zwiedzenie go nie powinno zając więcej niż 30 minut, znajdziemy tam trochę pucharów, starych medali i innych pamiątek.

W 2016 roku w małej salce “kinowej” wyświetlany był film reklamujący niedawne sukcesy, podczas którego przypomnimy sobie wiele bramek Roberta Lewandowskiego oraz między innymi pięknego gola Łukasza Piszczka z Schalke 04.

Muzeum Borussi Dortmund

Sklep klubowy

Sklep klubowy znajduje się tuż obok stadionu, mieści dwa piętra, i znajdziemy w nim bardzo duży wybór gadżetów związanych z Borussią. Szczególnie dużo jest koszulek meczowych i treningowych oraz bluz.

W środku znajdziemy stoliki do piłkarzyków, na których można grać za darmo, oraz małe boisko ze sztuczną trawą w kształcie klatki, na którym możemy zagrać małą piłką. W teorii jest to atrakcja dla młodszych, chociaż w przypadku braku innych chętnych dorosłych nikt stamtąd nie wyrzuca ;-)

!Mała klatka-boisko w sklepie klubowym Borussii
Mała klatka-boisko w sklepie klubowym Borussii

Praktyczne informacje

Ceny, dni oraz godziny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualności bezpośrednio przed przyjazdem.

Zwiedzanie

Istnieją dwa programy zwiedzania Signal Iduna Park. Pierwszy, nazwany BVB-Tour, trwa 90 minut i zawiera w sobie: wizytę na trybunach z obu stron, wizytę w szatni, przejście tunelem oraz wizytę na poziomie boiska przy ławkach rezerwowych.

Drugi o nazwie BVB-Tour Plus trwa aż 120 minut, i oprócz programu podstawowego odwiedzimy również więzienie na stadionie, salonik VIP oraz salę konferencyjną.

Zwiedzanie rozpoczyna się przy wejściu na stadion od strony sklepu klubowego, warto zjawić się tam kilka minut wcześniej.

Niestety, zwiedzanie odbywa się przede wszystkim w języku niemieckim. Język angielski z reguły dostępny jest jedynie w weekendy, po jednym terminie na każdy dzień. Jeśli jest więcej osób mówiących po angielsku, jest szansa na podstawowe informację w tym języku. Warto wspomnieć, że jesteśmy z Polski,

Ceny (aktualizacja marzec 2018)

W przypadku wersji podstawowej koszt to 12€ dla dorosłego, 8€ zniżkowy.

W przypadku wersji rozszerzonej koszt to 15€ dla dorosłego, 10€ zniżkowy.

Bilety można zakupić w kasach klubu, oficjalnych sklepach na terenie Dortmundu ora z na stronie internetowej pod tym adresem.

Dni oraz godziny zwiedzania (aktualizacja 2017)

Stadion Borussii Dortmund możemy zwiedzać niemal codziennie, z wyłączeniem dni meczowych.

Godziny dla programu podstawowego: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek - 12:00 oraz 14:00, piątek - 12:00, 14:00 oraz 17:00, sobota i niedziela - 10:40, 11:00, 12:00, 13:40 (angielski), 14:00, 15:00, 15:40, 17:00 oraz 18:00

Godziny dla programu rozszerzonego: poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek - 16:00, sobota i niedziela - 10:00, 11:40, 14:40, 16:00 oraz 17:40.

Warto sprawdzić godziny przed przyjazdem, mogą się różnić!

Dojazd

Najlepiej dojechać metrem linii 45 lub 46 do stacji Westfalenhallen, z której w ciągu kilku minut dotrzemy na stadion.

Ławki rezerwowych na stadionie Borussi

Fasada stadionu Borussi Dortmund

Trybuny Signal Iduna Park

!Loże biznesowe na stadionie Borussi Dortmund
Loże biznesowe na stadionie Borussi Dortmund

Reklama