Podróże po Europie

Signal Iduna Park - zwiedzanie stadionu Borussii Dortmund

Ostatnia aktualizacja: 29 października 2022

Signal Iduna Park w Dortmundzie to jeden z najsłynniejszych stadionów piłkarskich w Europie. Na co dzień swoje mecze rozgrywa na nim Borussia, jedna z najbardziej utytułowanych niemieckich drużyn, w której triumfy świeciło kilku Polaków.

Z naszego artykułu dowiesz się więcej o historii obiektu oraz poznasz możliwości jego zwiedzania.

Trybuny stadionu Borussi Dortmund
Trybuny stadionu Borussi Dortmund

Stadion Signal Iduna Park - historia na przestrzeni lat

Stadion Borussii został wybudowany z myślą o mistrzostwach świata w 1974 roku i początkowo mógł pomieścić "zaledwie" 54 000 widzów. W 1992 roku regulacje UEFA wymusiły wprowadzenie miejsc siedzących, przez co pojemność stadionu została zmniejszona do 42 000.

Na szczęście dla fanów BVB już cztery lata później udało się przywrócić poprzednią liczbę miejsc, a w kolejnych latach, po sukcesach Borussii w Lidze Mistrzów, zdecydowano się zwiększyć pojemność trybun do 68 800.

Trybuny Signal Iduna Park
Trybuny Signal Iduna Park

Kolejne duże zmiany związane były z mistrzostwami świata organizowanymi u naszych zachodnich sąsiadów w 2006 roku. Aby dostosować obiekt do potrzeb imprezy unowocześniono całą konstrukcję - po rozbudowie trybuny mogły pomieścić ponad 80 000 widzów.

Na Signal Iduna Park zorganizowano również finał Pucharu UEFA w 2001 roku pomiędzy angielskim Liverpoolem i hiszpańskim Alaves.

Ile osób może pomieścić stadion Borussi?

Oficjalna pojemność stadionu Borussii na meczach Bundesligi oraz Pucharu Niemiec wynosi mniej więcej 81 350 widzów, co daje mu status największego w Niemczech. W przypadku meczów międzynarodowych pojemność ta spada do "zaledwie" 65 800

Skąd ta różnica? Bundesliga zezwala na miejsca stojące podczas spotkań ligi niemieckiej, a słynna Żółta Trybuna (czyli Trybuna Południowa - Südtribüne), którą wybierają najzagorzalsi fani, ma wtedy zdemontowane wszystkie krzesełka. Miejsca stojące znajdziemy również po przeciwnej stronie, gdzie wydzielono dedykowany obszar dla młodszych fanów.

Trybuna najzagorzalszych kibiców
Trybuna najzagorzalszych kibiców

Stadion Westfalii (Westfalenstadion)

Dzisiejsza nazwa obiektu jest pokłosiem problemów finansowych, w które Borussia wpadła kilka lat temu. Nowa nazwa obowiązuje od 2005 roku i po podpisaniu nowej umowy będzie aktualna aż do 2031 roku. Wcześniej stadion nosił nazwę Westfalenstadion, czyli był on po prostu stadionem Westfalii. Wielu kibiców oraz fanów piłki nożnej nieco starszej daty do dziś używa oryginalnej nazwy.

Zwiedzanie stadionu Borussii Dortmund - warianty i zasady

Na planujących zwiedzanie obiektu Borussii czekają dwie atrakcje: wycieczka po stadionie oraz oddzielnie biletowana wizyta w Borusseum, czyli oficjalnym muzeum klubu.

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu istniały dwie opcje zwiedzania samego stadionu:

 • Spacer po stadionie (Stadionspaziergang) - samodzielne zwiedzanie bez przewodnika. Na wizytę mamy maksymalnie 60 minut. Po drodze będziemy mijać kody QR, które po zeskanowaniu wyświetlają nam informacje o odwiedzanej właśnie części stadionu. Rezerwując bilet musimy wybrać dwugodzinne okno czasowe naszej wizyty. W trakcie wizyty staniemy na trybunie południowej, usiądziemy na ławce rezerwowych oraz przejdziemy tunelem.
 • After-Work-Tour - wycieczka z przewodnikiem, która trwa aż 2,5 godziny (w tym czasie dwukrotnie otrzymamy coś do picia - piwo lub napój bezalkoholowy). Na wejściu dostaniemy przewodnik audio w języku polskim oraz słuchawki, które będziemy mogli zabrać jako pamiątkę. W trakcie wizyty zajrzymy do znacznie większej liczby miejsc - w tym do więzienia oraz szatni.

After-Work-Tour czy warto?

Wycieczka z przewodnikiem jest znacznie droższa oraz dłuższa, ale naszym zdaniem jeśli interesuje Was historia klubu oraz samego stadionu, to nie powinniście żałować wydanych pieniędzy. Do tego niektóre elementy wycieczki, a już zwłaszcza więzienie, są czymś niespotykanym podczas zwiedzania innych obiektów piłkarskich. My byliśmy z wyboru wersji rozszerzonej zadowoleni.

Ile kosztuje zwiedzanie Signal Iduna Park?

 • samodzielny spacer po stadionie (Stadionspaziergang) - od 9,00 (42,04 zł),
 • wycieczka After-Work-Tour - 20,00 (93,42 zł),
 • bilet do muzeum Borusseum - **9,00 (42,04 zł),
 • bilet łączony: spacer po stadionie oraz Borusseum - od 15,00 (70,06 zł).

Dostępne są również nieco tańsze bilety ulgowe m.in. dla osób poniżej 18. roku życia oraz studentów. Dzieci poniżej 5. roku życia płacą za bilet symboliczne jedno Euro.

Bilety możemy zakupić w sklepie klubowym lub online na tej stronie. W wielu przypadkach warto dokonać wcześniejszej rezerwacji na wycieczkę After-Work-Tour, ponieważ w dniu wizyty może zabraknąć miejsc.

Największe atrakcje wizyty

W przypadku samodzielnego spaceru po stadionie do największych atrakcji należą:

 • możliwość stanięcia na wysokości murawy,
 • zajęcie miejsca na ławce rezerwowych,
 • przejścia przez najwęższy tunel dla zawodników w Bundeslidze,
 • spacer po południowej trybunie.
Loże biznesowe na stadionie Borussi Dortmund
Loże biznesowe na stadionie Borussi Dortmund

W przypadku wycieczki z przewodnikiem będziemy mogli dodatkowo zajrzeć do pomieszczeń dla VIP-ów, do szatni, strefy mieszanej, sali konferencyjnej, a także... więzienia.

Sala konferencyjna
Sala konferencyjna
Ławka rezerwowych
Ławka rezerwowych

Muzeum Borussii Dortmund

Borusseum powstało w budynku stojącym obok stadionu. Dawniej muzeum klubowe nie zachwycało rozmachem i stanowiło integralną część wycieczki, ale po ostatniej renowacji zdecydowano o wprowadzeniu oddzielnych biletów.

Warto jednak pamiętać, że kolekcja muzeum przypadnie do gustu przede wszystkim kibicom BVB. Do najważniejszych pamiątek w nim wystawianych należą puchary (w tym ten otrzymany za zwycięstwo w Lidze Mistrzów), stare koszulki, a nawet historyczna butelka piwa z browaru Borussia, od którego klub wziął swoją nazwę.

Oprócz pamiątek na odwiedzających czekają wirtualne ekrany oraz film o historii klubu.

Muzeum Borussi Dortmund
Muzeum Borussi Dortmund

Ciekawostki

 • Stadion Borussii prawie na każdym meczu wypełnia się niemal po brzegi i może pochwalić się najwyższą frekwencją w całej lidze,
 • Na stadionie znajduje się więzienie z oddzielnymi celami dla kibiców gości oraz gospodarzy
 • Trybuna Południowa (stojąca) ma pojemność 25 000 widzów
 • Rekord frekwencji padł 30 stycznia 2004 roku, podczas meczu Borussia - Schalke 04, kiedy na trybunach zasiadło 83 000 widzów,
 • Podczas inauguracji obiektu Borussia przegrała z Schalke aż 0-3.

Sklep klubowy

Sklep klubowy działa tuż obok stadionu, zajmuje dwa piętra i może pochwalić się naprawdę szerokim asortymentem gadżetów związanych z Borussią, choć prym wiodą oczywiście koszulki meczowe i treningowe oraz bluzy.

W sklepie podczas naszej wizyty wystawione były darmowe stoliki do piłkarzyków oraz dostępne było małe boisko ze sztuczną trawą w kształcie klatki, na którym mogliśmy pokopać małą piłką. W teorii jest to atrakcja dla młodszych, ale w przypadku braku innych chętnych nas dorosłych nikt stamtąd nie wyrzucił ;-)

Mała klatka-boisko w sklepie klubowym Borussii
Mała klatka-boisko w sklepie klubowym Borussii

Dni oraz godziny zwiedzania

Aktualne dni i godziny najlepiej sprawdzić w sklepie internetowym pod tym adresem. Wycieczek wbrew pozorom nie jest wcale tak dużo, więc warto przed przyjazdem dokładnie sprawdzić kalendarz.

Jak dojechać do stadionu Borussii Dortmund?

Na stadion bez problemu dojedziemy z centrum transportem publicznym. Na przykład z głównego dworca kolejowego (Dortmund Hauptbahnhof) do wyboru mamy autobus lub metro (z przesiadką lub bez). Wybierając kolejkę podziemną czekać nas będzie jeszcze około dziesięciominutowy spacer, a autobus dowiezie nas niemal pod sam stadion.

Ławki rezerwowych na stadionie Borussi
Ławki rezerwowych na stadionie Borussi
Fasada stadionu Borussi Dortmund
Fasada stadionu Borussi Dortmund
Trybuny Signal Iduna Park
Trybuny Signal Iduna Park

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama