Zwiedzanie Dionu - ciekawostki i informacje praktyczne

Muzeum Archeologiczne w Salonikach prezentuje wiele fascynujących znalezisk z okolicznych stanowisk archeologicznych. Jeśli jednak chcemy poczuć klimat starożytnej Grecji to warto udać się do pobliskiego Dionu.

Ruiny w Dion (Grecja)

Miasto sanktuarium

Według mitu Dion założyli Deukalion i Pyrra (ludzie którzy ocaleli z potopu). W tym miejscu mieli oni zbudować świątynię Zeusa Olimpijskiego. W każdej legendzie jest ziarno prawdy i podobnie ma się sprawa z Dionem. Jego początek również związany jest ze świątynią, ale nie Zeusa a Demeter. Do niej dołączyły przybytki innych bogów, a wkrótce wokół nich wyrosło duże miasto. W czasach rzymskich powstała tu bazylika chrześcijańska, która funkcjonowała obok pogańskich świątyń, aż do trzęsienia ziemi, które położyło kres świetności Dionu. Miasto przetrwało jeszcze kilkaset lat, aż w końcu powódź i najazdy barbarzyńców sprawiły, że mieszkańcy porzucili swoje domostwa. Starożytne ruiny odkryto w XIX wieku.

Ruiny w Dion w Grecji

Zwiedzanie

Bilet uprawniający do zwiedzania Dionu pozwala nam obejrzeć muzeum i starożytne ruiny. Ekspozycja muzealna prezentuje najcenniejsze przedmioty znalezione podczas prac wykopaliskowych. Możemy tu zobaczyć jeden z najstarszych instrumentów muzycznych (tzw. wodne organy) czy piękną mozaikę z wizerunkiem Dionizosa. Przyjrzyjmy się też malowanej ceramice - na jednym z małych naczyń dostrzeżecie latającego… penisa!


Dion muzeum

Ruiny miasta pochodzą głównie z czasów rzymskich. Wprawdzie zachowały się tylko resztki dawnych zabudowań, ale rozmiar terenu na jakim się znajdują jest po prostu imponujący. Uwagę zwracają dawne łaźnie i toalety z zachowanymi... sedesami! Po prawej stronie od wejścia możemy zobaczyć zrekonstruowany amfiteatr. Trasa zwiedzania wiedzie przez oczka wodne i niewielkie stawy. Bilety wstępu do ruin i muzeum kosztują 8 Euro (4 Euro bilet ulgowy).

Wizyta w muzeum w Dion

Jak dojechać do Dionu?


Wyjeżdżając z Salonik należy wsiąść do autobusu do miejscowości Katerini. W Katerini trzeba przesiąść się na autobus który zawiezie nas pod samo muzeum. Uwaga! Przystanki zlokalizowane są w innych miejscach!


!Dion - widok na Olimp
Dion - widok na Olimp

Reklama