Podróże po Europie

Lotnisko Glasgow (GLA) - dojazd do centrum Glasgow i innych miejsc w Szkocji

Ostatnia aktualizacja: 1 marca 2022

Lotnisko w Glasgow położone jest około 13 km od centrum miasta. Dzięki wygodnemu połączeniu autobusowemu możemy szybko dostać się do centrum lub na lokalny dworzec autobusowy, z którego ruszymy w dalszą podróż po Szkocji.

Wybór tego lotniska jako miejsce lądowania jest doskonałą propozycją dla turystów poszukujących tanich lotów do Szkocji, którzy chcieliby zwiedzić Glasgow lub inne popularne miejsca w tym kraju (np. Edynburg czy Stirling).

Port lotniczy Glasgow - informacje podstawowe

Najważniejsze dane lotniska Glasgow:

  • pełna nazwa po angielsku: Glasgow International Airport,
  • Kod IATA - GLA
  • Adres: Paisley PA3 2SW, Wielka Brytania
  • Ilość terminali: 2
  • godziny otwarcia: 24 godziny.

Na lotnisku funkcjonuje płatna przechowalnia bagaży. Ceny usługi oraz zasady sprawdzimy na tej stronie

Lotnisko obsługuje zarówno tradycyjne, jak i tanie linie. Z Polski do Glasgow lata Ryanair - z Krakowa (KRK), Modlina (WMI) oraz Wrocławia (WRO).

Więcej informacji o samym lotnisku znajdziemy oficjalnej stronie.

Jak dojechać z lotniska do centrum Glasgow?

Autobus lotniskowy Glasgow Airport Express 500 - dojazd do centrum w zaledwie 15 minut

Obsługiwana przez miejskiego przewoźnika First Glasgow linia Glasgow Airport Express 500 jest najszybszym sposobem na dojazd z lotniska do centrum miasta. Ostatnim przystankiem na trasie jest dworzec autobusowy Buchanan Bus Station, ale autobus zatrzymuje się jeszcze w kilku miejscach po drodze. Czas przejazdu do centrum to zaledwie 15 minut.

Bilet zakupimy online za 8,50£ lub na pokładzie za . Od razu możemy też zakupić nieco tańsze bilety powrotne. Bilet na autobus lotniskowy pozwala na jedną przesiadkę w ramach sieci First Glasgow.

Aktualne rozkłady oraz inne rodzaje biletów znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika

Autobus numer 77 - tańsza alternatywa na dojazd do centrum Glasgow

Najtańszym sposobem na dostanie się do centrum Glasgow jest skorzystanie z autobusu linii 77 obsługiwanej przez przewoźnika First Glasgow. W tym przypadku na trasie jest jednak znacznie więcej przystanków, a przejazd na dworzec Buchanan Bus Station zajmie nam ponad godzinę. Cena biletu to 5,40£.

Aktualny rozkład autobusu znajdziemy na oficjalnej stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska w Glasgow do innych miast?

Chcąc ruszyć z lotniska do Edynburga i innych szkockich miast mamy do wyboru dwa środki transportu - autobusy oraz pociągi.

W przypadku autobusów musimy dostać się na główny dworzec autobusowy Buchanan Bus Station, gdzie przesiądziemy się na wybrane połączenie. Duża ilość tras oraz budżetowe ceny są domeną firmy MegaBus. Innym popularnym lokalnym przewoźnikiem jest CityLink.

Alternatywą jest pociąg. Wyruszyć możemy z dworca w Glasgow lub z położonego kilka kilometrów od lotniska dworca Paisley Gilmour Street, na który podjedziemy autobusem obsługiwanym przez firmę McGill's (lub ewentualnie podejdziemy pieszo, choć odległość nie jest wcale tak mała).

Aktualny rozkład pociągów znajdziemy na stronie szkockiej kolei.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama