Lotnisko Glasgow (GLA) - dojazd do centrum Glasgow i innych miejsc w Szkocji

Port lotniczy Glasgow

Lotnisko w Glasgow oddalone jest o ok 13,00 km od centrum miasta.

Lotnisko obsługuje zarówno tradycyjne, jak i tanie linie. Np. z Polski przewoźnik Wizz Air loty do Glasgow obsługuje z lotnisk: Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Lublin (LUZ), Poznań (POZ) i Warszawa-Chopin (WAW), natomiast Ryanair z lotnisk: Bydgoszcz (BZG),Warszawa Modlin (WMI) oraz Wrocław (WRO).

Wybór tego lotniska jako miejsce lądowanie jest doskonałą propozycja dla tych, którzy szukają tanich lotów do Szkocji i chcą zwiedzić nie tylko Glasgow, z lotniska w łatwy sposób dostaniemy się do wielu innych miejsc w Szkocji.

Najważniejsze dane lotniska Glasgow:

  • pełna nazwa po angielsku: Glasgow International Airport,
  • Kod IATA - GLA
  • Adres: Paisley PA3 2SW, Wielka Brytania
  • Ilość terminali: 2
  • godziny otwarcia: 24 godziny.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie WWW.

Wybierasz się do Glasgow?

Glasgow

Glasgow - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać największe miasto Szkocji.

Glasgow

Gdzie spać w Glasgow?

Na co zwrócić uwagę podczas szukania noclegu w Glasgow, sprawdź najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Jak dojechać z lotniska Glasgow do centrum Glasgow?

Sprawdź czym i za ile dojechać z lotniska Glasgow GLA do centrum Glasgow?

Jak najtaniej dojechać do centrum Glasgow z lotniska Glasgow (GLA)?

Jeśli planujemy trochę zaoszczędzić i nie zależy nam aż tak na czasie możemy skorzystać z autobusu Network linii numer 77. Przejazd całej trasy powinien trwać ok 60 min. Autobus ten kursuje pomiędzy lotniskiem (Airport Glasgow) i stacją Buchanan Bus Station. Z lotniska autobus odjeżdża z przystanku nr 6 (Stance 6).

Autobus First 77 Hospital Connect pozwala przede wszystkim na wygodny dojazd do szpitala - Queen Elizabeth University Hosptial (Uniwersytecki Szpital Królowej Elżbiety, na przystanek New South Glasgow Hosp..

Cena biletu na przejazd autobusem 77 wynosi £4.50 w przypadku zakupu biletu w autobusie.

Pełną trasę w tygodniu (od poniedziałku do piątku) autobus pokonuje ok 25 razy w ciągu dnia w obie strony. Z lotniska pierwszy kurs rozpoczyna się o 06:40, ostatni o 22:19, natomiast z Buchanan Bus Station (na całą trasę - do lotniska) pierwszy odjazd planowany jest na godzinę: 05:21, ostatnio o 21:00. W Soboty linia kursuje trochę rzadziej, bo ok 20 razy w każdą ze stron w ciągu dnia - pełna trasa (lotnisko - Buchanan Bus Station) zaczynając ok 07:20 z Buchanan na lotnisko, ostatni kurs ok 21:00. W drugą stronę - z lotniska do stacji Buchanan pierwszy kurs planuje się ok 08:30, ostatni zaś ok 22:20. W niedzielę odbywa się podobna ilość kursów (jak w sobotę), z tym że pierwszy z miasta (na pełną trasę) odjeżdża o 08:20, natomiast z lotniska ok 09:25.

Uwaga, należy pamiętać, że z centrum miasta, ze stacji Buchanan Bus Station nie wszystkie autobusy wykonują pełną trasę. Skrócona trasa odbywa się do przystanku New South Glasgow Hosp. lub Braehead Shopping Centre dep. Z tych przystanków również możemy dojechać na lotnisko i będziemy mieli wówczas więcej możliwych godzin.

Więcej informacji na stronie WWW.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus lotniskowy

Najpopularniejszym i środkiem transportu łączącym lotnisko Glasgow z centrum miasta jest Glasgow Airport Express numer 500. Kursuje on codziennie (oprócz Bożego Narodzenia), przez całą dobę, co ok 10 minut. Z lotniska odjeżdża z przystanku nr 1 (Stance 1).

Pojazd kursuje na trasie pomiędzy Buchanan Bus Station i Airport Glasgow. Autobus zatrzymuje się również w okolicy dworca Central Station oraz Queen Street Station. Podróż do centrum trwa ok 15-30 min.

Bilety można zakupić u kierowcy, on-line lub w specjalnej aplikacji "mTickets".

Rodzaj taryfy biletowej / ważność biletu pojedynczy dzienny w dwie strony (ważne 28 dni)
dorośli £8 £12 £12
dzieci £4 £6 £6
rodzina (2+2) £16 nie dotyczy £24
pakiet 10 przejazdów (tylko dla jednej osoby) £45 nie dotyczy nie dotyczy
grupa do 5 osób £20 nie dotyczy £30

Więcej informacji, aktualne ceny oraz inne szczegóły można znaleźć na oficjalnej stronie WWW.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Do centrum Glasgow z lotniska nie dojedziemy pociągiem, chyba, że udamy się na pobliską stację Paisley Gilmour Street (lub Paisley Canal), skąd do stacji Glasgow Queen Street dojedziemy w ok 10-20 minut. Koszt biletu na taki przejazd wynosi £3.50.

Stacja Paisley Gilmour Street oddalona jest od lotniska w Glasgow o niecałe 3 kilometry, więc spokojnie w ciągu dnia można do niej dojść pieszo.

Inne połączenia

Tanie autobusy

Z Glasgow w łatwi sposób można się dostać do wielu szkockich i angielskich miast. Najtańszym sposobem będzie skorzystanie i zakup biletów na stronie Megabus.

Z lotniska w Glasgow najpierw trzeba dojechać do centrum Glasgow, na przystanek Buchanan Bus Station. Z tego dworca autobusowego dostępna jest naprawdę szeroka oferta tego przewoźnika.

Należy jednak pamiętać, że nie na stronie Megabus'a znajdziemy nie tylko autobusy tego przewoźnika ale również innych (np. CityLink i Park's).

Jakie połączenia z Glasgow znajdziemy na stronie Megabus?

Aberdeen, Aviemore, Birmingham (Anglia), Dundee, Edinburgh, Edinburgh Airport, Inverness, Lancaster (Anglia), Leeds (Anglia), Liverpool (Anglia), London (Anglia), Manchester (Anglia), Newcastle (Anglia), Perth, Pitlochry, Preston (Anglia), Sheffield (Anglia), Silverstone (Anglia), Stirling, Wakefield/Woolley Edge (Anglia)

Bilety kupowane z wyprzedzeniem można nabyć często już od £1 (lub od £3).

Oficjalne strona przewoźnika Megabus. / Oficjalne strona przewoźnika CityLink.

Pociągi

Pomiędzy szkockimi miastami można również łatwo i szybko poruszać się pociągami. Jest to jednak nieco droższa opcja niż przejazdu autobusami, szczególnie gdy kupujemy bilety z dużym wyprzedzeniem. Jeśli jednak wolimy pociągi nic nie stoi na przeszkodzie. Sieć kolejowa jest dobrze rozwinięta.

Pociągi odjeżdżają głównie ze stacji Glasgow Queen Street znajdującej się ok 650 metrów os dworca autobusowego Buchanan Bus Station, można tam dojść piechotą w ok 7 minut.

Inną stacją kolejową w Glasgow jest stacja Glasgow Central, z której odjeżdża np. pociąg na lotnisko Glasgow Prestwick (PIK).

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Jak dojechać z lotniska Glasgow na lotnisko Glasgow Prestwick (PIK)?

Lotnisko Glasgow Prestwick (PIK) oddalone jest o ok 50 kilometrów od lotnisk Glasgow (GLA).

Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z pociągu, można dojechać z różnych stacji, zarówno z miasteczka Paisley jaki i z Glasgow. Do każdej ze stacji można dojechać autobusem.

Ze stacji Paisley Gilmour Street do Prestwick Int. Airport pociąg jedzie ok 40 min. Cena bilety normalnego wynosik £7.50.

Ze stacji Glasgow Central do Prestwick Int. Airport dojedziemy w ok 40-50 min, bilet kosztuje £8.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Edynburga?

Autobus

Z centrum Glasgow do Edynburga najtaniej można dojechać za pośrednictwem firmy Megabus, bilety na przejazd można zakupić już od £1.00 - trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Duża pula biletu dostępna jest w cenie £4.50, co również jest niewielkim kosztem (znajdziemy także bilety za £3), kolejne taryfy biletowe to ok £7.50 i £10. Podróż trwa od ok 70 do 120 minut.

Warto mieć na uwadze, że na stronie przewoźnika znajdziemy nie tylko autobusy Megabus ale również innych przewoźników.

Autobusy kursują na trasie Glasgow Buchanan Bus Station - Edinburgh Bus Station. W ciągu dnia (oprócz świat - inne rozkłady jazdy) dostępnych jest ok 50 połączeń.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika Megabus.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Nie istnieje bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniska w Glasgow, dlatego jeśli chcemy skorzystać z pociągów, powinniśmy najpierw dojechać do miasta.

Do Edynburga z Glasgow można dojechać już w ok 45 min (istnieją również dłuższe połączenia), ceny biletów normalnych rozpoczynają się od £8.80, bilety najlepiej kupować ze sporym wyprzedzeniem (najtańsze szybko są wyprzedawane, kolejna wartość cenowa to ok £12.50-12.60).

Pociąg kursuje na trasie Glasgow Queen Street - Haymarket (Edinburgh City Centre). Podróż trwa ok 60-70 min.

Możliwe jest również rozpoczęcie podróży na stacji Glasgow Centrale (oddzielne połączenia.

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow na lotnisko Edynburg?

Najlepszym sposobem na przemieszczanie się pomiędzy lotniskiem Glasgow (GLA) a lotniskiem Edynburg (EDI) będzie skorzystanie z oferty strony Megabus, autobusy jadą ok 55-90 minut. W ciągu dnia odbywa się nawet ponad 20 kursów. Cena normalnego biletu wynosi £11.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika Megabus.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Stirling?

Autobus

Najtańszym sposobem na dojazd z lotniska w Glasgow do Strirling będzie skorzystanie z możliwości przejazdu z centrum Glasgow - z przystanku Buchanan Bus Station (najpierw musimy tam dojechać z lotniska).

Ceny biletów rozpoczynają się już od 3£ (kupowane z dużym wyprzedzeniem), czas podróży wynosi ok 35-60 minut. W tygodniu odbywa się ponad 10 kursów, w niedzielę ok 5-ciu.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika Megabus.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Z lotniska w Glasgow musimy dostać się do centrum miasta, następnie ze stacji Glasgow Queen Street jedziemy pociągiem do Stirling, podróż trwa 25-45 minut. Bilety z dużym wyprzedzeniem można zakupić już od £5. Inne ceny będą wynosić ok £8 - £9.

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Aviemore?

Autobus

Najpierw trzeba odbyć podróż z lotniska w Glasgow do dworca autobusowego Buchanan Bus Station, tam odjeżdżają autobusy do Aviemore, jeśli planujemy podróż z dużym wyprzedzeniem możemy nabyć bilety nawet za £3. Jednak tych jest bardzo, bardzo mało. Później kupowane mogą kosztować ok £12, £22, £25 a nawet i więcej. Podróż trwa ok 3 godziny.

Autobusy kursują na trasie Glasgow - Buchanan Bus Station - Aviemore - Train Station. Ilość dostępnych w ciągu dnia przejazdów jest różna, od 2 do ok 10. W święta autobus na tej trasie nie jeździ.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika Megabus.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Z lotniska w Glasgow dojeżdżamy do centrum miasta i udajemy się na stację Glasgow Queen Street, stąd ruszamy pociągiem do Aviemore. Czas trwania podróży to ok 150 min (2 godz. 30 min). Jeśli zaplanujemy wyjazd z dużym wyprzedzeniem możemy zakupić bilety kolejowe w cenie już od £5, przejazd planowany nieco później będzie kosztował nas ok £8, £11 £22 czy nawet ok £40. Jak widać warto wcześniej zaplanować podróż i wybrać najlepszą ofertę cenową oraz pasujące nam godziny.

Uwaga: nie wszystkie pociągi jadą z Glasgow do Aviemore, bywają połączenia, w których konieczna jest przesiadka, przed podróżą sprawdźmy dokładnie trasę.

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Paisley?

Paisley to niewielka miejscowość znajdująca się tuż przy samym lotnisku Glasgow Airport (GLA), dlatego może nawet nie trzeba do niej dojeżdżać, taką też opcję wybierze pewnie kilku podróżujących, bowiem centrum miasteczka, np stacja kolejowa - Paisley Gilmour Street od lotniska oddalona jest o niecałe 3 kilometry. Inna, stacja Paisley Canal znajduje się w odległości ok 4,50 km (od lotniska). Pieszo do Paisley Gilmour Street powinniśmy dojść w ok 35-40 minut.

Oczywiście możemy skorzystać również z komunikacji miejskiej odjeżdżającej spod lotniska, a nawet z Glasgow (jeśli najpierw planujemy pobyt w tym mieście).

Autobus

Spod lotniska Glasgow odjeżdża autobus numer 757 z przystanku - Terminal Building (Stance 7) przewoźnika McGill's.

Autobus kursuje na trasie: Paisley, Smithhills Street - Clydebank Shopping Centre przejeżdżając przy lotnisku Glasgow. Należy pamiętać, że nie wszystkie kursy odbywają się na pełnej trasie.

Cena normalnego biletu dziennego wynosi £4, natomiast bilet dzienny rodzinny (2 dorosłych + 3 dzieci) można zakupić za £8. Strefa biletowa do Paisley to GoZone1.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie przewoźnika McGill's .

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Pociąg

Do Paisley z lotniska nie dojedziemy pociągiem, chyba, że wcześniej potrzebujemy odwiedzić centrum Glasgow. Wtedy do Paisley (na stację - Paisley Gilmour Street lub Paisley Canal) dojedziemy ze stacji Glasgow Queen Street w ok 10-20 minut. Koszt biletu na taki przejazd wynosi £3.50.

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Renfrew?

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Autobus

W przypadku planowania wizyty w niewielkim miasteczku Renfrew, leżącego obok Glasgow, najlepiej skorzystać z autobusu Network linii numer 77. Przejazd całej trasy powinien trwać ok 20 min. Autobus ten kursuje pomiędzy lotniskiem (Airport Glasgow) i stacją Buchanan Bus Station. Z lotniska autobus odjeżdża z przystanku nr 6 (Stance 6).

Koszt biletu na przejazd autobusem typu Network wynosi £2.15 za bilet jednorazowy.

Aby wybrać odpowiedni autobus należy szukać połączeń pomiędzy Glasgow Buchanan Bus Station i lotniskiem, jest to pełna trasa tej linii. (patrz wyżej - jak dojechać z lotniska Glasgow do centrum Glasgow?).

Więcej informacji na stronie WWW.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Jak dojechać z lotniska Glasgow do Fort William?

Z lotniska w Glasgow musimy dostać się do centrum miasta, następnie ze stacji Glasgow Queen Street jedziemy pociągiem do Fort William, podróż trwa niecałe 4 godziny. Bilety z dużym wyprzedzeniem można zakupić już od £5. Inne ceny będą wynosić ok £13.50, £19, a nawet ok £40, warto wcześniej zaplanować podróż.

Więcej informacji można znaleźć na jednej z dwóch stron: The Train Line lub Scot Rail - Scotland's Railway.

Przed wyjazdem sprawdźmy aktualne ceny i rozkłady na stronie przewoźnika.

Inne informacje

Wi-Fi

Na lotnisku działa Wi-Fi, przez pierwszą godzinę jest bezpłatne. Dostęp na 3 godziny kosztuje £5.00, natomiast na 24 godziny - £9.00.

Przechowalnia bagażu

Na lotnisku dostępna jest płatna przechowalnia bagaży. Ceny uzależnione są od okresu na jaki zostawić nasze bagaże (dzień / tydzień) oraz od gabarytów pozostawianej rzeczy. Punkt przyjmuje bagaże od 09:00 do 20:00.

Ceny przechowalni (o dokładne rozmiary najlepiej zapytać na miejscu):

Rodzaj bagażu Cena za dzień Cena za tydzień
Bagaż kabinowy (cabin luggage) £8 £48
Standardowej wielkości walizka (standard sized suitcases) £10 £60
Większe przedmioty (oversized items) £20
Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama