Wizyta na wyspie Egina - relacja

Wakacje w Grecji kojarzą się z piękną słoneczną pogodą. Grecka stolica - Ateny to również miejsce, gdzie nawet w styczniu przy odrobinie szczęścia możemy spacerować po ulicach miasta łapiąc promienie słońca. Jednak będąc w Atenach nie zasmakujemy w klimacie całego kraju, aby to się odrobinę udało warto wybrać się na jedną z greckich wysp, położoną na archipelagu Wysp Argosarońskich (np. Hydra, Poros, Egina). Wybór padł nie przypadkowo, ponieważ na większość z nich można wybrać się na jednodniową wycieczkę prosto z Aten.

!Widok na grecką wyspę Egina
Widok na grecką wyspę Egina

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie, warto wcześniej poszukać noclegu, ponieważ liczba ofert jest ograniczona. W przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim zaleca się rezerwowanie zakwaterowania ze sporym wyprzedzeniem. Dodatkowo czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny.

Wyszukaj noclegi na wyspie Egina

Tym razem wybraliśmy wyspę Egina (z greckiego Ejina, a po angielsku Aegina)., położona bardzo plisko portu. Port w Atenach i wyspę dzieli ok 40 minutowy rejs promem.

!Widok na Eginę
Widok na Eginę

Wyspa Egina jest drugą co do wielkości wyspą Zatoki Sarońskiej (po Salaminie), słynie ona na całym świecie z gajów pistacjowych, a według mitologii greckiej jej nazwa pochodzi od nimfy Ajginy.

Powierzchnia Eginy to mniej więcej w dwóch trzecich obszar wygasłego wulkanu. Północ i zachód wyspy to tereny żyzne, gdzie uprawiane są zboża, rosną tam również oliwki, migdały i figi.

Wyspa to miejsce popularne wśród ateńczyków na weekendowe wycieczki. Zagraniczni turyści również cenią sobie wyspę, a szczególnie jej bliską odległość od Aten. W okresie letnim na wyspę przyciągają popularne plaże. Miasto Egina zorganizowało regularne połączenia autobusowe pomiędzy miastem a plażą - Agia Marina.

!Wieczór na wyspie Egina
Wieczór na wyspie Egina

Wyspę najlepiej zwiedzać samochodem lub autokarem podczas zorganizowanej wycieczki. Znajdują się na niej ciekawe dla oka atrakcje, takie jak: współczesna Bazylika pw. św. Nektariusza oraz najcenniejszy zabytek wszystkich wysp Zatoki Sarońskiej - Świątynia Afai.

Podczas wpływania do portu w oczy rzucają się ruiny po świątyni Apolla, znajdujące się na wzgórzu Kolona.

!!zgórze Kolona z ruinami świątyni Apolla
!zgórze Kolona z ruinami świątyni Apolla

Świątynia Afai

Świątynia Afai to dorycka budowla, której wymiary to 30,5 m x 15,5 m, składała się niegdyś z 32 kolumn. Wybudowano ją z miejscowego wapienia, a marmur posłużył do zdobienia elementów dachu i tympanon. Tympanony ozdobione były scenami z wojny trojańskiej.

!Świątynia Afai
Świątynia Afai

Dzisiaj możemy podziwiać świątynię, zachowaną jako ruiny, jednak w zadziwiająco dobry stanie. Po dziś dzień budowla zachwyca wieloma stojącymi kolumnami, dużym fragmentem architrawu oraz filarami naos (cella) - izby.

!Grecka wyspa Egina i Świątynia Afai podczas zachodu słońca
Grecka wyspa Egina i Świątynia Afai podczas zachodu słońca

Powstanie tego miejsca wiąże się ciekawą historią. Otóż budowla zaprojektowana została mając na celu stworzyć święty trójkąt (razem z Partenonem oraz ze świątynią Posejdona na przylądku Sunion). Świątynię wzniesiono w V. w. p.n.e.

!Ruiny świątyni Afai na wyspie Egina
Ruiny świątyni Afai na wyspie Egina

Odwiedzając to miejsce należy zwrócić uwagę na krajobraz. Położenie świątyni na wzgórzu jest jej dodatkowym atutem, ze wzniesienia roztacza się malowniczy widok na wyspę i Zatokę Sarońską.

Widok na Zatokę Sarońską ze wzgórza świątyni Afai na Eginie

Widok ze wzgórza świątyni Afai na wyspie Egina

Wstęp na teren ruin jest płatny, cena normalnego biletu wstępu to koszt 4,00 Euro.

Przed wejściem znajduje się mały "sklepik", oferujący przybyszom pocztówki oraz inne drobne pamiątki (np. magnesiki) oraz przepyszne pistacje i jeszcze lepsze - prawdziwe lody pistacjowe, których polecamy spróbować.

Bazylika pw. św. Nektariusza

!Bazylika pw. św. Nektariusza na wyspie Egina
Bazylika pw. św. Nektariusza na wyspie Egina

Bazylika pw. św. Naktariusza lub inaczej kościół Agios Nektarios to współczesna świątynia jedynego prawosławnego świętego, beatyfikowanego w XX w. Obiekt został wybudowany w latach 1904 - 1910 przez biskupa Pentapolis - Nektariusza Kefalasa, projekt wzorowany był na kościele św. Zofii w Konstantynopolu. Nektariusz z Eginy mieszkał tam i zmarł w 1920 roku. Bazylika została wzniesiona z dwiema dzwonnicami różnej wysokości. Jej konstrukcja jest dosyć ciekawa. Można ją obejść zewnętrznym "korytarzem" zakończonym schodami.

!Bazylika pw. św. Nektariusza - Egina
Bazylika pw. św. Nektariusza - Egina

W samej Bazylice wart uwagi jest ołtarz oraz kaplica, znajdująca się po prawej stronie.

!Wnętrze kaplicy Bazyliki św. Nektariusza na Eginie
Wnętrze kaplicy Bazyliki św. Nektariusza na Eginie

Wracając przed ołtarz spójrzmy na podłogę - ułożona jest na niej mozaika z kafelków, przedstawiająca wyspy archipelagu Argosarońskiego. Na zdjęciu widoczne są wyspy Hydra, Poros oraz Egina.

!Mozaika przed ołtarzem w Bazylice św Nektariusza - fragment przedstawiajacy wyspy: Hydrę, Poros i Eginę
Mozaika przed ołtarzem w Bazylice św Nektariusza - fragment przedstawiajacy wyspy: Hydrę, Poros i Eginę

Kościół położony jest około 6 km od miasta Egina. Teren Bazyliki jest zadbany i ozdobiony dużą ilością kwiatów i krzewów. Mając odrobinę czasu można tam pospacerować. Na wprost budynku znajduje się ścieżka pnąca się delikatnie w górę. Jeśli na nią zaczniemy wchodzić, to zobaczymy świątynię z trochę innej perspektywy. Na placu Kościoła spotkamy zgromadzonych tam sprzedawców pistacji oraz innych przekąsek, przede wszystkim w postaci suszonych owoców.

Wstęp do Bazyliki jest bezpłatny.

!Na murach Bazyliki pw. św. Nektariusza - na wyspie Egina
Na murach Bazyliki pw. św. Nektariusza - na wyspie Egina

Wyspa jest ogromną atrakcją dla fanów archeologii i plażowiczów. Najchętniej i najczęściej odwiedzana z racji dobrego i szybkiego połączenia z Atenami. Wyspa to także przystań coraz bardziej rozbudowywana w wille chowające się w cieniu sosen i drzew pistacji.

Grzechem byłoby zwiedzanie Aten z pominięciem tej uroczej wyspy.


Reklama