Jednodniowa wizyta na wyspie Hydra - relacja

Będąc w Atenach nie skupiajmy się wyłącznie na tym mieście - warto ruszyć się dalej i wybrać się na krótką wycieczkę na jedną z okolicznych wysp. Niedawno opisywaliśmy wyspę Poros, dzisiaj proponujemy rejs na uroczą, romantyczną i spokojną Hydrę.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na wyspie, warto wcześniej poszukać noclegu, ponieważ liczba ofert jest ograniczona. W przypadku chęci nocowania na wyspie w okresie letnim zaleca się rezerwowanie zakwaterowania nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem (miesiąc przed wyjazdem może zostać do dyspozycji około 5% dostępnej oferty noclegowej). Dodatkowo czym bliżej wyjazdu, tym wyższe ceny.

Wyszukaj noclegi na wyspie Hydra

!Grecka wyspa Hydra
Grecka wyspa Hydra

Hydra (Idra) uchodzi za najładniejszą wyspę Zatoki Sarońskiej, co potwierdziło nam w rozmowie wielu Greków.. Już podczas podpływania do portu zachwyca swoim pięknem, charakterystyczną wielopoziomową zabudową i wyrastającym zza malutkich domków pasmem wzniesień. Po wpłynięciu do portu najbardziej rzucającym się w oczy obiektem jest zabytkowa wieża zegarowa.

!Wieża zegarowa na wyspie Hydra
Wieża zegarowa na wyspie Hydra

Ciężko w to uwierzyć, tym bardziej, że nazwa wyspy związana jest z wodą, ale nie znajdziemy na niej ani jednego naturalnego źródła! Jak więc mieszkańcy zaopatrują się wodę? Poprzez rurociąg poprowadzony aż z Peloponez

Odwiedzając wyspę zauważyliśmy brak samochodów, a nawet brak rowerów. Za to w oczy rzucają się licznie występujące tam osiołki.

!Osiołki na Hydrze
Osiołki na Hydrze

Wspominane osiołki i inne juczne zwierzęta wykorzystywane są wśród mieszkańców do transportowania towarów, a także ludzi. Wszystko to za sprawą zakazu używania pojazdów mechanicznych. Wyspa nie posiada zbyt rozbudowanej sieci dróg, co tworzy wyjątkowy klimat, zwłaszcza, gdy przespacerujemy się po wąskich uliczkach, a na swojej drodze spotkamy osiołka, nadającego wyspie indywidualnego charakteru. Oddaje to również cechy romantyczne miasta. Strome zbocza i znajdujące się na nich ścieżki oraz uliczki uniemożliwiają inny stan transportu. Wyjątek dla ruchu kołowego stanowią karetki oraz ciężarówki przewożące ciężkie materiały budowlane.

!Osiołek na wyspie Hydra
Osiołek na wyspie Hydra

Latem działają tum kaiki - autobusy wodne, dowożące turystów z miasta na otaczające wyspę plaże. W tym czasie kursują również wodne taksówki, jednak do najpopularniejszych należą piesze wędrówki.

Port w Hydra jest pełen małych i dużych jachtów, łodzi i statków wycieczkowych. Hydra słynie ze spokojnego życia, w ciągu dnia wydawać się może, że widać tam samych zwiedzających, sklepikarzy oraz pracowników kafejek i restauracji. Nocne życie jest już bardziej intensywne, a to za sprawą licznych (jak na tak małe miasteczko) barów i dyskotek.

!Mieniąca się w słońcu grecka wyspa Hydra
Mieniąca się w słońcu grecka wyspa Hydra

Powierzchnia Hydry liczy zaledwie 50 kilometrów kwadratowych. Stolica wyspy to to port Hydra, przypominająca swoim wyglądem amfiteatr. Domki wspinające się po zboczach wraz z uzupełniającymi je sosnami i opuncjami w słoneczny dzień wyglądają baśniowo. Głównym i najciekawszym obszarem miasteczka jest port i linia brzegowa. Warto udać się trochę w głąb, po stromych schodach pnących się w górę i obserwować z wybranego miejsca drugą stronę miasta. Port Hydra wygląda jak zamykająca się zatoka, co szczególnie zachwyca przybyszów.

!Widok na Hydrę z przeciwległej strony wyspy
Widok na Hydrę z przeciwległej strony wyspy

!Białe wąskie uliczki i kręte schody na wyspie
Białe wąskie uliczki i kręte schody na wyspie

Hydra to idealne miejsce na spędzenie wakacji, choć nie ma tam złocistych plaż, tylko kamieniste oblewane przejrzystym i turkusowym morzem. Znajduje się tam niewielka ilość pensjonatów, co wpływa również na cenę jeśli chcemy tam zostać na dłużej. Możemy na Hydrę popłynąć również na kilka godzin, robiąc sobie jednodniowa wycieczkę. Wyprawa rejsowa trwa niecałe dwie godziny w jedną stronę, podróż zaczynamy w Atenach.

!Widoki na wyspę Hydra
Widoki na wyspę Hydra

Po prawej stronie (patrząc na wyspę podczas wpływania do portu) znajdziemy atrakcję dla odważnych. Przy skalistym wybrzeży mieści się malutka grota w skale, do której wpływają rzesze chętnych!

!Grota w skale na wyspie Hydra
Grota w skale na wyspie Hydra

Podczas naszej wizyty na wyspie był to obowiązkowy (i w zasadzie chyba jedyny!) punkt dla podróżującej z nami grupy młodzieży amerykańskiej. Całą grupą udali się do tego miejsca i kolejno realizowali swój cel. :)

Po lewej stronie portu widoczny jest pomnik admirała Andreas'a Miaoulis'a. Otaczają go armaty, a mały placyk jest doskonałym miejscem do podziwiania drugiej strony portu.

!Statua greckiego admirała Andreas'a Miaoulis'a
Statua greckiego admirała Andreas'a Miaoulis'a


Reklama