Podróże po Europie

Gdzie spać w Glasgow? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Glasgow jest największym szkockim miastem (większym od Edynburga, stolicy kraju) oraz jednym z największych miast Wielkiej Brytanii. Jest też miastem różnorodnym oraz wielokulturowym. Dynamiczny rozwój Glasgow przypadł na okres rewolucji przemysłowej, a jeszcze w połowie poprzedniego wieku w samym centrum funkcjonowały magazyny przemysłowe oraz część portowa.

Obecnie Glasgow jest nowoczesną metropolią, choć miasto zachowało swój XVIII i XIX-wieczny klimat. Większość miejskich zabytków oraz atrakcji zgrupowana jest na dwóch obszarach - historycznym centrum oraz dzielnicy West End - dzięki czemu logistyka z perspektywy turysty nie powinna przysparzać problemów.

Baza noclegowa w Glasgow

Baza noclegowa w największym szkockim mieście jest różnorodna i przypomina w pewnym sensie Londyn. Obok drogich hoteli sieciowych i butikowych w mieście działają niedrogie hostele i domy gościnne. Większość turystów ma szansę na znalezienie noclegu w swoim budżecie. W centrum możemy znaleźć pokój dla dwóch osób z prywatną łazienką już od około 30-35 GBP, ale poszukiwania najlepiej zacząć odpowiednio wcześniej. Powinniśmy też liczyć się z tym, że tańsze noclegi nie oferują wysokiego standardu, choć większość obiektów jest czystych i schludnych. W bardzo wielu przypadkach w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, którym często będzie słynne angielskie (w tym przypadku szkockie) śniadanie.

Glasgow na dwie części przedziela rzeka Clyde. Niemal wszystkie ważne miejskie atrakcje leżą po północnej stronie rzeki lub stosunkowo blisko jej granicy (np. stadion Ibrox, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Glasgow Rangers). Jeśli znajdziemy nocleg po stronie południowej upewnijmy się, że będziemy mieć dobry dojazd do centrum lub most w bliskiej odległości.

Po Glasgow najwygodniej poruszać się metrem (ang. Glasgow Subway), które posiada zaledwie kilkanaście stacji i ma kształt elipsy. Kolejka podziemna przejeżdża przez centrum, West End oraz południową stronę rzeki. Jeśli znajdziemy nocleg niedaleko stacji metra, to do okolic najważniejszy atrakcji dostaniemy się szybko i bezproblemowo. Innym sposobem na poruszanie się po mieście są autobusy.

Sprawdź bazę noclegową w Glasgow

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Glasgow?

Mimo że Glasgow podzielone jest na kilka dużych okręgów (centrum, West End, East End, South Side czy North Glasgow), to większość atrakcji znajduje się stosunkowo blisko siebie. Przy wyborze odpowiedniej lokalizacji możemy poruszać się głównie pieszo, choć do części atrakcji i zabytków najwygodniej będzie dojechać metrem lub autobusem.

Centrum miasta

Centrum Glasgow jest najlepszym miejscem na nocleg dla turystów, którzy przyjechali do miasta tylko na chwilę bądź chcieliby mieć blisko do większości atrakcji. Warto w tym miejscu podkreślić, że to właśnie w centrum oferta noclegowa jest najbardziej różnorodna i przy odpowiednio wczesnym rozpoczęciu poszukiwań możemy natrafić na naprawdę dobre oferty.

Minusem centrum dla niektórych turystów może być fakt, że jest zawsze zatłoczone, głośne i czasami przytłaczające zabudową pamiętającą czasy rewolucji przemysłowej. Centrum Glasgow nie ma tego uroku, którym wyróżnia się np. Edynburg.

W granicach centrum znajduje się dworzec autobusowy Buchanan, który łączy m.in. miasto z lotniskiem, oraz centralny dworzec kolejowy (ang. Glasgow Central Station).

Przykładem noclegu pasującego jak ulał do brytyjskiej frazy "good value for money" jest hostel Euro Hostel Glasgow, który oferuje rozsądne ceny (około 35 do 50 GBP za noc dla dwóch osób z prywatną łazienką), dobrą lokalizację (kawałek na południe od dworca kolejowego i niedaleko rzeki Clyde) oraz akceptowalne warunki. Nie powinniśmy liczyć na zbyt duże wygody, ale lokalizacja powinna nam zrekompensować studenckie warunki. Podczas naszego pobytu było czysto i schludnie, ale trafiliśmy na pokój jeszcze sprzed remontu i nie było zbyt komfortowo.

Turyści poszukujący taniego noclegu mogą również sprawdzić położony w północnej części centrum easyHotel Glasgow City. Przy wcześniejszej rezerwacji, i to nawet w sezonie, można znaleźć pokój dwuosobowy z prywatną łazienką za około 30 GBP. Pamiętajmy tylko, że hotele sieci easyHotel nie słyną z dużego komfortu. Pokoje są malutkie (ale czyste i schludne), prysznic jest niewielki i całość po prostu kompaktowa. Najtańsze z pokojów nie mają też okien. Sami jednak dość często korzystamy z tej sieci i nigdy nie narzekaliśmy na ogólne warunki.

Obiekt położony jest niecałe 10 minut drogi od dworca autobusowego Buchanan, gdzie możemy wysiąść przyjeżdżając do miasta autobusem lotniskowym.

Rozsądne ceny (choć opinie o komforcie są różne, acz przeważają dobre) znajdziemy w Brunswick Merchant City Hotel. Obiekt położony na obszarze nazywanym Merchant City, gdzie od połowy XVIII wieku swoje magazyny i rezydencje budowali bogaci kupcy. W XIX wieku działały tu magazyny, które w pierwszej połowie XX wieku popadły w ruinę. Od kilku dekad trwa rewitalizacja Merchant City i obecnie jest to jeden z najmodniejszych obszarów w całej Wielkiej Brytanii.

Innym wyborem może być Alexander Thomson, czyli trzygwiazdkowy hotel położony we wschodnim odcinku popularnej ulicy handlowej Argyle Street. Zaletami tego miejsca są całodobowa recepcja [aktualizacja listopad 2018] oraz dobre śniadanie wliczone w cenę każdego z pokoi.

Znajdź inne noclegi w centrum miasta

West End - kulturalne i uniwersyteckie centrum Glasgow

Drugim zagłębiem zabytków, atrakcji i lokali gastronomicznych w Glasgow jest obszar nazywany West End (Zachodni Koniec). Nie ma tu aż tylu budżetowych obiektów co w centrum, ale okolica jest spokojniejsza, a zabudowa przypomina historyczne angielskie miasta i miasteczka. Bez problemu dojedziemy stąd do centrum metrem lub autobusem.

Z perspektywy turysty najwięcej miejsc wartych uwagi zlokalizowanych jest we wschodniej części West End - po obu stronach parku Kelvingrove (Kelvingrove Park). Znajdziemy tam chociażby słynne muzea (Kelvingrove Art Gallery and Museum czy uniwersyteckie Hunterian Museum), ogród botaniczny (Glasgow Botanic Gardens) czy jeden z najstarszych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii.

Na południe od parku rozciąga się dzielnica Finnieston, która słynie jako kulinarne i kawiarniane centrum miasta. W niektórych materiałach promocyjnych możemy się nawet spotkać ze stwierdzeniem, że jest to "najmodniejsze miejsce w Wielkiej Brytanii (ang. the hippest place in the UK)". Trudno stwierdzić na ile jest to prawda, ale na pewno jest tu drogo, modnie i schludniej niż w centrum miasta.

Trochę mniej oficjalnie jest po drugiej stronie parku Kelvingrove. Na obszarze rozciągającym się na północ od uniwersytetu aż do ogrodu botanicznego znajdziemy wiele tańszych knajp i lokali gastronomicznych, w których spotkamy wielu studentów.

Przykłady dobrze ocenianych noclegów, położonych blisko najważniejszych atrakcji:

  • Clifton Hotel - dobrze oceniany hotel oferujący tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną. W cenę noclegu wliczone jest śniadanie. Obiekt zlokalizowany jest tuż obok miejskiego ogrodu botanicznego. Kilka minut drogi od hotelu znajdziemy stacje metra Hillhead.

  • The Kelvin Hotel West End - kolejny z dobrze ocenianych obiektów, który oferuje pokoje z prywatną lub wspólną łazienką oraz śniadanie wliczone w cenę. Hotel praktycznie sąsiaduje ze wspomnianym wcześniej hotelem Clifton.

  • The Alamo Guest House - turyści poszukujący bardziej luksusowych warunków mogą sprawdzić czterogwiazdkowy pensjonat Alamo, który zlokalizowany jest w wiktoriańskim budynku sąsiadującym z parkiem Kelvingrove i jest jednym z najlepiej ocenianych hoteli w Glasgow. Obiekt zlokalizowany jest przy zachodnim fragmencie ulicy Argyle Street, która wśród miejscowych znana jest jako zagłębie gastronomiczne. Minusem tego obiektu jest to, że tańsze pokoje (należące wciąż do drogich!) dostępne są jedynie w wersji ze współdzieloną łazienką.

Znajdź inne noclegi w granicach West End

Nie przegap!

Reklama