Podróże po Europie

Zakynthos: atrakcje, najciekawsze miejsca, zwiedzanie. Zaplanuj z nami wakacje!

Ostatnia aktualizacja: 14 listopada 2023

Zákynthos (pol. Zakintos, gr. Ζάκυνθος) to najpopularniejsza z Wysp Jońskich. Rokrocznie przybywają na nią niezliczone tłumy turystów, a jedną z największych grup odwiedzających są Polacy. Niemal na każdym kroku można usłyszeć tu nawoływanie w naszym języku, a podstawy polszczyzny znają chyba wszyscy pracujący w turystyce.

Nasz artykuł rozpoczęliśmy od opisania zarówno największych atrakcji Zakynthos, jak i tych mniej znanych. Następnie przygotowaliśmy zestaw informacji praktycznych ułatwiających poruszanie się po wyspie, a na końcu poświęciliśmy trochę miejsca geografii i charakterystyce wyspy.

Zakynthos - czego spodziewać się na miejscu

Wyspa w powszechnej świadomości kojarzona jest jako kurort wakacyjny. Jest to połowa prawdy. Faktem jest, że turystyczne nadmorskie miasteczka jako żywo przypominają estetyką Władysławowo, lecz większość Zákynthos pokrywają malownicze góry oraz rozległe gaje oliwne, a całe zachodnie i północne wybrzeże to wysokie i strome klify.

Z naszej perspektywy wyspa oferuje przede wszystkim atrakcje naturalne: majestatyczne klify, punkty widokowe, formacje skalne oraz malownicze zatoki. O wiele mniej jest muzeów czy typowych zabytków. Wśród tych ostatnich wyróżniają się pojedyncze pozostałości po bytności weneckiej oraz monastyry (klasztory), a także nieliczne kościoły.

Co warto zobaczyć na Zakynthos? Największe atrakcje i ciekawe miejsca

Zatoka Wraku

Trudno nie zacząć od największej atrakcji Zakynthos. W końcu kto nie kojarzy jej zdjęć wykonanych z górującego nad nią punktu widokowego? Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że na plażę dostęp możliwy jest wyłącznie od strony morza!

Aby się na nią dostać, najlepiej skorzystać z usług którejś firm operujących z największych portów - ich statki dowiozą nas na miejsce i odbiorą po pewnym czasie. My wyruszaliśmy z portu Agios Nikolaos - wycieczka połączona była z oglądaniem opisanych przez nas w dalszej części Niebieskimi Jaskiniami (ang. Blue Caves).

Uwaga! Niestety - przynajmniej do 31 października 2023 roku - obowiązuje zakaz schodzenia na słynną plażę. Wycieczki będą więc mogły co najwyżej podpłynąć w jej okolicę.
Widok na Zatokę Wraku z poziomu wody - Zakynthos
Widok na Zatokę Wraku z poziomu wody - Zakynthos

Mimo że dopłynięcie na plażę jest ciekawym doświadczeniem, dla większości turystów odwiedzających Zakynthos atrakcją numer jeden jest możliwość zobaczenia słynnej zatoki z góry.

Informacje praktyczne

Zatoka Wraku znajduje się w północno-zachodnim krańcu wyspy. Dojazd jest charakterystyczny dla Zakynthos - ostatnia część trasy to kręta serpentyna. Na miejscu czekają na nas: niewielki taras widokowy, z którego widać niewiele, oraz dziki szlak wzdłuż klifu, który oferuje znane z folderów reklamowych widoki. Niestety, wraz z zakazem schodzenia na plaże zakazano również przechodzenia po szczycie klifu - więc w 2023 roku nie uda nam się zobaczyć zatoki z najlepszej perspektywy.

Więcej informacji zarówno o dostaniu się na punkt widokowy, jak i na plażę, umieściliśmy w oddzielnym artykule Zatoka Wraku na Zakynthos: jak się do niej dostać?
Widok na Zatokę Wraku z góry
Widok na Zatokę Wraku z góry

Żółw karetta - najsłynniejszy mieszkaniec okolicznych wód

Najbardziej znanymi mieszkańcami są żółwie morskie karetta (caretta caretta). Zwierzęta te upodobały sobie tutejsze wody, a piaszczyste plaże na południu wyspy (m.in. Gerakas, Kalamani, Marathonissi) służą im jako miejsce składania jaj. Zółw karetta należy do dużych gadów: jego pancerz osiąga długość nawet 90 cm, a waga całkowita przekracza 100 kg. Na obszarze zatoki Laganas ustanowiono park narodowy, którego zadaniem jest ochrona tego gatunku.

Oglądanie żółwi karetta - obok wyspy Cameo (Zakyntjos)
Oglądanie żółwi karetta - obok wyspy Cameo (Zakyntjos)

Tak zwane "rejsy na żółwie" należą do najpopularniejszych atrakcji Zakynthos, w końcu kto nie chciałby zobaczyć tego przeuroczego stworzenia. Mając trochę szczęścia dojrzymy je nawet stojąc w porcie Sostis, ale największe szanse będziemy mieć w wodzie i trochę dalej od brzegu.

Oglądanie żółwi karetta - obok wyspy Cameo (Zakyntjos)
Oglądanie żółwi karetta - obok wyspy Cameo (Zakyntjos)

Informacje praktyczne

Większość turystów wybiera krótkie rejsy turystyczne. Firm oferujących możliwość zobaczenia żółwi jest kilka - ich stanowiska znajdziecie przy przystani Port Sostis. Do wyboru są duże statki turystyczne (tańsze) lub mniejsze łódki dla maksymalnie kilkunastu osób (droższe). Większość firm gwarantuje zwrot środków w przypadku braku zobaczenia żółwi, ale pamiętajmy, że warunek ten zostanie spełniony nawet jeśli na powierzchnię wyłoni się wyłącznie sam pancerz.

Rejsy takie trwają kilkanaście minut. Zanim zdecydujecie się na rejs lub wycieczkę, warto dokładnie zweryfikować warunki, cenę oraz alternatywne opcje. Niektórzy naganiacze mijają się z prawdą i oszukują, żeby tylko złapać turystów.

Lepszą, choć dużo droższą alternatywą jest wynajęcie prywatnej łódki - ze sternikiem lub bez. W takim wypadku możemy spędzić w wodzie nawet 2 czy 3 godziny, w tym czasie zwiększając swoje szanse na zobaczenie żółwia z bliska. Na żółwie możemy trafić niedaleko brzegu - np. tuż obok wysepki Cameo czy niedaleko linii brzegowej plaży Laganas.

Wysepka Cameo (Zakynthos)
Wysepka Cameo (Zakynthos)
Warto wiedzieć! Okres lęgowy żółwi karetta przypada na czerwiec, lipiec oraz sierpień, czyli szczyt sezonu turystycznego. Samice składają jaja raz na kilkanaście dni. W tym czasie plaże pozostają zamknięte od zmierzchu do świtu, a duża ich część jest stale wydzielona i niedostępna dla turystów. Złożone jaja pozostają w piasku przez dłuższy czas. Ekolodzy każdego ranka oznaczają miejsca nowych gniazd, których każdego roku pojawia się pomiędzy 1 a 2 tys.

Wyspa Marathonisi - poplażujmy na "Wyspie Żółwi"!

Bezludna i porośnięta lasami sosnowymi wyspa Marathonisi jest widoczna z większości miejsc na południu wyspy, a jej kształt przyciąga niejedno ciekawskie oko. Wysepka ta jest jednym z najważniejszych miejsc lęgowych żółwi karetta i niemal w całości ustanowiono ją obszarem chronionym.

Wyjątkiem jest wydzielony wąski pas piaszczysto-kamienistej plaży (ze żwirowym dnem), na którą możemy dostać się z portu Sostis taksówką wodną lub w ramach rejsu turystycznego. Popularne są rejsy łączone: na żółwie, wokół wyspy Marathonisi (oglądanie jaskiń) oraz na plażę Marathonisi.

Wyspa Marathonisi (Zakynthos)
Wyspa Marathonisi (Zakynthos)
A czy warto wybrać się na Marathonisi? To zależy. Jeśli chcielibyście po prostu poplażować, to raczej nie ma sensu - miejsca jest mało, a nawierzchnia jest kamienista i mało przyjemna. Z drugiej jednak strony, szybko robi się głęboko i łatwo możemy wypłynąć na pełne morze, więc jako miejsce do pływania nadaje się znakomicie.
Plaża piaszczysto-kamienista na wyspie Marathonisi (Zakynthos)
Plaża piaszczysto-kamienista na wyspie Marathonisi (Zakynthos)
Oglądanie jaskiń podczas rejsu na wyspę Marathonisi (Zakynthos)
Oglądanie jaskiń podczas rejsu na wyspę Marathonisi (Zakynthos)
Oglądanie jaskiń podczas rejsu na wyspę Marathonisi (Zakynthos)
Oglądanie jaskiń podczas rejsu na wyspę Marathonisi (Zakynthos)

Przylądek Keri - piękne formacje skalne i największa grecka flaga na świecie

Położony na południowym zachodzie wyspy przylądek Keri to jedno z bardziej malowniczych miejsc na Zakynthos. Tutejszy krajobraz charakteryzuje się wysokimi klifami oraz monumentalnymi formacjami skalnymi, które niektórym czytelnikom mogą na myśl przywodzić wystające z morza skały sąsiadujące z włoską wyspą Capri.

Widok na formację skalną - Przylądek Keri, Zakynthos
Widok na formację skalną - Przylądek Keri, Zakynthos
Widok na grecką flagę przy restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
W drodze do punktu widokowego na formacje skalne - Przylądek Keri, Zakynthos
W drodze do punktu widokowego na formacje skalne - Przylądek Keri, Zakynthos

ZDJĘCIA: 1. i 2. Widok na formację skalną (Przylądek Keri); 3. Widok na maszt największej greckiej flagi (Przylądek Keri).

Po dojechaniu na miejsce czeka na nas kilka punktów widokowych, tawerna z cudownym widokiem oraz (jeśli mamy szczęście) możliwość zobaczenia największej na świecie greckiej flagi.

Pierwszy punkt widokowy, który wychodzi wprost na boczną część wspomnianych formacji skalnych, znajdziecie pod współrzędnymi 37.651415, 20.816451. Samochód możemy zaparkować na niewielkiej zatoczce (współrzędne: 37.655692, 20.810330). Następnie ruszamy niecały kilometr pieszo drogą szutrową i po około 10 minutach jesteśmy na miejscu.

Widok z restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
Widok z restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos

Drugi punkt obserwacyjny, wychodzący wprost na słynne skały, znajdziecie w restauracji "Lighthouse". Część stolików oferuje panoramiczny widok, a do tego właściciele przygotowali dla gości wiszący taras widokowy. Mimo że restauracja ta nie należy do najtańszych, jakość serwowanych tam potraw oraz trudny do opisania widok rekompensują zmniejszenie zawartości portfela. Osobiście możemy polecić grillowaną ośmiornicę (jedna z lepszych jaką jedliśmy) oraz tiramisu przygotowane z wykorzystaniem lokalnego sera. Deser jest mocno kremowy i zdecydowanie wart grzechu, a porcja należy do dużych.

W restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
W restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
Widok z restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
Widok z restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos

Ciekawym atrybutem restauracji jest znajdująca się przy parkingu grecka flaga o rozmiarach 18,10x36,90 m, wpisana w 2007 roku na listę rekordów Guinnessa. Ufundowali ją właściciele restauracji. Niestety, podczas naszego pobytu nie była ona wywieszona.

Widok z restauracji Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos
Restauracja Lighthouse - Przylądek Keri, Zakynthos

Na wzniesieniu powyżej poziomu restauracji znajdziemy latarnię morską oraz niewielki bar. Podczas naszej wizyty bar był zamknięty, ale wystarczyło przejść kawałek na północ wzdłuż płotu, żeby odnaleźć świetny punkt widokowy na klify oraz turkusowe morze (współrzędne: 37.656221, 20.807666).

Uwaga! Dojazd do przylądka Keri ze stolicy nie należy do ciężkich, ale fragment od miasteczka Keri w stronę latarni jest stosunkowo wąski.
Okolice latarni morskiej - Przylądek Keri, Zakynthos
Okolice latarni morskiej - Przylądek Keri, Zakynthos
Przylądek Keri (Zakynthos) - latarnia morska
Przylądek Keri (Zakynthos) - latarnia morska

Porto Limnionas - malownicza zatoka z plażą

Leżąca po zachodniej stronie wyspy Porto Limnionas to jedno z najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Jest to zatoka, która wbija się głęboko w ląd. Dzięki skalnemu oraz żwirowemu dnu woda nabiera tu przepięknych barw. Rozłożyć możemy się na skałach - na tarasach przy tawernie dostępne są parasole oraz leżaki. Po zejściu do wody od razu jest tu głęboko.

Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Dojazd do Porto Limnionas nie należy do najprostszych. Na miejsce prowadzi kręta i stroma trasa. Do wyboru są dwie drogi, i obie rozpoczynają się w mieście Agios Leon. Pierwsza z nich zaczyna się przy stacji benzynowej, a druga kawałek dalej na północ. My wybraliśmy drugą i oprócz jednego wąskiego fragmentu była stosunkowo szeroka.

Nawet jeśli nie planujecie zażywać kąpieli, warto tam zajechać i zobaczyć to miejsce na własne oczy. Przy tawernie przygotowano niewielki parking, który w sezonie szybko zostaje zastawiony, a turyści parkują wzdłuż drogi dojazdowej.

Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Gerakas i inne plaże na półwyspie Vasilikos

Plaże na wyspie najłatwiej podzielić na piaszczyste i żwirowe. Pierwsze z nich występują na południu i na południowym-wschodzie, zwłaszcza na półwyspie Vasilikos, gdzie sami się zatrzymaliśmy.

Na turystów czekają tam popularne, piaszczyste plaże Gerakas oraz Banana Beach na półwyspie Vasilikos.

Plaża Gerakas
Plaża Gerakas

Więcej informacji o plażach znajdziecie w naszym artykule Plaże na Zakynthos: najlepsze (i nie tylko) miejsca do plażowania, w którym opisaliśmy bardziej szczegółowo 12 wybranych miejsc do plażowania.

Xigia - naturalne SPA

Xigia to niewielka żwirowa plaża na północno-wschodnim wybrzeżu. Powstała ona w niewielkiej zatoczce, bezpośrednio przy wysokiej granitowej skale, a dzięki żwirowej powierzchni woda jest tu bardzo przejrzysta. Tuż obok brzegu znajdziemy jaskinie, do których możemy podpłynąć. Dno opada bardzo szybko. Z wody wystają formacje skalne.

Atrakcje Zakynthos - plaża SPA
Atrakcje Zakynthos - plaża SPA

Xigia nazywana jest naturalnym SPA, ponieważ z wody z okolic granitowej skały wydobywa się siarka. Stąd też na miejscu unosi się charakterystyczny zapach.

Informacje praktyczne

Samochód możemy zaparkować wzdłuż głównej drogi lub obok tawerny, a następnie zejść na dół.

Plaża Xigia, nazywana naturalnym SPA
Plaża Xigia, nazywana naturalnym SPA

Zamek wenecki i inne atrakcje stolicy wyspy

Stolicą wyspy jest portowe miasto Zakynthos (pol. Zakintos), leżące na południowo-wschodnim wybrzeżu, u stóp wysokiego wzgórza. Na co dzień zamieszkuje je około 10 000 osób - blisko 25% całej populacji wyspy.

Stolica została niemal całkowicie zrównana z ziemią w trakcie serii tragicznych trzęsień ziemi w 1953 roku. Przez kolejne dekady udało się ją co prawda odbudować, lecz na zawsze utraciła swój historyczny blask.

Plac Solomosa - Zakintos, stolica wyspy Zakynthos
Plac Solomosa - Zakintos, stolica wyspy Zakynthos

Z perspektywy turysty niezainteresowanego historią ani sztuką religijną miasto Zakynthos nie oferuje zbyt wielu atrakcji i spokojnie zwiedzimy je w kilka godzin/pół dnia. Dużym problemem dla turystów przyjeżdżających samochodem może być znalezienie miejsca parkingowego - tych jest ciągły niedostatek i mieszkańcy parkują po prostu wzdłuż głównych ulic.

Do najciekawszych miejsc w stolicy należą:

  • Zamek wenecki (gr. Ενετικό Κάστρο Μπόχαλης) - a dokładniej jego ruiny, został wzniesiony przez Wenecjan na przełomie XV i XVI wieku, prawdopodobnie w miejscu dawnego akropolu. Mimo że niewiele przetrwało z historycznych zabudowań (całość bardziej przypomina otoczony murami las sosnowy niż ufortyfikowaną twierdzę), miejsce to oferuje wspaniałą panoramę miasta.
  • Ciągnąca się niemal przez całą długość miasta promenada.
  • Kościół św. Dionizosa (gr. Άγιος Διονύσιος) - największa świątynia na całej wyspie, w całości wypełniona malowidłami.
  • Plac Solomosa (gr. Πλατεία Σολωμού) - największy plac w mieście. Nazwano go na cześć lokalnego poety, Dionysiosa Solomosa, twórcy greckiego hymnu. Plac otaczają ważne miejskie budynki - w tym Muzeum Bizantyjskie oraz historyczny kościół św. Mikołaja.
  • Muzeum Bizantyjskie (gr. Βυζαντινό Μουσείο Ζακύνθου) - W podłużnym budynku przy placu Solomosa mieści się muzeum z kolekcją post-bizantyjskiej sztuki sakralnej. Na dwóch piętrach zebrano w nim obrazy, freski, ikonostasy oraz pojedyncze fragmenty rzeźby, które udało się uratować podczas trzęsienia ziemi w 1953 roku.
  • taras widokowy w miasteczku Bochali, oferujący wspaniały widok na stolicę.

Więcej informacji oraz miejsc znajdziecie w naszym oddzielnym tekście Miasto Zakynthos - odkryjmy stolicę wyspy

Zamek wenecki - atrakcje Zakynthos
Zamek wenecki - atrakcje Zakynthos
Widok z zamku weneckiego na stolicę Zakynthos - Zakintos
Widok z zamku weneckiego na stolicę Zakynthos - Zakintos
Spacer po stolicy wyspy
Spacer po stolicy wyspy

Blue Caves: malownicze jaskinie po wschodniej stronie wyspy

Blue Caves to grupa wyrzeźbionych w klifach jaskiń, znajdujących się w północnej części wschodniego wybrzeża. Bez problemu zobaczymy je od strony morza - praktycznie wszystkie firmy organizujące rejsy do Zatoki Wraku z portu Agios Nikolaos do nich podpływają. Niektóre z firm zatrzymują się przy nich na dłużej i umożliwiają turystom krótką kąpiel.

Do jednej z jaskiń można wpłynąć i niektóre firmy mają to w ofercie. Muszą to być jednak małe jednostki, ponieważ większy statek nie da rady dostać się do środka.

Przy Blue Caves znajduje się skalista plaża, na którą dostaniemy się schodami rozpoczynającymi się przy restauracji Potamitis Windmill.

Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok z tawerny Potamitis Windmill
Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok z tawerny Potamitis Windmill

ZDJĘCIA: Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok z tawerny Potamitis Windmill

Przylądek Skinari: wiatraki, latarnia morska, tawerna z widokiem

Przylądek Skinari stanowi najdalej wysunięty na północ fragment wyspy. To właśnie tu znajduje się wspomniana w poprzednim punkcie tawerna oraz skalista plaża wychodząca bezpośrednio w stronę Blue Caves.

Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok na wiatrak i tawernę Potamitis Windmill
Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok na wiatrak i tawernę Potamitis Windmill

Tawerna Potamitis Windmill posiada kilka stolików ustawionych wprost w stronę wybrzeża. Symbolem tego miejsca są jednak dwa wiatraki - jeden ceglany, drugi biało-błękitny, oba zamienione na miejsca noclegowe. Przy tawernie znajdziemy duży parking.

Atrakcje Zakynthos - drugi z wiatraków
Atrakcje Zakynthos - drugi z wiatraków

Innymi atrakcjami są latarnia morska oraz możliwość podjechania do samego końca przylądka, gdzie znajdziemy niewielki port (ruszają z niego rejsy do Zatoki Wraku i Blue Caves, ceny są wyższe niż w Agios Nikolaos) oraz niezidentyfikowaną przez nas ruinę. Zaraz za nią odnajdziemy punkt widokowy na fragment północnego wybrzeża oraz leżącą naprzeciwko Kefalinię.

Na przylądek Skinari prowadzi krętą i stroma droga, która rozpoczyna się bezpośrednio za Agios Nikolaos.

Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves
Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves

ZDJĘCIA: Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves.

Wyspa Cameo

Na niewielkiej wysepce Cameo, nazywanej wyspą ślubów, znajdziemy malutką plażę. Wyspa połączona jest z portem Sostis drewnianym mostkiem, po którym warto się przejść i poobserwować skaliste dno pełne jeżowców. Wstęp na wyspę jest płatny. Ciekawe prezentuje się ona od strony morza, ponieważ powiewają nad nią charakterystyczne pasy materiału.

Widok na wyspę Cameo (Zakynthos)
Widok na wyspę Cameo (Zakynthos)
Atrakcje Zakynthos - Wyspa Cameo widziana od strony wody
Atrakcje Zakynthos - Wyspa Cameo widziana od strony wody
Widok na wyspę Cameo na Zakynthos - w sezonie tłumy są nierozłącznym elementem krajobrazu
Widok na wyspę Cameo na Zakynthos - w sezonie tłumy są nierozłącznym elementem krajobrazu

Monastyr św. Jerzego: historyczna wieża obronna, żyjący monastyr

Podróżując do punktu widokowego na Zatokę Wraku warto zajechać do męskiego klasztoru św. Jerzego (gr. Μονή Αγίου Γεωργίου Κρημνών), którego historia sięga 1535 roku.

Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)

Wśród zabudowań wyróżnia się XVI-wieczna wieża obronna z okresu weneckiego, która chroniła dawniej zakonników przed atakami piratów, oraz kościół, którego wnętrze wypełnione jest nawiązaniami do postaci patrona klasztoru. Wejście na teren kompleksu jest darmowe.

Klasztor wciąż pełni swoją oryginalną funkcję. Na miejscu spotkamy zakonników, którzy sprzedają pamiątki oraz witają odwiedzających.

Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)

Po zwiedzeniu klasztoru warto ruszyć kawałek na zachód, gdzie na wzniesieniu (z krzyżem) znajdziemy przyjemny punkt widokowy.

Przed klasztorem spotkaliśmy dwa osiołki. Niestety, ich łańcuch był bardzo krótki i widać było, że się męczyły...

Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)

Historyczny monastyr Anafonitria: masywna wieża obronna, cudowna ikona oraz św. Dionizos

Historia klasztoru Anafonitria (gr. Μονή Αναφωνήτριας Ζάκυνθος) sięga XV wieku. Miejsce to ma szczególne znaczenie dla rdzennych mieszkańców wyspy, ponieważ swoje ostatnie lata spędził w nim patron Zakynthos, św. Dionizos. To właśnie tutaj miał on spotkać się z zabójca swojego brata, któremu udzielił schronienia i ostatecznie przebaczył. Przebaczenie jest głównym atrybutem Dionizosa w kościele prawosławnym.

Monastyr Anafonitria - Zakynthos
Monastyr Anafonitria - Zakynthos

Część zabudowy klasztoru przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z 1953 roku. Symbolem architektonicznym założenia jest kamienna dzwonnica. Masywna wieża, wzniesiona na planie kwadratu, była ważnym elementem systemu obronnego wyspy - w trakcie ataku piratów broniła dostępu do klasztoru oraz pozwała na komunikacje z innymi osadami.

Monastyr Anafonitria - Zakynthos
Monastyr Anafonitria - Zakynthos

Obecnie kompleks nie pełni już swojej oryginalnej funkcji i nie przebywają w nim zakonnicy. Kościół stał się kościołem parafialnym miasteczka Anafonitria, które w 1915 roku otrzymało swoją nazwę na cześć klasztoru. Największym skarbem świątyni jest ikona Matki Bożej, którą w 1453 roku cudownie uratowano i wywieziono z Konstantynopola po upadku miasta.

Monastyr Anafonitria - Zakynthos
Monastyr Anafonitria - Zakynthos
Monastyr Anafonitria - Zakynthos

Monastyr Eleftherotria: żeński klasztor z elementami neobizantyjskimi oraz XVI-wiecznym ikonostasem

Żeński klasztor Eleftherotria (gr. Παναγία Ελευθερώτρια - Γυναικείο Μοναστήρι) powstał na wzniesieniu leżącym na trasie z nizinnego południa do górzystej części wyspy. Widoczny już z oddali kompleks powstał dopiero w 1962 roku, lecz jego wnętrza są interesującym przykładem sztuki neobizantyjskiej. Wnętrza kościoła oraz korytarza prowadzącego do ogrodu pełne są malowideł oraz mozaik, nawiązujących do okresu wczesnochrześcijańskiego.

Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos

Kościół przy klasztorze podzielony został na dwie części. W pierwszej z nich zobaczymy wspaniały ikonostas z XVI wieku. Był on elementem wyposażenia istniejącego wcześniej w tym miejscu kościoła, zniszczonego w trakcie trzęsienia ziemi w 1953 roku. Największym skarbem drugiej sali jest ikona Matki Bożej z dzieciątkiem z pierwszej połowy XIX wieku, której kopie dostępne są w przyklasztornym sklepiku.

Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos

Informacje praktyczne

Zwiedzając kompleks warto zajrzeć do niewielkiego i wypełnionego roślinami ogrodu. Oferuje on przyjemny widok na okolicę, a jego mieszkańcami są kolorowe papużki.

Chcąc wejść do klasztoru powinniśmy być odpowiednio ubrani i mieć zasłonięte nogi. Dotyczy to obu płci. Na miejscu dostępne są sukienki dla kobiet oraz pojedyncze spodnie do założenia dla mężczyzn.

Uwaga! Klasztor jest zamykany w środku dnia.

Widoki z miejsca postojowego przy klasztorze żeńskim (Monastyr Eleftherotria) - Zakynthos
Widoki z miejsca postojowego przy klasztorze żeńskim (Monastyr Eleftherotria) - Zakynthos

ZDJĘCIA: Widoki z miejsca postojowego przy klasztorze żeńskim (Monastyr Eleftherotria) - Zakynthos.

Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos

Exo Chora i inne górskie miasteczka

Górzysta północ wyspy charakteryzuje się wieloma rozproszonymi miasteczkami. Są one do siebie bardzo podobne i nie posiadają zbyt wielu zabytków czy atrakcji, a po tragicznym trzęsieniu niewiele w nich przetrwało historycznych budynków. Najczęściej po prostu przez nie przejedziemy, zatrzymując się najwyżej na chwilę po coś do przekąszenia lub w celu zobaczenia kościoła albo dzwonnicy. Dużą atrakcją mogą być bardziej tradycyjne tawerny, z których część oferuje stoliki z przyjemnym widokiem.

Widok z tarasu knajpki w miasteczku Koiliomenos (Zakynthos)
Widok z tarasu knajpki w miasteczku Koiliomenos (Zakynthos)

Miasteczka, które nam najbardziej przypadły do gustu:

  • Koiliomenos z kościołem św. Mikołaja (gr. Εκκλησία Άγιος Νικόλαος) oraz wolnostojącą dzwonnica, stojącą po drugiej stronie ulicy. Wieża wyróżnia się bogatym zdobnictwem - na ostatnim poziomie wypatrzymy różnorodne płaskorzeźby.
  • Exo Chora, gdzie przy głównym placu stoi wiekowe drzewo oliwne; generalnie cały końcowy odcinek trasy z Maires do Exo Chora to powykręcane, sędziwe drzewa.
  • Loucha - niewielka osada, gdzie zachowało się kilka tradycyjnych budynków z kamienia oraz wąskich brukowanych uliczek.

Mieszkańcy górzystej północy zajmują się przede wszystkim produkcją żywności: oliwy z oliwek, miodów, win czy serów. W sezonie letnim wystawiają oni swoje kramy w oczekiwaniu na turystów - trudno o miasteczko, w którym nie spotkamy choćby jednego sprzedawcy.

Nam szczególnie do gustu przypadły przysmaki sprzedawane w miasteczku Exo Chora przez małżeństwo prowadzące farmę Lekkas. Ich stoisko znajduje się naprzeciw wspomnianego wcześniej drzewa oliwnego. Trochę więcej napisaliśmy o nich w dalszej części artykułu, w sekcji Przysmaki Zakynthos.

Zakynthos - kościół św. Mikołaja w miasteczku Koiliomenos
Zakynthos - wolnostojąca dzwonnica w miasteczku Koiliomenos

ZDJĘCIA: 1. Kościół św. Mikołaja w miasteczku Koiliomenos; 2. Wolnostojąca dzwonnica w miasteczku Koiliomenos.

Torre Veneziana: punkt widokowy przy malowniczej ruinie

Jednym z ukrytych sekretów zachodniej części wyspy jest stojąca na wzniesieniu ruina nazywana Torre Veneziana (pol. wieża wenecka), ze stóp której rozciąga się malowniczy widok na sąsiednie klify oraz formacje skalne.

Torre Veneziana - Zakynthos
Torre Veneziana - Zakynthos

Co ciekawe, konstrukcja ta nie pochodzi wcale z czasów weneckich - podczas II wojny światowej wznieśli ją okupujący Zakynthos Włosi i służyła im jako strażnica. Z budowli zachowały się mury oraz dwie wieżyczki, w których możemy skryć się przed palącym słońcem.

Torre Veneziana - Zakynthos
Torre Veneziana - Zakynthos
Punkt widokowy przy Torre Veneziana - Zakynthos
Punkt widokowy przy Torre Veneziana - Zakynthos

Do Torre Veneziana prowadzi kręta, lecz asfaltowa droga, której o dziwo nie było na naszej papierowej mapie. Trasa rozpoczyna się w opisanym już przez nas wcześniej miasteczku Exo Chora (tuż obok wiekowego drzewa oliwnego). Co ciekawe, obecność włoska w Grecji podczas wojny przypominała bardziej odwiedziny u rodziny niż krwawą okupację. Po przejściu na stronę aliantów, Włosi musieli ewakuować się z Zakynthos, ale niektórzy z nich pozostali w Exo Chora i są przodkami niektórych mieszkańców miasteczka.

Torre Veneziana - Zakynthos
Torre Veneziana - Zakynthos
Torre Veneziana - Zakynthos
Torre Veneziana - Zakynthos

Monastyr Panagia Skopiotissa na górze Skopos

Na szczycie mierzącej około 500 m góry Skopos, usytuowanej na drodze pomiędzy stolicą a Półwysep Vasilikos, stoi kościół otoczony ruinami klasztoru Panagia Skopiotissa (gr. Ιερά Μονή Παναγιά Σκοπιώτισσα). Do tego zabytku dostaniemy się wyłącznie pieszo (chyba, że wypożyczyliśmy samochód terenowy). Na miejsce możemy dojść z dwóch stron: od wschodu ścieżką z miasteczka Argassi (po drodze miniemy ruiny bizantyjskiego kościoła św. Mikołaja) lub od zachodu trasą z miasteczka Kalamaki.

My ostatecznie nie podjęliśmy się wejścia odsłoniętą ścieżką przy temperaturze ponad 30 stopni, ale wędrówka na szczyt może być dobrym pomysłem na aktywny dzień poza sezonem letnim.

Studnie Androniosa oraz taras z widokiem na jaskinię Damianosa

Studnie Androniosa to jedno z bardziej nietypowych miejsc na wyspie. Po dojechaniu na miejsce czekać na nas będzie 11 studni pochodzących z czasów weneckich, znajdujących się pośrodku rozległej winnicy. Nie jest co prawda atrakcja w stylu nie przegap, ale jeśli macie więcej czasu i chcielibyście zobaczyć na własne oczy winorośle rosnące w pięknym otoczeniu przyrody, warto tu podjechać.

Jedne z punktów widokowych w okolicy jaskini Damianosa (Zakynthos)
Jedne z punktów widokowych w okolicy jaskini Damianosa (Zakynthos)
Jeden z punktów widokowych na Zakynthos - okolice jaskini Damianosa
Widok na jaskinię Damianosa (Zakynthos)

Według lokalnej legendy studnie te powstały w trakcie potyczki lokalnego wodza, Damianosa, ze smokiem nazywanym Androniosem. Miało ich być dwanaście, tyle ile miesięcy w roku, a jedna z nich znajduje się pod ziemią.

Studnie Androniosa (Zakynthos)
Studnie Androniosa (Zakynthos)

Po drodze do studni miniemy jeden z najprzyjemniejszych punktów widokowych na Zakynthos: niewielki taras z kapliczką, drzewem oraz ławeczką. Samochód możemy zaparkować przy drodze, tuż za kapliczką znajdziemy szerszy kawałek pobocza.

Taras widokowy oferuje zapierający dech w piersiach widok na wybrzeże. Jeśli spojrzymy uważnie na północ, zobaczymy otwartą z obu stron jaskinię Damianosa. Tę jaskinię również możemy odwiedzić, choć w środku nie jest ona zbyt zadbana.

Studnie Androniosa (Zakynthos)
Winorośla i studnie Androniosa (Zakynthos)
Studnie Androniosa (Zakynthos)
Winorośla przy studniach Androniosa (Zakynthos)
Okolice studni Androniosa (Zakynthos)
Okolice studni Androniosa (Zakynthos)

Agios Nikolaos: brama do Zatoki Wraku

Położony w malowniczej zatoczce port Agios Nikolaos niemal każdego dnia wypełniony jest turystami. To właśnie z niego wyrusza najwięcej rejsów do słynnej Zatoki Wraku. Po dotarciu na miejsce nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu ze znalezienie przewoźnika - już na rogatkach miasta, na środku ulicy, czyhają naganiacze. Warto jednak dokładnie zweryfikować ich ofertę - np. część z firm oferuje bardzo krótki rejs, a inne pozwalają na późniejszy powrót.

Agios Nikolaos (Zakynthos)
Agios Nikolaos (Zakynthos)

Agios Nikolaos to typowe miasteczko portowe, z jedną długą ulicą, przy której działają sklepy, knajpki oraz firmy oferujące rejsy turystyczne. Na miejscu znajdziemy też niewielką i kamienistą plażę.

Znakiem rozpoznawczym portu jest leżąca nieopodal wyspa, na której wypatrzymy ruiny zabudowań: wieży strażniczej, kościoła oraz klasztoru. Najłatwiej przyjrzeć się im podczas wypływania z portu.

Agios Nikolaos (Zakynthos) - widok na pobliską wysepkę
Agios Nikolaos (Zakynthos)

Kefalonia - pomysł na jednodniowy (lub dłuższy) wypad

Z portu Agios Nikolaos wyruszają również rejsy na sąsiednią wyspę Kefalinię (znaną lepiej jako Kefalonia), która może pochwalić się kilkoma niepowtarzalnymi atrakcjami, w tym jaskinią Melissani oraz plażą Myrtos.

Więcej: Kefalonia (Kefalinia): atrakcje, ciekawostki, mapa

Plaża Myrtos - Kefalonia
Plaża Myrtos - Kefalonia

Kefalinia jest większa niż Zakynthos i bardziej górzysta. Możemy wybrać się na nią sami (rejs z samochodem należy jednak do drogich i nie każda wypożyczalnia na to zezwala) lub z wycieczką zorganizowaną. Niestety, port dla statków przypływających z Zakynthos znajduje się daleko od głównych atrakcji, dlatego nie damy rady zwiedzić Kefalonii komunikacją publiczną.

W sezonie letnim odbywa się zaledwie kilka kursów pomiędzy Zakynthos i Kefalonią. Ich rozkład jest mało sprzyjający ambitnemu zwiedzaniu i pozwala spędzić na miejscu maksymalnie około 7 godzin. Lepszym rozwiązaniem może być zostanie na noc, dzięki czemu będziemy mogli zobaczyć więcej.

Kefalonia - widok na miasteczko Assos
Kefalonia - widok na miasteczko Assos

Wycieczki korzystają z usług tego samego przewoźnika co osoby prywatne. Z jednej strony jest to oczywiście wada, ponieważ mają one napięty harmonogram. Z drugiej jednak, trudno nam wyobrazić sobie sytuacje, że osoba prywatna będzie w stanie samodzielnie lepiej wykorzystać ten krótki czas. Podsumowując - jeśli interesuje nas jednodniowy wypad na sąsiednią wyspę, to lepiej rozejrzeć się za wycieczką zorganizowaną. Przy dłuższym pobycie warto wziąć pod uwagę samodzielną wyprawę.

Jezioro Melissani - Kefalonia
Jezioro Melissani - Kefalonia

Muzea wyciskarek do oliwy

W kilku miejscach na wyspie stworzono niewielkie darmowe muzea, w których wystawiono historyczne sprzęty wykorzystywane do wyciskania oliwy. Placówki te mają charakter reklamowy - sprzętów jest najczęściej niewiele, a głównym celem jest sprzedaż oliwy w sklepie przy muzeum.

Olive Press Museum Zante (Zakynthos)
Olive Press Museum Zante (Zakynthos)

Największą z placówek tego typu jest Olive Press Museum Zante firmy Aristeon. Na zewnątrz wystawiono kilka dużych maszyn z opisami po angielsku, pośród nich stoi też wiekowe drzewo oliwne. W środku zobaczymy współczesną tłocznię, z nowoczesnym osprzętem.

Miejsce to jest jednak nastawione na masowych turystów - co chwilę przyjeżdżają autokarowe wycieczki, a ceny produktów są wysokie. Zauważyliśmy, że w sklepie turystycznym nieopodal naszego noclegu oliwy tej firmy (o objętości 100 ml) były blisko połowę tańsze niż w sklepie w muzeum. Sami polecamy spróbować ich oliwę o smaku pomarańczowym, charakteryzującą się przyjemnym, nieco słodkawym smakiem.

Olive Press Museum Zante (Zakynthos)
Olive Press Museum Zante (Zakynthos)

Nekropolia z okresu mykeńskiego oraz krzyż na klifie Shiza

W latach 1971-1972, na zachód od miasteczka Kampi, przeprowadzono prace archeologiczne. W ich trakcie odkryto niewielką nekropolię z okresu mykeńskiego, na którą składa się czternaście wydrążonych w skale wapiennej prostokątnych grobów. Tylko dwa z nich nie zostały wcześniej ograbione, ale artefakty w nich odnalezione (m.in. dzbanki i słoiki) pozwoliły na potwierdzenie hipotezy, że wyspa Zakynthos było zamieszkana już w epoce brązu.

Nekropolia z okresu mykeńskiego - Zakynthos
Nekropolia z okresu mykeńskiego - Zakynthos

Informacje praktyczne

Teren stanowiska archeologicznego znajduje się bezpośrednio przy drodze prowadzącej w stronę krzyża na klifie Shiza. Po minięciu znaku informacyjnego (po lewej stronie), możemy podjechać jeszcze kawałek do niewielkiej zatoczki, gdzie zaparkujemy samochód.

Krzyż na klifie Shiza (Zakynthos)
Widoki przy krzyżu na klifie Shiza (Zakynthos)

Stanowisko archeologiczne nie jest w żaden sposób zabezpieczone i warto uważać, żeby nie wpaść do któregoś z grobów. O historii tego miejsca opowiada jedynie jedna tablica informacyjna. Nie wystraszmy się też, gdy nagle znikąd wyskoczy… kot.

Nekropolia z okresu mykeńskiego - Zakynthos
Nekropolia z okresu mykeńskiego - Zakynthos

Po zwiedzeniu nekropolii, warto ruszyć dalej w kierunku wysokiego krzyża. Postawiono go w hołdzie ofiarom wojny domowej, która opanowała Grecję niedługo po zakończeniu II wojny światowej i kosztowała życie wielu mieszkańców. Przy krzyżu nie ma typowego punktu widokowego - możemy albo przejść kawałek na dziko, albo zająć stolik w sąsiedniej tawernie, oferującej stoliki ze wspaniałym widokiem.

Przysmaki Zakynthos. Co warto spróbować na miejscu

Odwiedzając Zakynthos warto spróbować niektórych produktów wtwarzanych na wyspie. Tradycyjnym wyrobem regionalnym jest oliwa z oliwek, dostępna także w wersjach smakowych: cytrynowej, pomarańczowej czy czosnkowej. Co warte podkreślenia - powstaje ona w sposób naturalny, a owoce dodawane są w trakcie tłoczenia.

Oprócz oliwy miejscowi rolnicy produkują również miód, ser feta (nie powinny nas więc dziwić wszechobecne kozy) czy wina. Praktycznie w każdym górskim miasteczku znajdziemy sklep lub stoisko któregoś z producentów.

Farma Lekkas: smacznie, zdrowo, lokalnie

My z naszej strony możemy polecić wyroby z farmy Lekkas. Jej właściciele (urocze małżeństwo) przez cały sezon letni prowadzą duże stoisko w miasteczku Exo Chora (naprzeciwko drzewa oliwnego). Są bardzo otwarci, znają język angielski, i z pasją opowiadają o swoich produktach i procesie ich produkcji (w tym tłoczenia oliwy). Można się od nich wiele dowiedzieć, próbując przy tym ich przysmaków.

Lokalna oliwa z farmy Lekkas (Zakynthos)
Lokalna oliwa z farmy Lekkas (Zakynthos)

Z naszego doświadczenia możemy Wam polecić kilka produktów, które udało nam się skosztować, w tym: oliwę z oliwek, fetę (przechowywaną w oliwie), dżemy (zwłaszcza z dodatkiem czekolady), wino oraz anchois. To ostatnie jest jednak stosunkowo drogie i jeśli nie jesteście pewni, czy polubicie ten specyficzny smak, warto spróbować przed zakupem.

Co ciekawe, poza sezonem właściciele wysyłają swoje produkty kurierem do odbiorców zagranicznych, także do Polski.

Produkty z lokalnej farmy Lekkas na Zakynthos
Produkty z lokalnej farmy Lekkas na Zakynthos
Produkty z lokalnej farmy Lekkas na Zakynthos
Produkty z lokalnej farmy Lekkas na Zakynthos

Winnica Grampsas: degustacje wina z widokiem na winorośle

Świetnym pomysłem na spędzenie gorącego popołudnia jest wybranie się do jednej z winnic. My odwiedziliśmy leżącą na południu wyspy winnicę Grampsas, gdzie organizowane są krótkie wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Zwiedzanie jest darmowe i trwa dosłownie chwilę - celem wycieczki jest zachęcenie do zakupu produktów lub do wzięcia udziału w degustacji.

Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos

Degustacja organizowana jest w krytym ogródku z widokiem na winorośle i w bardzo przyjemnej atmosferze. Do wyboru mamy wersje z 4 lub 6 rodzajami wina. Do alkoholu podawany jest talerz smacznych przystawek.

Nam do gustu najbardziej przypadły półsłodkie Oinocence oraz słodkie wino dojrzewające Hlioy Fos.

Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos
Winnica Grampsas - Zakynthos

Zakynthos - mapa atrakcji

Na poniższej mapie zebraliśmy wszystkie miejsca, które pojawiają się w artykule.

Jak poruszać się po Zakynthos? Komunikacja publiczna, wycieczki, wypożyczenie samochodu

Zakynthos nie posiada rozwiniętej siatki komunikacji publicznej. Lokalny przewoźnik KTEL Zakynthos obsługuje co prawda kilka linii, ale autobusy kursują rzadko, a do tego praktycznie wszystkie startują ze stolicy. Jeśli zatrzymacie się gdzieś dalej, zwiedzanie wyspy komunikacją publiczną może okazać się praktycznie niemożliwe - kursów jest na tyle mało, że nie uda nam podróżować z przesiadkami.

Komunikacja może przydać się nam w przypadku dojazdu z lotniska lub dojazdu na chwilę do stolicy (albo krótkiego wypadu ze stolicy do któregoś z miejsc).

Pełną listę tras można znaleźć tutaj. Autobusy są nowoczesne i klimatyzowane. Bilet za przejazd zakupimy go u kierowcy.

Aby zwiedzić Zakynthos, pozostają nam dwie opcje: wzięcie udziału w zorganizowanej wycieczce lub wypożyczenie samochodu. My skupimy się na drugiej opcji.

Samochód możemy odebrać na lotnisku (ułatwi nam to dojazd do miejsca zakwaterowania) lub wypożyczyć w jednej lokalnych z firm, które działają w każdej większej miejscowości turystycznej. Drogi na Zakynthos są w większość utwardzone i w stosunkowo dobrym stanie, choć wybierając się na północ musimy liczyć się z krętymi serpentynami bez barierek, dziurami w nawierzchni, częstymi podjazdami oraz wąskimi uliczkami. Dla turystów znających Półwysep Bałkański warunki te nie będą nowością, ale osoby bez doświadczenia z greckimi górskimi drogami mogą początkowo nieco spocić się ze stresu.

Praktycznie na całej wyspie obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h, które gdzieniegdzie w miasteczkach czy na wysokich podjazdach zmniejszane jest do 30 km/h. Nie ma więc sensu wypożyczanie szybkiego samochodu, ponieważ nie ma nawet gdzie się rozpędzić (a do tego możemy trafić na policję i otrzymać mandat).

Naszym zdaniem najlepiej wypożyczyć jak najmniejsze auto z jak najmocniejszym silnikiem, żeby bez problemu podjeżdżać pod górki, i jednocześnie nie mieć problemu z pokonywaniem wąskich zakrętów. Po drodze widzieliśmy kilka większych pojazdów (najczęściej turystów przypływających promem z własnym autem), których kierowcy mieli duże problemy na krętych i wąskich dróżkach. Nie zdziwmy się też, gdy wprost pod koła wejdzie nam... koza.

Dużym problemem przy podróżowaniu samochodem są miejsca parkingowe. W miasteczkach wszyscy parkują wzdłuż ulic, analogicznie w przypadku popularnych plaż bez parkingów. Dla przykładu - w szczycie sezonu niemal cała (stroma) uliczka prowadzącą do plaży Porto Limnionas potrafi zostać zastawiona.

Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka Porto Limnionas (Zakynthos)

ZDJĘCIA: Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Zauważyliśmy, że wielu turystów wypożycza quady czy motocykle, i dojeżdża nimi w każdy zakątek wyspy. Tutaj niedogodnością może być jednak słońce i brak klimatyzacji.

Uwaga! Tankowanie w Grecji rzadko jest samoobsługowe. Nie zdziwmy się więc, gdy po dojechaniu na stacje podejdzie do nas pracownik, który naleje za nas zamówioną ilość paliwa.

Zatoka Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka Porto Limnionas (Zakynthos)

ZDJĘCIA: Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Geografia i charakterystyka wyspy. Co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Zakynthos to trzecia co do wielkości wyspa archipelagu Wysp Jońskich (większe są Kefalinia oraz Korfu). Ma 40 km długości i około 20 km szerokości. Zamieszkuje ją mniej więcej 40 000 mieszkańców, z których większość utrzymuje się z turystyki lub rolnictwa. Leży nieopodal wschodniego wybrzeża Półwyspu Peloponez, dobrze widocznego z wielu miejsc (więcej o nim przeczytacie w naszym artykule o Peloponez atrakcje. Kompletny przewodnik po regionie).

Okolice stolicy Zakynthos
Okolice stolicy Zakynthos

Wyspa charakteryzuje się nietypową topografią - jej południowo-wschodnia część jest nizinna i posiada płaskie wybrzeże, podczas gdy reszta jest typowo górzysta. Część nizinna to obszar najbardziej turystyczny, pełen krzykliwych hoteli, sklepów oraz restauracji nastawionych na przyjezdnych. Mniej turystyczna i masowa jest górzysta północ, choć odwiedzając ją w sezonie letnim będziemy raz za razem mijać samochody kierujące się w stronę punktu widokowego na słynną Zatokę Wraku.

Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)
Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)

ZDJĘCIA: Monastyr św. Jerzego (Zakynthos)

W górach znajdziemy jedynie niewielkie wioski, gdzie mieszkańcy na co dzień zajmują się produkcją żywności (m.in. oliwy z oliwek, serów kozich, miodów czy win), a także bardziej tradycyjne tawerny, w których z pokolenia na pokolenie pracują całe rodziny.

Piaszczyste plaże są domeną południa, w tym górzystego półwyspu Vasilikos. Całe zachodnie i północne wybrzeże to wysokie klify z wąskimi zatoczkami, w których powstały niewielkie kamieniste lub skaliste plaże.

Zakynthos - podczas zwiedzanie wyspy
Zakynthos - podczas zwiedzanie wyspy

Na całym krajobrazie wyspy dominują gaje oliwne oraz w mniejszym stopniu winnice. Co chwilę natrafimy też na dziko żyjące koty oraz typowe greckie zwierzęta hodowlane, czyli swobodnie spacerujące kozy. Wybierając się na Zakynthos w ciepły miesiąc i nocując bliżej zieleni, powinniśmy być świadomi faktu, że w ciągu dnia czekać nas będą koncerty cykad, które odbywają się od wschodu aż do zachodu słońca.

Widok na gaj oliwny (Zakynthos)
Widok na gaj oliwny (Zakynthos)
Spacer po stolicy Zakynthos - Zakintos
Spacer po stolicy Zakynthos - Zakintos

W ostatnich latach wyspę nawiedzają pożary, które potrafią zablokować trasy dojazdowe do niektórych atrakcji, a nieopodal trasy prowadzącej do Zatoki Wraki coraz częściej profilaktycznie stoi wóz strażacki. Niestety, nie zawsze pojawiają się one z przyczyn naturalnych - prawdopodobnie za niektóre z nich odpowiadają ludzie, którzy chcą pozbyć się drzew i wznieść w ich miejsce hotele oraz kompleksy turystyczne.

Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos
Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos

ZDJĘCIA: Monastyr Eleftherotria - żeński klasztor na Zakynthos.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama