Plaże na Zakynthos: najlepsze (i nie tylko) miejsca do plażowania

Nie bez przyczyny wyspa Zakynthos została w ostatnich latach jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Miejsce to oferuje odwiedzającym całą gamę różnorodnych plaż - od piaszczystych po kamieniste, od płytkiego dna do głębokiego, i od turkusowego koloru wody do ciemnego błękitu.

W naszym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze z plaż Zakynthos. Przy każdej z nich zamieściliśmy podstawowe informacje, które powinny pomóc przy wyborze odpowiedniego miejsca do plażowania.

Więcej o samej wyspie i jej atrakcjach przeczytacie w naszym przewodniku Zakynthos: atrakcje, zwiedzanie, mapa

Plaże na Zakynthos: krótka charakterystyka

Występujące na wyspie plaże możemy podzielić na dwie główne kategorie: piaszczyste oraz żwirowe.

Plaże piaszczyste są najlepsze do typowego plażowania - w ich przypadku zarówno plaża jak i dno składają się w większości z piasku. Plaże piaszczyste różnią się między sobą ilością miejsca, głębokością wody przy brzegu oraz dostępnymi udogodnieniami (toaletami, restauracjami, cenami parasolek oraz leżaków). Występują one na południu i południowym-wschodzie. W naszej ocenie najlepsze plaże znajdziemy na półwyspie Vasilikos. Jeśli zależy Wam przede wszystkim na plażowaniu, to właśnie tam warto poszukać noclegu.

Agios Nikolaos (Zakynthos)
Agios Nikolaos (Zakynthos)
Agios Nikolaos (Zakynthos)

ZDJĘCIA: Agios Nikolaos

Plaże żwirowe mają mniej wygodną nawierzchnię, na której ciężko położyć się bez leżaka i po której najwygodniej jest poruszać się w butach do pływania.

Trzecią kategorią są plaże, które w definicji słownikowej nie są plażami, czyli zatoki, gdzie do wody wchodzimy bezpośrednio ze skał. Są one idealne dla tych, dla których najważniejszy jest czas w wodzie, a nie poza nią, ponieważ do rozłożenia się dostępne są jedynie pojedyncze fragmenty skały.

Niemal na wszystkich plażach na Zakynthos dostępne są płatne leżaki oraz parasole. Ich ceny należą jednak do wysokich - opłata za leżak może wynosić od 4€ do nawet 10€ za cały dzień. Za parasol zapłacimy czasami drugie tyle.

Wszystkie z opisanych plaż znajdziecie na naszej mapie atrakcji Zakynthos (znaczniki w kolorze niebieskim).

Plaża Wraku (plaża żwirowa)

Plaża Wraku to najbardziej znana z tutejszych plaż. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dostęp do niej możliwy jest jedynie od strony morza. Plaża jest niewielka i charakteryzują ją potężne fale, które mogą powalić nawet osobę dorosłą. Dość szybko robi się też głębokowo. Więcej: Zatoka Wraku na Zakynthos: jak się do niej dostać?

Zatoka Wraku (Zakynthos)
Zatoka Wraku (Zakynthos)

Gerakas (plaża piaszczysta)

Ta leżąca na końcu półwyspu Vasilikos piaszczysta plaża należy do naszych ulubionych. Dno opada tu bardzo powoli, dzięki czemu w wodzie mogą bawić się zarówno dzieci jak i osoby nie czujące się zbyt pewnie ze swoimi umiejętnościami. Plaża jest co prawda wąska (jej większa część została wydzielona jako miejsce lęgowe dla żółwi karetta), lecz jednocześnie długa i łatwo znaleźć na niej miejsce. Przy wejściu dostępne są płatne parasole oraz leżaki, ale znajdują się one akurat w miejscu, gdzie dno jest lekko kamieniste.

!Plaża Gerakas (Zakynthos)
Plaża Gerakas (Zakynthos)

Uwaga! Południowy fragment plaży upodobali sobie nudyści.

Uwaga! Plaża Gerakas jest częścią parku narodowego i niestety nie ma przy niej prysznica czy łazienki. [stan na lipiec 2020]

Plaża Gerakas (Zakynthos)
Plaża Gerakas (Zakynthos)

Na plażę możemy zejść schodami lub rampą. Niedaleko wejścia znajdziemy dwa duże parkingi. Wzdłuż parkingu działają tawerny oraz sklepy. My z naszej strony możemy polecić skrytą trochę na uboczu tawernę Triodi. Odwiedziliśmy ją dwukrotnie i za każdym razem byliśmy zadowoleni. Potrawy w niej serwowane są proste i smaczne. Przed podaniem zamówionego dania serwowane jest darmowe czekadełko.

Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center
Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center

Zanim ruszymy na plażę możemy odwiedzić Zakynthos Sea Turtle Rescue & Information Center. Jest to niewielka centrum, którego pracownicy zajmują się ratowaniem małych żółwi. W basenach zobaczymy ich niewielkich podopiecznych.

Plaża Gerakas (Zakynthos)
Plaża Gerakas (Zakynthos)

Banana Beach (plaża piaszczysta)

Banana Beach to kolejna z wartych polecenia plaż na półwyspie Vasilikos. Naszym zdaniem jest to najlepszy wybór do typowego plażowania: plaża jest szeroka i długa, miejsca jest naprawdę dużo (w tym rozległy fragment bez parasolek), dno opada powoli (choć rozpoczyna się znacznie głębiej niż w przypadku Gerakas), a do tego na miejscu działają bary i restauracje. Fani sportów wodnych również znajdą tu coś dla siebie.

Plaża Banana Beach (Zakynthos)
Plaża Banana Beach (Zakynthos)

Dno wody jest piaszczyste, choć jego początek wypełnia wąski pas kamieni.

Zaletą plaży są kryte miejsca parkingowe, dzięki którym nasz samochód się aż tak nie nagrzeje.

Plaża Banana Beach (Zakynthos)
Plaża Banana Beach (Zakynthos)

Porto Zorro (plaża piaszczysta)

Plaża Porto Zorro to w pewnym sensie Banana Beach w miniaturze. Ma podobną charakterystykę plaży oraz dna, tylko jest o wiele mniejsza. Większość przestrzeni zajmują parasole oraz leżaki. Z parkingu (bez miejsc z dachem) musimy zejść kawałek w dół.

Znakiem rozpoznawczym Porto Zorro są formacje skalne wystające, z których turyści skaczą do wody.

Plaża Porto Zorro (Zakynthos)
Plaża Porto Zorro (Zakynthos)

Porto Roma (plaża piaszczysto-kamienista)

Porto Roma to niewielka piaszczysto-kamienista plaża oraz przystań na końcu półwyspu Vasilikos. Nie jest to raczej miejsce, do którego warto przyjeżdżać z daleka, ale mając nocleg w okolicy warto tu zajrzeć. Tym bardziej, że plaża ta nie należy raczej do obleganych.

Tuż obok zejścia na plażę znajdują się przystanek autobusowy oraz parking. Na miejscu dostępne są parasole oraz leżaki.

Dno jest piaszczyste z domieszką kamieni i stosunkowo szybko robi się głęboko.

!Plaża Porto Roma (Zakynthos)
Plaża Porto Roma (Zakynthos)

Laganas (plaża piaszczysta)

Laganas to najpopularniejsza plaża na wyspie. I chyba jedyna, której nie polubiliśmy. Ciągnie się wzdłuż miasteczka Laganas, czyli największego i nieco przaśnego kurortu wakacyjnego. Z racji bliskości dużych hoteli potrafi być bardzo zatłoczona. Wzdłuż brzegu ciągną się tawerny. Atmosfera na miejscu jest głośna i masowa. Czystość również nie zachwyca. Większość plaży zajmują płatne parasole oraz leżaki.

!Plaża Laganas (Zakynthos)
Plaża Laganas (Zakynthos)

Z plusów? Plaża jest piaszczysta i dno opada powoli.

Plaża Laganas ciągnie się przez kilka kilometrów aż do bardziej dzikiej plaży Kalamaki, będącej miejscem lęgowym żółwi.

Plaża na wysepce Cameo

Na niewielkiej wysepce Cameo, nazywanej wyspą ślubów, znajdziemy malutką plażę. Wyspa połączona jest z portem Sostis drewnianym mostkiem, po którym warto się przejść i poobserwować skaliste dno pełne jeżowców. Wstęp na wyspę jest płatny 5€ od osoby - w zamian otrzymujemy... breloczek ze zdjęciem. [stan na lipiec 2020]

!Wyspa Cameo - Zakynthos
Wyspa Cameo - Zakynthos

My sami widzieliśmy ją tylko od strony wody (jest niewielka i powiewają nad nią charakterystyczne pasy materiału).

Mostek prowadzący na wyspę Cameo - Zakynthos
Widok na wyspę Cameo - Zakynthos

Wyspa Marathonisi (plaża piaszczysto-kamienista)

Bezludna i porośnięta lasami sosnowymi wyspa Marathonisi widoczna jest z większości miejsc na południu wyspy, a jej kształt przyciąga niejedno ciekawskie oko. Wysepka ta jest jednym z najważniejszych miejsc lęgowych żółwi karetta i niemal w całości ustanowiono ją obszarem chronionym.

Na wyspie Marathonisi - Zakynthos
Na wyspie Marathonisi - Zakynthos
Plaża piaszczysto-kamienista na wyspie Marathonisi (Zakynthos)

Wyjątkiem jest wydzielony wąski pas piaszczysto-kamienistej plaży (ze żwirowym dnem), na którą możemy dostać się z portu Sostis taksówką wodną lub w trakcie rejsu turystycznego. Popularne są rejsy łączone - na żółwie, wokół wyspy Marathonisi (oglądanie jaskiń) oraz na plażę Marathonisi.

!Wyspa Marathonisi (Zakynthos)
Wyspa Marathonisi (Zakynthos)

A czy warto wybrać się na Marathonisi? To zależy. Jeśli chcielibyśmy po prostu poplażować, to raczej nie ma sensu - miejsca jest mało, a nawierzchnia jest kamienista i mało przyjemna. Z drugiej jednak strony szybko robi się głęboko i łatwo możemy wypłynąć na pełne morze, więc jako miejsce do pływania nadaje się znakomicie.

!Plaża piaszczysto-kamienista na wyspie Marathonisi (Zakynthos)
Plaża piaszczysto-kamienista na wyspie Marathonisi (Zakynthos)

Xigia, czyli naturalne SPA (plaża żwirowa)

Xigia to niewielka żwirowa plaża na północno-wschodnim wybrzeżu, która powstała w niewielkiej zatoczce, bezpośrednio przy wysokiej granitowej skale. Dzięki żwirowej powierzchni woda jest tu bardzo przejrzysta. Tuż obok brzegu znajdziemy jaskinie, do których możemy podpłynąć. Dno opada bardzo szybko. Z wody wystają formacje skalne.

Plaża Xigia - naturalne SPA na Zakynthos
Plaża Xigia - naturalne SPA na Zakynthos

Xigia nazywana jest naturalnym SPA, ponieważ z wody z okolic granitowej skały wydobywa się siarka. Stąd też na miejscu unosi się charakterystyczny zapach.

Uwaga! Samochód możemy zaparkować wzdłuż głównej drogi lub obok tawerny, a następnie zejść na dół.

!Plaża Xigia - naturalne SPA na Zakynthos
Plaża Xigia - naturalne SPA na Zakynthos

Blue Caves (zatoka, przylądek Skinari)

Jeśli chcielibyśmy popływać w lazurowej wodzie i tuż obok malowniczym formacji skalnych, to warto podjechać na położony na północy wyspy przylądek Skinari. Bezpośrednio przy tawernie Potamitis Windmill znajdziemy schody prowadzące do dwóch niewielkich zatoczek. Do morza wchodzimy drabinką lub bezpośrednio ze skał.

!Blue Caves - Zakynthos
Blue Caves - Zakynthos

Nie ma tu zbyt wiele miejsca do rozłożenia się (zaledwie kilka tarasów z parasolami i leżakami oraz fragment skały), ale raczej mało kto przyjeżdża tu z myślą o tradycyjnym plażowaniu.

Samochód możemy zaparkować przy tawernie. Co do samej tawerny, w której zamówiliśmy jedno danie główne i jedną przystawkę. Ośmiornica była smaczna i dobrze przyrządzona, a do tego trafiliśmy stolik z widokiem na wybrzeże. Nie polecamy za to taramosalaty, czyli popularnej w Grecji pasty z ikry, która w ich wydaniu niezbyt przypadła nam do gustu.

Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves
Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves

ZDJĘCIA: Przylądek Skinari (Zakynthos) - widok podczas zejścia z tawerny Potamitis Windmill w stronę skalistej plaży przy Blue Caves.

Porto Limnionas (zatoka)

Leżąca po zachodniej stronie wyspy Porto Limnionas to jedno z najpiękniejszych miejsc na Zakynthos. Jest to zatoka, która wbija się głęboko w ląd. Dzięki skalnemu oraz żwirowemu dnu woda nabiera tu przepięknych barw. Rozłożyć możemy się na skałach - na tarasach przy tawernie dostępne są parasole oraz leżaki. Po zejściu do wody od razu jest tu głęboko.

!Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Dojazd do Porto Limnionas nie należy do najprostszych. Na miejsce prowadzi kręta i stroma trasa. Do wyboru są dwie drogi (obie rozpoczynają się w mieście Agios Leon). Pierwsza z nich zaczyna się przy stacji benzynowej, a druga kawałek dalej na północ. My wybraliśmy drugą i oprócz jednego wąskiego fragmentu była stosunkowo szeroka.

Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Nawet jeśli nie planujemy zażywać kąpieli, to warto tam zajechać i zobaczyć to miejsce osobiście.

Przy tawernie przygotowano niewielki parking, który w sezonie szybko zostaje zastawiony, a turyści parkują wzdłuż drogi dojazdowej.

Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)
Zatoka / plaża Porto Limnionas (Zakynthos)

Porto Vromi (plaża żwirowa)

Porto Vromi to niewielka plaża na zachodzie wyspy, która znajduje się na końcu malowniczej zatoki. Dno opada tu bardzo szybko i dosłownie po kilku krokach robi się głęboko. Na miejscu możemy wypożyczyć rowerek wodny lub łódkę. Wartą uwagi atrakcją jest możliwość podpłynięcia do formacji skalnej nazywanej twarzą Posejdona.

Plaża Porto Vromi (Zakynthos)
Plaża Porto Vromi (Zakynthos)

Do Porto Vromi prowadzą dwie drogi. Jeśli interesuje nas dostęp do plaży, to powinniśmy wybrać trasę rozpoczynającą się w miasteczku Maries. Uwaga! Droga jest kręta i stroma.

!Plaża Porto Vromi (Zakynthos)
Plaża Porto Vromi (Zakynthos)

Plaża Porto Vromi (Zakynthos)
Plaża Porto Vromi (Zakynthos)

Po drodze na miejsce miniemy tawernę Aeras, z tarasu której rozpościera się widok na zatokę. Jeśli nie chcemy korzystać z jej usług, to możemy obejść budynek od strony zachodniej i podejść do przyjemnego punktu widokowego, z którego zobaczymy Porto Vromi w całej okazałości.

Plaża Porto Vromi (Zakynthos)
Plaża Porto Vromi (Zakynthos)


Reklama