Olimp - jak wejść na górę bogów?Grecka góra bogów zawładnęła wyobraźnią ludzi. Wbrew pozorom osiągnięcie “tronu Zeusa” nie jest niemożliwe choć wymaga pewnej kondycji, ostrożności i dobrej pogody. Jeśli zastanawiacie się jak zdobyć Olimp to mamy dla Was kilka rad.

Jak wejść na Olimp?

Zapomnij o wycieczkach fakultatywnych!

Grecja - Olimp

Turystom, którzy wypoczywają na riwierze olimpijskiej często oferuje się wycieczki “na Olimp”. Tyle, że ich uczestnicy kończą wyprawę jedynie kilkadziesiąt metrów powyżej Prionii, a Mitikas (najwyższy z wierzchołków Olimpu) zobaczyć mogą tylko jeśli nie ma zachmurzenia. Dlatego jeśli marzycie o postawieniu swojej stopy na samym szczycie lepiej zaufajcie swoim siłom

.

Przeznacz na wyprawę odpowiednio dużo czasu!


Wprawdzie w Sieci możecie znaleźć niejedną opowieść o wejściu i zejściu z Olimpu w ciągu jednego dnia (tak, jest to możliwe!), jednak naszym zdaniem nie warto tak ryzykować. Znacznie lepiej i bezpieczniej jest zarezerwować wcześniej nocleg w schronisku (łóżko w pokoju wieloosobowym kosztuje 13 Euro) Spilios Agapitos a wyprawę rozłożyć na dwa dni. Pracują tam ludzie, którzy doskonale znają góry i chętnie służą pomocą. Uwaga! Rozbicie namiotu na terenie schroniska jest płatne, przygotowywanie własnych posiłków jest zabronione! Właściciele dość restrykcyjnie podchodzą do tych zasad. Ze względu na duże zainteresowanie Olimpem w sezonie letnim warto wcześniej dokonać rezerwacji.Podczas wejścia na Olimp (Grecja)

Pamiętaj, że jesteś w górach!


Co więcej - jesteście w wysokich górach! Wprawdzie sprzęt alpinistyczny nie będzie potrzebny, ale wygodnie buty i ciepłe ubranie (na Olimpie bywa chłodno nawet jeśli na plaży świeci słońce) są niezbędne. W razie załamania pogody (deszcz lub mgła) należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej zawrócić do schroniska. Zawsze lepiej odłożyć wyprawę na przyszły rok niż skończyć ze złamaną nogą.

W drodze na Olimp - Grecja

Pamiętaj, że jesteś w parku narodowym!

Góra Olimp znajduje się na terenie Parku Narodowego. Na jego obszarze żyje ponad sto gatunków zwierząt, a wiele z nich jest pod ochroną. Pamiętajmy więc o tym żeby zostawić ten obszar w takim stanie, w jakim go zastaliśmy.Dobrze wybierz szlak!

Na szczyt wiedzie kilka dróg - my proponujemy szlak czerwony.


Grecja - podczas wejścia na Olimp

Litochoro - Prionia

Bazą wypadową naszej wycieczki będzie miasteczko Litochoro. Ten odcinek najlepiej przebyć samochodem. Można wziąć taksówkę z tutejszego postoju (ok. 100 zł) lub spróbować złapać stopa przy wyjeździe z miasta. Wielu Greków udaje się do pobliskiego monastyru Agios Dionysios (pochodząca z XVI wieku budowla została zniszczona przez Niemców podczas II wojny światowej. Obecnie jest sukcesywnie odbudowywana) i chętnie zabierają autostopowiczów.


Prionia

Schronisko Spilios Agapitos - To najprostsza część naszej wędrówki. Jej pokonanie powinno nam zająć ok. 3-4 godzin. Szlak prowadzi przez zalesiony teren, a pod koniec droga wije się pośród kamienistych zboczy. Całość przypomina nieco wyższe partie “naszych” Sudetów. Drogą można też pokonać na osiołku. Cały zastęp tych uroczych zwierząt jest wysyłany codziennie z zaopatrzeniem do schroniska. Turysta za odpowiednią opłatą może przejechać tę część trasy na ich grzbiecie. 
W Spilios Agaptios warto się zatrzymać, a na resztę wędrówki przeznaczyć kolejny dzień.

Grecja - wejście na Olimp (na trasie)

Spilios Agapitos - Skala

Zaczynamy z samego rana i kierujemy się ku szczytowi, trzymając się czerwonych oznaczeń. Jeśli dopisuje pogoda to już po kilkunastu minutach od wyjścia ze schroniska powinniśmy zobaczyć szczyt. W dwóch miejscach droga się rozwidla, my jednak nie powinniśmy zbaczać, ze szlaku. Po około 2-3 godzinach osiągamy wreszcie masyw “góry bogów”. Trasa nie jest zbyt trudna i nie różni się wiele od poprzedniej części. Zmienia się jednak otoczenie, zamiast pośród drzew poruszamy się po otwartym terenie. Po dotarciu na Skalę (2866 metrów n.p.m.) szlak rozgałęzia się - po lewej stronie niższy ze szczytów czyli Skolio, po prawej “tron Zeusa” czyli szczyt Stefani i najwyższy z wierzchołków - Mytikas.

Skala - Mytikas

Uwaga! To najtrudniejszy odcinek trasy wymagający doświadczenia w górskich wędrówkach. Tym, którzy cierpią na lęk wysokości bądź nie czują się na siłach polecamy zakończyć wędrówkę w tym punkcie bądź udać się na nieco niższy wierzchołek Skolio (2911 metrów n.p.m.). Droga na Mytikas wiedzie przez tzw. Kaki Skala (“schody płaczu”, “złe schody”). Droga nie posiada zabezpieczeń w postaci łańcuchów czy haków, a kamienisty szlak nie ułatwia zachowania równowagi (za plecami mamy kilkusetmetrową przepaść). Wielu turystów narzeka też na słabe oznaczenie drogi, często po prostu nie wiadomo którędy iść. Jeśli trasę pokonuje wielu turystów problemem mogą być też spadające z góry kamienie. W tym miejscu zdarza się najwięcej wypadków śmiertelnych podczas drogi na Olimp. Jest to jednocześnie najkrótsza część wędrówki, po około godzinnej wspinaczce powinniśmy dojść na szczyt. Teraz czeka nas powrót, który najlepiej odbyć tą samą trasą.

Grecja - w drodze na Olimp


Reklama