Meteory - zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne
Greckie Meteory są bez wątpienia jedną z najbardziej malowniczych formacji skalnych na świecie. Ich grecka nazwa metéoros w wolnym tłumaczeniu oznacza “zawieszony w powietrzu” lub “środek nieba”.

Najwyższe z wyrastających w górę skał mają ponad 500 metrów wysokości. Skały od samego początku przypadły do gustu mnichom, którzy od XI wieku zaczęli przybywać tu w poszukiwaniu ciszy i możliwości medytacji. Nim powstały klasztory mnisi wspinali się do wysoko położonych jaskiń. Po wejściu do środka potrafili zostać u góry nawet kilka dni modląc się i medytując w całkowitej ciszy. Dziś spokojnie można wypatrzyć niektóre z takich jaskiń, a niektórzy decydują się na nie wdrapać - w pojedynczych zagłębieniach zobaczymy różne wbite flagi.
Pierwszy klasztor pojawił się tu dopiero w XIV wieku. Był nim Wielki Meteor, który zbudowano w latach 1356-1372. W kolejnych dekadach zaczęły powstawać następne. Każdy z klasztorów znajdował się na trudno dostępnej skale. Jedyną możliwością wejścia lub wniesienia czegoś na górę było skorzystanie ze spuszczanej drabiny lub liny. Pierwsze schody do Wielkiego Meteoru powstały dopiero w latach 20 ubiegłego wieku, gdy nowa trasa została wydrążona w skale. Ostatnie dziesięciolecia to zwiększenie turystycznej popularności Meteorów, które spowodowało potrzebę zwiększenia dostępności świątyń. Dziś do wszystkich aktywnych klasztorów dojdziemy schodami, do wszystkich prowadzi również droga dostępna dla samochodów.
A dlaczego mnisi byli gotowi na tak duże utrudnienia? Pod koniec XIV wieku inwazje tureckie coraz bardziej zagrażały bezpieczeństwu wspólnoty. Wybór tak trudno dostępnych terenów zapewniał mnichom bezpieczeństwo. W późniejszych wiekach nie ułatwiano dostępu do świątyń zgodnie z założeniem, że pragnący odwiedzić te miejsca pielgrzym powinien się poświęcić. Czasem poświęcenie było całkowite, gdyż liny potrafiły pękać.
Meteory jako całość zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
- Meteory w kulturze masowej
- Klasztory
- Wielki Meteor, Megalo Meteoro
- Klasztor Warłama, Moni Warlaam
- Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
- Klasztor Rusanu, Moni Roussanou
- Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
- Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
- Wskazówki przed odwiedzeniem klasztorów
- Kalambáka oraz Kastraki
- Zwiedzanie Meteorów
- Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?
- Ile czasu poświęcić na zwiedzenie Meteorów?
- Jak poruszać się po Meteorach?
- Trasy piesze
- Autobus lokalny
- Wynajęty samochód
- Wycieczka
- Taksówki
- Punkty widokowe
- Gdzie najlepiej oglądać zachód słońca?
- Jaskinia Theopetra
- Noclegi
- Dojazd do Meteorów (aktualizacja 2017)
- Dojazd z Salonik
- Autobus
- Pociąg
- Dojazd z Aten
- Autobus
- Pociąg
- Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)
- Ceny biletów wstępu do klasztorów
- Dni i godziny otwarcia klasztorów w Meteorach
- Punkty informacji turystycznej
Meteory w kulturze masowej
Meteory od zawsze fascynowały, chociaż popularność turystyczną zdobyły dopiero w 1981 roku, tuż po.. premierze filmu z Jamesem Bondem Tylko dla twoich oczu, w którym Meteory były jedną z kluczowych lokacji. Z produkcją filmu wiąże się ciekawa historia. Biskup grecki (za odpowiednią opłatą) zezwolił ekipie filmowej na kręcenie w klasztorze i okolicy bez konsultacji z mnichami. Mnisi nie byli zachwyceni tym pomysłem i weszli nawet w spór z władzą państwową o prawa do wykorzystania terenu. Pomimo, że spór częściowo wygrali - wielu z nich zdecydowało się przenieść do klasztorów na Athos.
Więcej: Athos - historia, ciekawostki, informacje praktyczne i rejsy
Od tego czasu ekipy filmowe nie kręciły już filmów w tutejszych kompleksach klasztornych. Spostrzegawczy fani serialu “Gra o Tron” mogli jednak zauważyć imponujące formacje skalne widoczne w tle podczas oglądania odcinka w którym Tyrion więziony był w celi w Orlim Gnieździe. Orle Gniazdo, jak i cała dolina Arrynów, wzorowane są na formacjach skalnych znajdujących się w Meteorach. Warto pamiętać, że jest to jedynie komputerowa wizualizacja. Ekipa Gry o Tron nie nakręciła tych widoków bezpośrednio w Grecji.
Klasztory
W szczycie rozkwitu działały tu aż 24 klasztory prawosławne. Do dziś aktywnych jest 6 i wszystkie z nich otwarte są dla zwiedzających. Pozostałe są w ruinie lub nie są zamieszkane. Jeśli będziemy się dobrze rozglądać podczas spaceru powinniśmy wypatrzyć niektóre z ruin - będą to przede wszystkim fragmenty murów. Klasztory, szczególnie w trakcie okupacji tureckiej, były miejscem, w którym kultywowano tradycje greckie i przechowywano ważne skarby greckiej kultury. Część zbiorów (m.in ksiąg, obrazów, listów) jest wystawiona w specjalnych salach i małych muzeach na terenie klasztorów. Wiele ze zbiorów zostało przeniesionych w trakcie II Wojny Światowej, kiedy możliwe było bombardowanie z powietrza. Klasztory były z reguły męskie, chociaż w przeciwieństwie do klasztorów na Athos działały tu także klasztory żeńskie do których wstęp miały jedynie kobiety.
W każdym klasztorze znajduje się kościół (nazywany Katolikonem), czasem druga kaplica, pomieszczenie/wieża z liną do wciągania ludzi i towarów oraz pomieszczenia mieszkalne i inne służące mnichom i mniszkom w codziennym życiu. Nie wszystkie pomieszczenia są otwarte dla turystów. W niektórych z klasztorów znajdują się muzea. Pamiętajmy żeby nie próbować wejść do zamkniętych pomieszczeń i nie przeszkadzajmy żyjącym na miejscu mnichom i mniszkom.
Klasztory dostępne dla zwiedzających:
- Wielki Meteor, Megalo Meteoro
- Klasztor Warłama, Moni Warlaam
- Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
- Klasztor Rusanu, Moni Roussanou (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara)
- Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
- Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
Wstęp do każdego z klasztorów jest biletowany, koszt takiego biletu wynosi 3,00€.
Wielki Meteor, Megalo Meteoro
Najbardziej imponujący z kompleksów i jednocześnie najczęściej odwiedzany. Klasztor Wielki Meteor (znany również jako Klasztor Przemienienia Pańskiego czy też Wielki Meteoron oraz Wielka Meteora) został założony w 1340 roku przez św. Atanazego, który według legendy został wniesiony na górę przez orła. W środku na kilku poziomach zobaczymy m.in. wieżę z wyciągiem, ossuarium czaszek, duże dwupoziomowe tarasy widokowe, muzeum folkloru, muzeum ze starymi zbiorami ksiąg (niektóre nawet z IX i XI wieku) oraz kuchnię klasztorną. Kaplica klasztorna jest imponująca. Wejście do klasztoru prowadzi tunelem oraz schodami wykutymi w skale. Teren monastyru swoim rozmiarem przypomina mały zamek.
Klasztor Warłama, Moni Warlaam
Drugi najczęściej odwiedzany monastyr. W środku znajduje się duży taras z pięknym widokiem. Na miejscu odwiedzimy również muzeum religijne, pomieszczenie do wciągania liny, a także zobaczymy historyczną olbrzymią beczkę oraz dwie kaplicę.
Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados
W tym klasztorze w środku jest mniej do zobaczenia niż w dwóch poprzednich. Zachwycają z kolei widoki ze znajdującego się w obrębie muru ogrodu. W środku zobaczymy m.in. małą okrągłą kaplicę z freskami z 1682 roku, Katolikon (kościół) oraz linę do wciągania. Warto przyjrzeć się drewnianym sufitom. Klasztor został rozkradziony przez Niemców w trakcie II wojny światowej. To właśnie w tym klasztorze kręcono sceny do filmu z Jamesem Bondem.
Klasztor Rusanu, Moni Roussanou
Do klasztoru (znany też jako Klasztor św. Barbary, Ajia Warwara) prowadzi mostek oraz długie schody. Za mostkiem i kawałek przed wejściem znajduje się punkt widokowy (darmowy) ze świetnym widokiem (z krzyżem). W środku możemy odwiedzić małe muzeum z ikonami oraz kaplicę z dwoma pomieszczeniami. Dla odwiedzających udostępniono również punkt widokowy z ławeczkami. Przy kasie biletowej warto rozglądać się za drzwiami z kluczem z XVI wieku. Jest to jeden z dwóch klasztorów żeńskich.
Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu
Drugi z klasztorów żeńskich. Jedyny, do którego nie trzeba wchodzić schodami, wystarczy przejść mostem. Skała, na której znajduje się Monastyr, jest oddzielona przepaścią, jednak znajduje się w bliskiej odległości i przejście mostem nie jest stresujące. Klasztor bardziej przypomina mały zamek lub pałac. W środku zachwyca kolorowy dziedziniec oraz ogrody. Z punktów widokowych w środku jest świetny widok na Kalambákę oraz góry Pindos. W środku znajduje się małe muzeów religijne umiejscowione w starym reflektarzu, gdzie zobaczymy wystawę m.in krzyży, ikon oraz ksiąg i manuskryptów. Wśród zbiorów znajduje się list do patriarchy Konstantynopolu z 1605 roku oraz stare słowniki datowane na rok 1499.
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa
Klasztor znajdujący się najniżej ze wszystkich. Wejście na górę jest trochę męczące. W środku zobaczymy piękne freski, drewniane stoły oraz bogate zdobienia. Klasztor jest stosunkowo mały, po przejściu pomieszczeniami wychodzimy na plac z dzwonem z którego rozpościera się świetny widok.
Wskazówki przed odwiedzeniem klasztorów
- w klasztorach wymagany jest odpowiedni ubiór i zakrycie ramion oraz kolan. Kobiety, nawet jeśli mają na sobie spodnie, proszone są o przepasanie pasa specjalną chustą dostępną przy wejściu
- nie wszystkie pomieszczenia są dostępne dla zwiedzających
- w klasztorach w wielu miejscach w środku nie wolno robić zdjęć, wyjątkiem są dziedzińce i pomieszczenia przygotowane dla turystów (np. pomieszczenia z maszynami do wciągania)
- w środku zachowujmy się cicho i szanujmy mnichów oraz mniszki
- toalety dostępne dla odwiedzających są nieco.. inne niż te znane z Polski. Jeśli musimy skorzystać z potrzeby powinnismy się spodziewać toalety w postaci dziury w ziemi.
W większości klasztorów znajdziemy sklepy. Kupimy w nich różne dewocjonalia (krzyżyki, ikony), typowe pamiątki turystyczne (magnesiki, pocztówki czy figurki) oraz produkty spożywcze wyrabiane na miejscu (dżemy, wino).
Przykładowe ceny:
Produkt | Cena |
---|---|
Wino - duża butelka | ok 10,00€ |
Wino - mała butelka | ok 6,00€ |
Nalewka, różne rodzaje | od ok 7,00€ |
Książki informacyjne | ok 4,00-6,00€ |
Magnesik | od ok 2,00€ |
Magnesik drewniany | od ok 3,00€ |
Obrazek - mały | ok 1,50€ |
Obrazek - średni | ok 4,00€ |
Obrazek - podwójny (mały) | ok 2,50€ |
Dżemy, różne rodzaje | ok 4,00-6,00€ |
Obrazki - duże | od ok 6,00€ |
Pocztówki | od ok 0,50€ |
Figurka malutka | ok 3,00€ |
Figurka średnia | ok 4,50-8,00€ |
Krzyżyki | od ok 2,00-3,00€ |
Ręcznie robione zakładki do książek | ok 6,00€ |
Mydełka | ok 2,00-5,00€ |
Kalambáka oraz Kastraki
Mówiąc o wyjeździe do Meteorów powinniśmy poznać nazwy dwóch miast, które leżą u ich stóp - Kalambáka oraz Kastraki.
Kalambáka (inaczej Kalabáka) to stosunkowo duże i nowoczesne miasto. To tutaj znajduje się przystanek autobusowy oraz dworzec kolejowy. Kalambáka wygląda jak zwyczajne nieturystyczne miasto, tylko z większą ilością restauracji, kawiarni czy hoteli. Historyczna zabudowa została w większej części zrównana z ziemią w trakcie nalotów podczas II Wojny Światowej.
Największym zabytkiem Kalambáki jest bizantyjski Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (położenie: 39.709834, 21.627832). W środku zobaczymy m.in. XVI-wieczne pulpity, kolumny z greckiej świątyni wykorzystane przy budowie kościoła i bogate zdobienia. Świątynia otwarta jest codziennie w godzinach 7:30-13:00 oraz 15:00-20:00.
Niedaleko dworca znajduje się Muzeum Historii Naturalnej i Grzybów.
Całkiem inaczej sytuacja wygląda z Kastraki. Jest to malutkie miasteczko z jednym centralnym placem, gdzie znajdziemy przede wszystkim pensjonaty, hotele, tawerny, ciszę oraz spokój. Kastraki leży u samych stóp wysokich skał. Miasto jest nierówne i część zabudowań znajduje się na wzniesieniu.
Zwiedzanie Meteorów
Bez względu na to, czy przyjeżdżamy do Meteorów z wycieczką, samochodem, czy decydujemy się na spacerowanie piesze - potrzebujemy trochę krzepy fizycznej. Do wszystkich klasztorów, z wyjątkiem klasztoru Świętego Stefana, prowadzą schody.
Dodatkowo, oprócz klasztorów Warłama oraz Wielkiego Meteoru, wszystkie pozostałe oddalone są od siebie o odległość dłuższego spaceru.
Kiedy najlepiej odwiedzić Meteory?
Najwięcej turystów przyjeżdża do Meteorów w okresie od czerwca do sierpnia. Oprócz dzikich tłumów na miejscu czeka na nas lejący się z nieba żar. Dobrymi miesiącami na odwiedzenie Meteorów są koniec kwietnia, maj, wrzesień i początek października. Dni są jeszcze w miarę długie, turystów jest mniej, a pogoda jest bardziej sprzyjająca.
Warto omijać greckie święta i weekendy, wtedy oprócz zagranicznych turystów są jeszcze tłumy miejscowych.
Ile czasu poświęcić na zwiedzenie Meteorów?
Osoby przyjeżdżające na dzień lub część dnia (z wycieczką lub samodzielnie) decyduje się na odwiedzenie do dwóch klasztorów. Jeśli chcemy odwiedzić wszystkie w ciągu jednego dnia, bez samochodu będzie to prawie niemożliwe, a nawet z własnym środkiem transportu może być ciężko. Co więcej, w tygodniu praktycznie każdego dnia przynajmniej jeden z klasztorów jest zamknięty.
Warto pamiętać, że Meteory to nie tylko klasztory, a przede wszystkim natura i możliwość aktywnego spędzenia czasu w niesamowicie malowniczych warunkach przyrody.
Bardzo dobrym i sugerowanym pomysłem jest zatrzymanie się na miejscu przynajmniej na jedną noc, chociaż niektórzy decydują się zostać 2 do 4 dni.
Jak poruszać się po Meteorach?
Istnieje kilka możliwości poruszania się po Meteorach i klasztorach. Każdy z nich ma swoje ograniczenia i przewagi. Powinniśmy przed przyjazdem zapoznać się ze wszystkimi możliwościami.
Trasy piesze
Dla każdego, kto lubi aktywność fizyczną, najlepszym sposobem zwiedzania Meteorów będzie przemieszczanie się pomiędzy klasztorami oraz po ścieżkach na własnych nogach. Niestety, większość trasy prowadzi przy lub na drodze, którą jeżdżą samochody i autokary. W kilku miejscach możliwe jest odbicie z głównej trasy i przejście schodami lub górzystą trasą.
Informacje praktyczne o fragmentach trasy:
- Idąc od centrum miasta Kastraki do klasztoru Świętego Mikołaja Odpoczywającego miniemy jedną z jaskiń, którą upodobali sobie turyści z umiejętnościami alpinistycznymi - wchodzą do środka i zostawiają swoje flagi.
- Kawałek za klasztorem Świętego Mikołaja Odpoczywającego możemy wypatrywać przejścia w górę w kierunku klasztoru Warłama. Wejście jest dość skomplikowane, a większość trasy prowadzi przez nierówne schody. Po drodze przejdziemy obok małych jaskiń. Jeśli nie chcemy wchodzić schodami możemy podążyć dłuższą trasą wzdłuż krętej drogi. Przejdziemy wtedy obok klasztoru Rusanu.
- Od klasztoru Warłama do klasztoru Trójcy Świętej do przejścia jest dłuższy kawałek (blisko 4 kilometry). Droga w większej części jest prosta, chociaż są fragmenty trudniejsze. Spacer rekompensują urokliwe widoki.
- Od klasztoru Rusanu możemy wejść na górę także naturalną trasa z ciekawymi punktami widokowymi po drodze
- Niedaleko klasztoru Świętej Trójcy znajduje się zejście do Kalambáki.
Wskazówki przed pieszymi odwiedzinami Meteorów:
- powinniśmy zabrać ze sobą odpowiednie obuwie, ubiór oraz nakrycie głowy,
- nie zapomnijmy zabrać ze sobą wody pitnej,
- w gorące dni róbmy dużo przerw,
- rozpocznijmy dzień jak najszybciej, najlepiej przed wschodem słońca, dzięki czemu - zobaczymy wschodzące słońce nad wzgórzami,
- na trasie Meteorów nie ma sklepów ani kawiarni, pamiętajmy o zabraniu ze sobą prowiantu.
Obok wybranych klasztorów mogą stać niewielkie stragany czy samochody, w których można zakupić wodę, coś do przekąszenia, a czasami nawet pamiątkę, jednak nie jest to pewniak i najlepiej wcześniej się zaopatrzyć w zapas picia i jedzenia na cały dzień.
Autobus lokalny
Jeśli zatrzymamy się w Kalambáce lub Kastraki możemy korzystać z kursującego codziennie autobusu miejskiego.
W sezonie letnim (kwiecień - październik) autobusy odjeżdżają 4 razy dziennie w każdą stronę. Z dwora w Kalambáce autobus odjeżdża o 9:00, 11:00, 13:00 i 15:00. W drugą stronę z klasztoru św. Stefana autobusy odjeżdżają o 10:00, 12:00, 14:00 i 16:00.
Niestety, ostatni autobus wraca wcześnie i chcąc korzystać z komunikacji publicznej nie uda się nam zobaczyć zachodu słońca.
Uwaga! Godziny i trasy często się zmieniają. Warto śledzić stronę przewoźnika KTEL Trikala.
Trasa autobusu: Dworzec Kalambáka - Hotel Divani - Ratusz - Kemping Vrachos - Kastraki (główny plac) - Kempik The Cave - Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego - Klasztor Rusanu - Klasztor Warłama - Wielki Meteor - Klasztor Świętej Trójcy - Klasztor Świętego Stefana.
Rodzaj biletu | Cena |
---|---|
Bilet jednorazowy | 1,80€ |
Bilet powrotny | 3,30€ |
Bilet dzienny | 5,50€ |
Bilety możemy zakupić w autobusie.
Wynajęty samochód
Jeśli mamy taką możliwość, wynajęcie samochodu zwiększa nam elastyczność i wygodę. Nawet jeśli planujemy dużo spacerować możemy zostawić samochód na parkingu i po całym dniu wygodnie nim wrócić.
Nieopodal każdego z monastyrów znajduje się parking. Niestety w sezonie większość miejsc może być zajętych i będziemy musieli kawałek przejść. Kolejny z parkingów znajduje się przy jednym z punktów widokowych. Łatwiej tam o miejsce, musimy jednak stamtąd przejść kawałek pieszo. Położenie parkingu: 39.721291, 21.634295
Wycieczka
Niektórzy decydują się zwiedzać klasztory podczas wycieczki z przewodnikiem. Dostępne są różne rodzaje wycieczek - z Aten, z Salonik, prosto z dworca (będziemy odwiezieni przed odjazdem kolejnego pociągu) czy wycieczki o zachodzie słońca.
Z reguły w trakcie takiego zwiedzania odwiedzimy 2 monastyry i będziemy mieć ograniczoną ilość czasu. Z drugiej strony pozwalają one zwiedzić okolicę jeśli mamy ograniczony czas i brak możliwości wypożyczenia samochodu.
Taksówki
Przy dworcu w Kalambáce zawsze stoją taksówki. W zależności od sezonu możemy umówić się na koszt przejazdu w jedną stronę do jednego z klasztoru za mniej więcej 10€ do 20€. Możliwości negocjacji zależą od sezonu, godziny oraz ilości turystów.
Punkty widokowe
Wiele osób na pewno widziało ujęcia, na których widać wiele skał i więcej niż jeden klasztor. Niestety, miejsc z takim widokiem jest mało. Z reguły z tarasów przy klasztorach czy samych klasztorach widać maksymalnie 2 inne klasztory. W obrębie klasztorów nie spotkamy także typowych panoramicznych punktów widokowych.
Oprócz najbliższych okolic klasztorów punktami obserwacyjnymi wartymi wyróżnienia są:
- Punkt widokowy na wzniesieniu nad monastyrem Rusanu (39.721291, 21.634295). Jest stąd świetny widok na najbliższe klasztory.
- Punkt widokowy na skale przy drodze pomiędzy poprzednim punktem widokowym a Klasztorem św. Trójcy (39.719273, 21.637169). Nie widać stąd aż tak dobrze klasztorów, świetne widać jednak szereg stojących naprzeciwko skał. Naszym zdaniem jest to najciekawszy z punktów widokowych.
Gdzie najlepiej oglądać zachód słońca?
Zachód słońca najlepiej oglądać z wymienionych w poprzedniej sekcji dwóch punktów widokowych. Pamiętajmy, żeby dobrze sprawdzić godzinę zachodu słońca i przyjść chwilę wcześniej, żeby zająć dobre miejsce. Sam zachód trwa krótko, zaledwie +/- 15 minut, jeśli jednak trafimy na czyste niebo widok będzie niepowtarzalny.
Jeśli weszliśmy na górę pieszo i doczekaliśmy do zachodu słońca, warto wcześniej upewnić się, w jaki sposób wrócimy z powrotem. Najlepiej iść wzdłuż drogi. Pamiętajmy, że droga jest słabo oświetlona (niemal w ogóle), kręta i co jakiś czas obok nas przejeżdżać będą samochody (pamiętajmy wyposażyć się w odblaski, może przydać się nam również latarka).
Będąc na jednym z punktów widokowych warto rozejrzeć się w około i poszukać innych turystów będących na miejscu wypożyczonym samochodem - może ktoś uprzejmy zgodzi się nas zawieźć do miasta.
Jaskinia Theopetra
Niecałe 3 kilometry od Kalambáki odnaleziono jaskinię zamieszkałą przez człowieka ponad 100 000 lat temu. W środku odnaleziono kawałek muru, który jest najstarszą znaną budowlą postawioną przez człowieka, a także narzędzia z kamienia oraz kości. Niestety, jaskinia chwilowo jest zamknięta dla zwiedzających.
Noclegi
Ciekawszym miastem do zatrzymania się wydaje się Kastraki. Znajdziemy tu wiele otwartych tawern, ciekawą ofertę noclegową i dużo spokoju.
Dobrym wyborem jest odnowiony hotel Pyrgos Adrachti. Przyjaźni właściciele, smaczne śniadanie i dobra lokalizacja (chociaż trzeba kawałek wejść pod górę) - warto sprawdzić dostępność i ceny.
Dojazd do Meteorów (aktualizacja 2017)
Meteory znajdują się w obrębie regionu Tesalia, w górnej połowie Grecji. Dojazd z dużych i popularnych miast jak Ateny czy Saloniki nie jest skomplikowany. Pamiętajmy jednak, że korzystając z komunikacji publicznej dojeżdżamy do miasta Kalambáka skąd musimy dostać się jeszcze do klasztorów jednym z środków transportu - piechotą, autobusem lokalnym, wycieczką lub taksówką.
Dojechać do Kalambáki możemy korzystając z pociągu lub autobusu linii KTEL Trikala.
Na oficjalnej stronie greckiej kolei możemy zakupić bilety oraz sprawdzić rozkłady jazdy.
Rozkłady jazdy autobusów znajdziemy na oficjalnej stronie KTEL Trikala. Na stronie udostępniono także podstronę do zakupu biletu online - znaleźć ją można tutaj.
W przypadku autobusów dojeżdżamy do miasta Trikala, gdzie przesiadamy się i w mniej niż godzinę jesteśmy w Kalambáce. Dworzec autobusy w Kalambáce znajduje się pod adresem Ikonomou 9 (położenie: 39.705584, 21.623057)
Pamiętajmy, że rozkłady jazdy i ceny w Grecji są często zmieniane - i to bez wcześniejszej informacji na stronach internetowych.
Dojazd z Salonik
Autobus
Autobusy z Salonik kursują codziennie o: 8:30, 12:00, 15:00, 17:00 i 20:30. Do Trikali dojeżdżamy w około 2,5 godziny, następnie w 45 minut dojeżdżamy do Kalambáki. Autobusy z Salonik odjeżdżają z dworca autobusowego przy ulicy Giannitson 244.
Autobusy powrotne ruszają o: 5:50, 9:00, 12:00, 15:15 oraz 19:15.
Koszt przejazdu to 21,40€ lub 32,50€ przy zakupie biletu w dwie strony.
Więcej: Rozkład jazdy na oficjalnej stronie KTEL Trikala
Pociąg
Aby dojechać do Meteorów, musimy znaleźć przejazd z Salonik do Kalambaki. Dojedziemy tam z przesiadką na stacji Palaeofarsalos, która niestety nie jest specjalnie ogłaszana, więc musimy się pilnować, aby jej nie przegapić. Przejazd trwa niecałe 3 godziny. Cena przy zakupie online to niecałe 20€.
Pamiętajmy, że angielska nazwa Salonik to Thessaloniki.
Dojazd z Aten
Autobus
Autobusy z Aten kursują codziennie o: 7:30, 10:30, 13:30, 15:30, 17:00 (piątki), 18:00 (wszystkie dni oprócz piątku), 19:00 (piątki) oraz 21:30. Do Trikali dojeżdżamy w około 4,5 godziny, następnie w 45 minut dojeżdżamy do Kalambáki. Autobus z Aten odjeżdża z dworca autobusowego przy ulicy Liossion 260.
Autobusy powrotne ruszają o: 5:50, 9:00, 12:00, 14:00, 15:15 (autobus może zostać odwołany), 17:15 oraz 23:30.
Koszt przejazdu to 31,50€ lub 48€ przy zakupie biletu w dwie strony.
Więcej: Rozkład jazdy na oficjalnej stronie KTEL Trikala
Pociąg
W przypadku Aten możemy dojechać do Kalambaki bezpośrednio, albo podobnie jak z Salonik z przesiadką w mieście Palaeofarsalos. Czas przejazdu to około 5 godzin, a ceny zaczynają się od 14€ w przypadku przejazdu bezpośredniego, a od około 23€ w przypadku przejazdu z przesiadką.
Informacje praktyczne (aktualizacja 2017)
Ceny biletów wstępu do klasztorów
Wejście do każdego z klasztorów jest płatne i kosztuje 3,00€. Nie ma możliwości zakupu biletu grupowego do wszystkich klasztorów.
Dni i godziny otwarcia klasztorów w Meteorach
Przed odwiedzinami warto sprawdzić, czy interesujący nasz klasztor jest otwarty w dzień planowanej wizyty.
Nazwa | Godziny otwarcia | Zamknięte |
---|---|---|
Klasztor Świętego Mikołaja Odpoczywającego, Moni Ajiu Nikolau Anapafsa | sezon letni: 9:00-16:00sezon zimowy: 9:00-16:00 | sezon letni: piąteksezon zimowy: piątek |
Wielki Meteor, Megalo Meteoro | sezon letni: 9:00-17:00sezon zimowy: 9:00-15:00 | sezon letni: wtoreksezon zimowy: wtorek, środa |
Klasztor Warłama, Moni Warlaam | sezon letni: 9:00-16:00sezon zimowy: 9:00-15:00 | sezon letni: piąteksezon zimowy: czwartek, piątek |
Klasztor Świętej Trójcy, Moni Ajias Triados | sezon letni: 9:00-17:00sezon zimowy: 10:00-16:00 | sezon letni: czwarteksezon zimowy: środa, czwartek |
Klasztor Rusanu, Moni Roussanou | sezon letni: 9:00-17:00sezon zimowy: 9:00-14:00 | sezon letni: środasezon zimowy: środa |
Klasztor Świętego Stefana, Moni Ajiu Stefanu | sezon letni: 9:00-13:30, 15:30-17:30sezon zimowy: 9:30-13:00, 15:00-17:00 | sezon letni: poniedziałeksezon zimowy: poniedziałek |
Punkty informacji turystycznej
Punkt informacji turystycznej w Kalambáce znajduje się przy rondzie na początku ulicy Vlachava (położenie 39.707006, 21.623085).
Punkt informacji turystycznej w Kastraki znajduje się przy głównym placu miejskim (położenie 39.716848, 21.620738)